Jump to content

ce placute frana recomandati la e46?


Recommended Posts

eu iti recomand TEXTAR,am luat eu originale si am vazut ca sunt textar,daca nu i-a ATE.

 

iti atasez cateva poze sa-ti dai seama cum sunt,baftathumbsup.png

 

 

http://img46.imageshack.us/img46/9056/prmw.jpg

 

 

 

http://img838.imageshack.us/img838/2167/83vq.jpg

 

 

 

http://img707.imageshack.us/img707/1792/gm8i.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand TEXTAR,am luat eu originale si am vazut ca sunt textar,daca nu i-a ATE.

 

iti atasez cateva poze sa-ti dai seama cum sunt,baftathumbsup.png

 

 

http://img46.imageshack.us/img46/9056/prmw.jpg

 

 

 

http://img838.imageshack.us/img838/2167/83vq.jpg

 

 

 

http://img707.imageshack.us/img707/1792/gm8i.jpg

 

mersi am gasit textar la 166 fata si 133 spate astea o fi originale? la pretul asta?

peautokarma.

si chestia asta " Sistem franare : Teves " ce reprezinta mai exact?

Edited by e466666
Link to comment
Share on other sites

Alea originale vin cu sigla BMW. Cele originale pot fi facute de ATE sau Textar dar au alte standarde fata de cele care le cumperi direct sub sigla aftermarket, de aceea sunt si mai scumpe.

 

Crezi tu ca cei de la Ate sau Texar opresc fabricile ca sa modifice parametrii/variabilele/configuratiile de automatizare al robotilor, managementul de calitate (compozitii si amestecuri) etc etc doar pt a face diferentierea calitativ?! Eu sincer nu cred asta. Este mai eficient sa produca cat mai neintrerupt. Am fost intr-o fabrica automatizata acum ceva vreme si mi-a fost explicat putin cat de complex si de durata este procesul de programare si optimizare al unui asemenea ansamblu de roboti automatizati.

ps. Am vazut destule piese care aveau doar stanta bmw "stearsa (razuita)".

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

ceea ce ai vazut tu cu stanta stearsa erau asa pentru ca nu corespundeau din punct de vedere tehnic

 

Nu neaparat :)

Fulia OEM dupa dieselurile e46 si e39 (520d) este produsa de Corteco. Daca vrei acum sa cumperie o fulie Corteco, absolut toate au codul de origine si sigla BMW sterse. Ce sa inteleg? Ca nicio fulie din depozite nu corespunde dpdv tehnic? Eu cred ca este mai rentabil asa; decat sa construiasca alte matrite sau prese de stantare, sa le foloseasca pe aceleasi si sa razuiasca cateva detalii. Parerea mea :)

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

@DJ Allexinno, sa stii ca are f mare logica ce zici tu si probabil asa e. Personal eu m-am ars cu niste discuri ATE care s-au ovalizat dupa 4k. Am schimbat cu original si nu au mai fost probleme. Desi e ilogic sa crezi poate exista diferenta ca de la cer la pamant intre piesele pe care e stantat BMW si celelalte, parca tot sunt sanse mai mici sa o dai in bara daca pui din prima original.
Link to comment
Share on other sites

de ferodo ce parere aveti? aici pe forum vad ca se vorbeste mai mult despre ATE, dar intre Ate si ferodo mai toata lumea mi-a recomandat ferodo. Nici nu stiu ce sa mai cred <_<

 

am luat placute ATE pe fata si troncan din cauza ca sunt mai scurte decat normal. ATE imi pare ca a ramas doar numele de ei. AM pus is Ferodo si sunt multumit de ele.

Link to comment
Share on other sites

80% sanse sa scartaie, toate aftermarket.

Originalele cam 10% sanse sa scartaie, testat.

Nu ma refer ca scartaie placuta pe disc cand franez(nu scartaie deloc asa). Ma refer ca scartaie placutele cand dau drumul la frana , si le-am dat jos sa le vad si am observat mici zgarieturi pe spate la unele colturi , ceea ce arata ca probabil e mai mica cu 1/2 - 1 mm si are un joc foarte mic. Nu mai iau Ate data viitoare

Edited by vaduva80s
Link to comment
Share on other sites

@DJ Allexinno, sa stii ca are f mare logica ce zici tu si probabil asa e. Personal eu m-am ars cu niste discuri ATE care s-au ovalizat dupa 4k. Am schimbat cu original si nu au mai fost probleme. Desi e ilogic sa crezi poate exista diferenta ca de la cer la pamant intre piesele pe care e stantat BMW si celelalte, parca tot sunt sanse mai mici sa o dai in bara daca pui din prima original.

Inteleg perfect ce vrei sa spui. Discurile si placutele sunt niste consumabile si sunt fabricate in diferite uzine, de aici probabil si aceasta diferenta de calitate. Eu cred ca nu este vreo diferenta intre piesa X, stantata OEM, fabricata in uzina Y si aceeasi piesa X, fara stanta BMW, fabricata in aceeasi uzina Y.

 

On topic: eu folosesc discuri ATE si placute TRW si sunt foarte multumit.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Inteleg perfect ce vrei sa spui. Discurile si placutele sunt niste consumabile si sunt fabricate in diferite uzine, de aici probabil si aceasta diferenta de calitate. Eu cred ca nu este vreo diferenta intre piesa X, stantata OEM, fabricata in uzina Y si aceeasi piesa X, fara stanta BMW, fabricata in aceeasi uzina Y.

 

On topic: eu folosesc discuri ATE si placute TRW si sunt foarte multumit.

deci textar e no 1:)

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat discurile pe fata cu unele ATE POWER DISC si dupa 7000 de km (aproximativ) au inceput sa trepideze la franare. Ciudat este ca problema a aparut dupa ce masina a stat 2 saptamani pe loc.

Acum am schimbat fata/spate cu Brembo si masina franeaza normal. Cu siguranta nu recomand ATE POWER DISC, nu stiu ce sa zic de ATE "normale".

Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am schimbat placutele am constatat ca cele de pe masina erau JURID (asa a venit din germania), am pus TRW, dar sincer nu sunt multumit de TRW, cu JURID efectiv ma lipea de volan la orice mica frana, cu TRW trebuie sa apas ceva mai mult...(si le am schimbate de vreo 15 mii)

Cred ca la urmatorul schimb voi alege ori ATE ori TEXTAR ... sper sa nu scartaie, macar trw-urile astea nu scartaie

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Jurid,in unele cazuri produce placutele OE pentru Bmw.Am vazut scoase de pe un E60 cu echipare speciala (masina de politie,masina uz guvernamental,masina de excorta),placute OE Jurid si am rapas putin surprins pentru ca asteptam sa fie Ate/Textar.Problema este ca pe relatia AF sunt mai greu de procurat si au un pret asemanator cu ATE/TEXTAR.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.