Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Avand masina inmatriculata pe o firma din Dobrichi, cu procura pe numele meu, la aparitia proiectului privind suspendarea dreptului de a conduce masina inmatriculata in Bg dupa 30 zile, am cautat alte variante care dupa propunerea de la art.4 aliniatul 2 pot circula daca am masina inmatriculata pe numele meu sau daca am contract de leasing pe autoturism. Cum nu-mi surade contractul de leasing, m-am interesat ce trebuie sa fac pt. a figura masina pe numele meu in brieful mare si brieful mic. Ei bine, masina trebuie inmatriculata din nou (aprox. 450 euro) + inca 50 euro pt. a fi trecuta pe numele meu. Cand am intrebat de rezidenta, mi s-a spus ca nu este obligatoriu sa ai rezidenta ca se poate si alt fel. In fine daca v-a fi cazul voi pune in practica aceasta solutie.
Link to comment
Share on other sites

Avand masina inmatriculata pe o firma din Dobrichi, cu procura pe numele meu, la aparitia proiectului privind suspendarea dreptului de a conduce masina inmatriculata in Bg dupa 30 zile, am cautat alte variante care dupa propunerea de la art.4 aliniatul 2 pot circula daca am masina inmatriculata pe numele meu sau daca am contract de leasing pe autoturism. Cum nu-mi surade contractul de leasing, m-am interesat ce trebuie sa fac pt. a figura masina pe numele meu in brieful mare si brieful mic. Ei bine, masina trebuie inmatriculata din nou (aprox. 450 euro) + inca 50 euro pt. a fi trecuta pe numele meu. Cand am intrebat de rezidenta, mi s-a spus ca nu este obligatoriu sa ai rezidenta ca se poate si alt fel. In fine daca v-a fi cazul voi pune in practica aceasta solutie.

Pana la urma se poate si in acest fel? Unde trebuie interesat mai precis?

Link to comment
Share on other sites

pai daca o inscrii pe numele tau inseamna ca detii o masina inmatriculata in alt stat si nu poti circula mai mult de 30 de zile dry.gif

 

Pai cum sa nu pot circula mai mult de 30 de zile? daca eu am resedinta in alta tara si-o pot demonstra, iar masina se afla pe resedinta respectiva, cine spune ca nu pot circula?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa nu pot circula mai mult de 30 de zile? daca eu am resedinta in alta tara si-o pot demonstra, iar masina se afla pe resedinta respectiva, cine spune ca nu pot circula?

Nu zicea legea ca daca ai, cum sa spun, orice legatura cu Romania (domiciliu, rezidenta, cetatenie(?)) nu ai voie mai mult de 30 de zile de la data dobandirii titlului asupra masinii, indiferent daca tu ai domiciliul sau resedinta si in alta tara? Poate am inteles eu gresit, corectati-ma :wacko:

Exceptie, bineinteles, transportul de persoane si inchirierile.

De-asta ma repet: in loc de procuri se vor face contracte de inchiriere. Solutii exista, trebuie doar cautate :queen:

 

Mi-a venit in minte acum un scenariu care probabil se intalneste destul de des si care arata cat de stupid este formulata legea.

Sa zicem ca un cetatean german este trimis sa lucreze la sediul din RO al firmei pe o perioada mai indelungata.

Bineinteles ca omului ii este inchiriat un apartament de catre firma si acesta, constincios cum este ca un neamt, merge sa isi faca rezidenta la primaria localitatii pe raza careia se afla imobilul inchiriat (ce pompos :laugh: ).

Omul nostru bineinteles ca si-a adus si masina cu el, inmatriculata pe DE.

Toate bune si frumoase pana aici.

Ei bine, din momentul in care primeste rezidenta in RO el nu mai are dreptul sa circule cu masina nici macar un minut in RO, pentru ca cele 30 de zile de la data dobandirii titlului de proprietate (aka de cand si-a inmatriculat masina in DE) a trecut muuuult timp.

