Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

Si rotile mele de iarna au 245/45 R18. Iar cele de vara 240/45 R18.

Asa a venit masina echipata din fabrica.

 

Din fabrica sigur nu a venit cu 245/45/18 !! Ca asa ai luat tu masina, aia-i alta treaba.. Dar din fabrica nu vine cu dimensiunea asta 100%..

Doar 245/40/18..Cum zicea si un coleg mai sus, din fabrica vine F10'le cu 245/45/18.. Nu E60...

Link to comment
Share on other sites

Una e sa-ti cumperi singur cauciucurile si alta e sa- ti vina masina direct echipata din fabrica. Ca o confirmare, toate E61-urile LCI cu pachet M si motoare in 6 cilindri pe care le vad eu aici la vanzare au asa rotile de iarna. Dar daca tu stii mai bine cu ce roti vine fiecare masina, inclusiv a mea....atunci eu ma inclin si tac.

Scuze proprietarului pt. offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Una e sa-ti cumperi singur cauciucurile si alta e sa- ti vina masina direct echipata din fabrica. Ca o confirmare, toate E61-urile LCI cu pachet M si motoare in 6 cilindri pe care le vad eu aici la vanzare au asa rotile de iarna. Dar daca tu stii mai bine cu ce roti vine fiecare masina, inclusiv a mea....atunci eu ma inclin si tac.

Scuze proprietarului pt. offtopic.

 

Eu unul nu am vazut asa ceva, dar daca tu zici..

si eu am luat masina de noua, e60 530d ca tot zici de 6 cilindrii, si nu am avut dimensiunile alea, si un prieten si-a luat la fel, a lui era pack m din fabrica, si tot nu a venit cu dimensiunea aia.. De ce nu apare pe stalp dimensiunea aia? ciudat..

Tu ai cumparat-o de noua sa inteleg? sau de unde stii?

Link to comment
Share on other sites

Ma uit la rotile de vara, 35 pe fata si 30 pe spate, si nu pot sesiza diferenta. O sa montez anvelopele alea sa vad cum arata. O sa pun si o poza aici. Daca arata nasol, nu le mai iau. Daca e ok, le iau. Banuiesc ca in afara de aspectul vizual, alt impediment nu ar fi (de ordin tehnic, mecanic, etc).
Link to comment
Share on other sites

Ma uit la rotile de vara, 35 pe fata si 30 pe spate, si nu pot sesiza diferenta. O sa montez anvelopele alea sa vad cum arata. O sa pun si o poza aici. Daca arata nasol, nu le mai iau. Daca e ok, le iau. Banuiesc ca in afara de aspectul vizual, alt impediment nu ar fi (de ordin tehnic, mecanic, etc).

Omule,in caz ca nu stiai,iti pun mai jos un site care te va edifica cum se calculeaza dimensiunile la anvelope :

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

:console:

Link to comment
Share on other sites

Pai si nu e clar ? Ia pune tu acolo dimensiunile anvelopelor montate pe jantele de vara,fata comparativ cu spatele ( 35 fata,30 spate ) si ai sa vezi ca datorita latimilor diferite,valorile sunt foarte apropiate intre ele si foarte departate de 245/45 -18 Edited by FRE
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca singura schimbare in comportamentul masinii va fi o diferenta in plus intre viteza reala si cea de pe vitezometru.

 

Ideea e ca pe stalp nu am trecute nici dimensiunile pe care le am pe rotile de vara, nu am trecuta nici macar o singura dimensiune pe 19, si asta nu inseamna ca nu sunt ok rotile.

Link to comment
Share on other sites

Pai stii ce nu inteleg? Anvelopele astea 245/45/18 pentru ce au fost fabricate, daca nu-s ok? La alte masini sunt ok si la E60 nu sunt?

Scuze,nu ma pot abtine sa nu raspund la intrebare : anvelopele au fost fabricate pentru E60-ul colegului Adrian 80,special pentru a fi puse din fabrica :LMAO:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am montat rotile de iarna cu 245/45 R18. Masina functioneaza impecabil.

Cand am pus dimensiune mai mare (255/50 R18) mi-a aparut eroare in bord si n-am putut merge cu masina.

Cum am putea afla sigur daca s-au pus 245/45 R18 din fabrica? Eu asa am primit rotile de iarna, vanzatorul a zis ca alea sunt de cand a cumparat masina de noua (DOT 4406), si cand ma uit la alte masini asemanatoare cu a mea la vanzare, toate au dimensiunile astea la roti.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am montat rotile de iarna cu 245/45 R18. Masina functioneaza impecabil.

Cand am pus dimensiune mai mare (255/50 R18) mi-a aparut eroare in bord si n-am putut merge cu masina.

Cum am putea afla sigur daca s-au pus 245/45 R18 din fabrica? Eu asa am primit rotile de iarna, vanzatorul a zis ca alea sunt de cand a cumparat masina de noua (DOT 4406), si cand ma uit la alte masini asemanatoare cu a mea la vanzare, toate au dimensiunile astea la roti.

 

Eroare? Cumva martorul de la presiunea in pneuri?

Link to comment
Share on other sites

Uite poza. O idee geniala, ti-am zis :D

http://imageshack.com/a/img716/6178/fcsn.jpgUploaded with ImageShack.com

Eu adaptam un buton de trapa sa deschid poarta intr-un sens, garajul in alt sens.

Butoanele de SOS sunt cam incomode ca tre sa deschizi capacul prima data. Practic ai de facut 6 operatiuni la o iesire din garaj, in loc de 2.

 

Dar... tu sa fii multumit. :)

Link to comment
Share on other sites

Am montat azi rotile de iarna. Sunt ok, nicio eroare, masina se comporta perfect, chiar e mai ok la denivelari si linii de tramvai. Insa...............deja imi e dor de rotile de vara dry.gif:cry::cry:

 

http://imageshack.com/a/img801/9690/u7z3.jpgUploaded with ImageShack.com

 

http://imageshack.com/a/img708/2063/0hoa.jpgUploaded with ImageShack.com

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.