Jump to content

Spalatorie?


23xwe

Recommended Posts

Caut in Bucuresti o spalatorie fara perii(deci exclus cele de la benzinarii), dar care sa posede instalatie de uscare cu curenti de aer, fara lavete ca m-am saturat :blink:

Stie cineva???

Daca DA, rog adresa si recomandari.

Link to comment
Share on other sites

unde spal eu masina se aplica samponul manual, se spala si apoi se usuca trecand masina (pe sine bineinteles) printr-o zona cu curenti puternici de aer dar si rotoare din alea (nu zgarie, sunt cu un fel de carpe/bureti - nimic abraziv)... apoi in urmatoarea etapa se mai sterge usor doar ce ramane si se face interiorul.

 

la service-ul acela de masini americane. cum vii dinspre iancului si mergi spre intersectia cu iulia hasdeu, pe stanga. se intra prin spate.

e vreo 150.000 de mii ext si 150.000 int. spala misto eu rar spal in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

unde spal eu masina se aplica samponul manual, se spala si apoi se usuca trecand masina (pe sine bineinteles) printr-o zona cu curenti puternici de aer dar si rotoare din alea (nu zgarie, sunt cu un fel de carpe/bureti - nimic abraziv)... apoi in urmatoarea etapa se mai sterge usor doar ce ramane si se face interiorul.

 

la service-ul acela de masini americane. cum vii dinspre iancului si mergi spre intersectia cu iulia hasdeu, pe stanga. se intra prin spate.

e vreo 150.000 de mii ext si 150.000 int. spala misto eu rar spal in alta parte.

178143[/snapback]

Asta e un upgrade facut recent? Inainte nu aveau.

Link to comment
Share on other sites

de vreo luna si ceva nu am mai sters masina dupa ce am spalat-o.O spal la o spalatorie manuala din Fagaras , e chiar la drumul national si spala foarte bine baietii.M-am gandit ca daca nu o mai sterg si nici nu frec masina cu buretele protejez vopseaua de eventualele zgarieturi de la aceste procedee.Interesanta chestia cu curentii de aer dar ma mir ca s-ar putea face fara sa lase pete pe culorile mai pretentioase(ex negru , albastru inchis)
Link to comment
Share on other sites

unde spal eu masina se aplica samponul manual, se spala si apoi se usuca trecand masina (pe sine bineinteles) printr-o zona cu curenti puternici de aer dar si rotoare din alea (nu zgarie, sunt cu un fel de carpe/bureti - nimic abraziv)... apoi in urmatoarea etapa se mai sterge usor doar ce ramane si se face interiorul.

 

la service-ul acela de masini americane. cum vii dinspre iancului si mergi spre intersectia cu iulia hasdeu, pe stanga. se intra prin spate.

e vreo 150.000 de mii ext si 150.000 int. spala misto eu rar spal in alta parte.

178143[/snapback]

 

O spalatorie sub orice critica !

 

La interior dau rasol , nu fac cum trebuie si nici pe afara nu prea ma incanta !

 

Recomand o spalatorie din colentina , dupa pod , chiar vis-a-vis de MC , faci dreapta si mai merge 600-700m si pe dreapta e spalatoria ! Manual,ecologic,interior/exterior ti-o face de mana , calumea si foarte foarte foarte multumit ma declar !

 

20 ron (int+ext+ceara) + 5 ron spaga :blink: O face boboc !

Link to comment
Share on other sites

este o spalatorie tunnel car wash care usuca cu curenti de aer si chiar sunt multumit de rezultate... nu mai stiu pe unde e exact dar e prin zona Baneasa ... aproape de metrou Aurel Vlaicu langa un Lukoil... E 150 de mii spalatul clasic, inclusiv ceara si mai au si alte pachete... plus ca e gratuit aspiratorul daca vrei doar sa aspiri interiorul si atat...
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ca am merg acolo doar de cateva luni.

178209[/snapback]

Eu merg acolo de multe luni si asa a fost tot timpul :blink:

178232[/snapback]

Inseamna ca nu am mai calcat eu de mult pe acolo, cam 1 an si jumate - 2. Intr-adevar, dupa 2 tentative de spalari la ei pe vremea aia, nu mi-a mai venit sa incerc si a 3-a oara.

