Jump to content

320D 105KW


Recommended Posts

Salutare sunt nou pe forum si sunt mai...nepriceput....sper sa am intelegere si sa nu radeti de intrebarile unui nestiutor.

1. Vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva daca la un motor cu cilindrea de 2000 si 143cp modelul 2009 diesel se poate numi 320D sau mai de graba se numeste 318D?!

2. Zilele viitoare adica dupa revelion voi achizitiona un seria 3 din 2009 motorul mai sus mentionat.Am fost sa-l vad si am observat ca optiunea "navigation" nu era activa tin sa mentionez ca are sistemul iDrive.Ma gandesc sa nu fie masina furata si sa raman fara bani si fara masina iar al doilea gand imi este ca ar putea fi inactiva din cauza unei updatari de catre reprezentanta.Ce parere aveti?

3. http://www.autovit.ro/bmw-320-C27230483.html merita banii????

4. Dupa un test cerut de mine la reprezentanta bmw s-a constatat ca pierde ulei din cutie pe la un simering din ce cauza si daca este grava aceasta problema?!!

Va multumesc si astept raspunsurile voastre!

Link to comment
Share on other sites

e 318d ... nu 320d... samsarii folosesc astfel de metoda sa scrie ca e 320d ca lumea asta cauta cel mai mult

mai mult ca sigur nu are navigatie ci doar info display ca sa zic asa... ca sa ai navigatie te mai costa ceva bani. ia legatura cu userul neo_andersson de pe forum si roaga-l sa te lamureasca el ca-i mai in tema ca mine la acest subieect.

kilometrii mai mult ca sigur nu sunt reali... poti sa intrebi la reprezentanta dupa vin-ul masinii ... sa-ti dea si un istoric...

nu face greseala sa o cumperi pana nu descoperi daca km sunt reali si istoricul masinii....

motorul acestei masini este unul cu probleme... iti recomand sa cauti una fabricata in 2010

 

LE : corectat nume user. Multumesc domnu Bala !

Edited by RobyS
Link to comment
Share on other sites

Am fost cu ea la reprezentanta si mi s-a zis ca mai mult ca sigur sunt dati inapoi dar totusi sustin ca se cunosteau cei doi(dealarul si vanzatorul) era cam rezervat dealerul in prezenta vanzatorului.In legatura cu istoricul mi-a zis ca nu pre s-au facut verificari in reprezentante decat una la 60 mii la un an si jumatate de la punerea ei in circulatie si ca a umblat mai mult prin alte tari masina.

In legatura cu tipul motorului este mai bun un 320D decat 318D stiu eu consum sau care este comparatia...

La 13 mii de E nus daca gasesc un 320 D fabricatie 2010...daca ai ceva recomandari de parcuri din germania zi-mi si mie...

Link to comment
Share on other sites

alea-s povesti ce ti-au zis :) du-te la alta reprezentanta cu masina... nu unde te-a dus el . e regula de baza :)

este aproximativ acelasi motor 320d cu 318d...

o sa ai practic aceleasi costuri de intretinere pentru o putere mai mica. poti rezolva problema cu chiptuning. aici tu alegi.

din pacate nu am recomandari de parcuri. trebuie sa cauti. si nu e usor. dar macar nu arunci cu banii in vant

Link to comment
Share on other sites

Oricum daca ziceti ca nu are navigatie si ca este doar asa pusa acolo in meniu chiar nu se merita sa o iau...ma gandeam ca se poate punde de catre cei care se pricep pe piata neagra cel de la bmw mi-a zis ca trebuie updatata dar nu era sigur de ce zicea..

M-au zapacit motoarele astea unele au 177cp unele 150cp altele 170cp in afara de cele de 177cp pe care am inteles ca sunt 320D celelalte ce modele sunt sau cum le poti numi?!

Link to comment
Share on other sites

Sincer pare foarte ciudata masina, ma refer la dotari, are consola clima de 2010 dar totusi nu are scaunele incalzite incorporate in ea, apoi mai are butonul ala pentru decuplat PDC si are si IDrive?! nu prea se pupa multe la masina asta, apoi mai are volanul ala cu piele perforata, suport pahare,sincer nu as cumpara masina asta, mi se pare facuta din bucati , parerea mea posibil sa gresesc, apoi in privina kilometrilor.... sa nu mai vorbim, pune si tu aici VIN-ul masini ase ne putem da seama de mai multe, culoare interior, navigatie, scaune electrice (parerea mea ca interiorul a fost schimbat), volan sport etc... Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Faza cu 318/320 e clasic samsaresc sa zic asa. Daca nu esti interesat neaparat de puterea masinii poti lasa deoparte acest aspect desi corect e sa corespunda ce e in anunt cu ce e in actele masinii.

 

Daca iei masina cu acte straine, pune vanzatorul sa faca RAR-ul ( ai siguranta normei de poluare + ca nu e declarata furata) si ii platesti abia dupa ce iti da cartea de identitate romaneasca.

 

Neaparat istoricul masinii sa fie clar, e o masina de 2 ani, ultima intrare in service trebuie sa fie apropiata de data curenta (e.g. azi, 31.12.2012), si numarul de km intre intrarea in service si data curenta sa fie rezonabil (iti faci si tu niste calcule cu numarul mediu de km lunar probat cu intrarile in service). Daca ai posibilitatea mergi la 2 reprezentante BMW diferite ca sa elimini intelegerea samsarului cu vreun mecanic.

