Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

hai ca din taxa de mediu sau timbru am dat o, ba in impozit ba in figuri ca asa e in germania si la nordici ,dar duceti va fratilor la nordici si in germania,daca tot suferiti atat ,ca vad ca la unii le convine ce taxe si impozite sunt acum in rom... numai "intelectuali" vad ca isi exprima ideiile pe aici Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

hai ca din taxa de mediu sau timbru am dat o, ba in impozit ba in figuri ca asa e in germania si la nordici ,dar duceti va fratilor la nordici si in germania,daca tot suferiti atat ,ca vad ca la unii le convine ce taxe si impozite sunt acum in rom... numai "intelectuali" vad ca isi exprima ideiile pe aici

 

Nu e asa de usor sa pleci din tara pentru ca tot timpul speri ca se va intampla ceva bun si in Romania, ca se va schimba ceva in bine. Eu la concluzia asta am ajuns. Intr-adevar si eu am impresia ca taxele pe care le platim nu se duc unde ar trebui in autostrazi, spitale, educatie samd.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu de unde o scoateti pe asta cu impozitul mare in DE, ca nu e mare nici macar comparativ cu Romania, nu vorbesc comparativ cu salariile lor.

LA masina mea, 2.5l in RO e 900 RON, in DE plateam 180 E, deci mai putin in DE

 

LA una de 3L impozitul din RO e dublu fata de DE.

 

 

 

 

Edited by DOMI
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 domi de la mn ,pt unii care nu inteleg ca la noi e mult mai rau ca in germania si restul europei si tot li se pare ca in rom e taramul fagaduintei

Si vor urma noi taxe... Romania va deveni o tara extrem de scumpa...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg un lucru: sunt cateva milioane de oameni/soferi care se plang de taxe si impozite cat casa poporului, sunt alte cateva milioane care nu au ce pune pe masa si vine unu-doi si spune ca asa e normal dom'le, ca in vest de parca toata romania e mutata in vest sau traieste in vest; culmea e ca toti ne uitam in vest,dar nimeni nu se uita in est, de ce? cand vom fi la nivelul vesticilor atunci sa avem pretentia sa ne comparam cu ei, momentan suntem de nivel estic, si ar trebui sa ne comparam cu vecinii nostri si cu tarile asa zise "emergente". Si totusi cei care sunt deacord cu actualele taxe sau cu eventualele mariri ale acestora,nu spun de ce o dacie logan cumparata de stat costa 70000 de € (parca spuneati ca numai bmw-ul e lux,in cazul asta ce mai e?), nu spun ca masinile demnitarilor costa sute de mii de € platite din contributiile noastre (app, de ce demnitarilor nostri le trebuie mercedes s classe sa se deplaseze de la palatul victoria la palatul cotroceni?), nu spun ca un demnitar nu se deplaseaza cu masina sau cu trenul dintr-o parte a tarii in alta -constient fiind de faptul ca infrastructura e varza- ,ci prefera helecopterul...cum mai vine asta oameni buni? Am uitat, tot noi suntem de vina ca nu avem taxele alineate la "TARILE DIN VEST".
Link to comment
Share on other sites

RZV, dar ce relevanta au chiriile, preturile apartamentelor cu ce vb noi aici? Un neamt de rand isi permite o chirie normala, la fel si aici, un roman de rand.

Dar faptul ca impozitele de aici depasesc impozite din europa, nu prea e ok. Eu cred ca asta e un adevar clar, si ne cam invartim in jurul cozii in rest.

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca masinile costa cam le fel si aici si acolo mi se pare normal sa platesti cam tot peacolo

uite, asa, dar la o masina noua cu motor de 1,2 cum ramana? Nu trebuie sa ridicam impozitele la nivelul de DE si pentru categorie asta?

 

Cat plateste pentru o masa la restaurant?

In Belrin gasesti cu 15Euro persoana daca cauti un pic :)

Link to comment
Share on other sites

Domi, poti sa ne dai si niste date legate de chirie/utilitati in Germania?

 

 

Iti dau eu un exemplu legat de chirie si utilitati in It: chiria 550-600+ 150 utilitati (totul inclus) vine undeva la 700-750€ lunar. Cu doua salarii unul de 1500€ si altul de 1000€ (pt o familie normala fara copii) esti SMECHER!!!

Exemplu de situatie in romanica: chirie minim 600 roni (exclus bucuresti ca acolo e jale, sau in cel mai fericit caz sa gasesti ceva pe la periferii,dar conditiile lasa de dorit) + utilitati minim 400 roni, eu zic ca sari lejer de 1000 de roni; cu doua salarii, unul de 1200 de roni si altul de vreo 800 (pt o familie normala fara copii), esti MURITOR DE FOAME!!!

Asta este realitatea, din pacate unii dintre voi nu vreti s-o acceptati, sau poate nu ati trecut prin asa ceva si nu stiti ce e greul.

Link to comment
Share on other sites

Ne vaicarim degeaba, pana nu ne strangem intr-o zi de luni sa blocam cateva mii de masini piata victoriei astia or sa taxeze incontinuu, fara frica, ce cacat, plang ei pe forumuri dar platesc.

 

Nu tata, aranjat inainte, mers cateva mii CU TOT CU MASINA in piata Victoriei si parcat toti ampulea pana schimba astia taxa.

 

Eu sunt de acord, pe micuti!

