Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Viper oricum, tu trebuie sa intelegi ca suntem o tara din lumea a 2a... la noi internetul inca nu e accesibil tuturor, stirile de la ora 5 sunt in floare.

 

Nordicii isi permit, salariul mediu in norvegia e 4-5000eur (daca intr-o familie ai doua din astea, te-ai scos). Nu e nicio problema sa tii o masina.

 

asa ca o paranteza , conexiune de internet asa buna ca in romania nu am mai vazut in europa :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fie ca in alte parti cand or fi SALARIILE IDENTICE CA IN ALTE PARTI.

Pana atunci, vreau sa fie ca in Bulgaria.

Noi sa platim taxe majorate, si nu doar impozite, si ce ni se ofera in schimb?Rovineta?Accize in carburanti?Nici strazi ok nu avem, nici asigurari care sa ne despagubeasca corect cand suntem nevinovati nu avem, lista e lunga.

+1

Link to comment
Share on other sites

viper dar dupa tn asa ce crezi ar avea de spus nordicii daca ar catiga cat un roman vreo 160 de eur si ar plati impozit si taxe peste 300 de eur ,dai niste exemple numai pe linga ,scz ca iti zic ,fiecare isi cumpara ce masina si cu ce motor vrea ......nu tre sa il taxeze de sa l ia draq,treaba cu impozite mari la motoare mari este pusa mai mult sa mearga domnii guvernati cu s500 si sclavii de muncitori sa mearga cu matizul sau cu bus ul Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

tu ai citit macar ce ai scris?

 

adica romanul are salar 160 euro dar vrea 750i??? si de vina e guvernul ca il taxeaza pentru motor de 5000???

 

ma io zic sa dai vreo 2/ 3 scrisori la ferrari, lambo, porsche, sa le spui ca in romania e 160 euro salarul si nu ne putem permite masini de 100k sa le mai ieftineasca ce dracu ca doara fiecare isi cumpara ce masina vrea cu ce motor vrea ce plm

 

mi se pare normal ma, pai ce basescu nu poate sa mearga cu autobusul? la ce-i trebuie s? si cand merge intr-o vizita prin alte tari dai cu wizzairu ca e ieftin

 

ba ma mir totusi cand scrieti aberatii din astea

 

adica la 160 de euro vrem v12 in plm ca noi suntem saraci

 

ma sincer ne meritam soarta

Link to comment
Share on other sites

da mi se pare lux sa ai o masina premium cu motor de 3000 cc

 

nu poti sa te plangi ca esti sarac dar te plimbi cu masina cu motor de 3000cc. ori una ori alta

 

daca am fi atat de saraci am avea minte sa ne plimbam in masini cu motor de 1.6 ca si alea isi fac treaba

 

altii mult mai bogati ca noi pot, dar in romania nimic nu e normal dar nimic

Link to comment
Share on other sites

pai noi avem numai pretentii, nu-l vezi pe asta ca el vrea la 160 de euro/luna motor de 5000 si guvernu e naspa ca il impoziteaza

 

ma ivi io zic sa le dea si ceva ajutor de benzina la astia cu motoare mari si salarii mici sa poata sa se plimbe si dumnealor pe faleza

 

ma pimp tot cu asta o dam ca e 4000. un e32 750i e 1000, si ce-i cu asta?

 

daca suntem asa saraci de ce nu ne luam un passat de 1.9 diesel la banii aia? de ce trebuie neaparat sa fie motorul ala de 3000cc? inca nu mi-ai raspuns la intrebarea asta

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Pai hai ca iti raspund, tu stii ca e taxa la un passat 1.9tdi (care e euro 3 de altfel - an 2001 sa zicem). E extraordinar de mare, undeva la 1500eur. Deci tot bulgaria scrie pe ea. Bineinteles ca m-am gandit si la un passat mai dotat, decat la un bmw chel, dar e fix acelasi lucru, tara asta de cacat a pus numai bine taxele, acolo unde conteaza.

 

 

Am calculat-o acum, e sub 1500, mai exact 1316.14euro, adica 5660 ron. Nu stiu daca am pus bine co2. Deci cum ti se pare, putin pt o masina de 2500eur?

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Ei da, 1.6 consuma mai mult ca un bmw 1.8, chestia e sa-ti iei un motor bun si econom si 1.9 tdi cam era preferat de romani. Dar ti-am raspuns. E o jecmaneala oricum ai lua-o. Poate as fi gandit altfel daca as fi stat in norvegia.

 

Hai sa discutam despre ce inseamna a fi bolnav in romania? Sunt n cazuri de malpraxis, dar sa o lasam pt alt forum :).

