Jump to content

TAXA PRIMA INMATRICULARE


GTR

Recommended Posts

Ai uitat "producatori de gaze naturale care au cel aproape cel mai mare pret pe metrul cub din Europa" Mai mult decat cei care nu au nici un gram in pamant si traiesc exclusiv din importuri :blink:

187001[/snapback]

am uitat multe, dar nu asta. S-a lansat sub numele "cum am devenit dependenti energetic din exportatori". E adevarat ca initial a avut nume de proiect "cum am vandut altora gazul natural ca sa ni-l revanda la suprapret"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stii toata saracia asta cu vandutu fabricilor si tot ce tine de tara asta dupa ce a kierit ceausescu s-a vandut. Cui ??

 

Pai noi nu trebuia sa intram in UE ??

 

Avem noi fata de UE?? Sigur ca NU !!

 

 

DA trebuia sa facem ceva !! HAi sa iti dau o fabrica 2-3 7-9 -99.

 

Si uite asa am pierdut: gazele, petrolu, dacia (fabrica) si n+1 cate Dumnezeu mai stie.

 

HOTII DRACULUI !!

 

 

Si mai au pretentii la taxa de inmatriculare si la ecologizare....eu creaca inebunesc pana la urma...Oare nu ne trezim odata ??

Link to comment
Share on other sites

Viceversa,voi nu ati auzit dimineta ce se tot vorbea la tv,precum ca taxa va fi cum e in ue,adik se va plati mai mult pentru o masina mai noua si mai putin pentru una mai veche,k asa e in ue. :blink: dar romanasii nostri(a se citi ministrii)nu sunt de acord nici cu asta :) Taxa va ramanea si va fi cam la fel pana la urma doar k se va micsora un pic pentru cele mai vechi si va creste un pic pentru cele mai noi.
Link to comment
Share on other sites

Viceversa,voi nu ati auzit dimineta ce se tot vorbea la tv,precum ca taxa va fi cum e in ue,adik se va plati mai mult pentru o masina mai noua si mai putin pentru una mai veche,k asa e in ue. :blink: dar romanasii nostri(a se citi ministrii)nu sunt de acord nici cu asta :) Taxa va ramanea si va fi cam la fel pana la urma doar k se va micsora un pic pentru cele mai vechi si va creste un pic pentru cele mai noi.

187048[/snapback]

 

Si asa n-am bani sa-mi iau un BMW nou :) :) :D

 

Eu zic sa o micsoreze mai mult ca daca nu "Ii PAPA JUDECATA" :)

 

Cum a spus cineva mai sus 2000 euro sa fie maxim pentru o masina non-euro si cu motor de peste 3 L...

 

Asa ca mi-ar veni si mie la o pisica de 2000 cmc cu euro 2 cam 500 euro asa da as fi multumit.. :) ...E foarte mare acum Taxa si cred ca lumea nu accepta asa ceva in frunte cu UE .... :D

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Si asa n-am bani sa-mi iau un BMW nou

 

Eu zic sa o micsoreze mai mult ca daca nu "Ii PAPA JUDECATA"

 

Cum a spus cineva mai sus 2000 euro sa fie maxim pentru o masina non-euro si cu motor de peste 3 L...

 

Asa ca mi-ar veni si mie la o pisica de 2000 cmc cu euro 2 cam 500 euro asa da as fi multumit.. ...E foarte mare acum Taxa si cred ca lumea nu accepta asa ceva in frunte cu UE ....

Macar sa fie asa 500 euro la o pisica k asa imi iau a doua masina in cateva saptamani si tin si vechitura mea din 2001

Link to comment
Share on other sites

Si asa n-am bani sa-mi iau un BMW nou   

 

Eu zic sa o micsoreze mai mult ca daca nu "Ii PAPA JUDECATA" 

 

Cum a spus cineva mai sus 2000 euro sa fie maxim pentru o masina non-euro si cu motor de peste 3 L...

 

Asa ca mi-ar veni si mie la o pisica de 2000 cmc cu euro 2 cam 500 euro asa da as fi multumit..  ...E foarte mare acum Taxa si cred ca lumea nu accepta asa ceva in frunte cu UE ....

Macar sa fie asa 500 euro la o pisica k asa imi iau a doua masina in cateva saptamani si tin si vechitura mea din 2001

187065[/snapback]

 

 

Ce faci Man "MA COPIEZI" :blink: :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

incredibil, acum am auzit la stiri: cei care au masini in lizing, la terminarea lizingului vor trebui sa plateasca taxa de inmatriculare daca vor sa inmatriculeze (normal) masina definitiv:D:D, cica inmatricularea provizorie nu e luata in consideratie ca prima inmatriculare :) :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aberatia taxei auto: 16.000 euro pentru un camion de la Armata

Armata nu va mai putea scapa de rablele din dotare

16.02.2007 Aberatia taxei auto: 16.000 euro pentru un camion de la Armata

Armata nu mai are sanse sa scape de rablele din dotarea unitatilor militare, din cauza taxei auto de prima inmatriculare. Pentru un camion vechi de 26 ani, vandut de Romtehnica cu 3.000-4.000 euro, taxa de inmatriculare ajunge la 16.000 euro.

 

Unitatile militare din cadrul MApN au sanse minime sa mai scape vreodata de rablele din dotare, pentru ca nimeni nu va dori sa le cumpere de acum inainte. Motivul? Daca le achizitioneaza, cumparatorii vor fi obligati sa plateasca zeci de mii de euro drept taxa de prima inmatriculare, in situatia in care un camion valoreaza intre 3.000 si 4.500 euro,iar un ARO, maximum 1.500 euro.

