Jump to content

Chip Tuning la 320d


augustin

Recommended Posts

Dupa mult timp de gandire si multe ore petrecute cautand cat mai multe informatii

m-am decis si mi-am facut chip tuning (rescrierea softului). Tot auzisem de chip tuning si eram in dubii, nu stiam ce sa fac, aveam unele retineri dar am trecut peste si zic eu se merita din plin.

Am vazut pe forum mesajul lui scandy de la power chip si am decis sa apelez la el fiind si el posesor de bmw identic cu al meu.

 

Operatiunea a durat cam o ora si a decurs destul de simplu desi m-am cam speriat cand am vazut ca imi scoate calculatorul de injectie. A desfacut calculatorul si a conectat o interfata cu niste picioruse cu care a citit memoria originala, a facut noile setari si apoi a rescris memoria prin acelasi procedeu.

 

Efect: 35cp in plus si 60NM cuplu motor.

 

Dupa modificarea masina se misca mult mai bine, raspunde mai bine la comenzi si se accelereaza mai bine.

Din cat am mers pana acum nu am sesizat nici o modificare a consumului dar o sa revin cu mai multe detalii dupa ce merg mai mult cu masina.

Am citit pe forum ca este posibil sa dea mai mult fum dar nu este si cazul meu, m-am uitat atent dar nu am vazut nici o diferenta.

 

O sa postez cateva poze facute in timpul operatiunii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este vorba de un 320diesel, an 2003, de fabrica avea 150cp, cutie steptronica, are varianta de remapare "safe", cu toate protectiile activate, "explozia" este la 3000 turatii, iar atunci te "baga" in perne.

Am testat-o la un service (nu dau nume) si are in jur de 175cp. As fi putut sa o ridic la 200cp, dar am preferat aceasta varianta.

Cel care s-a ocupat de computer, este o persoana calificata in strainatate, si... ATENTIE! detine scule profesionale, nu lucreaza cu lipituri etc.

Astazi chiar am facut teste pe sosea cu masina mea si a unui prieten, amandoua 320d si automate. Pana la 3000 eram la bara, dupa aia ... :blink:

Nu exista fum negru in spate. Am observat ca motorul merge mai "rotund" la relanti. Mentionez ca am filtru de aer K&N, ulei Castrol GTX 9 Magnatec 5W30.

Mai am inca un Bmw 320d, an 2004, cu 6 trepte de viteza, in curand o sa-i maresc si lui puterea si o sa va informez.

Prin natura meseriei mele, am posibilitatea sa testez multe masini, in special Bmw 3, si sapatamana aceasta chiar vreau sa supun la teste amanuntite cele doua masini.

Promit ca voi reveni cu amanunte cat mai recent, eventual filmulet din timpul operatiunii.

Link to comment
Share on other sites

imi place mult ce ti-ai facut la masina, calitatea pozelor si talentul de fotograf deasemenea, curatenia de la motor este enervanta :)

 

sa dai mai multe detalii, ar fi foarte bine, ma frapeaza ca zici ca abia de la 3000 se simte cresterea de performante, nu zic ca nu e bine dar de obicei cu chipuirea, remaparea se simtea cresterea de la turatii mai refuse :blink:

 

sa spui si cati km are masina la bord :)

Link to comment
Share on other sites

Modificarile au fost facute incepand cu 1750 rpm dar s-a crescut cuplul mai usor pana in 3000 rpm dar intre 3000-4400 rpm masina este mult mai gresiva si intradevar te baga in scaun.

Am inteles ca modificarile pot fi facute personalizat pe fiecare masina in functie de cerinte.

Link to comment
Share on other sites

Un nr de telefon al baiatului  ? Cat te-a costat toata operatiunea ? As fi si eu interesat !

 

Poate sa faca si pentru un 320d 2001 136cp stock ?

183283[/snapback]

 

Eu sunt responsabil pt aceasta operatiune. Ma poti contacta la 0722.TUNING (0722.88.64.64)

 

eu sunt curios, daca masina are 146000 km mai este safe operatiunea asta ?

183307[/snapback]

 

Masina mea are 187500km acum tot 320D 150cp si merge perfect chiar fortata la 200cp.

Iti pot da mai multe detalii daca ma suni.

Link to comment
Share on other sites

La modelele noi nu se poate inca, merge prin mufa de diagnoza OBD doar pt cele fabricate intre anii 1999-2002.

Metoda folosita de mine pentru modelele noi cu desfacerea calculatorului si programare prin metoda BDM este

identica cu cea folosita in fabrica pentru programarea initiala a calculatorului.

Avantajul este ca se face FULL back-up al datelor pe cand prin mufa se citeste doar zona care contine hartile de putere.

Link to comment
Share on other sites

Modificarile au fost facute incepand cu 1750 rpm dar s-a crescut cuplul mai usor pana in 3000 rpm dar intre 3000-4400 rpm masina este mult mai gresiva si intradevar te baga in scaun.

Am inteles ca modificarile pot fi facute personalizat pe fiecare masina in functie de cerinte.

182827[/snapback]

te rog sa-mi si mie nr tau de tel,vreau sa vb

Link to comment
Share on other sites

Modificarile au fost facute incepand cu 1750 rpm dar s-a crescut cuplul mai usor pana in 3000 rpm dar intre 3000-4400 rpm masina este mult mai gresiva si intradevar te baga in scaun.

Am inteles ca modificarile pot fi facute personalizat pe fiecare masina in functie de cerinte.

182827[/snapback]

te rog sa-mi si mie nr tau de tel,vreau sa vb

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt responsabil pt aceasta operatiune. Ma poti contacta la 0722.TUNING (0722.88.64.64)

Masina mea are 187500km acum tot 320D 150cp si merge perfect chiar fortata la 200cp.

Iti pot da mai multe detalii daca ma suni.

183390[/snapback]

poti sa cresti cuplul de la 3000 de rotatii in sus?pt ca este steptronic si practic numai pe la turatia 3000-4500 sta

Link to comment
Share on other sites

si totusi cu fumu cum ii?? scoate mai mult? sau numa dupa cateva luni o sa scoatamai mult? sau niciodata no sa scoata mai mult?? toate fiind numa barfe?:blink:  :) ..

185109[/snapback]

tuning prost = fum

tuning corect = fara fum

Cele facute de mine nu dau fum asa ca .....

 

poti sa cresti cuplul de la 3000 de rotatii in sus?pt ca este steptronic si practic numai pe la turatia 3000-4500 sta

185189[/snapback]

 

Este intre o intrebare? in caz ca ma intrebi raspunsul este DA POT SA FAC CUM VREI TU SA TRAGA. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.