Jump to content

Flansa de cardan


Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu atat m-a costat flansa cu tot cu montaj , pt ca am luat-o de la un prieten, nu e din magazin dar e noua in proportie de 95%

 

Este INTERZISA scrierea mesajelor folosind aberatii gramaticale de genul TZ, SH, K in loc de “ca” … etc. Daca doriti neaparat sa fiti foarte bine intelesi puteti folosi DIACRITICE.

Edited by Fake
Link to comment
Share on other sites

acum cateva zile si masina mea avea cam aceleasi simtome. dar pana la urma s-a constatat ca era tamponul de la motor....flansa e 320 ron nemteasca. acum cativa ani am mers cu un nissan laurel caruia i s-au rupt suruburile de la cardan si s-a intors masina in drum...destul de aiurea plus ca face numai stricaciuni pe dedesupt. deci:mai bine preveniti!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am schimbat-o si eu , asa imi facea si mie flansa la cardan , scoate acele sunete cand are joc . Am schimbat-o si e OK

189215[/snapback]

Unde se auzea la tine "clanc-ul " acela cand scimbai vitezele, in fata sau in spate?

Se auzea si cand bagai in a 1-a?sau in spate? sau cand reduceai si accelerai?

Link to comment
Share on other sites

Unde se auzea la tine "clanc-ul " acela cand scimbai vitezele, in fata sau in spate?

Se auzea si cand bagai in a 1-a?sau in spate? sau cand reduceai si accelerai?

233850[/snapback]

 

 

Se aude in mijloc :blink:

Si daca apesi acceleratia si iei picioru de pe ea si tot asa, o apesi o lasi, clancane. Si cand bagi din viteza 1 in marsarier sau invers.

Link to comment
Share on other sites

s-a rupt si la E34 al meu. am constatat ca s-au mai rupt si tampoanele de sub cutie impreuna cu suportul de aluminiu de sub ea. se aude un troncanit pe la jumatea masinii.

 

pt E34 am luat flansa Febi/Billstein 165 RON si mai era Lemmforder (sau cum s-o scrie) 210 RON

Link to comment
Share on other sites

Si la mine este dusa. Am mers 8000km cu ea asa. Pretul e aprox. 420RON + manopera in Timisoara la BanatCar.

 

Troncanitul se aude sub masina undeva in spate, mai ales in treptele mici cand se trece din accelerare in decelerare si invers.

Link to comment
Share on other sites

Cat te-a costat flansa pentru E 46? Eu am un 320i si mi se aude si mie sunetul acesta "mirific" in momentul cand schimb vitezele in trapta inferioara si cateodata cand dau cu spatele si calc ambreiajul am vaga inpresie ca, se aude ceva similar insa foarte incet. Mai am un pic si devin paranoic!
Link to comment
Share on other sites

Cat te-a costat flansa pentru E 46? Eu am un 320i si mi se aude si mie sunetul acesta "mirific" in momentul cand schimb vitezele in trapta inferioara si cateodata cand dau cu spatele si calc ambreiajul am vaga inpresie ca, se aude ceva similar insa foarte incet. Mai am un pic si devin paranoic!

238773[/snapback]

m-a costat 165 ron de la FEBI iar manopera 30 ron-o jumatate de ora de lucru

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie cardanul, grupul... verifica-le.

238865[/snapback]

le-am verificat pe toate...rulmentul de la jug,grup,ulei in grup,pastilele de la cardan,tot...mai ramane sa verific bucsele de la jugul care sustine grupul(kitul ambreiaj e pus nou de o luna-sachs)

Link to comment
Share on other sites

Eu am cutie automata si a inceput sa se auda tzac ala pe spate cand schimb din d in n sau r ,mai tare este tot flansa aceea?

240221[/snapback]

in principiu ar trebui sa fie de acolo,dar oricum trebuie verificat prima data si apoi de inlocuit ce trebuie

Link to comment
Share on other sites

in principiu ar trebui sa fie de acolo,dar oricum trebuie verificat prima data si apoi de inlocuit ce trebuie

240238[/snapback]

 

Dupa ce ai schimbat flansa ai incercat sa misti de cardan inainte si inapoi sa vezi daca tacane ?

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai schimbat flansa ai incercat sa misti de cardan inainte si inapoi sa vezi daca tacane ?

240796[/snapback]

la mine de exemplu tot tacane un pic dupa ce am schimbat flansa(care oricum era deteriorata),acum cand voi avea timp voi verifica bucsele de la jugul de sustinere al grupului ca in rest totul e verificat si oricum tacanitul s-a diminuat si nu ma deranjeaza atit de mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.