Jump to content

Baterii si probleme stupide !


gabrielf

Recommended Posts

Acum ceva vreme ma bucuram cum ca am terminat cu grija bateriei.., iar acum recidiva..

 

Am o Caranda de 100Ah care a murit pentru patrie din nu stiu ce motiv.., caci la garantie mi s-a masurat si a fost ok...

Acum asta nu ar fi tot.., in urma faptului ca nu mai are curent bateria.., nu mai pot deschide masina.., ultima inchidere facandu-se "agale" ..

Asa ca strig catre ceriu si va rog cu pamantu sa imi dati o solutie..

Mii de multamiri

Link to comment
Share on other sites

Acum ceva vreme ma bucuram cum ca am terminat cu grija bateriei.., iar acum recidiva..

 

Am o  Caranda de 100Ah care a murit pentru patrie din nu stiu ce motiv.., caci la garantie mi s-a masurat si a fost ok...

Acum asta nu ar fi tot.., in urma faptului ca nu mai are curent bateria.., nu mai pot deschide masina.., ultima inchidere facandu-se "agale" ..

Asa ca strig catre ceriu si va rog cu pamantu sa imi dati o solutie..

Mii de multamiri

19554[/snapback]

Hmm nu e normal sa se descarce asa daca zici ca e noua,masina are inchidere centralizata?Incearca sa o deschizi din cheie(poate merge) daca nu mai asteapta putin pt ca bateriile chiar dupa ce se descarca se "refac" putin si s-ar putea sa reuseasca sa-ti deschida usile.Apoi verifica tot sist electric daca ai vreun consumator care fura curent daca alternatorul baga cat trebuie etc..

Link to comment
Share on other sites

chiar daca ai inchidere, masina poate fi deschisa cu cheia, dar se deschide doar usa respectiva nu toata masina....treaba cu bateria, daca zici ca la garantie a iesit bine, insemna ca nu baga alternatorul(carbunii s-au dus) si ai mers pe baterie si s-a dus...c-am asa vad eu problema.....alte modalitati de deschis ursuleti fara chei sunt, dar din motive bine stiute nu le impartasesc decat la cunoscuti.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

de costat nu costa mult, si ii gasesti la orice magazin de piese pentru masini straine. problema e ca iti trebuie multa atentie pentru demontare/montare, si un letcon foarte puternic pentru a-i dezlipi si lipi pe cei noi. e mai bine sa mergi la un electrician auto sa ti-i faca.
Link to comment
Share on other sites

asta am sa fac..

ma duc sa imi iau o baterie in locul celei moarte de la caranda., in locul celei moarte.., si intre timp , cat au sa vada ei ca este sau nu din cauza alternatoriului meu.., eu am sa vad ce se intampla pe acolo.., ca doar ii pregatisem piesele de articulatie fata pentru a fi schimbate.., si tot o sa stea la garaj..

Link to comment
Share on other sites

De incarcat teoretic ar trebui sa incarce pentru ca ai zis ca ai garantie, deci probabil cei care ti-au acordat garantia au verificat si asta si ca bateria are cati Ah trebuie. Prin urmare eu zic sa verifici inainte sa disecteze alternatorul. Cea mai simpla explicatie ar fi ca ai un consumator care ti-a papat-o.
Link to comment
Share on other sites

De incarcat teoretic ar trebui sa incarce pentru ca ai zis ca ai garantie, deci probabil cei care ti-au acordat garantia au verificat si asta si ca bateria are cati Ah trebuie. Prin urmare eu zic sa verifici inainte sa disecteze alternatorul. Cea mai simpla explicatie ar fi ca ai un consumator care ti-a papat-o.

19599[/snapback]

 

 

stii cumva o metoda rapida si functionala sa detectez o "scurgere " de genu asta ??

Link to comment
Share on other sites

dar cand las cheia si clanta.., cheia in ce pozitie tre sa fie???

19607[/snapback]

 

Pai in pozitia initiala.In momentul in care ai tras prima data de clanta o sa vezi ca se ridica tzamburusul,dar usa nu o poti deschide.Asa ca tre sa lasi clanta,si poti scoate si cheia daca vrei.Din momentul in care tzamburusul e sus,usa practic e desfacuta.

Link to comment
Share on other sites

Pai in pozitia initiala.In momentul in care ai tras prima data de clanta o sa vezi ca se ridica tzamburusul,dar usa nu o poti deschide.Asa ca tre sa lasi clanta,si poti scoate si cheia daca vrei.Din momentul in care tzamburusul e sus,usa practic e desfacuta.

