Jump to content

Daca ar fi sa va schimbati masina ce ati alege ?


TheMendacious

Recommended Posts

La Top Gear au spus ca 300C-ul e un jeg de masina, suspensie proasta, comportament de barca, singurul avantaj fiind aspectul exterior....

Singurul 300C laudat a fost cel echipat cu motor V8 HEMI....

Decat un Vectra nou sau un 300C nou (exceptand cel cu motor V8) prefer oricand un BMW nou...

256268[/snapback]

La suma preturilor celor 2. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Macar iti iei masina

256317[/snapback]

Pai e dilema masina noua mai slaba sau second mai buna. Sincer sa fiu, ca sa-ti iei BMW nou ar trebui sa castigi undeva la 5000 euro pe luna asa un minim. Sa nu-ti pese ca in 3 ani pierzi 25k euro. Nu multi au posibilitatea asta. Sint multi oameni care nu doresc sa-si asume riscuri cu un second, fie el BMW, Merc sau altii din aceeasi clasa si atunci fiecare incearca sa gaseasca o masina noua care ar putea sa ii satisfaca nevoile. Masinile enumerate mai sus sint din alta clasa, si intradevar 300C e buna la cat ofera pentru bani. Dar la banii aia iei totusi un seria 5 second pe care eu il prefer oricand oricarei masini noi sub 30k.

Edited by avlad
Link to comment
Share on other sites

Pai e dilema masina noua mai slaba sau second mai buna. Sincer sa fiu, ca sa-ti iei BMW nou ar trebui sa castigi undeva la 5000 euro pe luna asa un minim. Sa nu-ti pese ca in 3 ani pierzi 25k euro. Nu multi au posibilitatea asta. Sint multi oameni care nu doresc sa-si asume riscuri cu un second, fie el BMW, Merc sau altii din aceeasi clasa si atunci fiecare incearca sa gaseasca o masina noua care ar putea sa ii satisfaca nevoile. Masinile enumerate mai sus sint din alta clasa, si intradevar 300C e buna la cat ofera pentru bani. Dar la banii aia iei totusi un seria 5 second pe care eu il prefer oricand oricarei masini noi sub 30k.

256319[/snapback]

De acord cu tine.

Penibil mi se pare faptul multi oameni care se uita la "calitate/pret", sau pur si simplu li se pare mare pretul BMW, in necunostinta de cauza, incearca sa discrediteze BMW sau se amagesc cu gandul ca pot cumpara ceva asemanator mult mai ieftin.

Raspunsul e ca NU poti cumpara ceva asemanator mai ieftin. Si sincer sa fiu cred ca imi si pare rau ca se imtapla asa...dar asta e...

 

Si eu imi pun problema f serios ce masina sa-mi iau avand in vedere fiabilitatea din ce in ce mai scazuta a modelelor BMW si sincer nu stiu inca raspunsul.

In momentul asta singura alternativa "smart" ar fi Porsche. In rest nu vad ce masina poate oferi ce ofera BMW in materie de driving experience.

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

Interesant cuvant ai folosit.  :)

 

Ontopic : eu mi-as lua un M3... nu de alta dar ultima oara cand am postat pe aici nici nu aveam BMW macar.  :blink:

256418[/snapback]

Interesant ca te-ai chinuit sa gasesti o greseala intre atatea randuri......ce inseamna asta oare? Frustrare sau plictiseala? Sau amandoua?

Link to comment
Share on other sites

Tu din nou ridici prea mult capul peste lanurile de porumb :blink:

"Aicea" e o forma pe care o gasesti si in DEX asa ca nu stiu care e problema ta.... Este intr-adevar o forma care se foloseste in limbajul colocvial (cel obisnuit de zi cu zi) insa nici forumul nu este vreo lucrare de doctorat....

E clar ca frustrarea ta, intalnita des la soferii de clio, incepe sa fie de nesuportat pt tine....trist :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai eu doar "punctam faptul ca" Redcap e plictisit si trist :blink:

Ca sa fiu ON-TOPIC, mi-as mai lua o masina si anume un Porsche...nu exista pe piata nici o alta masina super sport pe care sa o poti folosi zilnic...problema e ca poate in 4-5 ani o sa am Porsche pana atunci sunt doar vise.. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu doar "punctam faptul ca" Redcap e plictisit si trist :)

Ca sa fiu ON-TOPIC, mi-as mai lua o masina si anume un Porsche...nu exista pe piata nici o alta masina super sport pe care sa o poti folosi zilnic...problema e ca poate in 4-5 ani o sa am Porsche pana atunci sunt doar vise.. :)

257397[/snapback]

911 neaparat eu visez inca la un 911 (996) Carrera :blink:

Link to comment
Share on other sites

La Top Gear au spus ca 300C-ul e un jeg de masina, suspensie proasta, comportament de barca, singurul avantaj fiind aspectul exterior....

