Jump to content

Negrila cu piele crem E60 Lci 530xd M-packet


flavyus

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

este al 4 -lea bmw al meu automat, si nici o data nu am schimbat uleiul la cutie, poate gresesc poate am avut eu noroc sa nu mi se strice nici o cutie!!! Filtrul epurator nu stiu nici de asta nimic dar daca cineva ma ajuta contracost sa al schimb l-as schimba

 

Acum in momentul in care scriu ,negrila se rasfata :rolleyes: a primit astazi o curatare completa la interior...am vb cu cineva sa iau chitul acela de intretinere apieli de la Leatherique si vreau sa va intreb daca dupa ce am curatat tapiteria mai este nevoie sa dau si cu accel ulei ? sau este de ajuns sa dau decat cu cel de intretinere? si cateva poze http://imageshack.us/g/1/9765361/

Filtru epurator e vreo 200 de lei este pentru turbina bine sa il schimbi, se achimba cam la 50 de mii intreaba la reprezentanta, iar cu uleiul din cutie nu ai tinut tu prea mult masina, cei dupa tine o sa aiba probleme sigur... Fiecare face cum crede.

Link to comment
Share on other sites

Filtru epurator e vreo 200 de lei este pentru turbina bine sa il schimbi, se achimba cam la 50 de mii intreaba la reprezentanta, iar cu uleiul din cutie nu ai tinut tu prea mult masina, cei dupa tine o sa aiba probleme sigur... Fiecare face cum crede.

 

se schimba greu acest filtru epurator? unde se afla? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Se schimba usor, e pe langa filtru de aer. Dute la un service...

 

Am ajuns astazi la bavaria baneasa sa imi iau presuri , daca tot eram acolo l-am pus pe un baiat sa imi zica si mie istoricul masinii, fericit ca este ok :thumbsup: al intreb cat costa filtru epurator la ei si unde se localizeaza, surpriza vine cand imi spune ca masina mea nu are asa ceva asta dupa VIN :frantics: WTF..!!!

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns astazi la bavaria baneasa sa imi iau presuri , daca tot eram acolo l-am pus pe un baiat sa imi zica si mie istoricul masinii, fericit ca este ok :thumbsup: al intreb cat costa filtru epurator la ei si unde se localizeaza, surpriza vine cand imi spune ca masina mea nu are asa ceva asta dupa VIN :frantics: WTF..!!!

cu ce ocupa baiatul cu care ai stat de vorba? sigur nu era de la curatenie? istoricul banuiesc ca l a aflat din carti de tarot , pe sistemul cade drum deschis la vreme de seara daca el credea ca o masina diesel nu are epurator. vezi sa nu iti aduca vreo carpeta cu rapirea din serai in loc de presuri

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NY71&mospid=50111&btnr=11_3934&hg=11&fg=15

 

piesa 11

 

se localizeaza la fel ca la toate bmwurile diesel si anume in capacul la culbutori

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

cu ce ocupa baiatul cu care ai stat de vorba? sigur nu era de la curatenie? istoricul banuiesc ca l a aflat din carti de tarot , pe sistemul cade drum deschis la vreme de seara daca el credea ca o masina diesel nu are epurator. vezi sa nu iti aduca vreo carpeta cu rapirea din serai in loc de presuri

 

http://www.realoem.c...934&hg=11&fg=15

 

piesa 11

 

se localizeaza la fel ca la toate bmwurile diesel si anume in capacul la culbutori

 

la treaba cu istoricul mia aratat pe pc, a bagat cheia in acel dispozitiv si apoi m-ia aratat,dar cu accel epurator dry.gif . Eu as putea sa al schimb? este greu?

Link to comment
Share on other sites

Filtrul epurator este dupa cum a spus un coleg mai sus, deasupra capacului de culbutori, pe partea opusa galeriei de adisie, nu langa filtru de aer.

Nu mai stiu daca trebuie demontata bara de torsiune sau nu.

 

 

Uitasem ca la e60 filtru de aer nu mai e pus ca la e39...au explicat si mai sus colegii unde e...

Link to comment
Share on other sites

Maine negrila va primi : o curatare de EGR + curatare filtru epurator :thumbsup: asa preventiv, ca toata lumea mi-a spus sa fac asta.

 

Cine imi poate recomanda pe cineva unde sa schibm si eu uleiul la cutie, vreau sa fac si treaba asta cu toate ca ar fi prima mea masina automata la care al schimb?!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si cu curatarea EGR + Filtru epurator, concluzia EGR era cam murdarel :rolleyes: F epurator la fel atasez poze.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/577/img0391pm.jpg/

 

 

Daca ii schimbi si uleiul din cutia, asta inseamna o revizie adevarata.

Uleiul din cutie il schimbi preventiv, atunci cand incepe sa dea socuri e deja prea tarziu.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Concluzia dupa curatare EGR +F epurator este ca am facut fff bine :frantics:Multumesc tuturor care m-au indrumat sa fac acceasta operatiune!

 

Inainte cand si cand pe la 120-130 la ora constant avea o mica intrerupere nesesizabila de nimeni din masina doar de mine(fffff finut) , iar acum parerea mea este ca a disparut. Am fost ieri plecat de 2 ori la otopeni deci 200 km si nu a mai facut, sper sa fi fost de la EGR sau F epurator :thumbsup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.