Link to comment
Share on other sites

depinde cum te tii de ei. eu ii bat la cap 'mai da acolo' 'vezi ca nu ai dat bine acolo'... eu sunt mai sacaitor :blink:

178407[/snapback]

 

Asta mie nu imi place ! Dau aceiasi bani si in Colentina , beau si o cafea linistit , e placuta zona si omu face masina beton , fara sa ii spun eu nimic , face TOT ...... imi sterge pana si sub schimbatoru de viteze prafu sau sub manetele de comanda ale scaunului , peste tot luna !

Link to comment
Share on other sites

Exista o spalatorie foarte buna langa Polizu. Folosesc lavete la uscare. In Germania n-am vazut spalatorie care sa aiba uscator fara perie sau invers fara perie cu laveta la stergere. Si sa recunoastem ca au o vopsea masinile de zici ca sunt noi dupa ani de zile. Problema e alta, drumurile la ei sunt mult mai curate.

Eu nu spal masina la burete sau perie! doar cateodata cand e prea murdara le permit doar la bara sa dea cu buretele dupa ce au spalat-o cu solutie ecologica.

Link to comment
Share on other sites

Eu merg acolo de multe luni si asa a fost tot timpul :blink:

178232[/snapback]

 

Eu am mers acolo acum vreo 3 ani si mi-au zgarait caroseria rau de tot - aveau niste perii amarate, aduse sh de pe afara. O data am fost, de atunci n-am mai calcat

Dar, daca zici ca acum e misto, ma bag si eu

Link to comment
Share on other sites

Eu numai la automata spal (Agip Muncii si OMV Baneasa). Am facut greseala s-o duc o data la o manuala si aproape ca mi-a stricat tot luciul la masina (abia adusa din germania). Cel putin pe portbagaj si plafon se vad exact cerculetele facute cu carpa :blink:

 

In afara n-am vazut spalatorii manuale, peste tot unde am fost erau numai automate cu uscare cu aer cald.

Link to comment
Share on other sites

la agip muncii nu ti se pare un pic exagerata presiunea la jeturile de apa? mie imi da senzatia ca mai are un pic si indoaie tabla :blink: plus ca de fiecare data am gasit apa si pe sub capota ceea ce banuiesc ca poate fi destul de periculos:o

180669[/snapback]

 

Nu destul , ci FOARTE !

Link to comment
Share on other sites

Nu destul , ci FOARTE !

180786[/snapback]

 

Recomand spalatoriile de la OMV ...baietii spala bine ..solutiile sunt reale ( adica nu diluate ) ..va recomand sa cereti si ultimul program aditiv uscare dupa ceruire ...EU spal la ei dupa ce am observat ca spalatoriile clasice au inceput sa boteze acea spuma activa ...si e mai mult o zeama chioara ..care se sterge f greu cu lavetele lor sintetice ...mai exact te umple de urme ,,,mai ales la masinile culori inchise !>..Deci OMV e o solutie viabila pt mine ..5 lei la baiatul care spala si va garantez efect .!..

 

 

Ma refer la spalatoriile manuale de la ei cu jet ...nicidecum la cele automate pe care le au ....cred ca periile sunt de cand e OMV in Romania ..lasa urme :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Recomand spalatoriile de la OMV ...baietii spala bine ..solutiile sunt reale ( adica nu diluate ) ..va recomand sa cereti si ultimul program  aditiv uscare  dupa ceruire ...EU spal la ei  dupa ce am observat ca  spalatoriile clasice au inceput sa boteze  acea spuma activa ...si e mai mult o zeama chioara ..care se sterge f greu cu lavetele lor sintetice ...mai exact te umple de urme ,,,mai ales la masinile  culori inchise !>..Deci  OMV  e o solutie viabila pt mine ..5 lei  la baiatul care spala si va garantez efect .!..

Ma refer la spalatoriile manuale de la ei cu jet ...nicidecum la cele automate pe care le au ....cred ca periile sunt de cand e OMV in Romania ..lasa urme :blink:

185169[/snapback]

 

 

Si pe unde sunt ele(cele manuale) situate in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.