Jump to content

consum mare E46,318i


Recommended Posts

Eu stau in Timisoara, si pe mine 320Diesel ( 150 cp E46 2004 ) nu ma scoate din ~10,5% si garantat e ok sa fie asa. Si alti posesori ( prieteni ) au acelasi consum. Daca ma dau la ea se duce si la 14%

 

Tu scoti 6,8% aproape cand scot eu cu dieselu afara din localitati ( ~6-6,2ÂŻara, pe autostrada ~5-5,5% )

 

Atunci ce dracu mai exista diesel. Afara cat scoti ? 2-3% ? Sub 10% eu nu cred ca scoti cu el in oras, o fi afectat afisaju, poate ai 16,8% :)). Sau iti calculeaza gresit ( fa la pompa ), eu ma indoiesc de consumu asta a tau, ce zici tu ii consum de exterior pentru modelu tau.

 

 

 

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

daca tu zici ca e placebo ce arata pe bord ....

 

 

nu s-a adaugat absolut nimic..pe exteriorul bucsilor am pus un pic de cositor..unde intra in plastic,nu are ce sa cada

 

Atunci nu cred ca stii cum se face consumul.......in nici un caz cel obtinut in 8-10 km nu e cel real.......daca vrei resetez acum obc-ul , fac poza la km si in 10 km scot 3-4l/100km pe obc.Am aceeasi motorizare , cam 150k km facuti cu ea , fara erori la tester si consumul mixt sta fix pe 10 %.......Repet ceea ce am mai zis multora , consumul de oras nu se poate masura in L/100km , e irelevant cu exceptia cazului in care masina merge non stop prin oras , asemeni taxiurilor........in doar cativa km motorul nu ajunge la parametrii de functionare optimi.......

 

Stai linistit ca si piesa noua OEM are acelasi joc in bucsi.........am facut si un DIY la vremea cand am schimbat DISA.....poate influenta consumul ( in cazul cand e stricata ) doar la turatii mai mai de 4000 rpm.....

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

6.8 daca sa mers fara sa prinzi semafoare /fara aer/ potolit cred:)) Asa pot spune si eu ca am scos 3.5 cu acelasi motor pe o portiune de 30 de km , dar eram in panta:))

in buc iti dai seama ca nu poti scoate consumul ala

 

 

in fine...concluzia personala este ca valva disa care nu mai etanseaza bine (joc in bucsi) ridica foarte tare consumul

 

Atunci nu cred ca stii cum se face consumul.......in nici un caz cel obtinut in 8-10 km nu e cel real.......daca vrei resetez acum obc-ul , fac poza la km si in 10 km scot 3-4l/100km pe obc.Am aceeasi motorizare , cam 150k km facuti cu ea , fara erori la tester si consumul mixt sta fix pe 10 %.......Repet ceea ce am mai zis multora , consumul de oras nu se poate masura in L/100km , e irelevant cu exceptia cazului in care masina merge non stop prin oras , asemeni taxiurilor........in doar cativa km motorul nu ajunge la parametrii de functionare optimi.......

 

Stai linistit ca si piesa noua OEM are acelasi joc in bucsi.........am facut si un DIY la vremea cand am schimbat DISA.....poate influenta consumul ( in cazul cand e stricata ) doar la turatii mai mai de 4000 rpm.....

atunci ce explicatie ai? numai la disa am umblat,in bucsi avea joc cam 1mm,si disa deschide la 4000 de ture,deci motorul la turatie mica tragea aer suplimentar din cauza ca "zornaia" clapeta

Link to comment
Share on other sites

lasa ma o sa vada el cand pune motorina.. nu prostii de medii facute pe cei 10 km / saptamana care ii face..

ok.....atunci ai o explicatie logica?

ai consum in bord...11,5....demontezi valva disa...constati ca bucsile au joc,repari,montezi la loc,apoi consumul scade la 6,8...deci care a fost cauza? nu valva disa?

