Jump to content

cerculete pe zapada


cipus

Recommended Posts

Parerea mea e ca cea mai buna varianta este sa faci putin burnout (tii apasat pe frana si acceleratie simultan cu un picior, si cu celalalt cuplezi in treapta a 1-a dupa care eliberezi ambreiajul iar masina se tureaza la maxim pe loc, rotile din spate fiind cuplate) apoi sa ridici piciorul de pe frana (tinand in continuare acceleratia apasata) si astfel masina va fi suficient de turata incat sa faci cerculete (in caz ca nu ai putere mare in motor), dar mai poti si sa faci ca pana acum dar sa tii volanul drepte iar masina se va invarti singura din cauza aderentei slabe :blink: :). Sper ca nu am gresit ceva in ce am spus :)
Link to comment
Share on other sites

Nu poti incepe cu cerculetele. Invata ce este supravirarea si cum se controleaza ea. Invata de ce apare si asa ai sa inveti sa o provoci si ulterior sa o controlezi. Apoi cand stapanesti bine asta, treci la pasul urmator.

 

DAR CEL MAI IMPORTANT: nu fa asta pe un drum public!

Link to comment
Share on other sites

Cerculete sa incerci cu un ursulet sau un BMW ieftin de intretinut, dar daca as avea in locul tau e46-le ala din semnatura ta nu as incerca deloc sa il forjez, in fond e masina ta si faci ce vrei cu ea dar daca e zapada ca lumea si aluneci usor nu vad de ce nu ai putea sa te distrezi un pic, intr-un poligon, ceva :blink: :) parerea mea :)
Link to comment
Share on other sites

pai daca te-ai pus in miscare si ai tras de volan stanga sau dreapta si apesi pe gaz in reprize , adica la inceput nu tii piciorul pe acceleratie , apesi putin , ridici , apesi putin , sa ii imprimi putina traiectorie masinii. dupa ce incepi sa te invarti , volanul nu mai are rost in ce fel il tii , poti sa tii in continuare spre stanga sau dreapta cum ai virat la inceput. ambreiajul nu il strici pentru ca totul se controleaza din acceleratie nu din ambreiaj.si daca nu ai bolovani pe acolo si nu exagerezi cu acceleratia(eu nu turez mai tare de 2000rpm si e suficient ) te invarti. cu cauciucuri de iarna cu tot.
Link to comment
Share on other sites

Am incercat eu aseara intr-o parcare goala. Am dat putin burn out la inceput iar cand am lasat frana.....sa te tii. Se invarte super misto. Am facut si un pic de drift. Super senzatii. :blink: :) :)

 

LE: Am cauciucuri noi de iarna pe 17' dar tot se invarte misto.

Edited by Cristi SM
Link to comment
Share on other sites

Am incercat eu aseara intr-o parcare goala. Am dat putin burn out la inceput iar cand am lasat frana.....sa te tii. Se invarte super misto. Am facut si un pic de drift. Super senzatii. :blink:  :)  :)

 

LE: Am cauciucuri noi de iarna pe 17' dar tot se invarte misto.

188788[/snapback]

 

Sper sa nu fi dat prea tare.....ar fi pacat pentru cauciucuri !

Link to comment
Share on other sites

Pai cand ninge incearca sa vii in parcare la Fortus acolo ca ne mai adunam cativa...si iese treaba buna.

188981[/snapback]

 

 

tot offtopic iti propun sa`ti lasi si datele de indentificare in caz ca nu aveti actele la voi atunci.

Link to comment
Share on other sites

Din cate mi-au zis baietii venise la un moment dat si o patrula de asta comunitara...da nu ii baga nimeni in seama ca de obicei... :)

 

Doam fereste de aia de la rutiera..ca aia is mai.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.