 

Deci, ce se intampla, doctore? :hyper:

 

Astept comentarii si idei/solutii/sugestii de trimis la scumpii nostri guvernanti pe care ii da competenta afara din casa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pai nu conteaza ca doar esti rezident si in ROmania...

eu de asta o am pe firma , intelegi .?

 

Tipul asta de la firma asta din Bucuresti asa mi-a zis de atunci, ca in caz ca apare asa ceva voi fi protejat..

MAsina e pe persoana juridica, numele meu nu apare in talon, si la firme le rupe coada.

Proprietatea nu e data ca apari tu cu numele in talon, ci detinerea celor 2 acte. adica carte de identitate si talon plus contractul de V-C..

Im cel mai bun caz tu pe talon vei aparea ca utilizator, dar in cazul asta mai mult te incurca..

Link to comment
Share on other sites

pai nu conteaza ca doar esti rezident si in ROmania...

eu de asta o am pe firma , intelegi .?

 

Tipul asta de la firma asta din Bucuresti asa mi-a zis de atunci, ca in caz ca apare asa ceva voi fi protejat..

MAsina e pe persoana juridica, numele meu nu apare in talon, si la firme le rupe coada.

Proprietatea nu e data ca apari tu cu numele in talon, ci detinerea celor 2 acte. adica carte de identitate si talon plus contractul de V-C..

Im cel mai bun caz tu pe talon vei aparea ca utilizator, dar in cazul asta mai mult te incurca..

E ok cum zici tu, te scapa lejer de legea asta, numai ca tu dpdv legal nu esti proprietarul masinii. Faptul ca ai actele masinii iti da intradevar drept de folosinta insa faptul ca nu apari in talonul masinii sau nu ai o procura notariala, ceva, e ca si cum ai avea-o imprumutata de catre proprietarul din talon. Ceea ce este cat se poate de ok pentru ca (momentan) nu este nimic ilegal in a folosi o masina imprumutata.

Nu m-ar mira insa sa apara o lege si pentru asta, guvernantii nostri sunt pusi pe fapte mari.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce este cat se poate de ok pentru ca (momentan) nu este nimic ilegal in a folosi o masina imprumutata.

Nu m-ar mira insa sa apara o lege si pentru asta, guvernantii nostri sunt pusi pe fapte mari.

Imposibil, s-ar incalca princiii si drepturi fundamentale ale propretatii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand pt masinile inmatriculate in alt stat e 100% nevoie de procura ca sa le poti conduce in Romania. Asa cum eu daca iti dau masina mea sa mergi prin Ungaria trebuie sa iti dau si procura.

 

Toata chestia este ce va scrie in acea procura. Sunt N metode in care poate fi formulata acea procura. Pe langa asta daca legea se va da asa cum se aude, cine are o masina pe BG nu trebuie NICIODATA sa arate vreun contract de vanzare cumparare intre el si persoana pe numele careia e masina (cetatean bulgar sau firma). Daca ai contract din start daca au trecut 30 de zile de la data contractului atunci esti vinovat ca nu ti-ai inscris masina.

 

Si cum ziceam conteaza si in ce fel e facuta procura. Daca ai procura in care scire ca cetateanul bulgar iti cedeaza toate drepturile asupra masinii atunci iar nu este ok. tu in baza acelei procuri iti poti inmatricula lejer masina in ROomania. Din cate stiu majoritatea masinilor cam asa au formulate procurile.

 

Daca scrie ceva de genul ca iti incredinteaza masina doar pt folosinta pe teritoriul ue pe o perioada de x ani, atunci NU AU ce sa iti faca.

 

Eu zic ca cine e mai rasarit va sti din start sa evite problemele orice lege ar da astia. Cine nu se va descurca si nu il duce capul sa interpreteze legea foarte bine inseamna ca face parte din aia fara itp acte rca etc.....

 

ca fapt divers sunt destul de curios de felul in care se poate inmatricula o masina in bulgaria FARA rezidenta ca pomenea cineva mai sus de lucrul asta. Eu cred ca 100% legal nu prea se poate. Pe ce nume este respectiva masina? pe numele meu si adresa mea din Bucuresti?!

