Jump to content

POLITIA RUTIERA


fbdcnt

ESTE POLITIA RUTIERA CORUPTA?  

146 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mi se pare ca se exagereaza cu noul cod rutier si ca multe din prevederi sunt menite a incuraja coruptia. De asemenea mi se pare ca politia rutiera haituieste pur si simplu participantii la trafic cu scopul de a colecta amenzi si foloase personale (citeste SPAGA). Nu mi se pare ca i-ar interesa realmente conditiile precare de trafic pe care noi, soferii trebuie sa le suportam sau fluenta/siguranta traficului.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De asemenea mi se pare ca politia rutiera haituieste pur si simplu participantii la trafic cu scopul de a colecta amenzi si foloase personale (citeste SPAGA). Nu mi se pare ca i-ar interesa realmente conditiile precare de trafic pe care noi, soferii trebuie sa le suportam sau fluenta/siguranta traficului.

171804[/snapback]

Foarte corect! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Caline nu m-as lauda cu asta, stiu ca in Romania daca respecti regulile de circulatie cat de cat esti considerat prost, lasa mai bine prost decat infipt in vreun copac, chestia e ca ce ma fac cu astia "meseriasii" care vin peste mine, ca ei nu vor sa fie "prosti"...

Cred ca in topicul asta ar trebui sa discutam de abuzuri/spaga, cine da spaga e mai vinovat decat cine ia cum si cine cere spaga e mai vinovat decat cine da, sper ca ati inteles ce vreau sa spun. Ar trebui sa incepeti sa va mai schimbati mentalitatea asta de balta cu spaga si cu smecherii in trafic, daca sunteti vitezomani, daca aveti o parere buna despre voi cum ca sunteti mari piloti, atunci hai viteza si participam la curse organizate sa vedem care e mai tare, soseaua nu e loc de smecherii, daca mergi cu 250 si nu e nimeni pe sosea decat tu atunci e ok si nu am nimic cu tine, dar daca faci depasiri de ma scoti pe mine de pe sosea atunci....

Poate ca cel mai bun lucru ar fi ca unii sa mai si mearga la curse, ma refer la campionatul national de raliuri sau VTM, multi se uita prea mult la 2Fast2Furious&variantele sau joaca prea mult NFS si se cred in joc pe sosea.

Un cadru adecvat cu un mini circuit inchis circulatiei publice cred ca ar satisface pe multi dintre noi, am putea sa ne intrecem sa aratam ce putem, dar pe sosea sa fim oameni.

Eu NU am dat spaga la nimeni, niciodata in viata mea, o atentie dupa ce mi s-a rezolvat o problema da, am dat ca recunoastere ca a fost dragut/draguta persoana si mi-a placut cum m-a servit dar sa dau spaga la Politie sau asta... eu i-as aresta si pe militieni si pe aia care dau spaga si sunt obisnuiti deja sa dea spaga. Stiu ca am devenit antipatic cu faza dar ganditi-va de 2 ori inainte sa ma injurati.

Link to comment
Share on other sites

Te cred Caline dar era bine sa fie o autostrada Arad-Bucuresti si sa mergi "dunga" fara sa ai probleme cu garda. Deci nu sunt de acord cu cei ce dau spaga ca li se cere spaga ci cu cei care dau fara sa li se ceara si mai sunt si cazuri particulare cand sa dai spaga nu e un lucru atat de grav, dar ca principiu pur nu mi se pare normal sa dai spaga... daca stai vreo 3 ani intr-o tara civilizata si te obisnuiesti acolo nu ai sa inghiti deloc faza cu spaga cand vii in Ro :blink:

Eu doresc la toata lumea cat mai mare lipsa de gabori :)))))))))))

Link to comment
Share on other sites

si daca e sa iti suspende permisul ce faci ?? nu le dai spaga ????

171923[/snapback]

 

sincer nu stiu, probabil ca da, dar ideea e ca eu nu le dau motive sa-mi suspende permisu, nu conduc baut si nici nu depasesc 100 km/h localitati

Link to comment
Share on other sites

Eu nu votez.....

Stiti parerea mea :) :poate sunt paranoic de-a binelea dar eu am luat vreo doua amenzi, numai pt. ca conduceam un M (adica una depasire pe linie continua si alta viteza), pe cand altii pe langa mine care faceau aceelasi lucru (NR:adica incalcau aceleasi articole de lege ca si mine, dar care aveau Dacii sau Renault Clio - no offense pt. posesorii de asa ceva), nu au patit nimic..... :blink:

 

Asa ca....

 

PS: A, si da, am dat spagi mult mai mari pt. ca sa mi s-a sugerat, ca .vezi Doamne, conduceam un M..

Link to comment
Share on other sites

spaga se da si la unguri....cel putin eu am dat cel putin o data daca imi aduc aminte...asta e ....regulile sunt prea dure....iar spaga o dam toti sa nu ramanem fara permis......o linie continua ceau permis...mai bine sari de 1 milion....decat 3 luni pe margine...parerea mea.....
Link to comment
Share on other sites

@edit : uite aici te laudai tu cu cei 180 in localitate si in miez de noapte ceea ce e curata nebunie.