 

 

 

LE: Impozit, taxa, toate se leaga, toate se platesc, normal ca n-am mai zis nimic de taxa la un motor de 3000 ca e de pe alta planeta calculul.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

nu duc nici o lupta, pur si simplu refuz sa cred ca cineva poate gandi in halul asta

 

nu ma asteptam sa vad cum cineva la 160 de euro pe luna vrea motor de 5000 ca toata lumea isi cumpara ce masina vrea . deci serios ce poti sa-i faci la unul din asta? cum am mai spus bine ca nu vrea ajutor de la stat pentru benzina , sau vrea? :)

Link to comment
Share on other sites

Absolut. Vrei senzatii la pret redus pimp? Fara impozite astronomice fara alte chestii?

 

Daca tu preferi sa platesti ceva fara sa primesti nimic in schimb, esti invitatul meu. Daca ai urmarit discutia printre altele eu ziceam ca refuz si mai bine prefer bulgaria. Ai ceva impotriva?

 

 

@viper, era putin exagerat exemplul colegului, nici eu n-am inteles exact, ca si fara impozit masina aia e imposibil de intretinut fara venituri serioase.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu preferi sa platesti ceva fara sa primesti nimic in schimb, esti invitatul meu. Daca ai urmarit discutia printre altele eu ziceam ca refuz si mai bine prefer bulgaria. Ai ceva impotriva?

 

 

Pimp. Suntem aici sa ne certam? Sau eu sa-ti zic ce sa faci? E foarte foarte simplu. Eu nu am cum sa te conditionez pe tine (poti sa te duci unde vrei sa inscrii masina de exemplu) si tie nu trebuie sa-ti pese ce si cat plateste altul. Atata timp cat ai libertatea asta cu bulgaria la ce mai continuam?

Daca vrei o parere obiectiva stii ce e impozitul pentru o masina de 3l benzina? 10% din combustibil pe un an. Daca tot platesc nu trebuie sa merg cu ea? Atentie, nu am luat in calcul intretinerea si nici ca un set de cauciucuri e 5000 lei. Ia spune. Acum cum ti se pare suma de 2200 lei? :)

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare tot exagerata daca tii cont si de valoarea masinii. Si oricum, scuza-ma, la 3000cmc benzina normal ca ai un consum izbitor de mare, eu sa zicem ca sunt mai zgarcit de fel, si chiar sunt, si vreau sa-mi iau diesel (un 3.0d consuma cat un 1.8i la primele calcule). La cei 5-6000 pe an cat dau eu pe combustibil, ca nu ma plimb asa mult, mai dau inca 30% impozit. Aici e schema.

Sa nu mai zic ca masina fiind e39 nu e f scumpa si f luxoasa dupa standardele de azi.

 

Cam asta e.

Link to comment
Share on other sites

Ei da, asta e raspunsul tau? Ca e cam slabut.

 

Scuza-ma, eu ti-am dat varianta mea, daca merg aproximativ 12000km pe an, si pt aia vreau un motor mai mare, unde e problema? Am zis ca sunt zgarcit la consum, nu-mi place sa arunc banii pe fereastra. Noi sa zicem ca mergem in paralel pana in Germania, la stilul meu de mers tu o faci plinul cel putin o data pana ajungem.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Ei da, asta e raspunsul tau? Ca e cam slabut.

 

Scuza-ma, eu ti-am dat varianta mea, daca merg aproximativ 12000km pe an, si pt aia vreau un motor mai mare, unde e problema? Am zis ca sunt zgarcit la consum, nu-mi place sa arunc banii pe fereastra. Noi sa zicem ca mergem in paralel pana in Germania, la stilul meu de mers tu o faci plinul cel putin o data pana ajungem.

 

Eu cred ca daca iei un bmw de 4000, atunci chiar arunci banii pe fereastra.

 

Asa cred.

Link to comment
Share on other sites

Cumpara masina cu ceva considerabil sub capota si pe urma o sa vezi cat de slabut a fost raspunsul meu. Vorbim cand ajungi cu ea la service de exemplu. Eu nu vreau sa te prostesc. Cred ca aici gresesti tu.
Link to comment
Share on other sites

@sbircris Pai daca atat costa, cat sa dau pe el 10.000? As putea sa-mi iau si e60, dar prefer e39, pt pret si fiabilitate mai buna dovedita in timp.

 

Vad ca multi pe aici isi dau cu parerea pe banii altora.

 

 

@ifx Sunt constient de problemele unui diesel in general, deocamdata dadeam doar exemple de masini, care costa mai putin decat taxa si impozitul la un loc. Aici e paradoxul Romaniei.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.