Jump to content

Folii geamuri


adrian121

Recommended Posts

Gata mi s-a infundat. Prin urmare, vin cu urmatoarea intrebare. Cum se scot cel mai usor foliile de pe gemuri? Am auzit ca daca apuci pur si simplu de un colt si tragi iti blestemi zilele. Are cineva idee cum scap usor?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Potrivit art.181 pct.11 din H.G.85/2003, foliile care restrang sau estompeaza vizibilitatea, atat din interior cat si din exterior, nu sunt permise.

82543[/snapback]

 

corect

 

Art 237: Se ridica certificatul daca:

 

o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale, care restrâng sau estompeaza vizibilitatea În timpul mersului, atât din interior, cât si din exterior, sau care Împiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de Înmatriculare; deci nu conteaza ca-i pe spate sau pe fatza, e acelasi lucru. Adik daca tot imi pun sa-mi pun pe toata masina. Cu certificare rar, normal.

...

m) autovehiculul are montate dispozitive sau accesorii neomologate de autoritatea competenta; deci daca se supara garcea ti-l ia si pt eleron :blink:

 

 

Cu alte cuvinte conducatorul roman are dreptul sa dea bani la stat si sa suga p..

Link to comment
Share on other sites

cu pistol cu aer cald... sau uscator de par ceva mai mare daca nu ai pistol cu aer cald.. se incalzeste si se scoate frumos.. depinde si de calitatea foliei treaba asta.. bafta

82526[/snapback]

 

 

multumesc de pont...o sa incerc asa

Link to comment
Share on other sites

corect

 

Art 237: Se ridica certificatul daca:

 

o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale, care restrâng sau estompeaza vizibilitatea În timpul mersului, atât din interior, cât si din exterior, sau care Împiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de Înmatriculare; deci nu conteaza ca-i pe spate sau pe fatza, e acelasi lucru. Adik daca tot imi pun sa-mi pun pe toata masina. Cu certificare rar, normal.

...

m) autovehiculul are montate dispozitive sau accesorii neomologate de autoritatea competenta;  deci daca se supara garcea ti-l ia si pt eleron :blink:

Cu alte cuvinte conducatorul roman are dreptul sa dea bani la stat si sa suga p..

82555[/snapback]

tin sati spun ca si pt xenon are dreptul sati ia talonul deoarece este o lege tampita nush exact care in care se spune ca nu ai voie cu becuri de alta culoare decat ALB xenoanele avand o tenta de albastri asa ca....... pot sa til ia din ff multe motive,teoretic daca vrea sati dea amenda nu exista sa nu aiba motiv centura,trusa medicala autorizata RAR,extinctor etc motive pot fii multe :)

Link to comment
Share on other sites

OUG nr. 195/2002, art. 181 pct 11 "se bate" oarecum cu Ordinul Ministrului nr 211/11 feb. 2003;cap. IV, pct. 11.3;11.4

 

1.In conformitate cu  art.181, alin.1, pct.11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr.85/2003, conducatorului de autovehicul  i se interzice "sa aiba aplicate folii sau accesorii pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale ce restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, ori sa impiedice sau sa diminueze eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare".

  2. Ordinul Ministrului nr.211/2003: privind circulatia pe drumurile publice, certificarea sau omologarea echipamentelor:

    La capitolul IV,pct.11.3si pct. 11.4 , se prevede ca:

Parbrizul nu trebuie sã diminueze ºi nici sã deformeze imaginea vãzutã prin el, sã conserve o transparenÞã de cel puÞin 75% În câmpul de vizibilitate al conducãtorului, chiar ºi În cazul geamurilor colorate sau dupã o exploatare Îndelungatã, iar În cazul spargerii, sã permitã totuºi o vizibilitate suficientã pentru conducerea În condiÞii de securitate a autovehiculului.

 

Geamurile laterale faÞã, precum ºi luneta, dacã vehiculul respectiv nu are oglindã exterioarã, trebuie sã asigure o transparenÞã de cel puÞin 70%.

 

Pe suprafaĂža parbrizului sau ĂŽn dreptul acestuia nu trebuie amplasate folii autocolante, etichete sau alte obiecte care ar diminua zona principalĂŁ de vizibilitate a conducĂŁtorului.

 

2=Norma speciala. nu?

18772[/snapback]

 

 

nu dau 2 bani pe legea sau norma speciala lu' peste:) mi-am montat folii de unu' singur (dark black , cele mai negre posibile), imi suna toba de trazneste dupa mine, am un vinyl hand-made by me care sare in ochi de la o posta si nu m-au oprit fara motiv sau pe motiv de folii decat o data cand era razie pt alcool...btw, am fost gasit negativ:D asa ca , sfatul meu....la BMW ii sta bine cu folii, deci da-ti inainte, omologate sau nu...si vorba celui de mai sus NU DATI TALONU" DIN MANA !!...mai bine o mica amenda pt lipsa lui

Link to comment
Share on other sites

nu dau 2 bani pe legea sau norma speciala lu' peste:) mi-am montat folii de unu' singur (dark black , cele mai negre posibile), imi suna toba de trazneste dupa mine, am un vinyl hand-made by me care sare in ochi de la o posta si nu m-au oprit fara motiv sau pe motiv de folii decat o data cand era razie pt alcool...btw, am fost gasit negativ:D asa ca , sfatul meu....la BMW ii sta bine cu folii, deci da-ti inainte, omologate sau nu...si vorba celui de mai sus NU DATI TALONU" DIN MANA !!...mai bine o mica amenda pt lipsa lui

