Jump to content

E36 316 or 318?


Pal Elod

Recommended Posts

Salut! In acest topic as dori sa cer ajutorul celor care poseda/au posedat un BMW e36 316/318. Eu as dori sa trec de la VW la BMW si astea doi sunt variantele din care pot (si vreau) sa aleg. Porblema ar fi urmatoarea, as dorii sa aleg varianta care iese mai bine la consum/taxe/intretinere. Am auzit multe lucruri bune si rele despre masinile corespondente dar din pacate majoritatea parerilor vin de la oameni care nu sunt / au fost posesori al acestora.

 

Am auzit lucruri ca e mai bine sa iei un 318 (motor 1.8 ) pentru ca consuma mai putin decat un 316 (motor 1.6) pentru ca caroseria e grea pentru motorul 1.6 si la condus calm scoti un consum mai bun la 318 decat la 316.

 

As dorii ca sa-mi ziceti cam unde se misca consumul urban / extra urban (stil de condus: calm) la 316/318, care sunt defectele rare la modelel astea si in afara de chestiile generale la ce trebuie sa fie atent un cumparator care vrea sa achizitioneze aceasta masina.

 

Multumesc anticipat pentru ajutor, stima! :)

Edited by Pal Elod
Link to comment
Share on other sites

Salut! Si eu sunt in cautarea unui 316i Coupe, consumul este atat la 316i cat si la 318i la fel, adica in jur de 10-11 urban si 6-7.5 extra urban in conditiile unui stil de condus relativ normal. Referitor la consumul urban, depinde si in ce oras locuiesti, dar in general acesta nu scade sub 10 la suta. :thumbsup:

Daca vrei consum mai mic, 318TDS este o varianta de luat in calcul.

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

318i fara discutii nu e mare diferenta intre ele dar se merita mai bine 318-le.316-le se misca greu nu recomand,frana de pe spate e cu tamburi,la 318 e pe disc si fata si spate,consumul e la fel la amandoua,si in plus de asta te sfatuiesc sa iei din 95 in colo.Bafta la alegere!
Link to comment
Share on other sites

ca fost propietar si de 316 si de 318 (e36 / M43) iti pot spune ca mare diferenta nu e intre ele, consumul la ambele modele nu scade sub 11 urban (bucuresti) si ajunge destul de usor la 14, la drum in functie de apasarea pedalei de acceleratie poti merge pe 7 dar si pe 9 si cu greu ating 170km/h ambele modele.

diferenta de performante este foarte mica in favoarea 318.

la impozit anual nu cred ca e diferenta mai mare de 20-30 lei iar la RCA de max 100.

ca intretinere , costurile sunt absolut identice, diferenta la motorizare fiind doar la internele motorului+soft (nu luam in calcul motoarele M44/16V) in rest aceleasi suspensii/frane/consumabile.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

ca fost propietar si de 316 si de 318 (e36 / M43) iti pot spune ca mare diferenta nu e intre ele, consumul la ambele modele nu scade sub 11 urban (bucuresti) si ajunge destul de usor la 14, la drum in functie de apasarea pedalei de acceleratie poti merge pe 7 dar si pe 9 si cu greu ating 170km/h ambele modele.

diferenta de performante este foarte mica in favoarea 318.

la impozit anual nu cred ca e diferenta mai mare de 20-30 lei iar la RCA de max 100.

ca intretinere , costurile sunt absolut identice, diferenta la motorizare fiind doar la internele motorului+soft (nu luam in calcul motoarele M44/16V) in rest aceleasi suspensii/frane/consumabile.

 

bafta!

 

cu greu ating 170? pfuuu, pai tu ai avut cazane. un 318i in stare buna nu are probleme in a atinge 170, si de la 170 tot mai urca, si se duce la 200 chiar daca nu asa usor cum se ducea cand era noua. si nici 316i nu ar trebui sa ramana in urma mult. Atingi 170 cu loganu de 85 de cai ce dracu.

Link to comment
Share on other sites

cu greu ating 170? pfuuu, pai tu ai avut cazane. un 318i in stare buna nu are probleme in a atinge 170, si de la 170 tot mai urca, si se duce la 200 chiar daca nu asa usor cum se ducea cand era noua. si nici 316i nu ar trebui sa ramana in urma mult. Atingi 170 cu loganu de 85 de cai ce dracu.

 

adevarat zice colegu,daca tu ai avut cazane :))=)) eu cu 316 coupe am luat 210 km/h...nu e diferenta intre ele,se simte un pic la cuplu diferenta,si 318 nu gasesti coupe din fabrica,doar daca a pus cineva pe o caroserie coupe,daca vrei coupe gasesti doar 316 daca vrei sedan gasesti si 316 si 318...