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Pai nici acum nu trebuie sa arati contractul de V-C nimanui, il tii acasa pentru cazuri extreme sau daca vrei sa vinzi masina.

 

Chiar, nu are nimeni de aici rezidenta in bg? baietii de prin sudul tarii nimic nimic?

 

Te costa 100.000 euro. :rolleyes:

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa scap de un Peugeot 406 din 2000 inmatriculat in Romania de nou. Deci 240.000 km a papat motorina accizata de statul roman, 12 ani a generat taxe si impozite statului roman, a inghitit de doua ori mai multe piese datorita drumurilor din Romania si pana in decembrie valora cu indulgenta 2000 de euro pe piata sh. Acum cine o cumpara trebuie sa mai plateasca vreo 2200 euro timbrul fosforescent al stralucitului guvern salvator al economiei romanesti ! O mai cumpara cineva sau trebui sa ii mai dau eu cateva sute de euro doritorului ? Presupunand prin reducere la marele absurd ca as vrea sa vand aceasta masina caruia nu prea am ce-i reprosa si sa mai pun niste bani ca sa cumpar un super Logan , produs simbol al economiei romanesti, nou si mai putin poluant cum ar trebui sa procedez ?

Dezbatere publica va rog domnilor guvernanti !

 

 

Asteapta sa inceapa programul Rabla (daca mai incepe) si vei obtine 1500 euro voucher .

Mai pui 5000 si gata , te-ai facut cu masina noua, Euro 5 , Made in Romania , tricolorul pe numere, smecher. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

pai nu conteaza ca doar esti rezident si in ROmania...

eu de asta o am pe firma , intelegi .?

 

Tipul asta de la firma asta din Bucuresti asa mi-a zis de atunci, ca in caz ca apare asa ceva voi fi protejat..

MAsina e pe persoana juridica, numele meu nu apare in talon, si la firme le rupe coada.

Proprietatea nu e data ca apari tu cu numele in talon, ci detinerea celor 2 acte. adica carte de identitate si talon plus contractul de V-C..

Im cel mai bun caz tu pe talon vei aparea ca utilizator, dar in cazul asta mai mult te incurca..

 

Mai repet o data, treaba asta cu inscrisul pe firma n-ar fi valabila si pt republica moldova?

Care ar fi diferenta intre rep moldova si bulgaria in afara faptului ca nu e stat membru ue?

De ex, eu ma duc la moldoveni si gasesc pe cineva cu firma si-o inscriu pe firma lui si la notariat imi da acordul ca eu sa circul cu ea,etc etc... unde mai pui ca pt actele de moldova nici nu mai trebuie traduse...:hyper:

Link to comment
Share on other sites

pai acordul de libera cirulatie se aplica doar pentru cetatenii si marfurile (inclusiv masinile) din interiorul UE

 

daca o inmatriculezi in MD, masina ta figureaza la intrarea in RO (cel putin la iesirea din MD) cu data si persoana care a condus-o ...

 

deci oferi din start posibilitatea de a stabili un punct de calcul pentru perioada de admitere temporara (parca asa ii zice) de 30 de zile :huh:

Link to comment
Share on other sites

In primul rand pt masinile inmatriculate in alt stat e 100% nevoie de procura ca sa le poti conduce in Romania. Asa cum eu daca iti dau masina mea sa mergi prin Ungaria trebuie sa iti dau si procura.

 

Toata chestia este ce va scrie in acea procura. Sunt N metode in care poate fi formulata acea procura. Pe langa asta daca legea se va da asa cum se aude, cine are o masina pe BG nu trebuie NICIODATA sa arate vreun contract de vanzare cumparare intre el si persoana pe numele careia e masina (cetatean bulgar sau firma). Daca ai contract din start daca au trecut 30 de zile de la data contractului atunci esti vinovat ca nu ti-ai inscris masina.

