Jump to content

Nou proprietar de 520d model 2002


benarcis

Recommended Posts

Cum as putea sa schimb la clima in grade Celsius?

18614[/snapback]

 

Este o combinatie de taste de la clima.Nu sunt 100% sigur care,incearca sa tii apasat pe REST si apoi combina cu plus minus.Scrie in cartea masinii,acolo am vazut si eu figura.Sa incerci si cu contact pus,si fara.Gasesti tu care pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
useru cioli are manual si el din pacate numai in limba germana.

si el cauta asa ceva de multt  :)

spune orice problema ca poate te pot/putem ajuta la asa ceva , in caz ca ai  :)

eu am un 520 din 2000

putin offtopic : am observat ca pe unele modele de e39 ( 520 d  ) cred ca cele dupa 2002 au 147 de cai ?  :) uat abaut that ?

a ta cati cai are ?  :blink:

17692[/snapback]

 

Dupa parerea mea manualul nu prea ajuta chiar daca este in limba romana (oricum nu am ca sa pot ajuta pe cineva) dar sunt proprietar de 520d din 2002 si cam stiu cu ce se manca masina asta!

 

Toate modelele 520d din aceasta generatie au motoare de 136 CP si 280 NM (cuplu de forta) - adica niste motorase cum spunea aici pe forum un prieten al nostru......dar la daca vrei sa devii samsar poti sa obtii urmatoarele caracteristici:

168 CP si 345 NM - contra unei sume modice de 33O Euro - mai multe detalii nu vreau sa dau ca sa nu fac reclama la vre-o firma de TUNING.......si te rog sa ma crezi ca face toti banii- mi-am 'preparat-o' io.

 

Si niste gume mai late (225/XX/XX) ii confera o stabilitate mai buna masinii chiar daca cresc consumul de combustibil cu aprox 1,5 L/100 km.

 

Raspund la orice intrebare despre masina....daca pot ajuta....cu mare placere!

Link to comment
Share on other sites

Si niste gume mai late (225/XX/XX) ii confera o stabilitate mai buna masinii chiar daca cresc consumul de combustibil cu aprox 1,5 L/100 km.

 

27353[/snapback]

 

 

 

:blink: adica masina mea ar consuma mai putin 1,5 l /100 (adica 10), cu roti mai inguste?! am mai aflat ceva!!!

 

p.s. asta nu inseamna ca o sa schimb 225/60/15.... :)

Link to comment
Share on other sites

Toate modelele 520d din aceasta generatie au motoare de 136 CP si 280 NM (cuplu de forta) - adica niste motorase cum spunea aici pe forum un prieten al nostru......dar la daca vrei sa devii samsar poti sa obtii urmatoarele caracteristici:

168 CP si 345 NM - contra unei sume modice de 33O Euro - mai multe detalii nu vreau sa dau ca sa nu fac reclama la vre-o firma de TUNING.......si te rog sa ma crezi ca face toti banii- mi-am 'preparat-o' io.

27353[/snapback]

 

 

Am si eu un 520D e39 din 2001, ma intereseaza unde ai facut chip tuning-ul ca sa ii cresti CP. Ma dispera cit de lenesa e masina asta !

Se observa o diferenta SERIOASA dupa chip tuning ?

Am fost la RAR cind am inmatriculat-o si mi-au spus ca are deja instalat un chip, dar nu mi-au spus si ce fel de chip, ce face, etc. Unde as putea sa aflu ? Poate sa fie si chip pentru altceva decit crescut CP ?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e, cum a dedus RAR-istul ca ai chip, cand in cazul meu nu stia nici macar unde sunt seriile.

28076[/snapback]

 

Mie la RAR mi-a spus ca masina a fost taxi in Bucuresti,pentru ca avea adaugate alte anvelope permise la observatii,si asa se procedeaza cand se ia autorizatia de taximetrie.Ce deductii inteligente fac ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Fratilor...!!!! Am o mare dilema si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!De curand a aparut prin orasul meu un 530d fabr noiembrie 2002 de vanzare.I-am propus tipului(samsar de masini) un schimb:520d meu plus 3mii eur.Am unele rezerve insa cand vine vorba de dotarile de pe 530d, in comparatie cu ale mele:are dublu clim ca si mine,nu are cd ci doar cas fara mag de cd,nu are PDC fata spate,nu are pilot automat si nici comenzi pe volan,nu are nici macar car kitt pt tel,are 130mii km. Se merita schimbul si implicit sa renunt la atatea optiuni pentru motorul de 3,0d sau sa-i pun chip la al meu?
Link to comment
Share on other sites

Cam mult pentru 30 de cai in plus si ceva optiuni in minus (care pe mine in afara de cruise nu ma pasioneaza, dar e vorba strict de bani). Ar veni cam 1000 de euro pe 10 cai.

