Jump to content

Negrila cu piele crem E60 Lci 530xd M-packet


flavyus

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fault 452A appears as the particle filter most of the mileage has exceeded maximum and serves as information / reference for the filter in a BMW expert workshop to be replaced. - din ce zice aici, trebuie schimbat filtrul de particule. sursa : link

 

Cel mai ok ar fi sa mergi la un service cu experienta in DPF-uri si BMW.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Marius....nu am nici o eroare in bord, masina merge asa cum tu sti, daca o sa ma duc la un service asa cum a spus un coleg mai sus pe foamea asta o sa imj spuna ca trebuie scos, eliminat, schimbat etc. Normal daca eroarea asta nenorocita 452A este permanenta pe acel testar auto-com, oare ma intreb nu trebuia sa apara ceva si pe computerul masini?
Link to comment
Share on other sites

Marius....nu am nici o eroare in bord, masina merge asa cum tu sti, daca o sa ma duc la un service asa cum a spus un coleg mai sus pe foamea asta o sa imj spuna ca trebuie scos, eliminat, schimbat etc. Normal daca eroarea asta nenorocita 452A este permanenta pe acel testar auto-com, oare ma intreb nu trebuia sa apara ceva si pe computerul masini?

 

 

Daca ai DPF-u infundat si te duci tot asa, o sa patesti ca mine, o sa schimbi si turbina nu doar dpf-u.. eu l-am regenerat si degeaba, asa ca l-am dat jos atat fizic cat si din soft.. Zici ca trage bine masina? nu are un lag mai mare cateodata cand apesi acceleratia si apoi dintr-o data te baga in scaun?

 

Cati km are masina?

Edited by mdln
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai DPF-u infundat si te duci tot asa, o sa patesti ca mine, o sa schimbi si turbina nu doar dpf-u.. eu l-am regenerat si degeaba, asa ca l-am dat jos atat fizic cat si din soft.. Zici ca trage bine masina? nu are un lag mai mare cateodata cand apesi acceleratia si apoi dintr-o data te baga in scaun?

 

Cati km are masina?

 

Salut, am citit ce ai patit referitor la ce m-ai intrebat nu simt nimic in neregula cu ea, am in jur de 156.k. Unde ai eliminat dpf-ul?

Link to comment
Share on other sites

Dpf-ul l-am scos fizic la un service de esapamente, iar din soft l-am scos la un baiat care se ocupa cu asa ceva.. TU esti aproape de George ( 320i e36), el mi-a facut mie remaparea la masina, el elimina si dpf-u din soft..

Asa repede sa se fi infundat la tine? la 156tkm?

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Dpf-ul l-am scos fizic la un service de esapamente, iar din soft l-am scos la un baiat care se ocupa cu asa ceva.. TU esti aproape de George ( 320i e36), el mi-a facut mie remaparea la masina, el elimina si dpf-u din soft..

Asa repede sa se fi infundat la tine? la 156tkm?

 

Da sunt asa de zapacit, ca am uitat de George, el mi-a rampat si masina. Ce nu inteleg nu trebuie sa intre in avarie ceva? asa sa crape dintr-o data? Maine o sa caut alt tester , nu auto-com sa vad daca da si acolo eroarea.

Link to comment
Share on other sites

La george doar din soft, fizic nu la el..

 

@myx.. banuiesc , ca si la voi tot asa, pe la service de esapamente, trebuie sa stie aia sa il scoata..

eu l-as scoate si gata , masina are aproape 190 k , oricum cam asta e viata lui , ce rost are sa stau sa astept diverse probleme . Cumva eu nu am incredere in ce afiseaza el la info , daca a fost resetat deja

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

eu l-as scoate si gata , masina are aproape 190 k , oricum cam asta e viata lui , ce rost are sa stau sa astept diverse probleme . Cumva eu nu am incredere in ce afiseaza el la info , daca a fost resetat deja

 

Pai nici sa nu ai incredere, la mine la 182 mii parca a "crapat", si in i-drive imi arata ca mai merge 10.000km..Deci, cel mai sigur, il scoti si ai scapat de o grija..

Link to comment
Share on other sites

eu l-as scoate si gata , masina are aproape 190 k , oricum cam asta e viata lui , ce rost are sa stau sa astept diverse probleme . Cumva eu nu am incredere in ce afiseaza el la info , daca a fost resetat deja

 

Am uitat sa mentionez, din 60k facuti intr-un an si 3 luni, 55k sunt facuti numai afara,

Link to comment
Share on other sites

Da tu esti sigur ca masina are km reali flavyus? Ca daca ai in jur de 200 mii, atunci poti sa faci tu km in afara orasului cati vrei, ca tot se duce ..

Eu am si un e70 la care am 270 mii km acuma, si nici o problema cu dpf-u.. si il am de nou, deci sigur nu s-a umblat la masina...

Da cel mai bine, mergi la un tester bun, si vezi acolo daca ii infundat DPF-u, parca se poate vedea si in mers, cu laptopul conectat, iti da acolo ceva valori.. eu asa am facut, la reprezentanta

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Daca ai peste 200.000km orice este posibil cu filtrul de particule. Cel mai usor se verifica media pe ultimele 3 sau 5 regenerari. Daca regenerarile se fac la un interval cuprins intre 100-200km atunci filtrul tau de particule este uzat si necesita inlocuire. Multi nu inteleg ca un filtru de particule uzat poate duce la costuri de reparatie mai mari (inlocuit turbina, valva EGR, segmentare, pistoane distruse etc) decat inlocuirea lui propriu-zisa, chiar daca acesta nu afiseaza mesaje de eroare in bord. Un filtru de particule colmatat permanent in proportie de 80-90% face regenerari la intervale foarte mici si motorina folosita in postinjectie ajunge in baia de ulei. Astfel, nivelul de ulei creste, pierde calitatile de lubrifiere si temperatura din motor incepe se creasca. Pentru evitarea acestor probleme, recomandarea este sa inlocuiti filtrul de particule cu unul nou. Cine nu are buget pentru un DPF nou poate apela si la anularea lui.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.