 

lasa ma o sa vada el cand pune motorina.. nu prostii de medii facute pe cei 10 km / saptamana care ii face..

e benzina:)

 

Acum sincer, tu chiar crezi ca ai un consum de 6.8%?

Adica, pui 6.8 litri in rezervor si mergi 100km prin oras, cu semafoare etc?

Deci cu putin peste 40 ron, mergi 100km? Toti taximetristii ar fi invidiosi, anunta-i sa isi ia economicele masini, Bmw.

voi stiti mai bine..sunteti mai vechi aici pe forum..constatarea mea personala a fost ca valva disa care nu inchide bine influenteaza fff tare consumul....poate nu ai inteles...nu scadea de 11,5..am demontat valva...am reparat bucsile,am setat 0,am plecat cu ea si a plecat cu 6,8,in conditiile in care inainte daca o puneam pe zero pleca de la 12-13 ,ok?

Link to comment
Share on other sites

ok.....atunci ai o explicatie logica?

ai consum in bord...11,5....demontezi valva disa...constati ca bucsile au joc,repari,montezi la loc,apoi consumul scade la 6,8...deci care a fost cauza? nu valva disa?

 

 

e benzina:)

 

 

voi stiti mai bine..sunteti mai vechi aici pe forum..constatarea mea personala a fost ca valva disa care nu inchide bine influenteaza fff tare consumul....poate nu ai inteles...nu scadea de 11,5..am demontat valva...am reparat bucsile,am setat 0,am plecat cu ea si a plecat cu 6,8,in conditiile in care inainte daca o puneam pe zero pleca de la 12-13 ,ok?

Prietene, sincer tu chiar crezi in Mos Craciun :))))

M-am amuzat maxim, 6.8 in oras, acum la modul cel mai sincer stii cum se face consumul la o masina? ti-au zis o gramada de useri ca esti pe langa dar o tii pe a ta, esti magnific

Scoti consum in oras aprox. cat da producatorul in afara!!!!!!!!!!!!!!!

Hai lasa-ne, cat despre culoare ca tot afirmai mai sus ca e originala... 99% nu cred ca a existat vreodata culoarea aia pe un e46 (in afara de M)

PS: sfat prietenesc (ca sa nu isi mai bata colegii degetele in taste degeaba), fa plinul, mergi 100 km DOAR in oras si apoi alimentezi din nou, vei fi surprins ca iti vor intra 11-12 litri pana la plin!

Bafta, multi km fara incidente!

Edited by raul_bog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prietene, sincer tu chiar crezi in Mos Craciun :))))

M-am amuzat maxim, 6.8 in oras, acum la modul cel mai sincer stii cum se face consumul la o masina? ti-au zis o gramada de useri ca esti pe langa dar o tii pe a ta, esti magnific

Scoti consum in oras aprox. cat da producatorul in afara!!!!!!!!!!!!!!!

Hai lasa-ne, cat despre culoare ca tot afirmai mai sus ca e originala... 99% nu cred ca a existat vreodata culoarea aia pe un e46 (in afara de M)

PS: sfat prietenesc (ca sa nu isi mai bata colegii degetele in taste degeaba), fa plinul, mergi 100 km DOAR in oras si apoi alimentezi din nou, vei fi surprins ca iti vor intra 11-12 litri pana la plin!

Bafta, multi km fara incidente!

ok...iti fac poza la stickerul de pe oala de la telescop..stii unde e seria de la bmw...sa vezi ca e abtibildul original din fabrica si masina asa a fost comandata cu culoarea asta de M,in pus are si suspensie Hamann si toba Hamann de la care am actele in original( a fost trecuta prin TUV dupa tuning)....si nici tu nu ai inteles...incercam sa va explic ca valva disa defecta a mareste consumul semnificativ...in fine treaba voastra...daca va "zdrangane" clapeta de la Disa sa va dati asa cu ele...ca daca e BMW tre sa consume o cisterna,nu?