19613[/snapback]

 

Multzam de ajutor..

De seara ma duc la garaj sa vad ce si cum o sa functioneze

Link to comment
Share on other sites

99% ai probleme cu incrcarea sau un consumator.... Nu-ti lua alta baterie pana nu esti sigur ca e dusa. Asta ar trebui sa te mai duca cativa ani....

19628[/snapback]

 

Pai a zis ca e noua, de abia ce a cumparat-o, deci ar trebui sa aiba garantie la ea. Si cu incarcarea, mie cel putin mi-a verificat cand am fost sa imi dea certificatul de garantie pentru ea.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, nu-ti dau garantie dacaa circuitul de incarcare nu merge in parametri. Dar poti sa stii ce s-a intamplat de atunci? Plus ca la garantie nu verifica daca ai consumatori (cel putin asa cred). Anyway, daca merge acum cu ea direct la garantie si respectivii descopera ca a aparut o problema la incarcare, adio garantie, nu?
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, nu-ti dau garantie dacaa circuitul de incarcare nu merge in parametri. Dar poti sa stii ce s-a intamplat de atunci? Plus ca la garantie nu verifica daca ai consumatori (cel putin asa cred). Anyway, daca merge acum cu ea direct la garantie si respectivii descopera ca a aparut o problema la incarcare, adio garantie, nu?

19636[/snapback]

 

Da, la garantie nu sta omu sa iti verifice toata instalatia electrica si sa iti gaseasca eventuali consumatori. Din cate tin eu minte, verifica doar daca are bateria cati Ah trebuie sa aiba si daca iti incarca. Cu garantia, in caz ca se dovedeste ca acum nu mai incarca, nu stiu ce sa zic, probabil ca pierde garantia.

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta ar pierde-o.

Cati Ah are, nu poate sa masoare pentru ca e functie de timp, trebuie sa vada in cat timp se descarca bateria la un anumit curent :blink:.

Masoara tensinea la borne cu motorul oprit, la relanti si in ture. Stiti daca mai masoara si altceva?

Link to comment
Share on other sites

Guys .., am urmat sfaturile voastre si ale celor de prin europ[a si state si am descoperit deshiderea de urgenta cu acea combinatie de miscari. Povestea a fost la randu-i hilara precum a fost si problema..

Am mers la garaj, am incercat si am reusit din prima.., perfect imi spun eu., am sa o incaui si am sa scot bateria maine dimineata pentru a o duce la garantie.., zis si facut

A doua zi dimineata miscarea minune nua mai folosit .., poat ea ramas nesincronizata.., nu stiu.., dar nu a mai functionat deloc.

A mai trecut o zi si mi-am infipt iarasi intrebarile in prieteni si net sperand cate ceva.., apoi seara la un instinct asistat de feminin am incercat iarasi si s-a deschis initial partial lasand usa sa se intre deschida dar tinea ceva la yala .., apoi am deschis-o total..

Victorie!!!

La garantie am primit o baterie noua nemaifiind nevoie sa o las la reparatie.., am platit doar 140000 taxa de reincarcare a celei ce am lasat-o. Cauza??!!, ceva de la masina.., urmeaza sa vad ce si cum..

Grosso modo acum masinutza a intrat la raparatii, bucsaraie fata, yala verificare, verificare electrica si remediere buson baie de ulei

Cam atat de pe frontul meu., sincer cam agitat.

Mii de multumiri tuturor celor ce au dat o mana de ajutor.

Cu respect

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Pai in pozitia initiala.In momentul in care ai tras prima data de clanta o sa vezi ca se ridica tzamburusul,dar usa nu o poti deschide.Asa ca tre sa lasi clanta,si poti scoate si cheia daca vrei.Din momentul in care tzamburusul e sus,usa practic e desfacuta.

19613[/snapback]

 

pot sa spulber acest mit ? am tras ieri de clanta aia cu cheie, fara cheie....nici nu s-a miscat tzumburusul :blink:

Link to comment
Share on other sites

pot sa spulber acest mit ? am tras ieri de clanta aia cu cheie, fara cheie....nici nu s-a miscat tzumburusul :blink:

26377[/snapback]

 

cred ca era vorba de clanta interioara. snit doua feluri de bmwuri:

 

1. blochezi/deblochezi manual, si apoi tragi de clanta ca sa deschizi

2. tragi o data de clanta si se deblocheaza, si a doua oara ca sa deschizi usa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.