Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Eu cind mi-am luat motor de 3000 (e60 530d),in 2005,impozitul era 500 lei,la acel moment dealerul mi-a facut o oferta ce parea extrem de buna,reducere la pret +filtru de particule inclus,la acelasi pret atunci luam 320d fara filtru de particule ,deci ce ati fi ales intre 320d si 530d la aceiasi bani.Normal ca altfel as fi ales daca stiam ce impozit vor pune la 3000 cmc,mi se parea logic la acea vreme sa se taxeze poluarea,deci eu cu filtru de particule sa fiu taxat putin.Statul roman in inteligenta lui nu sa gindit ca un motor de 3000 cmc are un anumit consum=cumperi mai multi litri de combustibil=mai mult tva+accize la buget.

Eu consider problema ca nu stii azi ce taxe vei plati maine,in acest fel sa iei o decizie corecta.

Link to comment
Share on other sites

Hai ma viper, parca n-ai mai citit pe forum, a zis DOMI de atatea ori ca la e34 lui 525i, impozitul era cam 200eur maxim. Pai na, in germania, unde salariul minim nu e 160.

Asa ca, la noi unde salariul minim e 160eur (brut), punem impozitul tot 200. E f corect, nu?

La motoare de 5000cmc nu ma bag ca nu stiu, dar oricum alea nu intra in limita normalului. Dar 2500-3000cmc sunt motoare de oameni normali, se produc la scara larga.

 

taxe locale

200e benzina

400e diesel

astea la vechituri, la celelate noi ,motoare de 1000cmc de ex e undeva la 50-60e pe an impozitul

 

 

ex 750i v12

 

Kosten fĂźr die Kfz-Steuer

Berechnung der Kraftfahrzeug-Steuer fĂźr BMW 750i V12, Baujahr ab 1994 - 2001 Gilt fĂźr alle Typen mit Erstzulassung vor dem 01.07.2009: Kfz-Steuerberechnung nach Hubraum & Schadstoffklasse

  • EURO1 817.00€/Jahr
  • Hubraum des Fahrzeugs5379 ccm
  • Motortyp / KraftstoffBenzin
  • Kosten pro angefangene 100 ccm15,13€

Falls das Fahrzeug durch Nachrßstung oder durch frßhere bzw. spätere Baujahre ßber eine andere Schadstoffnorm verfßgt:

  • Norm D 2029€/Jahr
  • Norm EURO2 397€/Jahr
  • Norm EURO3 365€/Jahr

  •  
    Kosten fĂźr die Kfz-Steuer
    Berechnung der Kraftfahrzeug-Steuer fĂźr BMW 750i Allrad, Baujahr ab 2009 - Gilt fĂźr alle Typen mit Erstzulassung vor dem 01.07.2009: Kfz-Steuerberechnung nach Hubraum & Schadstoffklasse
    • EURO5, A 424.00€/Jahr
    • Hubraum des Fahrzeugs4395 ccm
    • Motortyp / KraftstoffBenzin
    • Kosten pro angefangene 100 ccm0,00€

    Falls das Fahrzeug durch NachrĂźstung oder durch frĂźhere bzw. spätere Baujahre Ăźber eine andere Schadstoffnorm verfĂźgt:FĂźr Fahrzeuge, die ab dem 01.07.2009 zum ersten Mal zugelassen wurden:Neue Kfz-Steuerberechnung nach CO2-AusstoĂ

    • Bei 278g CO2 pro km424€/Jahr

    •  
      Kosten fĂźr die Kfz-Steuer
      Berechnung der Kraftfahrzeug-Steuer fĂźr Peugeot 107 1.0, Baujahr ab 2005 - Gilt fĂźr alle Typen mit Erstzulassung vor dem 01.07.2009: Kfz-Steuerberechnung nach Hubraum & Schadstoffklasse
      • EURO4 68.00€/Jahr
      • Hubraum des Fahrzeugs998 ccm
      • Motortyp / KraftstoffBenzin
      • Kosten pro angefangene 100 ccm6,75€

      Sollte das Fahrzeug durch ein neueres Baujahr in eine hÜhere Schadstoffnorm eingeordnet sein, ändert sich dadurch die HÜhe der Kfz-Steuer nicht:

      • Bei EURO5, EURO668.00€/Jahr

      Bei einer anderen Schadstoffeinstufung als die angegebene EURO4-Norm wird die HĂśhe der Kfz-Steuer so festgesetzt:

      • Bei EURO1151€/Jahr
      • Bei EURO274€/Jahr
      • Bei EURO368€/Jahr

      • Kosten fĂźr die Kfz-Steuer
        Berechnung der Kraftfahrzeug-Steuer fĂźr BMW 320d Touring, Baujahr ab 1998 - 2007 Gilt fĂźr alle Typen mit Erstzulassung vor dem 01.07.2009: Kfz-Steuerberechnung nach Hubraum & Schadstoffklasse
        • EURO3 309.00€/Jahr
        • Ohne Diesel-Partikelfilter 333€/Jahr
        • Hubraum des Fahrzeugs1995 ccm
        • Motortyp / KraftstoffDiesel
        • Kosten pro angefangene 100 ccm15,44€

        Sollte das Fahrzeug durch ein neueres Baujahr in eine hÜhere Schadstoffnorm eingeordnet sein, ändert sich dadurch die HÜhe der Kfz-Steuer nicht:

        • Bei EURO5, EURO6309.00€/Jahr

        Bei einer anderen Schadstoffeinstufung als die angegebene EURO3-Norm wird die HĂśhe der Kfz-Steuer so festgesetzt:

        • Bei EURO1547€/Jahr
        • Bei EURO2321€/Jahr
        • Bei EURO4309€/Jahr

        FĂźr Fahrzeuge, die ab dem 01.07.2009 zum ersten Mal zugelassen wurden:Neue Kfz-Steuerberechnung nach CO2-AusstoĂ

        • Bei 158g CO2 pro km286€/Jahr

Link to comment
Share on other sites

Ti se pare tie stupida ideea ca daca vrei motor mare platesti dar crede-ma ca e orarecum corecta.

 

 

Da, e foarte corecta insa totul trebuie corelat cu salariile.

Cat e un salariu minim in Ro? Cat e un salariu minim in D sau UE (asa, mai la vest)? cat e impozitul in salarii minime in Ro? Dar in D?

Dar oare de ce punctele amenda au legatura cu salariul minim pe economie?

Tie ti se pare corect sa lucrezi pt stat (dau asa, un exemplu) si sa castigi 1500 ron? aceasi munca calificata pe care statul german o plateste cu 2500 euro.

Deci statul iti plateste mai putin salariu, statul iti ia taxe mai scumpe ca in Germania. Nu vreau sa jignesc pe nimeni insa asta e un comunism de speta joasa combinat cu capra vecinului.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

pai stai putin ca istoricul ala trebuie sa-l faci in ani de zile. pana sa ai istoricul ala cam cate mii cheltui?

 

cum ai mai spups si tu suntem saraci si cu asta sunt de acord.atata timp cat suntem saraci consider ca nu avem nevoie de bmw-uri cu motoare de 3000

 

bai asterix tu cred ca nu stii ce inseamna comunism

 

in orice tara din vest bogatii sunt impozitati mult mai tare decat saracii si asta se face si la noi, ala cu motor de 3000cc plateste mult.ai bani platesti nu ai bani i-ati omule un motor de 2000cc.unde e ma comunismul?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum se face cu istoricul, dar e f mare concurenta pe piata asigurarilor (in europa in general) si am un prieten care si-a facut asigurare undeva pe la 800 (motor mare), desi in alte parti ii ceruse aproape 1500. Deci orice e posbil, si orice e in limita normalului, in tarile dezvoltate, pt ca asta nu suntem noi, o tara dezvoltata.
Link to comment
Share on other sites

daca tot ne cacam pe noi cu ue si altii de ce nu luam in calcul si formele lor de taxare:

 

-se considera ca diesel e mai poluant si consuma mai putin carburanti de aici taxarea diferentiata mai mare

-se consirera ca benzina polueaza mai putin, si datorita consumului mai ridicat platesti in pretul benzinei accizele de aici se taxeaza mai putin, jumatate din diesel

 

ASTA INSEAMNA POLUATORUL PLATESTE DA???