Link to comment
Share on other sites

ok...vad ca esti din arad...imi lasi un tel..ajung des in arad...sa ii confirmi tu lui raul_bog ca masina are vopsea originala din fabrica

Atunci esti un norocos daca e culoarea originala, dar nu asta e tema topicului, in topicul asta incerci sa explici ca masinei tale i-a scazut consumul de la 11.6 la 6.8 (ATENTIE, in ORAS) iar noi suntem niste invidiosi ca ne consuma 10 11 12, al dreq benzinare frate, astia cu diesel isi "mananca unghiile" ca nici ei nu au 6.8 in oras

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

@mihaim40 Nu contesta nimeni ce zici tu, bine ca ai facut-o, dar toata lumea iti combate consumul ala de matiz.

In primul rand, multi pe forum au 318i, mie in carte imi da 11%, pai din 11-12 nu mi-a scazut niciodata.

Colegul mai sus pe 320d are 10.5%.

Eu sincer cred ca tu crezi ca pe computerul de bord, consumul e real. Nici pe departe.

Fa 2000km, nu reseta, vezi cat arata, mai adauga 1l ca de obicei e eronat, si apoi ai un consum pe CB cat de cat aproape de adevar.

Chiar azi am condus un golf tdi 100cp, consum mixt 7.6% pe CB, mers mai mult prin oras, dar si afara, neresetat de vreo mie de km.

Sper ca intelegi unde e eroarea logicii tale.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Prietene, sincer tu chiar crezi in Mos Craciun :))))

M-am amuzat maxim, 6.8 in oras, acum la modul cel mai sincer stii cum se face consumul la o masina? ti-au zis o gramada de useri ca esti pe langa dar o tii pe a ta, esti magnific

Scoti consum in oras aprox. cat da producatorul in afara!!!!!!!!!!!!!!!

Hai lasa-ne, cat despre culoare ca tot afirmai mai sus ca e originala... 99% nu cred ca a existat vreodata culoarea aia pe un e46 (in afara de M)

PS: sfat prietenesc (ca sa nu isi mai bata colegii degetele in taste degeaba), fa plinul, mergi 100 km DOAR in oras si apoi alimentezi din nou, vei fi surprins ca iti vor intra 11-12 litri pana la plin!

Bafta, multi km fara incidente!

 

 

+1. Si ca sa mai vin si eu cu o completare, vezi ca scrie si in cartea masinii ca valorile din bc sunt estimative si au rol de informare, deci NU iti da o cifra exacta.

Iti mai dau un ex: baga piciorul in ea vreo cateva zile...da-i jar prin oras, pe unde vrei tu, si ai sa vezi ce fel cresc cifrele alea din bc.

Un alt ex: eu am motor de 3000 motorina, vrei sa te surprind ce valori am scos eu? pai chiar azi l-am resetat cand am intrat pe autostrada si l-am dat pe pilot si mi-a scos doar 5.1% pe o portiune de 40km. Tu ce zici, ar trebui sa ma iau dupa el, in conditiile in care, inainte de resetarea bc-ului aveam un consum mediu de "doar" 8,5%? Si ce zici, ar trebui sa cred ca mie imi consuma 8.5% mixt (oras-afara)? deci gandeste-te ca am un motor de 3.0l si o masa de vreo 1800kg....ar fi corect 8.5%?

Link to comment
Share on other sites

Atunci esti un norocos daca e culoarea originala, dar nu asta e tema topicului, in topicul asta incerci sa explici ca masinei tale i-a scazut consumul de la 11.6 la 6.8 (ATENTIE, in ORAS) iar noi suntem niste invidiosi ca ne consuma 10 11 12

atentie...am spus ca nu mai scadea de 11,6( a crescut dintr-o data) si nu compara tg jiu cu bucuresti sau alte aglomeratii...dupa reparataia disa a scazut ...deci parerea mea este ca e un defect pe care trebuie sa il luati si voi in seama....ai alta explicatie? ...eu am facut cu masina tg jiu-arad-pecica-2 zile prin arad-retur tg jiu cu 6,8 media pe bord si ai defileul jiului,drumul ala bun de la hateg la deva unde nu te poti abtine sa nu ii dai talpa,si deva arad iarasi cu portiuni de talpa