Singurul 300C laudat a fost cel echipat cu motor V8 HEMI....

Decat un Vectra nou sau un 300C nou (exceptand cel cu motor V8) prefer oricand un BMW nou...

256268[/snapback]

 

si tu te iei dupa ce spune clarkson? crede-ma eu am vazut toate episoadele de top gear care s-au facut din 2002 incoace, si multe dinainte, si iti spun mana pe inima ca, clarkson ala este un jegos de nationalist care nu vede in fata ochilor decat aston martin si jaguar si cateodata ii place si ferrari.

pai emisiunea aia e o plesneala , nimik din ce spun ei acolo nu are legatura cu realitatea, reviewurile la masini sunt facut ca sa sune literar si pompos nimic mai mult. in final , daca te vei uita la mai multe episoade din top gear iti vei da seama ca emisiunea aia este pur "entertainment" si nu o emisiune de specialitate. mi se intoarce stomacul cand vad pe nesimtitul ala de 2m cum induce milioane de telespectatori in eroare doar de dragul de a-si face rating la show.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut toate episoadele de la Top Gear si au laudat multe masini nu numai Jaguar si Aston....Au spus ca E39 a fost cel mai bun model din clasa sa si ca E60 este obligat sa fie mai bun, au mai laudat M6, M5 E60, etc. E adevarat ca au o tendinta nationalista dar totul in gluma...

Ai condus cumva 300C si ai alta parere decat a celor de la Top Gear?

L.E: Cred ca n-ai inteles deloc filosofia Top Gear.....ei prezinta fiecare masina asa cum este, nu lauda si nici nu desfiinteaza masini aiurea si nici nu cred ca iau spaga ca alte reviste sau emisiuni auto pt a lauda vreo masina...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut toate episoadele de la Top Gear si au laudat multe masini nu numai Jaguar si Aston....Au spus ca E39 a fost cel mai bun model din clasa sa si ca E60 este obligat sa fie mai bun, au mai laudat M6, M5 E60, etc. E adevarat ca au o tendinta nationalista dar totul in gluma...

Ai condus cumva 300C si ai alta parere decat a celor de la Top Gear?

L.E: Cred ca n-ai inteles deloc filosofia Top Gear.....ei prezinta fiecare masina asa cum este, nu lauda si nici nu desfiinteaza masini aiurea si nici nu cred ca iau spaga ca alte reviste sau emisiuni auto pt a lauda vreo masina...

257532[/snapback]

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine.

Toate emisiunile auto pe care le-am vazut (si am vazut multe) sunt nationaliste in sensul fiecaruia si cred ca e normal sa fie asa.

Faptul ca el isi permite sa desfiinteze o masina complet este meritul lui. Nu am mai vazut nici o emisiune care sa-si permita sa desfiinteze in halul ala o masina...

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa aveti resursele necesare (financiar) va-ti schimba masina ?

 

Si daca da, catre ce anume va-ti indrepta . Motivati alegerea .

172952[/snapback]

 

 

 

in maxim 1 luna voi vinde e39/535i si voi trece pe un S Klasse.

nu ma asteptam dar m-a cucerit masina in general.

Link to comment
Share on other sites

Da', dar poze tot nu ai pus cu masina ta...Eu vreau sa trec pe benzina, deci daca mi-as schimba masina, tot e39 mi-as dori, cu o echipare apropiata cu a mea, dar sub capota sa fie un benzinar...

257634[/snapback]

 

 

pun. nu am avut timp sa-i fac.

promit.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut toate episoadele de la Top Gear si au laudat multe masini nu numai Jaguar si Aston....Au spus ca E39 a fost cel mai bun model din clasa sa si ca E60 este obligat sa fie mai bun, au mai laudat M6, M5 E60, etc. E adevarat ca au o tendinta nationalista dar totul in gluma...

Ai condus cumva 300C si ai alta parere decat a celor de la Top Gear?

L.E: Cred ca n-ai inteles deloc filosofia Top Gear.....ei prezinta fiecare masina asa cum este, nu lauda si nici nu desfiinteaza masini aiurea si nici nu cred ca iau spaga ca alte reviste sau emisiuni auto pt a lauda vreo masina...

