Jump to content

"Cazanul de prune" BMW E91 LCI


gugulete

Recommended Posts

PS: Sper sa nu vada KIP postul asta. :suicide:

 

Alo... am intrebat si eu de folia aia... vezi mai sus.

Da Roby, am uitat. Folia e argintie, dar ceva mai mat, nu lucioasa, poti merge la orice atelier/firma de reclame, bannere, au pe stoc o mie de modele de folie, dar vezi sa ceri pentru exterior, sa reziste la apa si intemperii. Foloseste o termosuflata cand o lipeste, poti sa o lipesti si tu daca nu e ceva complicat.

Link to comment
Share on other sites

Azi am schimbat in sfarsit uleiul si filtrele, iar in cutia filtrului de aer, am gasit multa mizerie pe care am aspirat-o. Si mai imi zicea mecanicul ca ce-mi trebuie sa schimb si filtrul de aer, ca e ca nou, dar sub el era plin de cacaturi:

http://i.imgur.com/s2W8jRZ.jpg

Mi-a mai zis ca filtrul de motorina nu se schimba la fiecare schimb de ulei. :frantics:

 

 

PS: Stie cineva, bidonul de ulei trebuie sa aiba folie de aluminiu sub capac ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am observat ca a scazut un pic consumul dupa ce am facut schimbul de ulei, inainte consumul mediu era chiar si de 6,1 la aceeasi viteza medie.

http://i.imgur.com/37IdbPH.jpg

 

 

Am mai observat ca motorul e mult mai silentios acum, chiar si dupa un drum lung, ce sa mai zic de lant care nu se aude deloc. Inainte cand ajungeam acasa dupa un drum lung facea ca un tractor si mai era si zumzetul lantului

La anul voi pune acelasi ulei, de care sunt foarte multumit, nu ca Original BMW nu ar fi bun, dar desi l-am luat de pe forum am indoieli in privinta originalitatii.

Recomand tuturor sa va luati uleiul direct din DE.

http://i.imgur.com/EzYereL.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca uleiul din imagine l-ai folosit ? de unde l-ai luat ? tot ma gandeam sa fac si eu o incercare sa vad ce rezulta.

urmeaza cat de curand si la mine revizia si ma gandesc ce sa bag.

o fi recomandat 0w40 pe perioada de iarna ?

 

consumul cu jantele pe 16 de iarna, si la mine e la 6,2 acuma, cu viteza medie de 44 km/h.

Link to comment
Share on other sites

L-am lut de pe ebay.de. De fapt mi l-a luat cineva din Austria caruia i-am trimis link-ul, transportul m-a costat doar pana acolo, iar pana in Romania a fost gratis rolleyes.gif

o fi recomandat 0w40 pe perioada de iarna ?

Pai e mai mult pentru iarna daca e sa o luam asarolleyes.gif, daca indicele de vascozitate la rece e zero, daca ai pe cineva prin DE il rogi sa ti-l comande si il trimite aici prin curier, dar poti sa comanzi si din RO pe ebay.de.

Da consumul e cu jantele de 16 si mers normal.

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi comand si eu ulei 0w-40 pentru masina, mai e cineva interesat ca nu prea renteaza cu transport doar pt 6l :))

Poate merg eu de sarbatori, nu stiu sigur, dar daca merg ti-l aduc fara nici un cost, eu am dat 54 de euro pe 6 litri (8 euro pe litru) cu transportul pana in Austria. Dar e o problema, vad ca link-ul ce-l aveam eu salvat nu mai e valabil, iar la o cautare Edge Sport se gaseste doar la preturi prohibitive, si FST-ul vad ca s-a scumpit.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe al meu scrie : Made in EU. Daca si asta e contrafacut, de unde sa-l mai cumperi sa fii sigur?

http://i.imgur.com/mEDCsKo.jpg

 

 

A, era sa uit, pe cel luat de pe forum scria "Made in Germany"rolleyes.gif

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

pai si pe original bmw scrie made in germany. cel putin pe cel folosit de mine.cumparat de la firma "Autototal", cu piese auto.

 

Da, din ala am avut si eu ininte de asta, de aia zic, decat sa scrie "Made in Germany" si sa-l iei la 35 de lei litrul din RO, mai bine sa scrie "Made in EU" si sa mearga masina ceas.

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Misto masina, multi km fara probleme! :thumbsup:

 

Cat priveste uleiul, la VAG puneam doar Castrol 5W30 si ulterior am trecut pe 5W40.

La 5W40 era mai silentions motorul, avand in vedere ca era TDI PD. Deci..da, poti spune ca este un improvement de silentiozitate.

Eu o sa merg pe 5W30, ceea ce recomanda BMW, cat masina este in garantie, apoi...mai vedem.

Am auzit de bine si de Mobil...

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

acel 0w40 se vinde si in Romania.

 

Da, de cand lumea, e 35 de lei litrul...rolleyes.gif

 

Misto masina, multi km fara probleme! :thumbsup:

 

Cat priveste uleiul, la VAG puneam doar Castrol 5W30 si ulterior am trecut pe 5W40.

La 5W40 era mai silentions motorul, avand in vedere ca era TDI PD. Deci..da, poti spune ca este un improvement de silentiozitate.

Eu o sa merg pe 5W30, ceea ce recomanda BMW, cat masina este in garantie, apoi...mai vedem.

Am auzit de bine si de Mobil...

 

Multumesc Claudiu, mi se pare si normal sa pui W30 intr-o masin nouarolleyes.gif, dar a mea are 190000 km reali...

Am auzit de bine si de Mobil...

 

Orice, numai sa nu fie contrafacut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.