 

Kosten fĂźr die Kfz-Steuer

Berechnung der Kraftfahrzeug-Steuer fĂźr BMW 330i, Baujahr ab 1998 - 2007 Gilt fĂźr alle Typen mit Erstzulassung vor dem 01.07.2009: Kfz-Steuerberechnung nach Hubraum & Schadstoffklasse

  • EURO3 203.00€/Jahr
  • Hubraum des Fahrzeugs2979 ccm
  • Motortyp / KraftstoffBenzin
  • Kosten pro angefangene 100 ccm6,75€

Sollte das Fahrzeug durch ein neueres Baujahr in eine hÜhere Schadstoffnorm eingeordnet sein, ändert sich dadurch die HÜhe der Kfz-Steuer nicht:

  • Bei EURO5, EURO6203.00€/Jahr

Bei einer anderen Schadstoffeinstufung als die angegebene EURO3-Norm wird die HĂśhe der Kfz-Steuer so festgesetzt:

  • Bei EURO1454€/Jahr
  • Bei EURO2221€/Jahr
  • Bei EURO4203€/Jahr

FĂźr Fahrzeuge, die ab dem 01.07.2009 zum ersten Mal zugelassen wurden:Neue Kfz-Steuerberechnung nach CO2-AusstoĂ

  • Bei 218g CO2 pro km276€/Jahr

Die neue Kfz-Steuer ist im Vergleich zur alten, hubraumbasierten Steuerberechnung fĂźr diesen Wagen 73 € teurer.

 

 

 

 

Kosten fĂźr die Kfz-Steuer

Berechnung der Kraftfahrzeug-Steuer fĂźr BMW 330d, Baujahr ab 1998 - 2007 Gilt fĂźr alle Typen mit Erstzulassung vor dem 01.07.2009: Kfz-Steuerberechnung nach Hubraum & Schadstoffklasse

  • EURO3 499€/Jahr
  • Mit Diesel-Partikelfilter 463€/Jahr
  • Hubraum des Fahrzeugs2993 ccm
  • Motortyp / KraftstoffDiesel
  • Kosten pro angefangene 100 ccm15,44€

Sollte das Fahrzeug durch ein neueres Baujahr in eine hÜhere Schadstoffnorm eingeordnet sein, ändert sich dadurch die HÜhe der Kfz-Steuer nicht:

  • Bei EURO5, EURO6499€/Jahr

Bei einer anderen Schadstoffeinstufung als die angegebene EURO3-Norm wird die HĂśhe der Kfz-Steuer so festgesetzt:

  • Bei EURO1857€/Jahr
  • Bei EURO2518€/Jahr
  • Bei EURO4499€/Jahr

FĂźr Fahrzeuge, die ab dem 01.07.2009 zum ersten Mal zugelassen wurden:Neue Kfz-Steuerberechnung nach CO2-AusstoĂ

  • Bei 177g CO2 pro km419€/Jahr

Die neue Kfz-Steuer ist im Vergleich zur alten, hubraumbasierten Steuerberechnung fĂźr diesen Wagen 80 € gĂźnstiger.

 

Link to comment
Share on other sites

pai in uk de exemplu daca te apuci sa conduci pe la 17 ani si iti iei o petarda de masina cu motor de 1.2 te duce asigurarea la mama dracu pe la 6/7k pe an. asta in cazul in care salariul minim e undeva la 10/11k. pai daca la noi ti-ar cere 6500 ron asigurare pe o masina care valoreaza 3000 ron ai urla ca sunt comunisti

 

asta e mentalitatea la noi, nu vrem sa platim nimic, orice platim e prea mult ca noi suntem saraci si vrem dreptul nostru suprem sa ne plimbam in bmw cu motor de 3000cc. hai ma sa fim seriosi in romania taxele impozitele si ce-o mai fi la un motor egal sau mai mic de 2000cc sunt mai mult decat suportabile, dar nu e bine ca noi vrem motoare de 3000.

