Jump to content

consum mai mare 330i


adrian121

Recommended Posts

de la ce poate sa consume masina mai mult daca pe tester e ok...?

mentionez ca anul trecut pana in primavara consuma cu 1-2 l mai putin, in fact de viteza si stil de mers.

la 100 km/h consuma 6.9(exact ca la carte)

la 120 km/h 7.7-7.8 l/100km

in oras in medie un 14-15

acum la 100 pe ora 7.9-8.0, la 120 8.9-9.0 l/100km, iar in oras in aceleasi conditii 16-17

diferentele nu sunt f mari, dar e clar ceva in neregula...

bateria e cam slaba, ar avea legatura asta?(cineva zicea ca alternatorul mai consuma si el in cazuri din astea)

de asemenea cauciucurile sunt mai tocite, dar sunt pe de alta parte de vara, fata de cele de iarna cu care era echipata la inceput masina si cu care consuma cel mai putin...

altceva ce ar mai putea fi? sonda lambda ceva? nu ar trebui sa apara la diagnoza? si asta nu creste mult mai mult consumul, nu doar cu 1-2 litri la suta?

Link to comment
Share on other sites

iarna o fi, dar iarna era si cand am adus-o din Germania, iar pe autostrada la 120 lua 7.8 la suta, sa nu mai zic ca am venit cu o medie totaal din Germania de 7.9 pe vreme de iarna etc. Marirea asta de consum o simt de asta vara chiar, cand lua mai mult decat vara de dinainte la aceleasi viteze si aceleasi drumuri... de aia am tras concluzia ca e ceva in neregula....

am schimbat filtru benzina, filtre aer etc... e evident ca ceea ce se gaseste aici nu e ca ceea ce este in Germania

Link to comment
Share on other sites

In vara la x3 consuma 8.3 la 100km.acum consuma in medie 9-9.1l. E frig si motorul nu apuca sa se incalzeasca pana la oprire.e si trafic,zapada ,clima merge pe caldura,dimineata merge mai mult motorul pana dezghet geamurile.e de inteles.asa k la tine nu mi se pare mare consumul.ai 3l,eu 2d
Link to comment
Share on other sites

iarna o fi, dar iarna era si cand am adus-o din Germania, iar pe autostrada la 120 lua 7.8 la suta, sa nu mai zic ca am venit cu o medie totaal din Germania de 7.9 pe vreme de iarna etc. Marirea asta de consum o simt de asta vara chiar, cand lua mai mult decat vara de dinainte la aceleasi viteze si aceleasi drumuri... de aia am tras concluzia ca e ceva in neregula....

am schimbat filtru benzina, filtre aer etc... e evident ca ceea ce se gaseste aici nu e ca ceea ce este in Germania

176279[/snapback]

 

Cu benzina din DE, AU, HU, imi consuma si mie aprox cu 2l mai putin - e de la calitatea combustibilului. Cu cat benzina e mai buna cu atat consumul scade si creste puterea. Mie mi-a dat un hint un tip care lucreaza in industrie, sa fac plinul pe la 4-5 dimineata - nush ce procese se intampla overnight si cik as castiga 3-4 litri in plus fata de afisor, si calitatea e mai buna (n-am apucat sa testez inca)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.