Link to comment
Share on other sites

atentie...am spus ca nu mai scadea de 11,6( a crescut dintr-o data) si nu compara tg jiu cu bucuresti sau alte aglomeratii...dupa reparataia disa a scazut ...deci parerea mea este ca e un defect pe care trebuie sa il luati si voi in seama....ai alta explicatie? ...eu am facut cu masina tg jiu-arad-pecica-2 zile prin arad-retur tg jiu cu 6,8 media pe bord si ai defileul jiului,drumul ala bun de la hateg la deva unde nu te poti abtine sa nu ii dai talpa,si deva arad iarasi cu portiuni de talpa

mihaim40 tu trebuie sa accepti un singur lucru, masina ta consuma 10-11-12 in oras, si 6-7-8 in exterior, valori estimative, absolut normale, masina ta e OK! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

@mihaim40 Nu contesta nimeni ce zici tu, bine ca ai facut-o, dar toata lumea iti combate consumul ala de matiz.

In primul rand, multi pe forum au 318i, mie in carte imi da 11%, pai din 11-12 nu mi-a scazut niciodata.

Colegul mai sus pe 320d are 10.5%.

Eu sincer cred ca tu crezi ca pe computerul de bord, consumul e real. Nici pe departe.

Fa 2000km, nu reseta, vezi cat arata, mai adauga 1l ca de obicei e eronat, si apoi ai un consum pe CB cat de cat aproape de adevar.

Chiar azi am condus un golf tdi 100cp, consum mixt 7.6% pe CB, mers mai mult prin oras, dar si afara, neresetat de vreo mie de km.

Sper ca intelegi unde e eroarea logicii tale.

ok..e o oeroare in logica mea..am facut in 750km..6,8 pe bord

eu am fost "distrus" ca mi-a crrescut dintr-o data la 11,5 in aceleasi conditii de mers de o zi inainte....deci sunt 100%convins ca valva disa care nu inchide bine sub 4000 ture ridica f tare consumul

Link to comment
Share on other sites

Poate nu stie sa reseteze consumul pe BC...poate reseteaza km cat o mers cu masina...

Cand ti-a crescut dintr-o data consumul ai nimerit resetarea :) in rest resetai km :)

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

da..ai o logica de fier..a durat o saptamana de la cresterea de consum si pana a demonta disa...

Link to comment
Share on other sites

ok..e o oeroare in logica mea..am facut in 750km..6,8 pe bord

eu am fost "distrus" ca mi-a crrescut dintr-o data la 11,5 in aceleasi conditii de mers de o zi inainte....deci sunt 100%convins ca valva disa care nu inchide bine sub 4000 ture ridica f tare consumul

 

Ok, hai sa iti zic cum stau lucrurile atunci. 6.8 pe bord in 750km, inseamna cam minim 8% real, la pompa. Ceea ce nu e imposibil de scos, mai ales ca majoritatea i-ai facut extern tg-jiu-arad.

In rest e f bine ca ai rezolvat valva, BC-ul ti-a indicat intr-adevar o problema de consum, dar in realitate diferenta nu era asa mare.

Link to comment
Share on other sites

Ok, hai sa iti zic cum stau lucrurile atunci. 6.8 pe bord in 750km, inseamna cam minim 8% real, la pompa. Ceea ce nu e imposibil de scos, mai ales ca majoritatea i-ai facut extern tg-jiu-arad.

In rest e f bine ca ai rezolvat valva, BC-ul ti-a indicat intr-adevar o problema de consum, dar in realitate diferenta nu era asa mare.

era uriasa...de ex am alimentat in seara asta...a plecat de la 12-13% si a scazut pana in 11,5 maxim,am mers cateva zile asa ,dupa demontarea si repararea disa am pus BC pe zero si masina a plecat cu 6,8..si nu mai crezte in 11,5 de atunci...normal oscileaza,daca e aglomerat se duce in 8...etc.apoi scade iar..etc. dar nu mai sta numai in 11,5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.