257532[/snapback]

 

nu e chestie de laudat sau criticat masini. problema este ca toate reviewurile care le fac ei merg pe un tipar prestabilit, o masina considerata de ei buna este criticata copios la inceput (dupa metoda cautatului de nod in papura), iar apoi sunt prezentate aspectele ei favorabile si concluzionand cu un "thumb's up" din partea lor pt masina in cauza. o masina considerata de ei proasta este doar criticata de la cap la coada fara a se prezenta nici maca un avantaj al acesteia chiar daca poate acestea sunt foarte multe. Ei fac entertainment, iar acest lucru este cel mai important pentru emisiune, dar din pacate el se face in detrimentul unei analize logice si competente.

 

intradevar au spus de e39 ca este cel mai bun din clasa sa, ar fi fost absolut hilar sa spuna altceva pentru ca diferenta dintre e39 si competitorii sai de la vremea aceea era imensa, era detasat cea mai buna.

 

despre reviewul de la M5 e60 nici nu stiu de unde sa incep... ti sa parut normal sa faca glume pe seama faptului ca nu se poate opri functia vocala a sistemului de navigatie, chiar daca aceasta se poate opri foarte usor? ti s-a parut cumva un review pertinent?

 

iar despre 300C nici nu are rost sa incep... prejudecata cu masinile americane? sau faptul ca incerca sa faca drifturi cu o masina care a fost conceputa sa fie un cruiser confortabil si elegant??

mie imi place sa urmaresc emisiunea, sa nu ma intelegi gresit, este un show bun si amuzant, dar cand vine vorba de emisiuni de specialitate, it's fifth gear all the way.

 

L.E :blink: ca sa nu fiu off-topic declar ca o sa ma schimb pe un e60 benzinar in cursul anului, iar daca ar fi obligatorui sa schimb marca, as alege subaru oricand.

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

eu as schimba 320d 2001 cu un 330d din 2004 pt uz zilnic iar pt placerile de uikend una bucata m5 e39 sau m3 e46 m-ar unge la suflet...sau si prin alte parti.... :) ...pazea fetelor  :blink:

257673[/snapback]

Ai grija ca unor fete le plac baietii cu M3 :)

Link to comment
Share on other sites

nu e chestie de laudat sau criticat masini. problema este ca toate reviewurile care le fac ei merg pe un tipar prestabilit, o masina considerata de ei buna este criticata copios la inceput (dupa metoda cautatului de nod in papura), iar apoi sunt prezentate aspectele ei favorabile si concluzionand cu un "thumb's up" din partea lor pt masina in cauza. o masina considerata de ei proasta este doar criticata de la cap la coada fara a se prezenta nici maca un avantaj al acesteia chiar daca poate acestea sunt foarte multe. Ei fac entertainment, iar acest lucru este cel mai important pentru emisiune, dar din pacate el se face in detrimentul unei analize logice si competente.

 

intradevar au spus de e39 ca este cel mai bun din clasa sa, ar fi fost absolut hilar sa spuna altceva pentru ca diferenta dintre e39 si competitorii sai de la vremea aceea era imensa, era detasat cea mai buna.

 

despre reviewul de la M5 e60 nici nu stiu de unde sa incep... ti sa parut normal sa faca glume pe seama faptului ca nu se poate opri functia vocala a sistemului de navigatie, chiar daca aceasta se poate opri foarte usor? ti s-a parut cumva un review pertinent?

 

iar despre 300C nici nu are rost sa incep... prejudecata cu masinile americane? sau faptul ca incerca sa faca drifturi cu o masina care a fost conceputa sa fie un cruiser confortabil si elegant??

mie imi place sa urmaresc emisiunea, sa nu ma intelegi gresit, este un show bun si amuzant, dar cand vine vorba de emisiuni de specialitate, it's fifth gear all the way.

 

L.E :blink: ca sa nu fiu off-topic declar ca o sa ma schimb pe un e60 benzinar in cursul anului, iar daca ar fi obligatorui sa schimb marca, as alege subaru oricand.

 

Nu cred ca analiza lor nu e logica....un Rover de exemplu e o masina proasta si daca o privesti pertinent si daca o iei la misto in repetate randuri...

Review-ul lor de la M5 E60 e poate unul dintre cele mai bune tocmai pentru ca desfiinteaza masina la inceput......nu ar fi fost oare plictisitor sa laude masina timp de 20 de min? Ceea ce fac ei este foarte inedit si tocmai de aceea au succes... E plictisitor sa vezi o emisiune auto in care nici o masina nu e proasta...

Cat despre 300C, este o realitate ca masinile americane nu sunt la nivelul masinilor europene, ca nu pot lua o curba ca lumea si ca au interioare de calitate slaba cu plastice ieftine...

 

Fifth Gear e o emisiune foarte buna insa nu este superioara fata de Top Gear prin nimic...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.