 

Cumparatorii neavizati care au achizitionat recent autovehicule ale unitatilor militare din intreaga tara, scoase la vanzare de societatea Romtehnica, s-au trezit intr-o situatie absurda. Ei trebuie sa achite acum zeci de mii de euro pentru a inmatricula rable fabricate cu 20-25 de ani in urma. Este si cazul societatii Trafic Prest SRL din Moinesti, judetul Bacau, care a cumparat la sfarsitul anului trecut un camion RABA fabricat in 1981. „Am cumparat masina cu 150 milioane de lei vechi, la o licitatie publica cu strigare, organizata de compania Romtehnica. Ni s-au dat asigurari ca nu va trebui sa platim taxa de prima inmatriculare dupa 1 ianuarie 2007, intrucat masina a fost deja inmatriculata de catre armata. Numai ca atunci cand am fost cu dosarul la Serviciul Inmatriculari din Bacau ni s-a comunicat ca trebuie sa achitam echivalentul a 15.400 euro taxa de prima inmatriculare. Aceasta intrucat camionul nu a fost inmatriculat, ci a circulat pe drumurile publice cu numar special al Armatei“, ne-a declarat Remus Sava, directorul general al societatii Trafic Prest. Acesta a precizat ca inainte de depunerea dosarului la Serviciul Inmatriculari, camionul a fost dus la RAR pentru inspectia tehnica obligatorie, si acesta a trecut „cu brio“ toate testele antipoluare. „Masina este uzata moral, nu fizic, avand doar 5.000 km parcursi de la data fabricatiei. Practic, e in stare perfecta“, a precizat Sava.

 

 

Extras din Gardianul.

 

 

CA LA NOI LA NIMENI!!!!

Link to comment
Share on other sites

eu intrezaresc urmatoarea situatie.

aceasta "taxa" a fost de fapt protectionosta pentru importatorii ce au avut masini pe stoc cu accize platite.

daca nu ar fi existat aceasta perioada atunci ei ar fi fost in situatia de avea pe stoc un auto de an 2006 cu o valoare mai mare decat un auto de an 2007.

sati sa vedeti de saptamana viitoare.

oricum, ceva s-a intamplat.

Link to comment
Share on other sites

Problemele in aceasta tara sunt .....

O data cu 1 Ianuarie s-au adoptat o serie de schimbari ce mie personal imi afecteaza activitatea foarte mult.

Am incercat mai multe variante de a lamuri lucrurile dar... nici un raspuns. Precizez ca am incercat un contact cu diversi si nu in ultimul rand adresa la finante.

Astazi am incercat si la APIA, deocamdata nimic. Dar acolo la membri gasiti http://www.apia.ro/desprenoi-membrii-detal...re=Dan%20Vardie .

Vreti sa stiti ce raspuns am primit?

Iata:

 

Hi. This is the qmail-send program at mail.autoshow.ro.

I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses.

This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out.

 

:

Sorry, no mailbox here by that name. (#5.1.1)

 

--- Below this line is a copy of the message.

 

Ce si ziceti?

E posibil asa ceva? Va spun eu ESTE.

In acest moment ma intreb daca asta mei e o tara. Ma gandesc ca desi sunt o groaza de lucruri ce ma leaga de aceasta tara nu mai vreau sa fiu cetatean al ei, sa am nationalitate ROMANA.

Aaaaah ce nemultumit sunt !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Postez aici, pentru ca celalalt topic a fost inchis. Un update legat de taxa de inmatriculare: au gasit solutia - daca se face o petitie nationala, se reanalizeaza taxa ! FMM de idioti, abia acum si-au dat seama ? Vladescu asta e praf iar Sulfina e degeaba... :blink:

 

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=9935...Hash=786c508d0o

Link to comment
Share on other sites

Postez aici, pentru ca celalalt topic a fost inchis. Un update legat de taxa de inmatriculare: au gasit solutia - daca se face o petitie nationala, se reanalizeaza taxa ! FMM de idioti, abia acum si-au dat seama ? Vladescu asta e praf iar Sulfina e degeaba... :blink: 

 

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=9935...Hash=786c508d0o

212246[/snapback]

 

sulfina... sulfina a recunoscut ca taxa asta e una pur fiscala, nu una de protectie a mediului...

Link to comment
Share on other sites

haiteti sa va zic si eu una buna... :)

lucrez in domeniul curieratului... si ca fiecare firma din domeniu a achizitionat cateva scutere...

toate bune si frumoase... dar cand am mers sa le inmatriculez ca sa cica trebuie :blink: durereeeeeeeee :)

o mie si una de acte si taxe...plus revizie care nu mi-au spus cine sunt in masura sa efectueze asa ceva.... si uite asa cum stau cu mandrete de scutere in curte si ma uit la ele...

asa ca? numai roman sa nu fii....

Link to comment
Share on other sites

haiteti sa va zic si eu una buna... :)

lucrez in domeniul curieratului... si ca fiecare firma din domeniu a achizitionat cateva scutere...

toate bune si frumoase... dar cand am mers sa le inmatriculez ca sa cica trebuie :blink:  durereeeeeeeee :)

o mie si una de acte si taxe...plus revizie care nu mi-au spus cine sunt in masura sa efectueze asa ceva.... si uite asa cum stau cu mandrete de scutere in curte si ma uit la ele...

asa ca? numai roman sa nu fii....

213394[/snapback]

 

Stai asa cum..... :) :) ...Stiam ca la Moto" nu se plateste nici o taxa de inmatriculare nimik nimik.......Deci ce taxe ai platit???poti sa ne spui si noua ..eu unul sunt ff curios :)

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.