Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

ms !.

 

Ai folosit cumva prescurtari gen mirc? Ai citit regulamentul?

 

Vad bine, poti folosi fonturi omenesti sau poti sa te abtii de la a citi/posta pe acest topic.

 

Eu sunt de acord per total, dar ce faci cu un 1.4 in afara? Te rogi de el... Si daca eu sunt fan diesel, ca tata a avut numai diesel cand am crescut, eu asta vreau. Numai ca aici e buba, uita-te ce au marit astia taxele la euro 3-4... la diesel.

 

Te rogi de el, conduci calm si te feresti (am si un 1.4i in familie, e ok per total, vreo 6 luni a fost singura masina disponibila si pot spune ca am condus masini nemtesti si mai puturoase).

 

Si eu am un diesel euro 3, taxa 2500euro, masina inmatriculata in 2006 in tara. In vecii vecilor nu o sa platesc taxa pe masina asta. Nici nu o sa o vand curand, deci o sa ma folosesc mult si bine de ea.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atitudinea statului vizavi de taxe ma face sa incerc cat mai mult sa-l fentez.

Cu alte cuvinte, viitoarea masina pe care o s-o cumpar o sa aiba un motor de maxim 2 litri, dar pe care-l voi schimba cu unul mare si pentru care nu voi plati taxele aferente ci impozitul pentru motorul original al masinii.

Nu mi-as lua o masina pe BG pentru ca e foarte stresant sa fii oprit in prostie doar pentru controale de rutina, chiar si de catre cei de la sectie, nu doar de rutiera.

Pe un prieten l-au oprit niste cretini de la o sectie si i-au mai si zis ca ar trebui sa fie multumit ca ei isi fac treaba, de parca politia ar trebui sa primeasca multumiri pentru ca-si fac meseria, poate chiar vreo statuie. Ma rog, asta e doar un exemplu, il opresc saptamanal oricum.

Intr-adevar au facut o mare smecherie pentru ca au oprit o masina total aiurea, doar pentru ca avea nr. de BG. Au oprit infractionalitatea, au stopat rautatea si au adus pacea in lume.

 

Asa ca modalitati de a fenta statul exista, trebuie doar sa ne adaptam. Daca statul e hot, trebuie sa fim si noi mai hoti.

Viata e grea.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

modalitati de a fenta statul exista, trebuie doar sa ne adaptam. Daca statul e hot, trebuie sa fim si noi mai hoti.

Pai si daca sa zicem ca se prind ca lumea intra tot mai adanc in subteran , fiscal vorbind si iti baga timbrul in carburant ?Toata lumea fura (in) tara asta . Eu propun sa ne dam toti someri si sa lucram pe sub mana ca in timp sigur o sa fie bine . Daca tu , eu , noi astia care avem o educatie (cred, sper) abordam problema asa , de la Rromica ce asteptari sa mai ai ? Ma rog ...

Link to comment
Share on other sites

sa ne dam toti someri

Sunt deja destui care prefera un ajutor de la stat si stres zero versus munca + stres si bani mai multi.

 

LE: Sunt studenti care termina o facultate si aplica pentru somaj doar pentru ca statul e destul de prost ca sa il platesca.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

@VNB:

Eu am platit in 6 ani la masina aia impozite de 3500 euro.

Am vandut-o cu 3400 euro.

Stii cat am stat sa obtin certificatul fiscal desi aveam taxele la zi? Am asteptat ca fraierul la ghiseu de la ora 12 la ora 17.

Atata timp cat statul nu ma trateaza cu respect, eu de ce sa fiu corect si sa-l tratez cu respect?

Normal ca poti fi corect si principial cand ai impozit de sub 200 de lei anual.

Dar cand trebuie sa platesti peste 50 de milioane impozit, datele problemei se schimba.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu fac un an in mai, de cand am numere de BG, inainte de asta am mers un an cu numere de DE.

 

Am fost oprit de 2 ori in aproape 2 ani. odata saptamana trecuta cand se anunatase la TV ca e razie la cei cu numere de BG.

