Jump to content

BMW X1 Probleme si numar de Km


MariusFR

Recommended Posts

Salutare, postez si eu impresiile dupa primii 15000 km. Am avut doar o problema cu o eroare DSC dar a fost cauzata de o resoftare facuta aiurea. Am primit masina cu citeva dotari lipsa, au fost completate dar cind intervin mecanicii nostri esti mincat. Dupa nu au mai aparut alte probleme pana acum.

Masina este xdrive 25d luata in Aug 2013 si pot sa spun ca cei 218 caluti isi fac treaba fara cusur. Pe zapada si drumuri de munte chiar neasfaltate se descurca destul de bine dar nu am mari asteptari, este totusi o masina de sosea.

Sonorizarea Harman Kardon este chiar buna, hartile de GPS pentru Romania mai au nevoie de multe completari, portbagaj destul de mic, spatiu interior acceptabil, cutia de viteze automata in 8 trepte isi face treaba f. bine.

Ma gindeam sa facun schimb de ulei motor si filtre acum la 15000 chiar daca ar trebui sa il fac la 30000. Ce parere aveti? Mie mi se pare prea mare intervalul la 30000. Multumesc pentru sfaturi.

Sa auzim numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

Urmaresc forumul cam de prin 2012, cand cautam informatii in vederea achizitionarii unui X3 second hand.

Cum bugetul meu imi permitea unul cam de prin 2008, dupa ca am citit de problema distributiei la N47, m-am reorientat si mi-am luat un freelander 2 din 2008. Buna masina.

Acum caut o alta masina,ceva mai mica, iar X1 mi se pare interesant si citisem ca dupa 2009 s-a remediat problema motoarelor, insa din ce ziceti voi, inteleg ca problema persista si la cele din 2010 - 2011?

Ce ma sfatuiti?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut dorumarcatoru, eu mi-am cumparat-o in Aug 2013 si cred ca inca nu era rezolvata problema. Inainte de a cumpara am discutat cu 3 dealeri si stiau si ei de problema, nu au ascuns-o dar au cam ocolit-o, ba ca s-ar fi rezolvat dupa 2011, ba ca a fost schimbat furnizorul, ba chiar ca a fost greaseala de proiectare, etc. Stii tu cum sint vanzatorii. Doar unul mi-a zis ca cel mai bine ar fi o revizie la lant pe la 150000 km care nu poate fi in garantie dar zicea ca problema asta ar intra pe post garantie. Si eu zic ca daca nu s-a rezolvat problema cu lantul in atatia ani asa va muri motorul asta. Altfel, atit timp cit functioneaza sint incantat de masinuta. Spor la cumparat.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Salutare, pentru cei interesati: de curind am intrat intamplator in discutie cu un proprietar de X3, la o spalatorie auto si am ajuns sa discutam si despre problema lantului de distributie la motorul N47. El s-a laudat ca are un frate in Germania, dealer BMW, pe care l-a si sunat atunci sa intrebe despre problema cu lantul deoarece nu auzise despre asa ceva si nu prea credea. Raspunsul ferm a fost ca este rezolvata problema la ultima generatie de motoare si oricum daca apare toate costurile sint suportate de ei.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salutare, pana la problema cu lantul de distributie la mine sint probleme cu diferentialul (spate, cred ca cel de pe fata este integrat in cutia de viteze) la aproape 20000 km. In primele 6 luni este a treia data cind merg in service(pentru reparatii), prima fiind chiar dupa o saptamana de folosire. Conform principiului, cind ceva incepe prost se termina si mai prost. Pentru cei interesati de achizitionarea unei astfel de "masini" nota mea pentru fiabilitate 1/10.
Link to comment
Share on other sites

