Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Am mai vazut si pe alte saituri ca a trimis lumea mailuri, ar fi binevenita o mobilitate deasta si pe feisbuc si pe tuitar.

Totusi eu cred ca ei sunt constienti ca ceva nu e-n regula cu timbrul asta, si vor sa ne incerce, daca tine bine,daca nu o baga p-aia cu regandirea propunerii. Deaia ziceam, cu cat mai multi cu atat mai bine, sa-si dea seama ca NU mai dormim, asa cum am facut pana acum.

Link to comment
Share on other sites

mersi de raspuns , ar fi mai OK sa astept taxa noua sau sa platesc cea veche si poate dat in judecata dupa aceea(daca mai merge) ?

 

 

Depinde ce masina ai,daca ai masina E3 cu motor mare,mai bine o platesti acum (cu noul timbru, va fi mai mare taxa), daca ai ceva vechi si cu motor mai mic astepti timbrul pt ca va fi mai mica taxa.

Link to comment
Share on other sites

am dat si eu mail

mi-a venit o idee. daca ne luam caruta cu,cal scapam si de taxa auto si de pretul mare al carburantului :laugh:

pai asta este si scopul la marlanii de guvernantii sa circule numai ei cu masini si "prostimea" cu bus ul sau cal si caruta cum ai zis si tu ,mare placere le am face la nenorociti

Link to comment
Share on other sites

Ce noxe are trecute pe carte/talon? este euro 4? si motorul este de 2000 cmc?

 

 

este euro 4 , 156 mg la noxe , 1995 cmc. Am crezut ca la inceputul lui ianuarie se va decide ce si cum dar la cum decurge cred ca mai trece ceva vreme pana dau o decizie finala pt taxa noua , de asta sunt curios daca merita sau nu sa inscriu pe taxa 'veche' si eventual daca se mai poate recupera dupa acea

Link to comment
Share on other sites

Ponta nu dĂŁ un scuipat pe noi. Putem scrie tot forumul. Nu vĂŁ mai consumați energia.

 

 

Fara suparare, dar cu atitidini deastea au ajuns sa ne calce in picioare,pt ca nimeni nu face nimic. Daca s-ar strange cateva milioane sa-i bombardeze cu mail-uri, cu mesaje de tot felul, sa vada si ei ca totusi nu dormim.... pai daca stam cu mainile in san, atunci o sa ne ia si chilotii din cur,ca tot nu vom spune nimic. Si nu cred ca-i multa energie consumata trimitand doua-trei randuri la o adresa. Parca era dezbatere publica,nu?

 

este euro 4 , 156 mg la noxe , 1995 cmc. Am crezut ca la inceputul lui ianuarie se va decide ce si cum dar la cum decurge cred ca mai trece ceva vreme pana dau o decizie finala pt taxa noua , de asta sunt curios daca merita sau nu sa inscriu pe taxa 'veche' si eventual daca se mai poate recupera dupa acea

 

 

Pt taxa actuala ai avea de platit 1305€ iar pt viitorul timbru de mediua ar fi 827€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai voie cu caruta si cal in oras si pe drumurile nationale. Deci ce faci cu ea, te dai pe circuit?

 

Ai sĂŁ râzi. Pe E85 de mai multe ori m-a oprit poliția sĂŁ dau prioritate cĂŁruțelor, nu de traversare, ci sĂŁ circule pe drumul european, unde dracu se duceau nu știu. Merge pe drumul ĂŁsta de vreo 11-12 ani și mi s-a ĂŽntâmplat asta de câteva ori. La noi legile se respectĂŁ dupĂŁ ureche. Aș avea totuși o explicație, fiind spre searĂŁ, cĂŁruțe fĂŁrĂŁ luminĂŁ și probabil cĂŁ polițiștii de acolo ĂŽi cunosc, preferĂŁ sĂŁ facĂŁ așa ceva decât sĂŁ riște accidente sau incidente. Nu sunt nici eu absurd.

 

Fara suparare, dar cu atitidini deastea au ajuns sa ne calce in picioare,pt ca nimeni nu face nimic. Daca s-ar strange cateva milioane sa-i bombardeze cu mail-uri, cu mesaje de tot felul, sa vada si ei ca totusi nu dormim.... pai daca stam cu mainile in san, atunci o sa ne ia si chilotii din cur,ca tot nu vom spune nimic. Si nu cred ca-i multa energie consumata trimitand doua-trei randuri la o adresa. Parca era dezbatere publica,nu?

 

PĂŁi fĂŁrĂŁ supĂŁrare, când mi-am tocit degetele pe aici sĂŁ nu-i votĂŁm... Acum cine i-a votat a decis și pentru noi (eu nu i-am votat, dar se pare cĂŁ nu a contat decizia mea prea mult, n-am votat nici o coaliție). Nu ai ce sĂŁ mai faci. Dezbaterea publicĂŁ la noi nu este ca ĂŽn alte țĂŁri unde societatea civilĂŁ este activĂŁ și unde ONG-urile au și alt scop pe lângĂŁ foloase financiare pentru cei care le conduc. Acolo drepturile cetĂŁțenilor ar fi fost apĂŁrate colectiv și cine lua asemenea mĂŁsuri era mort din punct de vedere politic. Aici ce sĂŁ fac mai mult? Singura mĂŁsurĂŁ de protest realĂŁ ar fi sĂŁ ĂŽnmatriculĂŁm toți mașinile ĂŽn altĂŁ țarĂŁ, un fel de grevĂŁ fiscalĂŁ.