30153[/snapback]

 

Pai el are 520d,diferenta de cai e mult mai mare.530d are 184 iar 520d are 136.Sunt cam 50 de cai,e mult.

Link to comment
Share on other sites

Problema ca eu mi-am facut Casco(1000 eur), am schimbat toate filtrele, anvelope noi-noute plus placute de frane noi...Merita?

:bashwall:Iar 530 are anvelopele varza

30199[/snapback]

Pai aproximeaza la cat poti sa o vinzi tu pe a ta, si calculeaza daca diferenta de 3 mii sare de pretul unui 530d in starea celui pe care vrei sa il cumperi. Casco din cate am inteles se recupereaza oricum.

Apropo, ca fapt divers, de ce vrea sa o vanda?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e sa ai mare grija cu schimbul ala. Daca tipu' e samsar de masini e foarte posibil sa-i fi "aranjat" si kilometrii aia, trebuie verificata cartea tehnica si masina la o reprezentanta BMW. Aia ti-o leaga la un calculator si iti vor spune daca intr-adevar ai 130K km daka ultimul schimb de ulei a avut loc la 240000 km :blink:

 

daca masina e "curata" si are 130000 km atunci schimbul merita fara doar si poate!! asta e clar

Modelul 2001-2002 de 530d are 193 cp si ai sa simti diferenta de putere, iar dotarile optionale de gen CD, PDC nu sunt esentiale. .... parerea mea

 

 

un BMW il cumperi ptr motor si constructie, nu ptr CD-player :)

Link to comment
Share on other sites

Io cred ca daca tu esti multumit de 520d-ul tau, inclusiv dotarile de pe masina, gume etc......tu poti sa rezolvi problema cailor putere cu un tuning la motor pe care dai 330 eur......obtii 168 cp...si stii ce masina ai. Oricum 168 cp sunt ok pentru caroseria ta.....tu vei simti o diferenta mare intre 136 si 168.

 

In alta ordine de idei ........jur pe rosu ca masina aia la 130.000 km...are de fapt parcursi cel putin 200.000 km.....nici o problema pentru un motor de 3 l...ca asta duce......dar o sa inceapa sa cada altele de pe ea...si astea costa rau de tot!

 

In al treilea rand ...indiferent de faptul ca are dotari mai putine ca ale tale......diferenta de pret o consider cam mica......e prea ieftin 530 ala.....vezi si tu pe site la mobile.de care este dif. dintre un model si altul.......si mai vezi daca 530d are o carte de service si acte de provenienta..........sunt sigur ca o sa inventeze samsaru ceva sa-ti spuna ca nu are de unde sa ti le dea......

 

 

Nu te arunca cu capu inainte!

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus zilele astea un chip tunning la motor adus de cineva din Italia.Parerea mea e ca a meritat efortul , insa sunt curios cu cat mi-a crescut puterea motorului.Pana vin prin Bucuresti sunt intr-o nebuloasa totala.Am renuntat la schimb; arata mult prea bine BMW-ul meu si cred ca am facut un compromis rezonabil.Sper sa nu intervina efecte secundare...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus zilele astea un chip tunning la motor adus de cineva din Italia.Parerea mea e ca a meritat efortul , insa sunt curios cu cat mi-a crescut puterea motorului.Pana vin prin Bucuresti sunt intr-o nebuloasa totala.Am renuntat la schimb; arata mult prea bine BMW-ul meu si cred ca am facut un compromis rezonabil.Sper sa nu intervina efecte secundare...

:blink:

31454[/snapback]

 

Iti urez multa bafta cu chip tunningul.

am vorbit zilele aste cu un prieten care are E60- 530d, si el si-a facut in decembrie 2004 chip tunning si vreau sa-ti spun ca regreta din toata inima, cica i-a facut motorul zdrente ... ii scoate fum, alea, alea.

BMW nu recomanda astfel de upgrade-uri de chip tocmai din cauza ca suprasolicita motorul si il imbatranesc inainte de vreme.

 

Inca odata, sfatul meu e sa discuti cu cineva cunoscator de la un service autorizat BMW, ca sa nu ai proble de genul cum am amintit.

In rest toate bune. Si eu urmeaza sa-mi iau un E39 525i. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.