82595[/snapback]

 

 

uite in sfarsit unul care are ,,balls,,!!!! :) :blink:

bravo frate foarte hotarat si determinat!!!!!imi place!!! :)

Link to comment
Share on other sites

zicea paco_wonderboy ceva de extinctor... :) EXTINCTOR? da ce e mashina mea? mashina de pompieri? :blink:

blitzu zicea de xenoanele cu tenta albastrie.....eu ma gandeam sa imi pun blitzuri pe sub mashina, acu ma intreb cate amenzi o sa imi iau :) :D

nice, faza cu talonu o shtiu de f multa vreme, e cea mai buna metoda :D

oricum, daca o sa imi pun folii, nici eu nu o sa dau talonu, clar, dupa cum spunea blitzu, mai bine amenda, decat sa nu am cu ce sa merg :bounce:

bafta shi cat mai putzine amentzi pentru lipsa talonului :)

bafta

Link to comment
Share on other sites

zicea paco_wonderboy ceva de extinctor... :) EXTINCTOR? da ce e mashina mea? mashina de pompieri? :blink:

blitzu zicea de xenoanele cu tenta albastrie.....eu ma gandeam sa imi pun blitzuri pe sub mashina, acu ma intreb cate amenzi o sa imi iau  :)  :bounce:

nice, faza cu talonu o shtiu de f multa vreme, e cea mai buna metoda :D

oricum, daca o sa imi pun folii, nici eu nu o sa dau talonu, clar, dupa cum spunea blitzu, mai bine amenda, decat sa nu am cu ce sa merg :w00t:

bafta shi cat mai putzine amentzi pentru lipsa talonului :)

bafta

82625[/snapback]

 

 

Not so fast boy!!!!!

 

dar ia gandestete la ce amenzi iti iei......din alea gen 6MILIOANE!!!!!!...pt neoane ..pt folii....si pt ce iti lipseste.....din recuzita!!!!!

deci daca prinz un militian suparat pe viata ....o sa ai multe zerouri in procesul verbal :D .....si lipsa talonului....nush zau daca rezolva ceva!!!

Link to comment
Share on other sites

acum depinde de strategie.cu folie(nu se vedea nimic in masina),evacuare dubla(urla intr`un mare fel)spoiler-e(strangeam prafu` de pe strada) am dat de fiecare data talonul si nu mi`a fost retinut.nici politistii nu s`au nascut ieri,daca nu dai talonu` au "n" variante sa`ti demonstreze ca ei sunt mult mai.....inventivi..... Edited by Fake
Link to comment
Share on other sites

pai da nu ziceam nimic de neoane :)

chiar nu imi plac, ziceam doar de nishte blitzuri, iar de folie.....daca mi-oi pune, cu toate ca nu ma prea tenteaza, oricum, sunt conshtient ca toate astea, acumulate, nu duc la nimic bun:)

bafta

:blink:

Link to comment
Share on other sites

In O.U.G.195/2002, la art.115 pct.1, se stipuleaza obligativitatea dotarii autovehiculelor cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, iar pentru nerespectarea acestei prevederi, conducatorul auto poate fi sanctionat contraventional conform art.180 pct.4 din H.G.85/2003
Link to comment
Share on other sites

In O.U.G.195/2002, la art.115 pct.1, se stipuleaza obligativitatea dotarii autovehiculelor cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, iar pentru nerespectarea acestei prevederi, conducatorul auto poate fi sanctionat contraventional conform art.180 pct.4 din H.G.85/2003

82854[/snapback]

 

No buuuuun. Si sa presupunem ca vreau sa-mi cumpar asa ceva. Unde anume gasesc? Sa nu-mi ziceti din Bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

orice magazin de piese auto cred,dar sa fie autorizat rar si sa aiba termenul de valabilitate bun :blink: auzi la extinctor ,termen de valabilitate:)) ca si la trusa aveti grija la termenul de val.ca te ard si pt asta,eu am avut un opel si avea trusa masini neumblata in ea de ani de zile si incepuse sa comenteze de termen :)
Link to comment
Share on other sites

No buuuuun. Si sa presupunem ca vreau sa-mi cumpar asa ceva. Unde anume gasesc? Sa nu-mi ziceti din Bucuresti...

82855[/snapback]

 

 

benzinarii/magazin piese auto/supermarket.nu stiu daca sunt mai multe modele......eu am unu` de marimea unei sticle de cola la 1L.

Link to comment
Share on other sites

Le-am scos asa cum a zis AliNOS : incalzite cu o aeroterma micutza si tras de ele. Ies foarte frumos. La un geam am incercat fara incalzire la inceput si cu toate ca folia se ia, ramane pe geam negreala, care se ia apoi daca se freaca bine cu un burete umed, dar e chin mare. Asadar incalizrea = fara batai de cap. Thx AliNOS :blink:
Link to comment
Share on other sites

daca nu dai talonul nu rezolvi mare lucru, e ca si cum ai merge beat, te-ar prinde si nu ai da permisul. astea se retin in lipsa si esti obligat in 48 de ore sa il dai organului emitent. continui sa mai conduci si dupa....>>> infractiune!!! daca te verifica prin statie apari ca fara permis, respectiv masina neinmatriculata etc... asa, intre smecheri se pot face multe, declari permisul furat, obtii duplicat si pe primul il tii pt situatia in care ti-l retine pe al doilea si la talon la fel etc, dar asta sunt infractiuni si daca in acel timp te verifica cineva ai pus-o...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.