 

BROASKA scrie in romaneste ca nu pricepem nimic

Link to comment
Share on other sites

pai in uk de exemplu daca te apuci sa conduci pe la 17 ani si iti iei o petarda de masina cu motor de 1.2 te duce asigurarea la mama dracu pe la 6/7k pe an. asta in cazul in care salariul minim e undeva la 10/11k. pai daca la noi ti-ar cere 6500 ron asigurare pe o masina care valoreaza 3000 ron ai urla ca sunt comunisti

 

asta e mentalitatea la noi, nu vrem sa platim nimic, orice platim e prea mult ca noi suntem saraci si vrem dreptul nostru suprem sa ne plimbam in bmw cu motor de 3000cc. hai ma sa fim seriosi in romania taxele impozitele si ce-o mai fi la un motor egal sau mai mic de 2000cc sunt mai mult decat suportabile, dar nu e bine ca noi vrem motoare de 3000.

 

BROASKA scrie in romaneste ca nu pricepem nimic

 

 

330d vs 330i 499e vs203e (pe an)

asigurarile incep de la 2000e in primul an si se reduc la 300-400e in cativa ani in care nu faci accident

daca esti baiat destept si mergi cu atentie nu faci accident scade in timp, daca ai bulanul sa te loveasca unu te umpli de bani de la asigurari, pe aia avariata o dai in autohouse si iti iei alta

avantaje si dezavantaje

PS

 

la valoarea masinii se adauga optiunile care cresc pretul de catalog foarte mult, scaune sport,volan sport, suspensii,kituri m.....si starea anvelopelor

eu vb de germania ce am spus mai sus

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

@Boaska, f interesante cifrele, denota o mare corectitudine in calcule. Pe cand la noi, sunt prea putin taxate motoarele mici, de exemplu 1.2 = 51 ron, si prea mult peste 2.0 De poluare nici nu poate fi vb.

 

@viper Romania e si o tara unde nu se respecta legi, e clar. Totul e absolut pe dos aici, am zis mai sus si de diferenta intre motoarele mici si mari, care la impozit personal mi se pare prea mare (macar de-ar fi taxat la 100cmc si stiam o treaba, stiam de ce platesc dublu decat ala cu 1.2). Pedepsele nu se ispasesc la noi, drumuri n-avem, normal ca nu vreau sa le dau astora nimic.

 

Platesti 2000ron impozit, si mergi ca tot omul cu 100kmh pe un drum, nu conteaza care, iei o groapa si nu-ti mai poti continua drumul, esti nevoit sa suni o platforma. Se intampla des treaba asta, sunt povesti si pe forum. Pietre in parbriz de la cel din fata, sa nu mai zic, una pe zi poti sa iei. Da, si astia vor bani.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, in vest daca faci naveta la servici, sau mergi multi km pe an, eu nu ii vad pe aia cu motoare de 1.4. Eu cel putin nu cunosc pe nimeni in De, ca acolo cunosc multi, cu motoare mici. Majoritatea se invart pe la 2.0 intr-adevar.

 

Dar, care au peste 2.0, nu ii rupe impozitul, vezi exemplul lui Domi. Asigurarea iar nu te rupe, daca ai un istoric bun, se invarte sub 1000eur pe an, si tu ai salariul de 2000 sa zicem. Deci e f acceptabil.

 

Aici te rup. Ai facut greseala sa ai un motor de 2500cmc, ti-au dublat impozitul peste noapte. Ai facut greseala sa ai de 3000cmc, tot peste noapte ti-ai dat seama ca nu ti-l mai permiti samd. Romania e o tara care te jecmaneste, asta e clar.

 

Pentru ca la scoala de soferi li se preda la cursurile de rutiera ca o masina trebuie sa aiba undeva in jurul la 130cp pentru a avea suficienta putere in toate situatiile, depasiri, urcari,etc...face parte din normele de conduita preventiva, de aici motorul de 1.8-2ltr

Link to comment
Share on other sites

Aici te rup. Ai facut greseala sa ai un motor de 2500cmc, ti-au dublat impozitul peste noapte. Ai facut greseala sa ai de 3000cmc, tot peste noapte ti-ai dat seama ca nu ti-l mai permiti samd. Romania e o tara care te jecmaneste, asta e clar.