Edited by grecualex
Link to comment
Share on other sites

Ca si fost posesor de 316 si 318 ar trebui sa te bazezi pe o masina "in toate mintile" indiferent daca e 316 sau 318,diferenta la consum nu prea exista,la taxe aceeasi poveste iar la intretinere nici atat.Diferenta in putere nu e fenomenala,asta se simte de la 318is in sus,cum zicea si un coleg mai sus ar trebui sa te orientezi catre o varianta dupa 95,pe principiu ca o masina cu cat e mai noua e mai buna!

Tot ce pot sa spun e spor la cautari indiferent daca o cauti in RO sau DE...ai sa ai o sarcina mai dificila

Link to comment
Share on other sites

I-auzi ce rachete au devenit 316i si 318i , cred ca prind 170kmh in acelasi timp in care 325i ia 100kmh. :)))

 

nu conteaza timpul in care ia viteza...conteaza ca ajunge la 200 si unele in stare ok chiar depasesc cu putin 200km/h,eu macar sunt mandru ca pot sa trec lejer pe langa un logan cu acelasi motor...sau un opel sau...sau...sau...

 

Eu zic ca se poate inchide topicul, au ajuns si expertii, iar subiectul este arhi discutat ...

 

sal dane...tu,sincer acuma,cat iai dat la 316 le tau? ca e tot coupe ca al meu,si sunt curios!

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza timpul in care ia viteza...conteaza ca ajunge la 200 si unele in stare ok chiar depasesc cu putin 200km/h,eu macar sunt mandru ca pot sa trec lejer pe langa un logan cu acelasi motor...sau un opel sau...

 

Treci pe dracu,te rupe 1.6 16v,sa vezi si 1.2 tce de pe logan 2.

 

Cum sa nu conteze timpul in care ajunge? Asta e tot ce conteaza ,asa si Loganul 1.6 sare de 180kmh :sorcerer:

 

+1

 

Si polo1.2 70cp ajunge la 160km.h pb este ca ajunge f greu.

Link to comment
Share on other sites

Treci pe dracu,te rupe 1.6 16v,sa vezi si 1.2 tce de pe logan 2.

 

 

 

+1

 

Si polo1.2 70cp ajunge la 160km.h pb este ca ajunge f greu.

 

am zis acelasi motor...din cate stiu eu 316 are 8 valve...si poate ca tu crezi ca loganu 16.16v are 3 cai mai mult ca bmw 1.6 si consideri ca ma rupe...e problema ta,eu am vazut si 320 rupt de logan dar 320 era ca masina lu flinstone's,in fine nare rost sa dau explicatii acum. fiecare cu ce il doare...

 

ce conteaza ca prinzi viteza mai repede ca ai loganu nou...conteaza ca te prind din urma si te si intrec cu bmw-ul :))

Link to comment
Share on other sites

am zis acelasi motor...din cate stiu eu 316 are 8 valve...si poate ca tu crezi ca loganu 16.16v are 3 cai mai mult ca bmw 1.6 si consideri ca ma rupe...e problema ta,eu am vazut si 320 rupt de logan dar 320 era ca masina lu flinstone's,in fine nare rost sa dau explicatii acum. fiecare cu ce il doare...

 

ce conteaza ca prinzi viteza mai repede ca ai loganu nou...conteaza ca te prind din urma si te si intrec cu bmw-ul :))

nu m-as cobora la nivel de logan :LMAO: .e pacat ca a deviat discutia in halu asta!...nu stiu ce sa mai zic,eventual in marcharier m-as pune cu un logan :rolleyes: .la modul cel mai serios,320 rupt de logan :getlost: ???

Link to comment
Share on other sites

am zis acelasi motor...din cate stiu eu 316 are 8 valve...si poate ca tu crezi ca loganu 16.16v are 3 cai mai mult ca bmw 1.6 si consideri ca ma rupe...e problema ta,eu am vazut si 320 rupt de logan dar 320 era ca masina lu flinstone's,in fine nare rost sa dau explicatii acum. fiecare cu ce il doare...

 

ce conteaza ca prinzi viteza mai repede ca ai loganu nou...conteaza ca te prind din urma si te si intrec cu bmw-ul :))

 

316 coupe facea 0-100kmh in 13s,0-1000m 34.1s,asta cand era mai nou.In viata reala( nu de la 170 in sus) 1.6 mpi este mai rapid (11.5s si 33.5s),de 16v nu mai zic nimic.Fie ca ne place sau nu exista si dacii mai rapide.

Link to comment
Share on other sites

316 coupe facea 0-100kmh in 13s,0-1000m 34.1s,asta cand era mai nou.In viata reala( nu de la 170 in sus) 1.6 mpi este mai rapid (11.5s si 33.5s),de 16v nu mai zic nimic.Fie ca ne place sau nu exista si dacii mai rapide.

un pasionat ca tine nu ar trebui sa tina cont de statistici,parerea mea ca piesa,in ghilimele,conteaza mai mult!acuma,tu stii!eu trag cu dintii si nu ma face o dacie,poate avea 100 de valve :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.