Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Mie nu mi se pare atat de rau daca au de gand sa ca taxa de prima inmatriculare sa fie 0.

 

Pana la urma aproape oricine isi va putea lua un 320i/d e46 nfl E3.Intr-adevar pt cei care se gandesc la E2 si motoare de peste 2.6L este nasol.

 

Cine are bani doar de masini E2 se poate limita la max 2000cm,optiuni sunt f multe.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare atat de rau daca au de gand sa ca taxa de prima inmatriculare sa fie 0.

 

Pana la urma aproape oricine isi va putea lua un 320i/d e46 nfl E3.Intr-adevar pt cei care se gandesc la E2 si motoare de peste 2.6L este nasol.

 

Cine are bani doar de masini E2 se poate limita la max 2000cm,optiuni sunt f multe.

 

 

 

aaaa???

Link to comment
Share on other sites

impozitul anual sa ramana neschimbat la Euro 5, dar sa fie diferentiat pentru celelalte categorii: 10% din cuantumul in vigoare la Euro 4, 15-20% la Euro 3, 30-50% la Euro 2, 50-100% la Euro 1 si 100-200% la NonEuro.

Stai sa socotesc. Am una bucata 2800cmc, non-euro. Impozit va fi sa zicem intre 1800ron * 2 = 3600ron si 1800 * 3 = 5400ron. fuuuuuuuuu....

 

Mie nu mi se pare atat de rau daca au de gand sa ca taxa de prima inmatriculare sa fie 0.

Da, e un fleac.

Link to comment
Share on other sites

Renunti la 2.8 si treci la un 2.5 E2 <_<

 

Serios,nu vad de ce sa sufere mai bine de 95% dintre soferi pt cativa rataciti, ar fi prea frumos sa ramana in forma de mai sus.

Acuma mai si suferiti din cauza mea? Asta e culmea. Masina are potential de masina de epoca, o tin pentru hobby, ca imi place mie masini retro. Anul trecut a mers 2000km.

Sunt de acord sa platesc, dar mi se pare aiura sa bazezi un calcul de poluare pe un impozit deja unfair. Cum e acuma impozit, platesc cat toti in parcarea la mine la bloc adunati :)

Odata ce s-ar face o corectie la impozit ca sa reflecteaza mai corect valoarea masinei sau cat de 'luxuasa' e, sau pe ce o fi bazat un calcul de impozit in mod normal, cred ca putem discuta despre o corectie in functia de poluarea. Desi chiar nici atunci nu este adaptiv la cati km mergi cu masina respectiva.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu si eu as vrea un M5 e39 pt hobby, cu care sa merg in concedii si sa o conduc for fun in weekend-uri dar ar fi aiurea sa plĂŁtesc impozit 8000 ron pe an plus timbru mediu doar ca sa scot masina la plimbare de 5 ori pe an

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu si eu as vrea un M5 e39 pt hobby, cu care sa merg in concedii si sa o conduc for fun in weekend-uri dar ar fi aiurea sa plĂŁtesc impozit 8000 ron pe an plus timbru mediu doar ca sa scot masina la plimbare de 5 ori pe an

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

ar mai fi varianta sa platesti pe 1 luna sau 1 saptamana, gen rovineta, ar fi mai logic asa, oricum e o tara de hoti la care trebuie sa ne asteptam la orice

Link to comment
Share on other sites

ar mai fi varianta sa platesti pe 1 luna sau 1 saptamana, gen rovineta, ar fi mai logic asa, oricum e o tara de hoti la care trebuie sa ne asteptam la orice

 

Asa ar fi ideal pt cei care au masini pe care le scot rar din garaj. Prin afara se practica chestii de genul asta.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu am ramas uimit cand ieri am vazut o copila de 18 ani incepatoare cu un matiz cerandu-i 800 lei pe 6 luni la carpatica.

 

Exemplu de (alta) lege gandita cu dosul. aceeasi copila daca conduce acelasi matiz dar inmatriculat pe numele bunicii (care nu are nici macar carnet) ar plati 100 ron probabil. Aaaa, am uitat de reducerea de pensionar, deci 80 ron :)))

Link to comment
Share on other sites

Campul ala nu are nicio valoare. Ia baga tu ca ai permis de 1 an si apoi ca ai permis de 10. Am facut eu testul asta si valoarea a ramas la fel.

 

pe de alta parte in nicio lege nu scrie ca proprietarul trebuie sa aiba permis. E o tampenie asta. Totusi nu e neaparata nevoie sa treceti pe nume de pensionar. Am calculat eu folosind cnp cuiva de 75 de ani si mi-a dat parca chiar mai mult decat la cineva de ~40-50 ani. Cam asta e varsta optima pt un rca mic.

De asemenea cineva din mediul rural are rca mai mic decat cineva din un oras resedinta de judet care la randul lui va avea rca mai mic decat cineva din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Fara sa vreau sa se inteleaga altceva, sunt curios de pe urma carei masini o sa sufar mai mult (scirocco-ul de 1.8 din '82 sau e92-ul de 2.5 din 2007). Ca de dat bani mai multi, sigur o sa dau pentru macar una din ele.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai a declarat ponta ca sunt prevazuti in bugetul de anul asta 1 miliard de euro pt restituirea taxei auto.

http://www.zf.ro/eveniment/proiectul-de-buget-pib-de-140-miliarde-euro-si-curs-valutar-4-5-lei-euro-10449973

 

E un lucru foarte bun asta, dar deocamdata nimic despre noua taxa/timbru sau ce-o fi. Avand in vedere ca se va restitui taxa nu ma astept la valori foarte mici.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, principiul "poluatorul plateste" ar trebui sa se aplice atunci cand poluezi, nu sa te penalizeze ca ti-ai luat masina, pt ca practic asta fac acum, iti iei masina si indiferent ca circuli sau nu cu ea, te obliga sa platesti taxa. Deci urmeaza sa fie bagati la puscarie posesorii de cutite de bucatarie pe principiul ca poti omora oameni cu ele.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Realitatea tv acum.

Lol. Alarma falsa. Inca nu e nimeni decis

Eu deja m-am linistit, a zis doamna Pb ca nu o sa puna bir pe buzunarele romanilor. Nu va e mai bine acum?

Dorm linistit.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

la cum cunosc eu Romania , ma astept ca timbrul 41lii sa fie facut in asa fel incat sa regretam vechea sau actuala taxa de inmatriculare . Si sper sa nu am dreptate dar nimic nu m-ar surprinde .

 

 

AÂşa cred Âşi eu. CĂŁ se va visa Ponta ecologist Âşi va rupe tot.

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

clar vor pune la hibride si euro 6 impozit infim si la euro 4-5 minim 300 E pe an . :download: Asta ca tot si-au muscat degetele ca au retras obligativitatea majorarii impozitului la case care probabil in lumina noilor taxe ar fi parut ..suportabil 16 % un fleac ..fata de o taxa din nimic , inventata . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Situatia "roz" ar fi sa pastreze taxa si sa introduca si timbrul :frantics:

Daca ar face asta ar fi mai odiosi decat ceilalti, dar nu cred, oricum intr-o tara in care cultura protestului lipseste cu desavarsire, ca guvernant ai multe idei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.