Jump to content

de la cine iau certificat fiscal fiscal!


mdlin

Recommended Posts

pai de ex daca omu face masina praf si vrea s-o scoata de la taxe ca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sa nu plateasca ca boul, nu poate pana nu plateste datoriile?

Ba da o radiezi insa nu poti sa o instrainezi. .. Una e sa te duci sa o scoti de la primarie pentru ca o vinzi si alta ca.o radiezi

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie certificatul fiscal de la proprietarul din carte (nu conteaza ca este expirat, e vorba de cel incheiat cand a vandut masina), contractul de v-c intre prop din carte si "vecin" si fisa de inmatriculare facuta intre ei. Apoi te duci cu "vecinul" la circa financiara sa treaca masina pe numele lui, plateste amenda 30 ron + impozitul la zi. Dupa asta, "vecinul" si cu tine face un contract de V-C, scoate un certificat fiscal si apoi radiaza masina. Tu o bagi la tine la fiscal in baza C V-C, si faci fisa de inmatriculare cu el.

Nu e deloc complicat, dar daca vreunul din ei mananca **** inseamna ca e ceva la mijloc.

 

 

A doua revanzare a masinii, intre "vecin" si proprietarul din carte nu are nicio treaba. Exista doar un contract de vanzare - cump, facut intre ei si atat. Practic etapa asta e sarita din schema. Tu cumperi masina de la "vecin".

Asta e calea cea mai usoara, daca sunt intelegatori, sariti peste a doua revanzare a masinii.

 

Daca nu vrei asa, dupa ce "vecinul" a bagat masina la financiar, plateste amenda + impozit, apoi o scoate in baza contr. v-c intre el si prop din carte, o radiaza, proprietarul o baga el la financiar iar, iar apoi faci cu el contract v-c, si faci actele cu el. Mai multa hartogaraie asa, mai ales daca zici ca sunt vecini si se poate ajunge la o intelegere.

 

Tu nu trebuia sa cumperi masina pana ce intermediarul nu baga masina la financiar pe numele lui. Astfel stiai sigur ca are toate actele, si nu ai nicio piedica in a inmatricula masina pe numele tau.

Edited by radduu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie certificatul fiscal de la proprietarul din carte (nu conteaza ca este expirat, e vorba de cel incheiat cand a vandut masina), contractul de v-c intre prop din carte si "vecin" si fisa de inmatriculare facuta intre ei. Apoi te duci cu "vecinul" la circa financiara sa treaca masina pe numele lui, plateste amenda 30 ron + impozitul la zi. Dupa asta, "vecinul" si cu tine face un contract de V-C, scoate un certificat fiscal si apoi radiaza masina. Tu o bagi la tine la fiscal in baza C V-C, si faci fisa de inmatriculare cu el.

Nu e deloc complicat, dar daca vreunul din ei mananca **** inseamna ca e ceva la mijloc.

 

 

A doua revanzare a masinii, intre "vecin" si proprietarul din carte nu are nicio treaba. Exista doar un contract de vanzare - cump, facut intre ei si atat. Practic etapa asta e sarita din schema. Tu cumperi masina de la "vecin".

Asta e calea cea mai usoara, daca sunt intelegatori, sariti peste a doua revanzare a masinii.

 

Daca nu vrei asa, dupa ce "vecinul" a bagat masina la financiar, plateste amenda + impozit, apoi o scoate in baza contr. v-c intre el si prop din carte, o radiaza, proprietarul o baga el la financiar iar, iar apoi faci cu el contract v-c, si faci actele cu el. Mai multa hartogaraie asa, mai ales daca zici ca sunt vecini si se poate ajunge la o intelegere.

 

Tu nu trebuia sa cumperi masina pana ce intermediarul nu baga masina la financiar pe numele lui. Astfel stiai sigur ca are toate actele, si nu ai nicio piedica in a inmatricula masina pe numele tau.

am certificatul fiscal de la proprietarul din carte (fiscalul care la scos iel cand a vandut masina la vecin (expirat din 2009)) am si conttractele facute intre iei la notar (in schimb nici al 2lea si nici celalalt nu au trecut masina la primarie ) dar nu am fisa de inmatriculare facuta intre iei (nu cred ca au facut asa ceva ) iar al treilea proprietar a plecat din tara si a vandut masina tot la proprietarul din carte la un pret f scazut ca se cunosteau si aluia ii trebuiau bani sa plece din tara. iar asta ( poroprietaru de drept al masini, porp din carte )a vandut masina mai departe adica mie :D si acum io asta nu inteleg daca asta defapt e proprietarul din carte de nu ar putea sa imi dea fiscal valabil si fisa de inmatriculare sa pot trece masina pe numele meu? sa ii scot cumva pe aia doi din "joc" cht ca platesc io amenda si impozitul din urma !!!!

