Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

x 27, nu x 73 :rolleyes: si valoarea e in EUR, nu in lei.... cum ti-a mai zis cineva mai sus.

 

pai daca reducerea in functie de vechime e de 73% , de ce as inmulti cu 27?

 

si daca valoarea e in euro, asta inseamna ca timbrul la mine ar fi 5196 euro, ceea ce nu poate fi.

 

x 27, nu x 73 :rolleyes: si valoarea e in EUR, nu in lei.... cum ti-a mai zis cineva mai sus.

 

 

daca fac 169 x 42.12 * 0.27 = 1921,94 euro. Daca nu ma inseala memoria, am impresia ca asta e suma pe care am platit-o in 2008.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

deci

 

masina e euro3

are 2497 cc

emisii 169 gr CO2 / km

vechime intre 10 si 11 ani

 

care e formula corecta ?

 

asta?

169 * 42.12 * 0.27 ??

 

dupa formula asta, inseamna ca taxa mea de timbru ar fi aproape identica cu ceea ce am platit in 2008, adica 1921,94 euro.

calculatorul de pe 4tuning imi zice TAXA 1,922 EURO.

inseamna ca atata e si calculele mele initiale au fost gresite.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Am calculat si eu taxele la masinile la care am platit. Sa ma pis pe Ponta si cretinii lor, toate dau fix aceasi suma, de parca au facut niste tabele cu rezultate stiute dinainte. Au indreptat nedreptatea.

da, am observat si eu ca e aproape aceeasi suma pe care am platit-o, poate chiar identica.

deci, chiar daca de atunci pana acum au trecut mai mult de 4 ani, in momentul de fata as avea de platit EXACT cat am platit acum 4 ani si ceva...

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Praf in ochi pentru fraieri...

 

Pai decat sa dau acum statul in judecata sa-mi dea taxa perceputa ilegal chipurile, pentru ca mai apoi sa il oblige pe viitorul proprietar sa plateasca aberatia asta de taxa de timbru de mediu, mai bine o las balta si injur in gand.

 

Castig pe o parte 200 euro si pierd 150 pe cealalta cu taxe la avocati, acte, alergatura, timp pierdut...nu merita si ei stiu asta. Probabil pe asta s-au si bazat.

 

Ce sa mai spun, sa traiasca fericiti cei care i-au votat!

Link to comment
Share on other sites

Pai nu faci asa. Iti vinzi masina intai, si dupa aia dai statul in judecata. :)

 

Si saracu cumparator de la tine, dupa ce isi va inmatricula masina fara probleme, se va trezi fara sa vrea cu beleaua pe cap, dupa un an si ceva cand vei castiga tu procesul.

 

Va dati seama ce bine au indreptat "nedreptatea"?

Link to comment
Share on other sites

Incredibil.

 

Nu stiu daca v-ati uitat la Moise Guran, la Ora de business, a fost mai devreme.

 

A fost invitata Rovana Plumb, ministra pwlii. Mi-a venit sa sparg televizorul, o asemenea proasta patentanta rar mi-a fost dat sa vad. Retarda si proasta si papagala mincinoasa.

 

Doamne, cred ca nu m-am mai enervat in halul asta de foarte multa vreme, sa imi plezneasca o vena.

 

Proasta proasta proasta dobitoaca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce dracu sa zica, poluatorul plateste and shit. I-a dat Moise tot felu si proasta asta nimic, tot cu ce a invatat pe de rost.

 

A zis Moise ca taxa asta cu masinile inmatriculate pana in 2007 contravine constitutiei, care spune ca statul garanteaza proprietatea si nu stiu ce. Si ca punand o taxa care te constrange sa vinzi proprietatea, e motiv mai mult decat suficient sa dai in judecata si sa castigi. Binenteles ca proasta aia o tinea pe a ei, ceva de genu, da si ce daca.

 

Ii da asta un exemplu de genu. Am un Cielo, il cumparati de la mine? Vi-l dau cu 1500 euro, exact pretul pietei. Si apoi ii zice, pai da, dar stiti ca tre sa mai dati 750 euro la stat timbru. Si i-a zis, pai cine mi-o mai cumpara cu valoarea ei, ca practic ca sa o cumpere cineva de la mine cu pretul pietei, trebuie sa imi dea mie 750 si la stat 750, deci eu pierd.

 

Aia ii raspunde, ca nu e treaba ei, ca e intre partile care vand si cumpara. Si ca mai bine il duce la rabla sa ii dea un tichet.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Un kkt,efectiv favorizeaza masinile poluante.

 

La o masina non-euro de 1.6L taxa este 527e,la euro 2 463e.Insa la un E4,benzina de 1.6L si 175g Co2 din 2006-2007 este 880e

 

Numai la noi in tara se intampla asa ceva,sa nu mai zic ca numai la noi platesti taxa mai mare la benzinar decat la diesel,de parca numai Co2 scot masinile pe teava.

Link to comment
Share on other sites

Bai nene si a repetat de 100 de ori ca nu se mai ia in calcul cilindreea, ca se plateste numai dupa Co2.

 

Mortii ei de retarda, pai tabelele alea nu sunt bai frate dupa cilindree?

 

Pai atunci de ce 100 co2 de motor 2000cmc este mai ieftin ca 100 co2 de motor 3000cmc? Proasta dracu.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

v-as zice eu niste chestii de inside despre cum s-a ajuns la timbrul asta dar si asa sunteti nervosi.. :rolleyes:

 

Incerc eu sa ghicesc... E ceva oarecum dirijat de UE? Sa aducem rable, castiga si ei si statul roman?

Sau ca ei au facut astfel incat sa nu mai dea niciun ban inapoi, ba mai mult sa ii ceara inapoi la cei care si-au recuperat banii in instanta?

 

Un kkt,efectiv favorizeaza masinile poluante.La o masina non-euro de 1.6L taxa este 527e,la euro 2 463e.Insa la un E4,benzina de 1.6L si 175g Co2 din 2006-2007 este 880e.

 

Da, f f ciudat (a se citi prostesc), poluatorul plateste, eu vedeam undeva la 8-900eur pt euro1 (capacitate pana-n vreo 2000cmc) si scadea treptat pana la euro5.

Link to comment
Share on other sites

asa e taxarea in olanda..e totul bagat in combustibil, de la taxe de autostrada pana la impozit anual

 

si la noua ni se scot ochii din cap ca vai, e ieftina benzina..

 

 

Se poate actiona in instanta clar. Ma gandesc in special la masinile deja inmatriculate in tara inainte de 2007. Chiar sunt curios daca va semna cineva de la inmatriculari un refuz de inmatriculare fara dovada timbrului pt o masina deja inmatriculata in tara.

 

eu voi face asta clar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.