Jump to content

Frane


Ady 3

Recommended Posts

Placutele si sabotii de frana se schimba atunci cand este nevoie si nu la un anumit nr. de km. De regula se schimba placutele cand ajung sub 8 mm. Masina poate sa franeze bine si la 4 mm, dar atunci o sa schimbi si glisierele. Cand o sa afli ca pretul lor este de acelasi ordin de marime de cel al placutelor si ca risti sa uzezi si locasul din etrier, atunci n-o sa mai stai pe ganduri. Despre rizurile de pe placute si implicit de pe discuri, nici nu mai vorbesc. Parerea mea, schimbati placutele mai devreme, e mai ieftin.
Link to comment
Share on other sites

ptr voi poate conteaza limita 3 sau 8 mm important ptr el...tre sa le schimbe cu cat mai repede cu atat mai bine asta dupa ce becul sta aprins multi nici nu mai au acel senzor atarna doar firele

sau poate mai depinde si de cine sunt facute placutele

Edited by mih_amb
Link to comment
Share on other sites

ptr voi poate conteaza limita 3 sau 8 mm important ptr el...tre sa le schimbe cu cat mai repede cu atat mai bine asta dupa ce becul sta aprins multi  nici nu mai au acel senzor atarna doar firele

sau poate mai depinde si de cine sunt facute placutele

188411[/snapback]

 

Este destul de importanta dimensiunea placutelor,cred :)

 

Masina franeaza cu ajutorul placutelor,senzorul are o importanta mai mica. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cei de la bmw din iasi mi-au spus ca dupa ce se aprinde senzorul mai poti merge cam 800 km si ca daca nu am aprins becul in bord nu are rost sa schimb placutele.

Fiecare e liber sa schimbe cand vrea...chestia e ca la 8 mm probabil ca sunt uzate cam pe jumate...asa ca...daca nu ai ce face cu banii le schimbi...

 

Senzorul este acolo doar ca sa te avertizeze ca a venit timpul sa schimbi placutele, prezenta sau lipsa lui nu au nici o influneta la franare.

Link to comment
Share on other sites

Am facut Inspectia 1 in Germania ( norocul meu :) ) pe langa faptul ca mult mai ieftin decat in Ro omul de la Bmw mi-a spus : placutele mai merg 2000 km si asa a si fost .

Am dat telefon la AB in Bucuresti si mi-au spus pt schimbat in jur la 2000 RON

La Brasov mi-au spus 1400-1500 RON aceeasi treaba

In DE mi-au spus 250 - 350 euro

Spuneti si voi ce preturi in RO :blink: :)

La Iasi nu am dat tel fiindca nu am increderi in tipii de acolo am avut feedback negativ pt ei si nici nu m-am deranjat sa-i sun.

Eu le schimb acuma pt ca vreau sa am frane nu sa fiu incert cand voi apasa frana sa spun : oare se opreste sau nu

Link to comment
Share on other sites

Am facut Inspectia 1 in Germania ( norocul meu  :)  ) pe langa faptul ca mult mai ieftin decat in Ro omul de la Bmw mi-a spus : placutele mai merg  2000 km si asa a si fost .

Am dat telefon la AB in Bucuresti si mi-au spus pt schimbat in jur la 2000 RON

La Brasov mi-au spus 1400-1500 RON aceeasi treaba

In DE mi-au spus 250 - 350 euro

Spuneti si voi ce preturi in RO :blink:  :)

La Iasi nu am dat tel fiindca nu am increderi in tipii de acolo am avut feedback negativ pt ei si nici nu m-am deranjat sa-i sun.

Eu le schimb acuma pt ca vreau sa am frane nu sa fiu incert cand voi apasa frana sa spun : oare se opreste sau nu

188714[/snapback]

Asta vara la AB Otopeni mau costat 1100 Ron fata/spate cu tot cu cleme, senzori, manopera.

Link to comment
Share on other sites

Asta vara la AB Otopeni mau costat 1100 Ron fata/spate cu tot cu cleme, senzori, manopera.

188719[/snapback]

 

Da dar poate ale mele sunt mai scumpe (pt un M3).

Orisicum mi se pare extrem de scump atata timp cat operatia nu i-a mai mult de 4 ore.

Oare care e marja de profit , 40% ? :) :) :blink: .

Pai la in adaos ca asta scuza-ma dar orice afacere e super profitabila.

Link to comment
Share on other sites

Exact...pai cumperi orice placute vrei tu si nu te costa mai mult de 5-600 ron, si le schimbi oriunde cu maxim 100 ron manopera sau in unele cazuri daca iei piesele de la ei nu te costa nimic. Si-n plus stai si langa mecanic cand le schimba... Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce pentru o operatiune atat de simpla, cum e schimbatul placutelor, va adresati reprezentantelor bmw...e fff clar ca preturile de acolo sunt unflate cu pompa...

188915[/snapback]

 

Eu unul mereu la fiecare BMW pe care l-am avut intotdeauna a, facut service-urile si reparatiile numai la BMW.De ce ?, e simplu mereu mi-a placut sa am gija de masina mea.

Da platesc mai mult da dureaza mai mult si aceste lucruri sunt suparatoare dar imi mie personal ''peace of mind'' plus cand voi vinde masna eu nu trebuie sa mint cum fac unii si pot demonstra prin documente si chitante cam totul e la zi si corect.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul mereu la fiecare BMW pe care l-am avut intotdeauna a, facut service-urile si reparatiile numai la BMW.De ce ?, e simplu mereu mi-a placut sa am gija de masina mea.

Da platesc mai mult da dureaza mai mult si aceste lucruri sunt suparatoare dar imi mie personal ''peace of mind'' plus cand voi vinde masna eu nu trebuie sa mint cum fac unii si pot demonstra prin documente si chitante cam totul e la zi si corect.

189337[/snapback]

Ee, nici chiar asa.. Eu fac la AB reviziile dar intre revizii mai schimb odata uleiul (adica cam la 7-9ooo km :blink: :) ) si filtrele acasa, eventual si placutele......odata cu anvelopele.... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la BMW BV si am schimbat placutele.

Am ajuns pe la 12:15 la ei am dat cheile la masina si am plecat sa vizitez orasul :blink:

Pe la ora 14:30 m-au sunat ca e gata si am emrs sa iau masina.

Au schimbat placute frane fata dar nu si cele de pe spate acestea fiind in stare f buna .

M-a costa 1000 RON din care 700 RON placutele 150 RON manopera si 150 RON TVA-ul.

Ah m-au pus sa platesc si pt completarea de apa pt stergatoare, ce sa-i faci e scump apa spirtoasa :) .

Au uitat sa spele masina dar nici nu ma asteptam s-o faca.

Rest tot ok

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la BMW BV si am schimbat placutele.

Am ajuns pe la 12:15 la ei am dat cheile la masina si am plecat sa vizitez orasul :blink:

Pe la ora 14:30 m-au sunat ca e gata si am emrs sa iau masina.

Au schimbat placute frane fata dar nu si cele de pe spate acestea fiind in stare f buna .

M-a costa 1000 RON din care 700 RON placutele 150 RON manopera si 150 RON TVA-ul.

Ah m-au pus sa platesc si pt completarea de apa pt stergatoare, ce sa-i faci e scump apa spirtoasa  :) .

Au uitat sa spele masina dar nici nu ma asteptam s-o faca.

Rest tot ok

189502[/snapback]

 

Numai pielea nu ti-au luat-o la banii astia!!!!

De schimbat placute, cu tot cu manopera nu poate sa fie mai mult de 300 lei.

Manopera la placute 100 lei mi se pare fff mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.