 

Si cum ziceam conteaza si in ce fel e facuta procura. Daca ai procura in care scire ca cetateanul bulgar iti cedeaza toate drepturile asupra masinii atunci iar nu este ok. tu in baza acelei procuri iti poti inmatricula lejer masina in ROomania. Din cate stiu majoritatea masinilor cam asa au formulate procurile.

 

Daca scrie ceva de genul ca iti incredinteaza masina doar pt folosinta pe teritoriul ue pe o perioada de x ani, atunci NU AU ce sa iti faca.

 

Eu zic ca cine e mai rasarit va sti din start sa evite problemele orice lege ar da astia. Cine nu se va descurca si nu il duce capul sa interpreteze legea foarte bine inseamna ca face parte din aia fara itp acte rca etc.....

 

ca fapt divers sunt destul de curios de felul in care se poate inmatricula o masina in bulgaria FARA rezidenta ca pomenea cineva mai sus de lucrul asta. Eu cred ca 100% legal nu prea se poate. Pe ce nume este respectiva masina? pe numele meu si adresa mea din Bucuresti?!

 

 

Fals. Procura aia de care zici tu, e valabila si obligatorie doar la vama. In momentul cand ai intrat in tara poti conduce linistit masina. Daca te intreaba a cui e, a lu binica a lu' pretenu',varu,unchiu,samd.

 

pai acordul de libera cirulatie se aplica doar pentru cetatenii si marfurile (inclusiv masinile) din interiorul UE

 

daca o inmatriculezi in MD, masina ta figureaza la intrarea in RO (cel putin la iesirea din MD) cu data si persoana care a condus-o ...

 

deci oferi din start posibilitatea de a stabili un punct de calcul pentru perioada de admitere temporara (parca asa ii zice) de 30 de zile :huh:

 

 

Tot n-am inteles, unde anume figureaza cu data si persoana care a condus-o? Pai daca firma respectiva din moldova imi da procura (deci ma imputerniceste) sa ma folosesc de masina, ce legatura mai are cu data sau/si persoana care a condus-o?

Si daca-mi aduc bine aminte, parca basescu facuse un acord cu moldova in privinta comertului liber dintre cele doua state...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai citim o data.

 

Această prevedere ar urma să se aplice, în principal, acelor persoane din România care conduc un autovehicul înmatriculat în străinătate fără a figura în certificatul de înmatriculare, a precizat, pentru MEDIAFAX, comisarul-şef Paul Toma, şeful Serviciului de cooperare şi educaţie din cadrul Direcţiei Rutiere a Poliţiei Române.

 

Interdicţia de a conduce în România autovehiculul înmatriculat în altă ţară după termenul de 30 de zile nu se va aplica persoanelor menţionate în certificatul de înmatriculare, celor care efectuează transport public de mărfuri sau persoane ori transport în regim de închiriere sau serviciu de închiriere, celor care sunt angajaţi sau asociaţi în raport cu persoanele menţionate în certificatul de înmatriculare şi celor care au încheiat un contract de leasing, menţionează MAI.

 

Deci daca masina este inmatriculata in Bg. pe numele meu, sau am contract de leasing sau fac dovada ca lucrez la firma respectiva pot circula mai mult de 30 de zile.

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

InterdicÞia de a conduce În România autovehiculul Înmatriculat În altã Þarã dupã termenul de 30 de zile nu se va aplica persoanelor menÞionate În certificatul de Înmatriculare...

Și cum dovedeși tu cĂŁ eu am circulat „mai mult de 30 de zile” și nu am venit, am plecat, iar am venit... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Ce idioti sunt astia... In Germania, sau orice alta tara, am inteles ca cele 30 de zile se aplica oricui nu are masina inmatriculata in tara. Adica poti sa fii tu proprietar in acte, daca locuiesti (si) acolo, trebuie inmatriculata.

 

Clar o sa modifice legea din nou (cea mai simpla solutie ramane tot cea pe firma, cu un raport cu firma respectiva).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.