 

Știi ce-l oprește pe Ponta sĂŁ nu punĂŁ biruri mari? Dorința lui Antonescu de a fi ales președinte. Altfel lucrurile ar fi stat mult mai rĂŁu decât acum. Dar mai e timp.

 

Crezi cĂŁ ei nu știu cĂŁ e mĂŁgĂŁrie maximĂŁ ce fac? Ponta nu e tâmpit, e doar pervers. E o mare diferențĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

ma bucur ca iti place logan, ca veti toata famila si prietenii logan, si ca masina ta logan e mai buna ca a mea de 12 ani datorita faptului ca nu are nici o optiune care s-ar putea defecta, e keala si bate vantu prin usi mai rau ca la nova

 

Exagerezi grav. Pt nemti si francezi e o masina suficient de buna, dar pentru romani e o cheliciune prin care bate vantul..Pt cine vrea o masina NOUA (0 km pe bord), ceea ce ofera Logan la 7-8000E e imbatabil. Si nu incepeti cu: "mai pun 3000e si iau skoda" sau "cu 8000e iau e90 full". Logan-ul are un target clar si bine definit, asta fiind unul din motivele succesului de care se bucura pe pietele vestice.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate dar gandeste te ca chiar daca nu ieseau zdrentele astea ,era tot nasol ca intra vechea taxa a mwistului de boc,ca el a avut ideea stralucita sa taxeze masinile inmatriculate sub 2007 ,asa ca toti sunt la fel de nenorociti,trebuia cand au zis ca vor sa bage alta taxa ,sa fi iesit noi toti si sa i luam direct la pwula ,ce vreti ma voi vreti taxe ? si pus pe ei cu cataroaie ,sa fim uniti dar pacat, ca nu suntem asta e ,ne meritam soarta Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate dar gandeste te ca chiar daca nu ieseau zdrentele astea ,era tot nasol ca intra vechea taxa a mwistului de boc,ca el a avut ideea stralucita sa taxeze masinile inmatriculate sub 2007 ,asa ca toti sunt la fel de nenorociti,trebuia cand au zis ca vor sa bage alta taxa ,sa fi iesit noi toti si sa i luam direct la pwula ,ce vreti ma voi vreti taxe ? si pus pe ei cu cataroaie ,sa fim uniti dar pacat, ca nu suntem asta e ,ne meritam soarta

 

taxa pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 este deja in vigoare de la 1 ianuarie...... Stiu sigur pt ca am vrut sa transcriu si eu masina pe numele meu si tre sa paltesc taxa de prima transcriere- o taxa si mai aberanta decat timbrul de mediu.........

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate dar gandeste te ca chiar daca nu ieseau zdrentele astea ,era tot nasol ca intra vechea taxa a mwistului de boc,ca el a avut ideea stralucita sa taxeze masinile inmatriculate sub 2007 ,asa ca toti sunt la fel de nenorociti,trebuia cand au zis ca vor sa bage alta taxa ,sa fi iesit noi toti si sa i luam direct la pwula ,ce vreti ma voi vreti taxe ? si pus pe ei cu cataroaie ,sa fim uniti dar pacat, ca nu suntem asta e ,ne meritam soarta

 

lumea nu scrie un email si tu vrei sa iasa in strada LOL

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate dar gandeste te ca chiar daca nu ieseau zdrentele astea ,era tot nasol ca intra vechea taxa a mwistului de boc,ca el a avut ideea stralucita sa taxeze masinile inmatriculate sub 2007 ,asa ca toti sunt la fel de nenorociti,trebuia cand au zis ca vor sa bage alta taxa ,sa fi iesit noi toti si sa i luam direct la pwula ,ce vreti ma voi vreti taxe ? si pus pe ei cu cataroaie ,sa fim uniti dar pacat, ca nu suntem asta e ,ne meritam soarta

 

Mai, nu stiu cat de viabila ar fi fost treaba cu iesitul in strada si "luatul la cataroaie", hai sa luam exemplul catorva tari ca grecia, spania, pai acolo oamenii sunt mai uniti de 1000 de ori ca noi,oamenii aia chiar au iesit in strada si chiar s-au luptat la propriu cu autoritatile, si ce-au rezolvat? mai nimic, salariile tot li s-au resus, taxele tot au crescut, samd. Vorbea cineva mai sus de greva fiscala...ee, aia ar fi cea mai buna solutie la ora actuala,dar nici aici nu exista unitate, cu cine sa faci greva fiscala, cu baba gherghina si mos vasile care pe 1 ianuarie la ora 6 dimineata fac coada la ghisee pt a-si plati darile catre stat de frica sa nu le ia casa? cu nea cutarescu care are o amarata de firma si-si lasa angajatii fara salarii numai ca sa plateasca darile la stat de teama sa nu-i inchida firma?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.