Detalii despre primele 2 interventii sint mai sus, postarea cu nr. 26. Ca sa clarific putin, prima interventie a fost completarea unor dotari pe care le-am platit dar lipseau de pe masina. De rasul lumii la o marca premium! A treia este cea cu diferentialul care face un zgomot ca la camioane. Deja mi-e cam scarba de marca asta. La o masina de peste 50000 euro mi se pare inacceptabil. Am avut in trecut si Renault, una din cele mai proaste masini asa cum spun majoritatea si in 100000 km nu am schimbat nici macar un bec. Mai am si un Golf 6 acasa care in primul an a fost de vreo 5 ori in service cu defectiuni la CV, turbina, etc. Masini germane! Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu este nici o gluma. Sau poate este o gluma proasta tot ce se intampla. Nu am luat-o cu ochii inchisi, am luat-o cu oarece icredere pe care o da una din cele mai renumite si laudate marci. Ghinion probabil. Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Share on other sites

Nu mi s-a mai intamplat sa lipseasca din dotari nici la marci ieftine deci nu m-as fi asteptat la o marca premium. Lista de dotari este lunga, mai simplu pot spune ca lipsesc doar trapa si scaunele cu memorie. Dotarile lipsa erau mai putin semnificative dar erau totusi platite. Am observat dupa citeva zile. S-au purtat oricum elegant, dar tot mi separe inacceptabil. Nu se pune problema de garantie. Gata, am monopolizat topicul cu problema mea, mai las si pe altii. Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Share on other sites

Nu mi s-a mai intamplat sa lipseasca din dotari nici la marci ieftine deci nu m-as fi asteptat la o marca premium. Lista de dotari este lunga, mai simplu pot spune ca lipsesc doar trapa si scaunele cu memorie. Dotarile lipsa erau mai putin semnificative dar erau totusi platite. Am observat dupa citeva zile. S-au purtat oricum elegant, dar tot mi separe inacceptabil. Nu se pune problema de garantie. Gata, am monopolizat topicul cu problema mea, mai las si pe altii. Sa auzim numai de bine.

 

la ce dealer ai facut comanda?

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

Nu mi s-a mai intamplat sa lipseasca din dotari nici la marci ieftine deci nu m-as fi asteptat la o marca premium. Lista de dotari este lunga, mai simplu pot spune ca lipsesc doar trapa si scaunele cu memorie. Dotarile lipsa erau mai putin semnificative dar erau totusi platite. Am observat dupa citeva zile. S-au purtat oricum elegant, dar tot mi separe inacceptabil. Nu se pune problema de garantie. Gata, am monopolizat topicul cu problema mea, mai las si pe altii. Sa auzim numai de bine.

retur direct,sau daca ai acceptat sper ca ai obtinut un discount mare pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, cred ca cineva mai sus a inteles gresit. Cind am spus ca din lista de dotari lipsesc trapa si scaunele electrice am vrut sa spun ca doar pe acestea nu le-am ales/comandat, deci am comandat restul din optiuni cam tot ce se putea combina, pentru ca nu toate optionalele din lista se pot combina pe o masina. Ca sa fie clar dotarile lipsa sint pe partea de audio/multimedia: un modul si un cablu de conexiune si o parte din optiunile software din meniu neinstalate in legatura cu multimedia si internet.

Nu vreau neaparat sa fac reclama negativa ci doar sa expun probleme mele legate de acest model/marca - este un forum de discutii. Nu cred ca a fost intentionata greseala si dealerul mi-a aratat comanda trimisa catre fabrica, deci, surprinzator dar probabil ca greseala a fost facuta in fabrica. Off topic, am avut probleme cu parteneri germani si in activitatea mea profesionala, deci nu as fi prea surprins. Eu am cerut toate optiunile existente in lista pe partea de audio/multimedia/internet/conexiuni cu device-uri externe si se pare ca a fost prea mult pentru producator. In final, asta a fost rezolvata cu scuzele de rigoare si citeva mici atentii materiale(2 seturi de presuri cauciuc si mocheta gratis, kit roata rezerva cu discount 50%) si este un episod inchis pentru mine. Discountul oferit de la inceput a fost oricum cel mai mare dintre 3 dealeri.

Cred ca mai interesant e sa ai probleme cu diferentialul la nici 20000 km. Asta nu mai tine de dealer ci de producator. Poate si aici sint tester pentru ca am fost primul la acel dealer cu motor 25d. Nici pe sosele nu am mai intalnit alt X1 25d. Daca mai are cineva poate imi spune daca are ceva probleme. Cine stie daca transmisia rezista la asemenea putere/cuplu? Am cam luat teapa cu marca asta. Oricum nu sint stresat atit timp cit este in garantie. Distractia va fi dupa periada de garantie :)

Sa auzim numai de bine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

faci extensie de garantie la 6 ani/200k km si nu te doare capul, de altfel la x1 are un pret chiar rezonabil fata de restul gamei adica cam 6700 Ron, nu euro, vs suma de pe la 13000 ron in sus.