 

Cat despre semeringul de la cutie - parerea mea e ca masina a avut probleme sau are dublul numarului de km. Adica la 120.000km e cam ciudat sa scape ulei. Cauta masini care chiar daca au mici defecte, sa fie reparabile usor (e.g. de schimbat niste amortizoare, bucsi, chestii minore ca totusi nu e o masina rulata in Romania).

 

Verifica sa functioneze toate optiunile masinii ( navigatie, incalzirea in scaune, ambele chei, reglaje scaune, AC, incalzire etc).

Link to comment
Share on other sites

Da, asta este probleba ca pare foarte ciudata masina nu am mai vazut cu asa dotari la un loc.Toate optiunile merg in afara de navigatie care este in meniu dar este inactiva adica nu se poate accesa si am mai observat ceva toate optiunile de verificare a masinii sunt cu semnul exclamarii zice el ca toate trebuiesc schimbate la ea dar cel mai ciudat mi se parea ca acolo in meniu este o optiune prin care poti verifica presiunea in pneuri si apare scheletul masinii si in jurul rotilor verde iar la aceasta nu apare verde ci doar scheletul ala...si totul parca este inactiv asa..adica apare scheletul dar nu viu colorat ci tot ca la navigatie este acolo dar inactiv asa parca...

Atasez si vin-ul poate ma ajutati sa ma decit problema este ca am dat si avans 800lei si nici pe astia nu as vrea sa-i pierd...si va mai atasez si niste poze cu optiunile service-ului: WBAPN11090VJ93317.

In legatura cu km daca sunt reali nu sunt...cel de la bmw a zis asa ca la data 02.04.2009-->0km ; la data 15.10.2010-->63000km a avut o servisare ceva minor becuri etc urmatoarea citire de cheie a avut-o la 139000km dar nu mi-a zis data pe motiv ca nu se vede...iarasi dubios...

Link to comment
Share on other sites

ce 800 RON ?

pe mine m-a costat 50 RON o verificare completa + diagnoza la reprezentanta Audi de la voi din cluj.

pe alt prieten la o reprezentanta bmw l-a costat 250 RON si tot mi s-a parut mult..... dar de unde 800 RON ca doar nu-i da cutia jos sa-i verifice ambreiaju si volanta ?

e 170 RON ora de service in reprezentanta ? o tin aia aproape 5 ore la verificat ??

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la cat ma costa s-au m-a costat verificarea ci de faptul ca cei 800 ron i-am dat dealer-ului pt a-mi rezerva masina pana dupa sarbatori...scuze ca nu m-am facut inteles...

Nus ce sa zic cred ca am sa-l chem la bucuresti si o s-o mai pun inca o data pe tester si daca astia imi zic ca nu e facuta din bucati si ca toate functiile merg poate dar e un mare poate o cumpar...

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la cat ma costa s-au m-a costat verificarea ci de faptul ca cei 800 ron i-am dat dealer-ului pt a-mi rezerva masina pana dupa sarbatori...scuze ca nu m-am facut inteles...

Nus ce sa zic cred ca am sa-l chem la bucuresti si o s-o mai pun inca o data pe tester si daca astia imi zic ca nu e facuta din bucati si ca toate functiile merg poate dar e un mare poate o cumpar...

poti sa mergi la APAN braila e f aproape de galati

Link to comment
Share on other sites

Acolo am si fost, de altfel este si singurul din Braila si Galati.. dar el vanzatorul a stat tot timpul langa noi inclusiv in atelier cand am intrat a vrut sa mearga si el...a fost o faza cad a plecat afara sa fumeze si atunci cel de la receptie care completa documentele masinii mi-a zis mai pe ascuns asa ca nu are km reali...si cand a venit vanzatorul a schimbat subiectul...

 

Dar se poate ca navigatia sa fi fost inactiva din cauza spusa de cel de la receptia BMW si anume ca trebuie updatata??

Eu ma gandesc ca nu iti blocheaza cei de la bmw harta veche tocmai pt a da bani s-o updatezi...voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa nu ai harta României pe navi si din cauza asta sa nu meargĂŁ. Referitor la comenzile de la ĂŽncĂŁlzirea din scaune: nu este o regula ca la maĂâ˘inile din 2009 sa fie butoanele langa comenzile de la clima, am vĂŁzut pe mobile naĂâ˘ini 2009-2010 si unele aveau butoanele cum le are cea din anunĂâş iar altele le aveau pe consola de la clima.
Link to comment
Share on other sites

Decat sa te alegi cu un cazan in care sa tot bagi bani cel mai bine mai renunti la dotari si cumperi una din reprezentanta.La un sh cel mai important lucru este sa mearga bine si sa nu ceara bani.Nu inteleg de ce i-ai dat avans,crezi ca venea cineva pe 1-2-3 ian sa o cumpere.

 

- bmw frumos din reprezentanta,cu km reali.

 

Oricum nu va inteleg,vreti bmw dar va kkti in 1-1500e,apoi sariti ca vai ce proaste sunt masinile.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.