 

Lasa-ne frate cu raliurile tale ca tocmai tu ne povesteai intr-un topic cum erai cu 180 in localitate noaptea... atunci ce mai era la tine ? Daca iti aparea un betiv deodata in fata nu imi spune ca il mai ocoleai... iti zic eu ca faceai Carmageddon cu el...  :blink:

171950[/snapback]

Sapcuta Rosie nu ai inteles nimic :) iti place spectacolul fa-l cu tine, eu nu joc in piesa ta... era vorba despre Politie corupta. Eu nu am corupt pe nimeni cu nimic, am si zis nu sunt impotriva celor care merg cu viteza cand sunt doar ei pe sosea si singuri in noapte, daca tu crezi ca iarna la ora 2 gasesti betivi pe sosele... daca ai sa citesti toate posturile care au fost scrise cu referire la zona sau mai bine zis zonele in care eu am circulat cu acele viteze ai fi inteles ca riscul care mi l-am asumat a fost unul infim si probabilitate de 1/1000 sa se intample ceva. 180 aveam la intrare in localitate pentru ca in afara aveam peste 200 dar nu are importanta in topicul de fata, tu nu ai citit tot de acolo, cand am ajuns efectiv in zona in care era posibil sa fie cineva, betiv sau ce vrei tu eram deja cu viteza legala... iti place show-ul, iti recomand sa nu il faci cu mine, cauta-ti pe altcineva si cauta-ti si alta ocupatie decat sa te doara grija de mine :)

Link to comment
Share on other sites

mihai nu stiu cat ar fi de relevant pentru ca unii au dat spaga obligati de situatie nu ca ar fi vrut ei asta... nu gasesc scuza acceptabila ca daca iti ia permisul sa dai spaga sa nu ti-l ia... fiecare trebuie sa raspunda pentru faptele sale, trebuie sa avem demnitatea asta...

Pai hai sa va povestesc, acum vreo 10 ani eram in Afumati, in apropiere de Bucuresti, radar in localitate, era restrictie 60, eu aveam 70, ma opresc baietii in albastru, buuun, le dau actele, comunica viteza, zic ok, da-ti-mi amenda, la care ala: "daca te duci sa ne iei un pachet de Marlboro nu iti mai dam amenda", la care eu le zic un nume, o ruda de-a mea la care nu am apelat si sper sa nu apelez niciodata ci doar in cazul unui abuz... cand au auzit numele, mi-au cerut detalii, le-am dat, cand au vazut ca e pe bune si nu folosesc un nume care l-am vazut pe la TV mi-au dat actele si cica sunt liber sa plec, la care le-am zis ca daca nu imi dau amenda ii reclam, au ramas ca la foto cand le-am zis asta, amenda era vrajeala pentru mine dar am vrut sa ma joc psiho cu ei... au zis ca in viata lor nu au intalnit pe cineva care sa le ceara sa ii dea amenda ca altfel il reclama... mi-au dat amenda... am platit-o era fix pix la vremea aia, am facut ce am vrut eu cu ei si nu i-am lasat sa imi calce demnitatea in picioare... niste analfabeti ca au facut varza PV-ul ala.

Hai sa va mai zic una, a doua zi, in Bucuresti, iar ma prinde radarul, eram singur pe sosea si m-a prins cu 65km/h, restrictia era tot 60, buun, vine ala, imi da amenda si inca se platea direct la ei pe vremea aia, ii dau banii si nu imi mai da restul, nu mai tin minte exact suma dar era considerabil... s-au urcat in masina si au plecat, nu m-au bagat in seama cand le-am cerut restul, am plecat in urmarire dupa ei, va imaginati faza, o masina de Politie urmarita de alta masina din trafic... rasul lumii, la un moment dar au vazut ca ma tin incontinuu dupa ei, au oprit, m-am dus la ei si le-am cerut restul, au ramas masca, le-am zis ca pana nu imi dau restul nu ma las si ma duc la seful lor (hihi) si ii cer lui restul... au zis ca ei au depasit viteza regulamentara in timpul "urmaririi" si deci si eu, si le-am zis sa imi dea amenda, iar s-au uitat crucis la mine..... ca sa restul care trebuia sa mi-l dea sa constituie avans la amenda urmatoare... mi-au dat restul si am plecat, stiu ca o sa ziceti ca-s nebun... nu gresiti cu nimic.

Daca vine careva cu idei cum ca bag in ele sa fie sanatos, nu mint pe nimeni cu nimic, cei care ma cunosc cat de cat si ma stiu... or sa ma creada va garantez, cine nu vrea sa ma creada sa faca bors ca nu ma intereseaza...

Link to comment
Share on other sites

acum 3 ani am vrut sa dau spaga 20 de milioane la un cap de creta si nu a vrut :blink: (nu in bucuresti) ma duceam la mare noaptea si m-a prins in localitate cu 118km/h daca aveam alta masina si nu bmw mai mult ca sigur scapam dar asta e... " pusti cordit cu bemveu " asa ca m-a facut de permis o luna
Link to comment
Share on other sites

Alex tu ma sperii, cand aveam Renault m-au iertat, zici ca daca imi iau bembeu nu ma mai iarta? uite la asta nu m-am gandit :)

felicitari lu' nea ala care nu ti-a luat banii si sincer cam mult sareai la cap, cred ca l-ai speriat :blink:)))))))) ai ramas fara permis o luna... si de asta nu ai mai putut tu sa circuli? dovada, alea, alea... se rezolva, stiu cazuri concrete.

Link to comment
Share on other sites

:) pai prima oara am sarit si eu cu un milion cand am vazut ca e pus sa ma faca ca sunt pusti si am bemveu si ca ma duc la mare sa ma distrez... faza e ca era 12-1 noaptea eram doar eu si cu el si nimic, mi-a luat permisul pt 3 luni cand m-am intors de la mare dovada era aproape pe expirat am rezolvat sa reduc la o luna din care am mers 2 saptamani pana a aflat tata :blink: ... alea 2 saptamani simteam ca innebunesc :)
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.