 

eu am avut un x3 la care pe la 30k km, nu-mi mai aduc aminte exact, oricum inainte de a doua revizie facuta pe la 35-36k, a cedat cuplajul care are rolul de diferential central.

 

gasesti toata povestea la masina mea, sper sa nu patesti ca mine

Link to comment
Share on other sites

Nu mai pot sa editez mesajul anterior, da mecea, ce sa zic, "frumoasa" poveste. Din pacate pentru noi Silviu Stroe a fost avansat (felicitari! chiar merita) pe restul nu ii cunosc dar se pare ca ii voi cunoaste in curind :) Incepe sa imi para rau ca nu am luat Qashqai asa cum intentionam initial si era si cu 15000 mai ieftin (dar si cu 100 CP mai lenes). Sa auzim numai de bine. Edited by VIO47
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu stiam de varianta cu 6ani/200000 km. Dealerul mi-a spus ca se poate extinde inca 2 ani dar in limita a 100000 km. O sa tin minte si intreb. Suna f. bine. Multam.

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/owners/bmw_service/service_inclusive/extended_warranty/calculator.html

 

6735 ron 6ani/200k km vs 15900 la un x3 in aceleasi conditii, de une diferenta nu stiu

 

sunt curios ce dealer ti-a zis asta, pentru ca pana in aprilie 2013, cand am dat eu masina, bmw livra cu garantie 2 ani fara limita de km, si posibilitati de extensie la 3/4/5ani, cu limita maxima de km 120k, undeva prin vara lui 2013 au modificat introducand 6ani si limita de 200k.

 

mama mea are un x1 din 03.2012, fara facelift, la care i-am facut extensia asta ca sa nu ne doara capu, oricum pana acuma masina a fost problem free ca sa zic asa

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ce spune VIO47 nu are cum sa fie real: in orice varianta de echipare, pe X1 poti sa pui scaune electrice si trapa panoramica fara nicio problema. Asta se poate verifica pe orice configurator BMW .ro sau .de. Poate dealer-ul a vrut sa-ti vanda o masina de pe stoc si atunci ti-a spus ca aceste optiuni nu sunt disponibile pe acea varianta de echipare, ceea ce este fals. Cred ca este si vina ta pt. ca nu ai verificat, de vreme ce configuratoarele sunt disponibile online.
Link to comment
Share on other sites

Ce spune VIO47 nu are cum sa fie real: in orice varianta de echipare, pe X1 poti sa pui scaune electrice si trapa panoramica fara nicio problema. Asta se poate verifica pe orice configurator BMW .ro sau .de. Poate dealer-ul a vrut sa-ti vanda o masina de pe stoc si atunci ti-a spus ca aceste optiuni nu sunt disponibile pe acea varianta de echipare, ceea ce este fals. Cred ca este si vina ta pt. ca nu ai verificat, de vreme ce configuratoarele sunt disponibile online.

 

 

´´Cind am spus ca din lista de dotari lipsesc trapa si scaunele electrice am vrut sa spun ca doar pe acestea nu le-am ales/comandat, ´´ citeste mai bine!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

´´Cind am spus ca din lista de dotari lipsesc trapa si scaunele electrice am vrut sa spun ca doar pe acestea nu le-am ales/comandat, ´´ citeste mai bine!

 

Ai scos ce era mai important din fraza, si anume: "deci am comandat restul din optiuni cam tot ce se putea combina, pentru ca nu toate optionalele din lista se pot combina pe o masina". Adica a comandat cam tot ce se putea comanda, mai putin ce nu se putea datorita incompatibilitatii. Oricum tot ce spune VIO47 e cam incalcit si nu vreau sa stau acum sa descos. Mai bine spunea ca a comandat o masina "full fara piele" si intelegeam ce vrea sa spuna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.