 

am certificatul fiscal de la proprietarul din carte (fiscalul care la scos iel cand a vandut masina la vecin (expirat din 2009)) am si conttractele facute intre iei la notar (in schimb nici al 2lea si nici celalalt nu au trecut masina la primarie ) dar nu am fisa de inmatriculare facuta intre iei (nu cred ca au facut asa ceva ) iar al treilea proprietar a plecat din tara si a vandut masina tot la proprietarul din carte la un pret f scazut ca se cunosteau si aluia ii trebuiau bani sa plece din tara. iar asta ( poroprietaru de drept al masini, porp din carte )a vandut masina mai departe adica mie :D si acum io asta nu inteleg daca asta defapt e proprietarul din carte de nu ar putea sa imi dea fiscal valabil si fisa de inmatriculare sa pot trece masina pe numele meu? sa ii scot cumva pe aia doi din "joc" cht ca platesc io amenda si impozitul din urma !!!!

astia doi poractic nu au facut nici un demers pt asi trece masina pe nume pt ca se cunosteau si daca aveau probleme sau ceva il chemau pe ala din carte :p deci teoretic sunt 2 intermediari!

Link to comment
Share on other sites

Nu rezolvi problema facand un contract intre tine si cel din carte (cu data corespunzatoare fiscalului, adica 2009!). In mod normal nu are ce sa iti faca, evident o sa iti dea amenda ca n ai inscris masina la timp, si o sa te puna sa platesti impozit din 2009.

practic tu ai cumparat masina in 2009, ai fiscal de atunci, si nu ai avut timp/chef sa o inscrii.

Link to comment
Share on other sites

Nu rezolvi problema facand un contract intre tine si cel din carte (cu data corespunzatoare fiscalului, adica 2009!). In mod normal nu are ce sa iti faca, evident o sa iti dea amenda ca n ai inscris masina la timp, si o sa te puna sa platesti impozit din 2009.

practic tu ai cumparat masina in 2009, ai fiscal de atunci, si nu ai avut timp/chef sa o inscrii.

problema nus penalitatile costa in jur de 700 de lei ideia e ca nush daca pot face asta ca sa imi trec masina pe nume! ca asi asa as face ca oricum ies mai ieftin sa platesc penalitati decat sa ii fau in judecata :D si mai imi trebuie fisa de inmatriculare stampilata de la iel de la primarie nu?

Dar iel sustine ca masina a fost scoasa de pe ie la primarie in baza primului contrect cu ala. si nu imi poate elibera alt fiscal :D sau daca fac cvc si sustin ca o am din 2009 nu mai imi trebuie altul? este bun ala pe care il am ?

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refer sa faci unul ..la vanzator sa fie proprietaru din carte, la cumparator tu, iar ca data sa fie data fiscalului din 2009. Ca si cum ala ti-a vandut masina direct tie in 2009 :).

Intr-adevar nu o sa ai fisa de inmatriculare stamplilata, dar am impresia ca merge sa o inscrii si fara aia, doar cu fiscalul.

Link to comment
Share on other sites

Exista 3 posibilitati : 1.Faci contratul v-c cu data de cand ai certificat fiscal . platesti amenda de 30 ron , impozitul pe 3 ani si penalizarile si o inscrii pe numele tau....asta e cea mai simpla

2.Ii convingi pe propietarii(sau ii dai in judecata) anteriori sa o inscrie la fisc si sa o scoata pe baza contractelor reale.Probabil tot tu vei plati amenzile si impozitul datorat.

3.Mergi cu ea asa si o vinzi si tu la randul tau fara fiscal.

 

Daca citeai ce ti-am scris , uite la punctul 1....

Link to comment
Share on other sites

Nu rezolvi problema facand un contract intre tine si cel din carte (cu data corespunzatoare fiscalului, adica 2009!). In mod normal nu are ce sa iti faca, evident o sa iti dea amenda ca n ai inscris masina la timp, si o sa te puna sa platesti impozit din 2009.

practic tu ai cumparat masina in 2009, ai fiscal de atunci, si nu ai avut timp/chef sa o inscrii.