S-au uitat la acte ( sunt in regula, masina e inmatriculata pe firma in BG, am asigurare si ITP valabil, nu apar pe talon, umblu cu o delegatie, contract de comodat daca e cazul si am bineinteles contract V-C)

Am mai fost oprit in vara cand veneam la intalnirea BMW, dar atunci m-a prins un radar...

IAr asta cu scapatul de taxe e o tampenie.. adica toti milionarii se muta in Monaco, isi fac offshore in cipru si in nu stiu ce insule si ma f..e pe mine pentru un rahat de masina..

sa fim seriosi..

 

 

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Combustibilul, piesele si manopera la service reprezinta o alta discutie, alea vin impreuna cu masina, n-ai cum sa le ocolesti.

Dar sa platesti o taxa de protectie atat de mare sub forma de impozit e aberant.

Ce face statul pentru tine pentru banii aia?

Obligatia mea de cetatean e sa-mi platesc impozitele. Dar statul cand isi duce la bun sfarsit obligatiile fata de cetateni?

 

Sunt si foarte prosti ca au pus impozite atat de mari pentru ca lumea face evaziune la greu din cauza asta.

Toata lumea si-a inscris masina pe numele altora, pe nume de rude sau cine stie ce batrani aflati in cine stie ce localitate uitata de lume.

Tot felul de manarii, iar statul o ia, desigur, in mana.

Mai bine puneau niste impozite realiste si asa plateau mult mai multi.

Plus ca, de dragul populismului, au lasat impozitele foarte mici la motorizarile mici, adica cele mai comune, si ii ard pe aia cu motoare mai mari pentru ca sunt mai putini.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu fac un an in mai, de cand am numere de BG, inainte de asta am mers un an cu numere de DE.

 

Am fost oprit de 2 ori in aproape 2 ani. odata saptamana trecuta cand se anunatase la TV ca e razie la cei cu numere de BG.

S-au uitat la acte ( sunt in regula, masina e inmatriculata pe firma in BG, am asigurare si ITP valabil, nu apar pe talon, umblu cu o delegatie, contract de comodat daca e cazul si am bineinteles contract V-C)

Am mai fost oprit in vara cand veneam la intalnirea BMW, dar atunci m-a prins un radar...

IAr asta cu scapatul de taxe e o tampenie.. adica toti milionarii se muta in Monaco, isi fac offshore in cipru si in nu stiu ce insule si ma f..e pe mine pentru un rahat de masina..

sa fim seriosi..

 

auzi, dar tu nu erai prin Belgia sau ceva de genul asta ?

Link to comment
Share on other sites

am fost, s-a terminat contractul, sunt acu in Romanica.

Sper sa plec iar, aflu ceva concret prin aprilie sper..

TOT la CE trag, in sectorul privat, la angajati noi, de cand cu criza... se munceste pe bani putini gen chirie si o legatura de patrunjel..., pe bani dinastia pot sta si in RO...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Ok, si daca nu am nici un titlu de proprietate, cu ce ma afecteaza legea? Vorba lui kosfunny, am imprumutat masina de la prietenul meu bulgar, sau mi-a dat-o firma pentru delegatie, fara nici un fel de titlu.

Numai aberatii baga astia. Oricum nu o sa treaca asa cum nu au trecut nici ultimele doua "tentative".

 

buna intrebare ... in lege scrie ca trebuie sa prezinti un document al titlului cu care este detinut vehiculul.

 

apoi mai scrie ca poti sa conduci masina detinuta cu orice titlu maxim 30 de zile ...

 

acuma stau si ma intreb oare nu ai voie sa conduci masina bulgarului fara vreun document doveditor ?

Link to comment
Share on other sites

pai te opreste politia si te baga intr-o baza de date si a doua oara cand te opresc verifica daca au trecut 30 de zile :thumbsup:

 

am eu nu inteleg ce se intampla daca tu ai mai iesit din tara in astea 30 de zile ...