 

Ma indoiesc ca daca forumul BMW incepe asa ceva, celelalte gen VW, Skoda, Dacia si alte marci afectate nu vor veni si ei

 

Ce vrem: Impozite mai mici peste 2.0, ai 3.0, ok, platesti dublu, ai 5.0 ok, platesti cat 2 de 3L, normal, nu de 81 de ori impozitul aluia cu Logan, ca nu e tren

Taxe de inmatriculare ACELEASI pt toata lumea, 100e-200e pentru o masina, in mortii ei, sa-i fie omului drag sa mearga la ghiseu.

 

Am motor euro 5 de 2L, taxa, impozitul nu ma afecteaza, prostia jegosilor astora din guverne, da.

Edited by camdigital
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne vaicarim degeaba, pana nu ne strangem intr-o zi de luni sa blocam cateva mii de masini piata victoriei astia or sa taxeze incontinuu, fara frica, ce cacat, plang ei pe forumuri dar platesc.

N-am banii de benzina ca sa merg pana acolo, am motor mare la rabla si salariu de 2000ron.

Link to comment
Share on other sites

Ne vaicarim degeaba, pana nu ne strangem intr-o zi de luni sa blocam cateva mii de masini piata victoriei astia or sa taxeze incontinuu, fara frica, ce cacat, plang ei pe forumuri dar platesc.

 

Nu tata, aranjat inainte, mers cateva mii CU TOT CU MASINA in piata Victoriei si parcat toti ampulea pana schimba astia taxa.

 

Eu sunt de acord, pe micuti!

da asta am zis si eu ca ar fi singura solutie,ati vazut la egipteni ca au iesit iar in strada cand l au mirosit pe actualul presedinte ca vrea sa faca si el pe tiranul,si au si iesit in strada imediat ,asta inseamna sa ai "balls" nu ca noi romanii lasi si mai ne certam si intre noi

Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

Ne vaicarim degeaba, pana nu ne strangem intr-o zi de luni sa blocam cateva mii de masini piata victoriei astia or sa taxeze incontinuu, fara frica, ce cacat, plang ei pe forumuri dar platesc.

 

Nu tata, aranjat inainte, mers cateva mii CU TOT CU MASINA in piata Victoriei si parcat toti ampulea pana schimba astia taxa.

 

Eu sunt de acord, pe micuti!

 

Ma indoiesc ca daca forumul BMW incepe asa ceva, celelalte gen VW, Skoda, Dacia si alte marci afectate nu vor veni si ei

 

Ce vrem: Impozite mai mici peste 2.0, ai 3.0, ok, platesti dublu, ai 5.0 ok, platesti cat 2 de 3L, normal, nu de 81 de ori impozitul aluia cu Logan, ca nu e tren

Taxe de inmatriculare ACELEASI pt toata lumea, 100e-200e pentru o masina, in mortii ei, sa-i fie omului drag sa mearga la ghiseu.

 

Am motor euro 5 de 2L, taxa, impozitul nu ma afecteaza, prostia jegosilor astora din guverne, da.

 

De unde prietene cand unii dintre noi sunt deacord cu taxele actuale, sau mai mult, ar fi deacord si cu o majorare de taxe, (cica ne aliniem cu vestul :wacko: ), cu cine vrei sa iesi in piata?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sunt curios daca cineva se uita prin mail-urile trimise catre ei sau e doar o formulare tipar faza cu consultarile si de fapt am trimis mail-uri degeaba.

Asta va ramane un mister, doar cineva deacolo din interior poate spune daca mail-urile au ajuns la destinatie sau au fost redirectionate catre un cosulet de gunoi.

Link to comment
Share on other sites

Cine are cunostinte in domeniul juridic, stie exact daca mai ai sanse sa castigi taxa? ma refer la situatia in care platesc maine taxa, mai castig? Pana acum se castiga 100%, acum s-a schimbat legea in ideea ca platesc toate masinile (si cele inmatriculate in ro). Conteaza cumva lucrul asta?Se mai castiga?
Link to comment
Share on other sites

hai ca din taxa de mediu sau timbru am dat o, ba in impozit ba in figuri ca asa e in germania si la nordici ,dar duceti va fratilor la nordici si in germania,daca tot suferiti atat ,ca vad ca la unii le convine ce taxe si impozite sunt acum in rom... numai "intelectuali" vad ca isi exprima ideiile pe aici

 

 

pai chiar asa o sa facem, m-am saturat sa investesc bani in jegu ala de tara si sa ma trezesc cu zeci de milioane sparcaite in vant, o sa-mi iau si matiz si peste catva timp o sa platesc mai putin decat in romania si cand voi avea cote de reducere imi iau 330 si gataaaa

Link to comment
Share on other sites

Cine are cunostinte in domeniul juridic, stie exact daca mai ai sanse sa castigi taxa? ma refer la situatia in care platesc maine taxa, mai castig? Pana acum se castiga 100%, acum s-a schimbat legea in ideea ca platesc toate masinile (si cele inmatriculate in ro). Conteaza cumva lucrul asta?Se mai castiga?

 

pai deocamdata nu s-a schimbat nimic, si chiar daca s-ar schimba cu modelul ala prezentat de ei oricum s-ar castiga. ei tot vorbesc de poluatorul plateste dar un Euro 4 plateste mai mult ca un euro 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.