Jump to content

Nou proprietar de 520d model 2002


benarcis

Recommended Posts

Mi-am pus zilele astea un chip tunning la motor adus de cineva din Italia.Parerea mea e ca a meritat efortul , insa sunt curios cu cat mi-a crescut puterea motorului.Pana vin prin Bucuresti sunt intr-o nebuloasa totala.Am renuntat la schimb; arata mult prea bine BMW-ul meu si cred ca am facut un compromis rezonabil.Sper sa nu intervina efecte secundare...

:blink:

31454[/snapback]

Atunci sa scrii impresiile post-tuning la

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=778

Link to comment
Share on other sites

Detaliaza te rog putin afirmatia: "i-a facut motorul zdrente"......ce a patit motorul????????.......pt ca faptul ca scoate fum negru in momentul in care prietenul tau ii da blana la masina pe care si- a facut tuning.....este perfect normal si logic.....si anume....in momentul in care tureaza brusc motorul....la primele cicluri de functionare nu se arde in totalitate motorina si de aici se naste fumul negru.....dar fumega numai cand o calci brusc si pentru scurt timp....ca dupa asta nu mai trebuie sa scoata nici un fum...

 

Daca e gata motorul, fumul pe care-l scoate masina stiu ca trebuie sa fie alb-albastrui.

Chip-ul impreuna cu soft-ul de pe el daca nu este dezvoltat pentru motorul pe care-l pui.. defecteaza turbosuflanta...in prima faza............

Link to comment
Share on other sites

si logic.....si anume....in momentul in care tureaza brusc motorul....la primele cicluri de functionare nu se arde in totalitate motorina si de aici se naste fumul negru.....dar fumega numai cand o calci brusc si pentru scurt timp....ca dupa asta nu mai trebuie sa scoata nici un fum...

 

Daca e gata motorul, fumul pe care-l scoate masina stiu ca trebuie sa fie alb-albastrui.

Chip-ul impreuna cu soft-ul de pe el daca nu este dezvoltat pentru motorul pe care-l pui.. defecteaza turbosuflanta...in prima faza............

31541[/snapback]

 

 

Daca nu se arde toata motorina, inseamna ca amestecul este incorect!

 

De ce defecteaza turbosuflanta?Poti sa explici?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cel ce mi-a montat chip-ul este super meserias in gama Vw-Audi si a fost f mirat ca bmw-ul nu scoate fum (aproape insesizabil in comparatie cu momentul de dinaintea montarii chip-ului) indiferent de pozitia in care e programat chip-ul.Mi-a spus ca nu afecteaza prea mult motorul , cu conditia sa nu-i ceri chiar imposibilul.Eu cred ca cei care au avut probleme dupa montarea chip-ului tocmai acest aspect nu l-au inteles:un diesel e tot diesel si dupa ce i-a fost marita puterea si ar trebui tratat ca atare.Daca nu...benzinar!! Acum e OK , merge intradevar ceva mai bine si momentan ma opresc aici cu modificarile la motor...mai sunt si altele ce asteapta!!

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca nu se arde toata motorina, inseamna ca amestecul este incorect!

 

De ce defecteaza turbosuflanta?Poti sa explici?

 

Multumesc!

31546[/snapback]

 

Exact "incorectitudinea" amestecului este cheia succesului in castigul de cai putere si cuplu de forta....cei care fac chip tuning ( nu am o astfel de afacere...ca sa nu ma intelegi gresit...si nu este nici pe numele sotiei:))))....deci cei care fac treaba asta spun ca in urma cresterii parametrilor...putere si cuplu de forta masina consuma mai putin......si asa si este ...tocmai din cauza de amestec....pentru ca softul pe care-l pun pe noul chip, printre alte minunatii pe care le face, creste presiunea in turbina si in injectoare..........acum cresterea de presiune in turbina nu trebuie sa fie mai mare de 40- 50% (discutabil in functie de capacitatea motorului si de cati cai a scos constructructorul din el), altfel turbina rezista cam 10-15.000 dupa care se termina

 

Sper ca raspunsul meu sa fie satisfacator pt tine............dar am si io o intrebare

in cazul in care prestezi la vre-o reprezentanta.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
legat de ulei la 525DA'ul meu am pus GTD Magnatec-ul 5W-40. aceasta este descrierea:

"Castrol lanseaza GTD Magnatec 5W-40 cu Atractia Moleculara Unica ce ofera aceeasi protectie fara rival ca toate produsele din familia Magnatec. GTD Magnatec este un nou ulei total sintetic, special destinat motoarelor diesel de ultima generatie si care asigura in plus beneficii suplimentare masinilor performante echipate cu motoare diesel."

Pareri ?

17930[/snapback]

 

Nu cred ca ash avea nimic impotriva nici unui ulei care credeti ca este cel mai bun pentru masina pe care o folositi.

 

Dar poate cel mai bine este sa citesti putin in istoria masinii sa vezi ce fel de ulei a fost folosit. Si asta spun o spun, pentru ca daca s-a folosit un ulei mineral, este cea mai mare nemernicie sa il treci pe unul sintetic. Este un trick care trebuie invatat pe viitor de cei care vor sa isi cumpere o masina.

Si mai este ceva care nu trebuie uitat la bmw - pune tu ulei de care crezi ca este mai bun, tot computerul iti va spune cind trebuie sa il schimbi. Oricum ai de ales:-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.