 

Ma, voi ati vazut ce rapciugi sunt inscrise pe Bulgaria ? Cum dracu de sunteti si impotriva acestei initiative ?

 

e vorba de principiu aici tu mergi pe ideea ca daca nu ai tu nu esti impotriva,dar te-ai gandit ca poate o sa vrei o masina pe bulgari vreodata ?

 

daca sunt rapciugi sa bage lege sa retina dreptu de a conduce masinilor care nu corespund tehnic sau aa stai ca exista asta deja,dar nu se aplica :frantics:

Edited by ELNA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Combustibilul, piesele si manopera la service reprezinta o alta discutie, alea vin impreuna cu masina, n-ai cum sa le ocolesti.

Dar sa platesti o taxa de protectie atat de mare sub forma de impozit e aberant.

Ce face statul pentru tine pentru banii aia?

Obligatia mea de cetatean e sa-mi platesc impozitele. Dar statul cand isi duce la bun sfarsit obligatiile fata de cetateni?

 

Sunt si foarte prosti ca au pus impozite atat de mari pentru ca lumea face evaziune la greu din cauza asta.

Toata lumea si-a inscris masina pe numele altora, pe nume de rude sau cine stie ce batrani aflati in cine stie ce localitate uitata de lume.

Tot felul de manarii, iar statul o ia, desigur, in mana.

Mai bine puneau niste impozite realiste si asa plateau mult mai multi.

Plus ca, de dragul populismului, au lasat impozitele foarte mici la motorizarile mici, adica cele mai comune, si ii ard pe aia cu motoare mai mari pentru ca sunt mai putini.

 

Pentru prima oara sunt perfect de acord cu tine. Acum sa vedem cum se schimba vremea :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Ma, voi ati vazut ce rapciugi sunt inscrise pe Bulgaria ? Cum dracu de sunteti si impotriva acestei initiative ?

 

Dar tu ai vazut cate rapciugi de dacii 1300 (a se citi "zambetul lu' iliescu":wacko: ) sau golfuri 1 si 2 sau pisicute de prin '92 sau opeluri kadett si astra de prin '90 sunt inscrise cu nr de romanica???

 

Citesem ieri comentarii referitoare la accidentul ala cu opelul cu nr de bg in care au murit 5 insi si cu dubita aia, bai deci e plina tara de oameni imbecili, toata lumea se luau de numerele alea bulgaresti, parca placutele alea ar fi creat accidentul ala... "ha, ca da, numai masini cu nr de bg, ca astia sunt la fel ca aia cu beamweuri,etc etc; eu totusi stau sa ma intreb: daca masina aia ar fi avut nr de usa de-alea patrate frumoase cu statuia libertatii pe ele, sau de canada sau de australia, tot asa ar fi comentat? sau daca era de usa nu mai facea accident? bag mana in foc ca nu s-ar mai fi zis nimic de masina!!! Au prins unii romani o ura pe numerele alea de bg si pe masinile care sunt inscrise acolo, de nu pot sa-mi imaginez. Cand vom intelege cu totii ca NU numerele sunt o problema, ci masina in sine si mai ales "elementul" dintre scaun si volan. S-a ajuns la atata prostie incat lumea tinde sa creada ca daca ai o masina de bg faci automat accident, dar daca ai una inscrisa pe ro nu mai esti pasibil de accident. Am citit comentariul unui idiot care vorbea mai urat ca la usa cortului, cum ca toate harburile sunt cu nr de bg si ar trebui dusi la puscarie cei ce conduc asa ceva,etc. Am vazut masini de zeci de mii de € cu nr de bg, am vazut s classe (s 500) din 2010 cu nr de bg, tot harburi sunt si alea? Intr-adevar, sunt multi draci destia de "copchii" care au strans si ei 1000€ si isi iau primul harb iesit in cale si fug repede la bulgari pt a-l inscrie, dar sunt si ceilalti care au masini foarte scumpe, si le inscriu la randul lor pe bg si poate nu pt ca nu au bani de taxa, dar pur si simplu vor s-o fenteze nu vor sa arunce niste bani pe nimic.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.