Jump to content

Instabilitate mare, uzura rotilor spate pe interior


Recommended Posts

de aici http://bmwfans.info/parts/catalog/E60/Seda...eel_suspension/

piesa 2 care se schimba cu siguranta 3. nu stiu daca astea sunt de vina dar aveau joc si le-am schimbat ca asa am vrut. dar nu aveam problema pe care o ai tu.

 

se pare ca la mine avea mai putin joc decat la tine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Avea momente cand juca mai tare sau mai putin (pe acelasi drum).

 

Mai exact, mergeam cu ea prin oras si o simteam ca juca de spare putin.

 

Ma intorceam, prin aceiasi zona, pe acelasi drum si mi se parea ca se rupe in doua. Fara sa zici ca e mai incarcata sau mai putin incarcate, ca merg mai tare sau mai incet.

 

De cand am pus jantele pe 17, ma rupe si pe mine de spate, mai ales la denivelari.

Pe drum drept dupa 130-140 se simte o usoara instabilitate, dar la denivelari si la 40-50 simt ca fuge spatele.

Cred ca tot "pivotii" aia sunt uzati, aveau putin joc cand am desfacut ultima data puntea...

Link to comment
Share on other sites

De cand am pus jantele pe 17, ma rupe si pe mine de spate, mai ales la denivelari.

Pe drum drept dupa 130-140 se simte o usoara instabilitate, dar la denivelari si la 40-50 simt ca fuge spatele.

Cred ca tot "pivotii" aia sunt uzati, aveau putin joc cand am desfacut ultima data puntea...

 

Da, trebuie schimbati.

 

La mine, am roti de iarna pe 17" si au "tinut" mai mult decat rotile de vara pe 18". Ma refer la uzura. La instabilitate, nu am simtit nicio schimbare.

 

Poate si pentru ca iarna am mers ceva mai incet.

Link to comment
Share on other sites

cand este instabila masina pe drum , sigur , dar sigur, geometria spate este varza.

 

in rest , pot sa mai fie bucsile oscilante duse ,sau cele de vin sub prag(in cazul e46).

am verificat masina si am schimbat o bucsa spate, am facut si geometria. pe asfalt ud am problema asta. pe autostrada nu pot sa merg cu mai mult de 60-70.

Link to comment
Share on other sites

am verificat masina si am schimbat o bucsa spate, am facut si geometria. pe asfalt ud am problema asta. pe autostrada nu pot sa merg cu mai mult de 60-70.

 

Ar fi trebuit schimbate pereche. Cealalata poate fi dusa dar inca sa nu se simta la mana uzura.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa 3500km facuti, pot spune ca uzura nu a disparut complet. Tot mai roade pe interior insa intr-un ritm mult mai scazut si doar daca abordez foarte tare curbele. Masina este stabila si nu mai balanseaza de spate.

 

Urmeaza prin primavara (cand schimb mai multe) sa schimb si bratele - piesa 19 de aici:

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NX31&mospid=50464&btnr=33_1165&hg=33&fg=30

 

Impreuna cu piesa 2 ar fi responsabile de uzura pe interior. Oricum, le-am nimerit la fix: o uzura partiala la fiecare cate putin, imposibil de detectat dar cu efecte mari. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Postez si eu aici, fiindca am o problema asemenatoare, dar nu la fel de grava a a colegului Bala. Eu am cauciucuri de 265/35/18 pe spate,iar acestea sunt uzate mai mult pe partea interioara decat pe cea exterioara. Am inteles ca la acesta masina asa trebuie sa stea rotile pe spate, putin inclinate? Nu am masina decat de o luna si i-am schimbat bratele acelea lungi, (piessa 19), care aveau joc destul de mult. Altceva nu am gasit in a avea joc. Recunosc ca nu m-am uitat decat la bucsele de la brate, evitand sa verific bucsele de la bara stabilizatoare si telescoapele. Totusi, dupa ce am scimbat aceste brate nu pot spune daca mananca tot asa cauciucurile, fiindca nu prea am facut multi km, iar in curbe nu se simte sa fuga spatele masinii, dar la denivelari longitudinale ale asfaltului o simt cum "joaca" stanga dreapta. Este posibil sa influenteze si latimea cauciucului, m-am gandit eu.
Link to comment
Share on other sites

Chiar ieri, am facut un traseu spectaculaos din punctul meu de vedere , Transalpina, de la Novaci pana la Obarsia Lotrului. Inainte de asta am verificat presiunea in roti si spre surprinderea mea in loc sa am 2.6 pe spate si 2.3 pe fata, aveam 3.5 pe spate si 3.2 pe fata. Este clar pentru toata lumea ca asta era un motiv pentru care masina mea zguduia ca o caruta. Am facut presiunea si bineinteles ca parca s-a schimbat masina. Poate mi s-a parut sau poate chiar s-a intamplat, dar parca in toti acesti 170 km parcursi, pe un drum cu denivelari (Defileul Jiului) am mai simtit-o de vreo doua ori. In schimb pe serpentinele de pe Transalpina, am fortat-o in cateva curbe cat am putut si nu am simtit sa miste stanga dreapta de spate.

Oricum multumesc pentru sfaturi.Am sa o bag in garaj si am sa desfac, sa ma asigur eu ca sunt bucsele de vina sau nu. De la unghiul de fuga poate fi?

Edited by Nicu4bmw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

NU, asa cum s-a mai scris, uzura rotii vine de la uzura unor piese. Unghiurile au fost facute la mai multe serviceuri in mai multe randuri.

 

Va rog nu mai insistati pe partea cu meseriasii, servisurile, etc. Problema a fost gasita/rezolvata -> cauza piese uzate.

Link to comment
Share on other sites

. pai multe la multe bucse nu se vede uzura, desi daca in service au lampe UV, si daca la piesa in sine e vizibila direct fara demontare, se pot vedea niste crapaturi fine care radiaza din centru bucsei. Cand tragi cu mana bucsa ce suporta sarcini de tone ce joc vrei sa simti ?

cam la toate masinile cand ai uzuri pe spate si nici o cauza vizibila usor, "vinovatii" se stiu, chiar daca nu pot fi "prinsi" .

 

Link to comment
Share on other sites

Eu zilele trecute mi-am schimbat pe spate bucsele oscilante si fuzetele de la amortizoare la E46 si pot spune ca a disparut simtitor acel feeling de camion cand luam un viraj chiar si la viteze foarte mici.

 

Daca mai schimb si arcurile pentru a coborii garda, manevrabilitatea va fi cu muult mai ridicata fata de starea anterioara.

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.