Jump to content

Sfact achizitionare bmw f10


Robert Wst

Recommended Posts

Buna ziua tuturor.Tocmai ce m-am intors din voiaj si sunt interesat sa imi achizitionez un bmw seria 5 f10 sh cu packet m.Ma intereseaza motoarele 530d(258 hp) si 535(313 hp) ambele xdrive. As dori o comparatie mai amanuntita intre cele 2 motoare.Care ar fi costurile de intretinere ale masinii? revizii tehnice, asigurare casco, consum,impozit etc... Care dintre cele 2 motoare este mai problematic ? ... Mentionez ca dispun de suma de 58.000 de euro.Va multumesc mult tuturor si va urez o zi placuta in continuare !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Amandoua au aceleasi motoare de 3000 doar ca cel de 313 cp are o turbina in plus.si eu am avut aceiasi dilema,am mers cu amandoua si am ales 530 d xD . E foarte ok.am dat 45000,am 13000 km nici o problema.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu sunt de parere ca daca tot dispui de suma aia, mergi pe 535d, turbina aia in plus face minuni :yahoo:

 

Atata timp cat iei o masina cu garantie, de la un dealer BMW, nu prea poti da gres.

Turbina aia aĂâ˘a mult face ca dupa ce trece garanĂâşia picĂŁ amândouĂŁ si te poĂâşi scarpina invers cand trebuie sa dai bani pentru douĂŁ, d4 ce vreti voi 300 de cp cand Ăâ˘osele din romania sunt cum sunt. Eu zic ca cu cel de 30d ai suficient.

 

Enviado desde mi GT-I9505 usando Tapatalk 4

  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Turbina aia aĂâ˘a mult face ca dupa ce trece garanĂâşia picĂŁ amândouĂŁ si te poĂâşi scarpina invers cand trebuie sa dai bani pentru douĂŁ, d4 ce vreti voi 300 de cp cand Ăâ˘osele din romania sunt cum sunt. Eu zic ca cu cel de 30d ai suficient.

 

Enviado desde mi GT-I9505 usando Tapatalk 4

 

Zi ma claudio de unde stii tu ca pica turbinele amandoua exact dupa ce iese din garantie?

 

Trimis dupa laptop folosind tastatura

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mergi pe 535d daca gasesti in bugetul tau cu dotari decente. Impozitul e la fel (ambele au motorul de 3000cmc), casco probabil e putin mai scump dar irelevanta diferenta, revizia ar trebui sa coste la fel (aceeasi cantitate de ulei, aceleasi filtre, etc), poate doar consumabilele gen placute si discuri de frana mai scumpe un pic...iar consumul din nou nu cred ca e cu mult mai mare (vezi eventual niste date oficiale date de producator, sa-ti faci o idee).

 

Avantajele unui 535d sunt evidente: putere mai mare, cuplu mai bun oferit pe o plaja mai mare de turatii, lipsa lag la acceleratie, devalorizare mai lenta decat 530d, etc.

 

Daca te uiti de exemplu si la e60 535d, isi pastreaza mult mai bine pretul pentru ca e o motorizare mai rar intalnita.

 

Ce zice colegul mai sus de soselele din Romania e un cliseu dupa parerea mea. Gandeste-te doar cand esti in depasirea unui tir si ai nevoie de un surplus de putere...sau in diverse situatii de niste frane mai bune. Sa nu mai spun de unele trasee absolut superbe din tara, unde te poti juca in liniste cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel,F10 535d are 0-100 5,3 sec fata de 530d care are 5,8 sec.Ambele sunt performante foarte bune,dar diferenta este mare,daca as avea buget as alege 535 fara ezitare.

 

Cat despre turbina,am inteles ca si la 525d sunt probleme,asa ca nu este ceva rar intalnit,sau specific unei motorizari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.