 

Gresit, ala cand si-a radiat masina in 2009 de la financiar a radiat-o in baza contractului de vanzare cumparare facut intre el si prietenul lui. O copie a contractului de vanzare cumparare incheiat atunci , se afla la administratia financiara. Cheia in toata povestea asta este cel care a cumparat masina in 2009. Cu el trebuie sa faci toate actele. (daca spui ca de atunci masina nu a mai fost inregistrata la circa financiara)

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Gresit, ala cand si-a radiat masina in 2009 de la financiar a radiat-o in baza contractului de vanzare cumparare facut intre el si prietenul lui. O copie a contractului de vanzare cumparare incheiat atunci , se afla la administratia financiara. Cheia in toata povestea asta este cel care a cumparat masina in 2009. Cu el trebuie sa faci toate actele. (daca spui ca de atunci masina nu a mai fost inregistrata la circa financiara)

ala care a cumparat masina in 2009 zice ca a tinut-o numai 20 de zile si a vandut-o la randu lui la altu! si asa se scoate din poveste :) cu toate ca iel a zis ca daca maisina aparea pe iel la primarie imi dadea fiscal fara nici o problema :( asta al 3-lea cand a cumparat-o la durut undeva si nu sia trecut masian sa nu ii vina amenzile acasa ! Proprietatul din carte cand a vandut masina zice ca ia facut aia de la primarie adresa ca masina sa treaca pe al doilea!

 

am mers la tm am facut contract direc cu proprietarul ca sa platesc io din urma impozitul si ghici ce:) lam facut degeaba pt ca pe fiscalul ala de il am io din 2009 imbecila aia de la primarie a gresit o cifra la seria masinii! adica in loc de wb/.....cum e la bmw a scros wp..... :) asa e in romania !

 

deci se pare ca cu cat incerc mai mult sa imi trec masina pe nume cu atata nu reusesc :) intrebarea este daca o las pe numele aluia si o las asa pe tm patesc ceva ?daca dau de vreun militian ? ce se intampla ?sau daca o lovesc( doamne fereste )?

 

daca astia ascund ceva ? daca iau cateva amenzi ? oare nu se sesizeaza iei si incep sa ma caute ? macar asa asi putea sa aflu pe cine e masina trecuta!

Link to comment
Share on other sites

Masina e trecuta pe numele proprietarului din carte si implicit din talon. La politie, pe numele aluia apare. Un lucru nasol care ti se poate intampla daca nu o inscrii e acela ca in caz ca ti se ia talonul tu nu poti sa il recuperezi, ci doar proprietarul masinii din acte.

In rest nu sunt alte probleme :). hehe, daca ati stii cati umbla asa cu masinile prin Romania noastra. E drept in general asta se intampla la masini de 1000-2000eur.

Link to comment
Share on other sites

Cum aiceam...mergi la Bulgari, asta e...n-ai nevoie de certificat fiscal :)

 

Cauta-ti unu acolo inscri-o pe el si cumpar-o de la el apoi ;) si o sa ai fiscal... daca vrei in Romania, daca nu o lasi inscrisa la bulgari ;)

 

Altfel nu vad ce poti sa faci daca nici unu din proprietari nu ii intereseaza.

 

Amenzile n-or sa vina la ei ca nu ii inscrisa masina la finante :) Habar n-am unde vn, credca nu vin nici unde...si atunci incep belelele :)

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cum aiceam...mergi la Bulgari, asta e...n-ai nevoie de certificat fiscal :)

 

Cauta-ti unu acolo inscri-o pe el si cumpar-o de la el apoi ;) si o sa ai fiscal... daca vrei in Romania, daca nu o lasi inscrisa la bulgari ;)

 

Altfel nu vad ce poti sa faci daca nici unu din proprietari nu ii intereseaza.

 

Amenzile n-or sa vina la ei ca nu ii inscrisa masina la finante :) Habar n-am unde vn, credca nu vin nici unde...si atunci incep belelele :)

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

pai da da daca o inscriu la bulgari si apoi o trec pe romania iara nu tre sa platesc taxa de

inmatriculare din nou? daca da nu cred da se merita tinand cont ca e dizel si din 96 si 1665 motor

Link to comment
Share on other sites

ii dau in judecata cat dureaza stiti? sau daca merg la politie la tm aia imi pot da vreun act ceva care sa ma ajute sa o transcriu?

