Jump to content

groaznic......


docdennis

Recommended Posts

a citit cineva comentariile lasate de popor la primul link din thread , doamne doamne , zice unu acolo "Tractiunea pe spate este cel mai mare pericol pentru siguranta circulatiei" , sa vezi senzatii majore cand intrii in curba mai tare cu tractiunea fata si supravireaza , volanul virat masina merge drept - acolo adrenalina pura
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ma, acum hai sa nu o mai dam de gard aiurea... Si in Germania, cei mai obraznici conducatori auto sunt cei cu BMW.

Si asta nu e de la mine, e de la ei, de la nemti.

 

Tin minte si acum cand la inceputul anilor 90 ieseam din tara si in DE am fost sfatuit sa nu dau flashuri sau claxoane ca nu se practica si doar cei cu BMW pe autostrada, daca nu au banda libera, pun semnal stanga ca vor sa te depaseasca si asteapta sa te dai la o parte. Acum deja asta e o chestie folosita de mai toti si cred ca i-am invatat noi si cu flashuri si cu de toate...

Link to comment
Share on other sites

cei mai periculosi soferi intalniti de mine in Romania au fost soferii de Logan sau Skoda ( Octavia - Fabia ) , atat in oras cat si in afara orasului

 

confirm faza cu dacia.

la drum lung de 2 ori am patit sa fiu claxonat flash etc in mod isteric de loganisti sa ma depaseasca , care ulterior au muscat din sant cateva localitati mai in fata

Link to comment
Share on other sites

nici nu e de mirare.. un mercedes, bmw sh e usor de luat, apoi la masini de peste 150 de cai si in marea lor majoritate (de la e46 in sus nu cred ca e vreuna sub 1,4-15 t) se cumpara cauciucuri sh cu carnita....

Si de acolo......se duce dracul tot... degeaba are BMW frane, tinuta de drum, balansat 50-50 etc etc.. toate sunt anulate...

Eu personal u cred ca am vazut vreunul cu masina mai veche de 5 ani cu niste gume ca lumea de mai bine de un an

Poate exista, dar eu nu am vazut nici unul.

Link to comment
Share on other sites

credeti voi ca e vorba de mercedes ,bmw , dacia , de subvirare sau supravirare?... e vorba de cretinii care le conduc... accidentele pe care le-am vazut ieri au fost cu pisicute, masini usor de achizitionat, neintretinute, vorba lui domi, cauciucuri oha, achizitionate intentionat de gusteri pe post de masini de curse...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de marca, e vorba de cretinii care sunt la volan. Si cum cretinii se cred si smecheri isi cumpara un BMw, un Mercedes, cu 7 mil de km, care e praf ca da bine la public si "trage grav", nu conteaza ca nu au cauciucuri sau ca brana tine la a 5-a pedala. Si cum s-au nascut piloti de curse ajung in pom si din pacate mai iau si viata unor nevinovati. Am un exemplu in cartier, un pustulica de bani gata omoara masina masii un seria 1, dupa ce a facut praf Peugeotul propriu, facand curse intre semafoare. A avut si ghinion intr-o seara cand a busit masina unor baieti cu ceafa mai lata si a cam luat-o pe coaja, pana a venit masa si tacsu si au decartat pt reparatii si deranj, ca na... :goodjob:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nici nu e de mirare.. un mercedes, bmw sh e usor de luat, apoi la masini de peste 150 de cai si in marea lor majoritate (de la e46 in sus nu cred ca e vreuna sub 1,4-15 t) se cumpara cauciucuri sh cu carnita....

Si de acolo......se duce dracul tot... degeaba are BMW frane, tinuta de drum, balansat 50-50 etc etc.. toate sunt anulate...

Eu personal u cred ca am vazut vreunul cu masina mai veche de 5 ani cu niste gume ca lumea de mai bine de un an

Poate exista, dar eu nu am vazut nici unul.

 

Ce spui tu este o exagerare. Vezi in fiecare zi, insa, sa fim seriosi, nu ai putea remarca DOT-ul.

Link to comment
Share on other sites

nu vorbesc de DOT, ma uit la ele ca sunt piele, sau de 3 marci diferite.. minim..

Sau cand vezi X5 in august cu gume de iarna, nu ai nevoie de DOT ca sa iti faci o opinie...

 

acum am parcat lanaga unul la bloc, cu un opel tunat, protocaliu.. te doare mintea.. jante de 18 inch ( mari pentru un opel astra ) si gumele pe cuvantul meu daca se mai vede ceva din desenul ala....

Ca asa fac toti la noi. sa fie rotile cat casa dar nu se uita cat costa un 205/16 si cat e un 245/17..ca unele cat de cat bune .ca sunt mai scumpe si decat niste jante noi..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu personal u cred ca am vazut vreunul cu masina mai veche de 5 ani cu niste gume ca lumea de mai bine de un an

Poate exista, dar eu nu am vazut nici unul.

 

Permite-mi sa te contrazic. Eu am masina de un an si un pic, 320d din 2004 cu Goodyear Eagle F1 (vara) si Continental ContiWinterContact TS850 (iarna). Si am cate 4 din fiecare, cele de vara au 2 ani (aprox), cele de iarna luate in noiembrie.

 

Problema e clar la cel ce manevreaza utilajul, dar nu sunt toti in aceeasi oala.

Edited by alexandru138
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca DOT-ul anvelopelor e o problema, pana la urma fiecare isi cumpara ce vrea si mai ales ce poate, dar trebuie sa stii limitele masinii, si atunci cand ai niste anvelope din 2001 sa ai macar o urma de creier si sa mergi incet cu cotoroaga. Eu cel putin la anvelope, frane si alte chestii care tin de siguranta nu fac rabat, si legat de viteza mai nou toti descreieratii se cred piloti de F1, azi am vazut pe DN1 doi descreierati, unul cu un Logan si altul cu un 318, care se alergau de mama focului nu conta ca e localitate, ca mai sunt si altii care merg pe strada. Ghinionul lor si norocul celorlelti a fost un MCV de rutiera care i-a luat in timp ce depaseau o duba pe contrasens, si cred ca le-a luat tot pana la certificatul de nastere, sper.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers .

 

Zi drept, tu de fapt esti din Pitesti :D

Link to comment
Share on other sites

Daca va uitati un pic mai atent la ce am scris era vorba de DN1, unde cel putin pana la Comarnic exista 2 benzi pe sens despartite de 2 linii continue(marcaj continuu), care apropo nu iti dau voie sa intrii pe sensul celalalt, conform legii!!!Si toata treaba se intampla pe la Saftica...Dar ma rog din posturile voastre mai invata lumea ce e o depasire si poate mai scapa 2, 3 nevinovati!!! :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.