 

Patit treaba asta, am avut e46 323 ci, motor 2500cmc, impozit dublat 900 ron. Acum caut o masina la fel, dar cu motor de 2000cmc. Asta e situatia, trebuie sa ne adaptam, chiar nu avem ce face din pacate. :console:

Link to comment
Share on other sites

pai in uk de exemplu daca te apuci sa conduci pe la 17 ani si iti iei o petarda de masina cu motor de 1.2 te duce asigurarea la mama dracu pe la 6/7k pe an. asta in cazul in care salariul minim e undeva la 10/11k. pai daca la noi ti-ar cere 6500 ron asigurare pe o masina care valoreaza 3000 ron ai urla ca sunt comunisti

 

asta e mentalitatea la noi, nu vrem sa platim nimic, orice platim e prea mult ca noi suntem saraci si vrem dreptul nostru suprem sa ne plimbam in bmw cu motor de 3000cc. hai ma sa fim seriosi in romania taxele impozitele si ce-o mai fi la un motor egal sau mai mic de 2000cc sunt mai mult decat suportabile, dar nu e bine ca noi vrem motoare de 3000.

 

BROASKA scrie in romaneste ca nu pricepem nimic

nu vrem sa platim nimic pentru ca nu avem cu ce sa platim asta e beleaua

ei pun preturi la toate taxele ca in UE dar noi avem salarii de mizerie

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pimp de undeva trebuie sa inceapa si civilizatia asta. dar asa nu e bine. adica pe principiul noi nu dam nimic dar ei sa ne dea de toate

 

eu zic ca impozitele sunt ok, sunt impozite pentru fiecare buzunar intr-o tara saraca cum suntem noi.ai nevoie neaparata de o masina din cauza jobului dar nu ai foarte multi bani de dat pe taxe si impozite? perfect ai motorul de 1.2 care te costa mai spre 0 sa-l ai. in alte tari cu apa calda luxul acesta nu exista

 

iti garantez ca in orice alta tara din ue daca motoarele mici ar fi atat de ieftine de tinut , pai ar fi bataie pe ele, cred ca un corsa de 1.2 ar costa 3k nu 500 :)) dar e o diferenta mare mare de mentalitate si asta incerc sa-ti explic

 

nu-ti baga nimeni mana in buzunar ai alternativa , foloseste-o

 

nu vrem sa platim nimic pentru ca nu avem cu ce sa platim asta e beleaua

ei pun preturi la toate taxele ca in UE dar noi avem salarii de mizerie

can am spus 6000 ron asigurare am raportat la salarul nostru minim pe economie, mai citeste odata ce am scris

Link to comment
Share on other sites

pimp de undeva trebuie sa inceapa si civilizatia asta. dar asa nu e bine. adica pe principiul noi nu dam nimic dar ei sa ne dea de toate

 

eu zic ca impozitele sunt ok, sunt impozite pentru fiecare buzunar intr-o tara saraca cum suntem noi.ai nevoie neaparata de o masina din cauza jobului dar nu ai foarte multi bani de dat pe taxe si impozite? perfect ai motorul de 1.2 care te costa mai spre 0 sa-l ai. in alte tari cu apa calda luxul acesta nu exista

 

iti garantez ca in orice alta tara din ue daca motoarele mici ar fi atat de ieftine de tinut , pai ar fi bataie pe ele, cred ca un corsa de 1.2 ar costa 3k nu 500 :)) dar e o diferenta mare mare de mentalitate si asta incerc sa-ti explic

 

nu-ti baga nimeni mana in buzunar ai alternativa , foloseste-o

 

 

can am spus 6000 ron asigurare am raportat la salarul nostru minim pe economie, mai citeste odata ce am scris

 

ABERANT!!!

De ce nu pot sa imi iau motor e 5000cm3, si sa ies de 7 ori pe an cu ea, si trebuie sa platesc sume imense la stat.

Ce imi dau in schimb pentru impozitul asta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am platit taxe destule si acolo, mi-a ajuns :)

 

ABERANT!!!

De ce nu pot sa imi iau motor e 5000cm3, si sa ies de 7 ori pe an cu ea, si trebuie sa platesc sume imense la stat.

Ce imi dau in schimb pentru impozitul asta?