Am sunat la administratia fiscala la Tm si aia mia zis ca nu ma ajuta decat daca se duce proprietarul sa vorbeasca ! proprietarul din carte zice ca imi poate da fiscal cum ca nu are datorie la stat dar numai ca nu scrie nicaieri maina :(

Link to comment
Share on other sites

Astia de la politie din Timisoara n-au nici o treaba cu viata...am avut eu de-a face cu ei cu vreo luna in urma la un accident...n-ai ce cu ei ( o tin sus si tare pe a lor si atat ) plus ca nu tine de ei sinu stiu sa iti deie nici o informatie.

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Exact asa am patit eu..

Am cumparat o masina, in carte era trecut un proprietar.

Acesta a dat masina celui de-al 2lea, care nu a inscris-o la financiar (norocul meu a fost ca il cunosteam pe intermediar, si mi-a dat si contactul primului proprietar, care a fost f de treaba).

 

 

 

In momentul in care primul proprietar a dat masina celui de-al doi-lea, a fost la financiar sa scoata aceasta masina, si a emis un certificat de atestare fiscala, pe care i l-a dat celui de-al 2lea.

 

Tu trebuie sa iei legatura cu al2lea proprietar, sa il intrebi daca a dat fiscalul mai departe (pt ca in cazul tau masina a trecut prin 3 proprietari), si sa vezi cine nu a dat fiscalul mai departe.

Sa iei legatura cu acea persoana, sa iei fiscalul de la el, iar apoi te duci la financiar, cu primul fiscal emis, cu act de v-c intre tine si Primul proprietar, + cartonas de inmatriculare tot intre tine si primul proprietar.

Daca te intreaba aia de acolo de ce nu ai inmatriculat masina la timp...le spui ca din diferite motive. Platesti amenda de vreo 30 lei (la posta), si iei masina ta in evidenta DE LA DATA LA CARE A FOST EMIS PRIMUL FISCAL.

 

In felul acesta, sari peste acesti 2 intermediari.

Tu practic nu ai nici o treaba cu acei 2 intermediari...din pct de vedere legal, ei nu exista atat timp cat nu au trecut masina la ei la financiar.

 

 

Incearca sa dai de primul proprietar, si roaga-l sa te ajute. E interesul lui, pentru ca atat timp cat tu circuli cu numerele astea, orice amenda ii vine primului proprietar (chiar daca a radiat masina de la fisc, ramane la RAR cu numerele respective)

 

Va duceti amandoi de mana la financiar si incercati...poate reuseste sa scoata un duplicat.

 

 

Daca mai ai intrebari, feel free to ask :)

Link to comment
Share on other sites

si totusi nu exista nici o lege pentru cei care cumpara masina si fac chestii deastea?

si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, adica am vandut o masina acum 5 ani, am radiat-o de la finaciar, iar cel care a cumparat-o nu a radiat-o de la politie si s-o inscrie pe numele lui....stiu ca mi-a venit o amenda ca anu trecut circulam fara rovinieta :D

acu eu am hartia de la financiar si contract V-C si ce mai era pe-acolo...plus ca de 5 ani nu mai sunt in tara...deci?

Edited by manolica1
Link to comment
Share on other sites

Ei spun ca nu e nici o solutie, ca e greaseala vanzatorilor si a cumparatorilor:

 

vanzatorul trebuie sa emita act de v-c si SA ISI IA PLACUTELE, astfel incat cel care cumpara masina sa ii puna nr rosii sau sa inainteze procedura de inmatriculare

 

iar cumparatorul nu trebuie sa dea banii pana nu are act de V/C, cartonas inmatriculare, certificat de atestare fiscala.

Link to comment
Share on other sites

Ei spun ca nu e nici o solutie, ca e greaseala vanzatorilor si a cumparatorilor:

 

vanzatorul trebuie sa emita act de v-c si SA ISI IA PLACUTELE, astfel incat cel care cumpara masina sa ii puna nr rosii sau sa inainteze procedura de inmatriculare

 

iar cumparatorul nu trebuie sa dea banii pana nu are act de V/C, cartonas inmatriculare, certificat de atestare fiscala.

Corect!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.