Jump to content

Pierd lichid de racire


Recommended Posts

Salut tuturor!

 

BMW 316i 2000

 

Am constatat ca de cam 2 luni pierd foarte mult antigel. Mai exact mi se aprinde pe bord semnul aferent si cand m-am uitat la nivelul lichidului, plutitorul era in fundul tubului jos de tot. Am completat cam cu 1/2l poate chiar mai mult pana l-am facut sa stea ca la carte. Tin sa zic ca trebuie sa repet operatiunea asta cam o data la 2-3 saptamani si nu mi se pare normal. Am avut curiozitatea si m-am uitat azi, dupa ce am ajuns in parcare, la capacul pe unde se pune antigelul. Era peste tot in zona aia stropit desi in prealabil stersesem totul lacrima. Nu am reusit sa-mi dau seama pe unde e buba.

Aveti ceva idei despre asta? A mai patit cineva asa ceva? (am inteles ca ar fi o buba cu chestia asta la seria 3, dar nu vreau sa aberez)

Ce ma sfatuiti si cam cat ar costa estimativ o astfel de remediere?

 

Multumesc!

Edited by ingy_dust
Link to comment
Share on other sites

Vasul de expansiune cedeaza la 316i 1.9, sunt numeroase cazuri si pe forum. Parca vreo 80 de euro costa unul, intreaba-l pe Alexandru_83, a avut aceasi problema ca si tine si si-a cumparat unul nou.

178892[/snapback]

 

Multumesc mult! Exact asta auzisem de la unii, dar le-am considerat babisme la vremea lor. Se pare ca am patit-o.

Acum il contactez pe Alexandru_83.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am avut aceeasi problema ca si tine (cam la 2-3 saptamini completeam cu antigel)

si am remediato prin schimbarea unui cot care se afla in spatele motorului.Este cotu care intra in _chiulasa_.Ma costat in jur de 35 ron cotu iar pe urma cit mai dai la montarea lui.Sper ca indicatile mele sati fie de ajutor.

Bafta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la un service sa vad ce si cum si am descoperit tot eu :blink: uitandu-ma mai atent in zona cu pricina in timp ce mecanicul verifica computerul.

Cotul ala de plastic de 90 de grade care vine din radiator in vasul de expansiune e fisurat 3mm si pe acolo picura foarte fin (dar bob cu bob se umple sacul :) si de aia sunt nevoit sa completez cu antigel la fiecare 3 saptamani) cand se incinge lichidul de racire. In momentul in care masina, normal, produce trepidatii in mers fisura aia da drumul la mai multe sau mai putine picaturi. Am verificat manual si se vede cu ochiul liber cand imping vasul de expansiune cu mana spre bord. Mi-a zis ca solutia e sa schimb TOT radiatorul si ma costa 12.300.000. Aveti ceva idei sa nu fiu nevoit sa cumpar ditamai radiatorul pt o fisura de 3mm a acestui cot de plastic?

 

Sper sa nu par penibil, dar ideea mea e sa incerc cu o solutie speciala de lipit, mai ales ca fisura asta e sus la vedere si accesibila.

 

Idei?!

 

Multumesc anticipat!

Edited by ingy_dust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si eu am aceeasi problema cu un 318i,

Se poate completa cu orice fel de antigel, caci am impresia ca nu prea mai am deloc si sa-mi dau seama care-i problema  ???

:blink:

185450[/snapback]

 

 

Nu este bun orice antigel.

Poate daca mergi la un service ,iti verifica instalatia cu presiune,afli pe unde pierde. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Vasul de expansiune cedeaza la 316i 1.9, sunt numeroase cazuri si pe forum. Parca vreo 80 de euro costa unul, intreaba-l pe Alexandru_83, a avut aceasi problema ca si tine si si-a cumparat unul nou.

178892[/snapback]

Shi eu la fel am patzit.L-am schimbat shi asta a fost.Dar numai probleme am avut cu vasu` ala.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la un service sa vad ce si cum si am descoperit tot eu  :blink: uitandu-ma mai atent in zona cu pricina in timp ce mecanicul verifica computerul.

Cotul ala de plastic de 90 de grade care vine din radiator in vasul de expansiune e fisurat 3mm si pe acolo picura foarte fin (dar bob cu bob se umple sacul :) si de aia sunt nevoit sa completez cu antigel la fiecare 3 saptamani) cand se incinge lichidul de racire. In momentul in care masina, normal, produce trepidatii in mers fisura aia da drumul la mai multe sau mai putine picaturi. Am verificat manual si se vede cu ochiul liber cand imping vasul de expansiune cu mana spre bord. Mi-a zis ca solutia e sa schimb TOT radiatorul si ma costa 12.300.000. Aveti ceva idei sa nu fiu nevoit sa cumpar ditamai radiatorul pt o fisura de 3mm a acestui cot de plastic?

 

Sper sa nu par penibil, dar ideea mea e sa incerc cu o solutie speciala de lipit, mai ales ca fisura asta e sus la vedere si accesibila.

 

Idei?!

 

Multumesc anticipat!

179461[/snapback]

Incearca.Shi eu am incercat la vasu` de expansiune.Dar nu a tzinut cu nimic asha ca am luat altu`.

Link to comment
Share on other sites

Un mic sfat inainte de a te apuca sa dai bani pe radiator si vas.Vezi ca gasesti la benzinari un praf de lipit (2+2) bagal in radiator iar daca ai o mica fisura cum ai spus situatia se va remedia.Iti spun pt ca am avut aceeasi problema cu o mica fisura pe la cotu de la radiator si sa rezolvat cu pina in 50 de mii de lei.Asa ca incearca si aceasta metoda poate da roade ca oricum e ceva nesemnificativ la pret.

Bafta . :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
cam aceeasi problema cu pierdut lichidul de racire am avut si eu , numai ca eu pierdeam cam 2-4 L la cativa kilometri , mers la un service si dupa multe cautari a rezultat vasul de expansiune putin crapat , o fisura mica ... Intrebat la cat ajunge un vas de expansiune , si mi s-a spus 1.680.000 lei .Sper sa ajute postul....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.