 

pentru ca e considerat un lux si luxul se plateste peste tot in lumea asta

 

dar nu te opreste nimeni sa-ti cumperi motor de 5000, esti liber sa faci ce vrei

 

dar daca esti rupt in cur nu pricep la ce-ti trebuie motor de 5000

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

viper, nu e chiar asa, te iei degeaba de oameni, numai tu aici spui ca impozitele sunt ok, dar tu nu esti in romania. Si eu de pe Coasta de azur pot sa zic ca e ok in romania, ca o paine e 3 lei fata de 3 eur, cat dau eu.

 

Apoi ti-am mai dat eu exemplul cu Aro de 3200cmc diesel, care nu e utilitara, nu e nici lux si totusi nimeni nu se mai poate folosi de ea, desi mai existau destule in momentul in care s-a dat legea impozitelor aberante.

Link to comment
Share on other sites

am platit taxe destule si acolo, mi-a ajuns :)

 

 

 

pentru ca e considerat un lux si luxul se plateste peste tot in lumea asta

 

dar nu te opreste nimeni sa-ti cumperi motor de 5000, esti liber sa faci ce vrei

 

dar daca esti rupt in cur nu pricep la ce-ti trebuie motor de 5000

 

UN RASPUNS IN ACEEASI NOTA!

Un e32 nu e lux.

Link to comment
Share on other sites

@viper Eu am vazut si si... Dar oricum pentru detinatorii de Aro e mare impozitul si la 2.4, oricum o iei. Si utilitare sunt doar alea pick-up cu doua locuri. Eu am vb cu mai multi care au avut, mi-au zis ca e prea mare impozitul sa mai circule cu ele.

 

Oricum deviem, sa puna astia timbrul de mediu cat vor, la mine pe talon o sa scrie BG si am rezolvat problema.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

ma tu nu pricepi ca un e32 cu taxe/asigurare ce-o mai fi la zi costa mai mult decat un f01 cu taxe/asigurare la zi? asta peste tot in europa

 

tu vrei ca la noi sa fie altfel? sau ce te nemultumeste mai exact?

 

Eu am vazut si si... Dar oricum pentru detinatorii de Aro e mare impozitul si la 2.4, oricum o iei. Si utilitare sunt doar alea pick-up cu doua locuri. Eu am vb cu mai multi care au avut, mi-ai zis ca e prea mare impozitul sa mai circule cu ele.

 

Oricum deviem, sa puna astia timbrul de mediu cat vor, la mine pe talon o sa scrie BG si am rezolvat problema.

 

pimp nu vrei sa intelegi ca o masina in fata casei costa bani multi peste tot in europa, doar ca o ai acolo sa te uiti la ea, indiferent de motor

 

noi am vrut uniune , uniune am primit, acuma ca guvernul ridica cat poate taxele pe chestia asta e adevarat, dar asa ar face orice guvern din lume

 

inca la noi exista alternativa, mototarele sub 2000cc

 

sa nu mai vorbim de nordici unde efectiv te rupe sa ai o masina.

Link to comment
Share on other sites

Viper oricum, tu trebuie sa intelegi ca suntem o tara din lumea a 2a... la noi internetul inca nu e accesibil tuturor, stirile de la ora 5 sunt in floare.

 

Nordicii isi permit, salariul mediu in norvegia e 4-5000eur (daca intr-o familie ai doua din astea, te-ai scos). Nu e nicio problema sa tii o masina.

 

LE: Pardon, mediu la studii superioare cred, dar oricum nu o duce nimeni rau in norvegia/suedia. Un lucrator la vulcanizare stiu ca lua in jur de 2500eur.

 

Catalin de mai jos zice f bine, suntem de nivelul Bulgariei, acolo sa fie si taxele. Ba chiar se laudau ca ne-au depasit la un moment dat cu PIB-ul, desi ii cred in stare pt ca au o strategie mai buna ca noi, cand vine vorba de taxe.

Chiar cunosc persoane in IT care castiga mai bine in BG decat in ro.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fie ca in alte parti cand or fi SALARIILE IDENTICE CA IN ALTE PARTI.

Pana atunci, vreau sa fie ca in Bulgaria.

Noi sa platim taxe majorate, si nu doar impozite, si ce ni se ofera in schimb?Rovineta?Accize in carburanti?Nici strazi ok nu avem, nici asigurari care sa ne despagubeasca corect cand suntem nevinovati nu avem, lista e lunga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.