Jump to content

E61 - probleme centralizata din cheie


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

dupa un repaos de vreo 2 saptamani, astazi am constatat 2 neplaceri la masina (2005 BMW 530d - E61 Touring):

- nu se mai inchide/deschide din cheie; am incercat cu ambele chei, aceeasi problema; din butuc si butonul din bord sistemul functioneaza perfect; din cheie nu;

- nu se mai deschide partea de sticla a portbagajului.

 

La o scurta diagnoza la un service nu da nicio eroare.

 

Aveti vreo idee care poate fi cauza si ce as putea face ca sa remediez problemele?

 

Stima.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

in ceea ce priveste problema cu cheile imi vine tare greu sa cred ca ti s-au descarcat acumulatorii ambelor telecomenzi (asta este posibil daca ai o cheie cu care nu ai umblat de foarte mult sau daca ti-a stat cheia in frig) ca ssa isi revina dupa cateva saptamani de folosinta zilnica (am patit personal acest lucru la e39 si e87 si cheile si-au revenit una dupa o saptamana iar cealalta dupa 3 saptamani cand deja imi cautam carcase originale noi si acumulatori) asa ca poate trebuie reinitializate (este pe undeva o procedura care a mers la alti colegi peforum), iar la geamul de pe hayon este foarte posibil sa ai ori un fir intrerupt din manunchiul care trece din masina in hayon sau cum a fost in cazul meu la e61 stricat butonul de pe sticla (a intrat apa in el) si daca este blocat in pozitia inchis ai doua variante: spargi capitonajul de pe hayon sa ajungi la deblocator (varianta asta mi-a fost propusa de un asa zis meserias)si iti cumperi buton si capitonaj sau cauti pe 5series.net unde un tip a pus niste poze cum a deschis el acest blocator cu o scula artizanala dintr-o sarma oteloasa bagata in hayon prin partea de jos dupa desfacerea partiala a suruburilor capitonajului (exista si poze in topicul de care iti spun si e mai simplu sa vezi decat sa iti explice cineva)

 

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Am incercat cu ambele chei; nu e problema de la ele; masina le vede, insa nu vede semnalul emis de cheie pt inchiderea centralizata.

Am mai auzit ca de vina ar fi oxidarea unui amplificator de semnal aflat in spoilerul care contine si lumina de stop de frana central, INSA nu pot sa ajung sa-l controlez din cauzaa ca nu se deschide geamul de sticla.

Nu mai are nimeni nicio idee ???

 

Cat priveste spartul diverselor componente, nu-mi vine sa cred ca inginerii de la BMW au fost atat de prosti incat sa nu inventeze o solutie pt aceste cazuri in care solenoidul care raspunde de deschiderea geamului nu mai functioneaza.

 

Asa arata antena responsabila cu semnalul:

http://img43.imageshack.us/img43/5558/diversity2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by The Fast and The Furious
Link to comment
Share on other sites

Am incercat cu ambele chei; nu e problema de la ele; masina le vede, insa nu vede semnalul emis de cheie pt inchiderea centralizata.

Am mai auzit ca de vina ar fi oxidarea unui amplificator de semnal aflat in spoilerul care contine si lumina de stop de frana central, INSA nu pot sa ajung sa-l controlez din cauzaa ca nu se deschide geamul de sticla.

Nu mai are nimeni nicio idee ???

 

Cat priveste spartul diverselor componente, nu-mi vine sa cred ca inginerii de la BMW au fost atat de prosti incat sa nu inventeze o solutie pt aceste cazuri in care solenoidul care raspunde de deschiderea geamului nu mai functioneaza.

 

Asa arata antena responsabila cu semnalul:

http://img43.imageshack.us/img43/5558/diversity2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

daca are urme de apa e uda antena??? eu am schimbat_o deja la e 91 se numeste antena divercity

iar ca sa deschizi haionul cauta pe cineva cu tester si ti_l deschide din tester nu trebuie sa rupi spargi nimic

si verifica firele care pleaca din caroserie in haion sa nu fie taiate

cauta mai jos ca mai este un coleg cu aceeasi problema el a rezolvat jumatate din ea

Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc topicul de care zici tu..............

Din tester mecanicul a reusit sa-mi deschida haionul (care nu are nicio problema), dar nu a reusit sa deschida geamul de sticla; este optiunea asta si nu stie el????

Iar ca sa desfac spoilerul care include stopul de frana ca in poza de mai sus, tb sa deschid geamul de sticla; altfel nu am cum sa desfac surubile cu care e fixat.

Edited by The Fast and The Furious
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat problema.

De vina erau vestitele cabluri rupte din balamale; am scapat ieftin, antena diversity am gasit-o perfect uscata.

Oricum, munca de sclav; 2 zile non-stop, ca sa faci o treaba buna; verificat fiecare fir in parte, legat, cositorit firele rupte, izolat, matisat cablurile inapoi perfect.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

salut ...

vad ca e cam vechi postul dar totusi intreb

am si eu un bmw e61 cu exact aceasi problema ...

poti sami spui si mie unde sau cu cine ai rezolvat ?

trebuie in ambele balamale (st / dr) umblat ?

mersi

Edited by ionutzmi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Eu am fost la onet bogdan {farcebook}....in buc ...mia refacut partea dreapta...mai e intrerupte si pe stanga..

au revenit dezaburirea si stop dreapta ...tot nu-mi merge inchiderea si antena radio

omu e foarte priceput si foarte ocupat..sper pe viitor sa rezolv si p stanga

Edited by ionutzmi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.