Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cate discutii :))) a fost o decizie financiara recunosc , nu am considerat ca merita sa platesc un dpf nici nou nici sh . Resoftarea in sine Nu e obligatorie pt ca masina tragea fff bine cu dpf scos , practic era total diferita , dar am vrut sa incerc si nu regret , nu trag de masina nu am unde , la drum lung se simte rezerva de putere si acolo poti sa te joci . Responsabil normal ca fizica are limite :) . Consum scazut sau nu chiar nu ma int . Imi place masina , are prestanta , arata bine, o mai pastrez ;) ca tot primesc cereri prin pm legate de pret. App schimb ulei azi , filtre si intra la revopsit o usa pt zgarieturi facute de un biciclist prost si apoi polishul de anul asta .

Te-am zarit de curand in trafic pe langa Afi....pot afirma cu simt de raspundere,insa citandu-te " imi place masina,are prestanta,arata bine....." :goodjob:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 months later...

N-am mai scris de ceva timp pe aici . Ma pregatesc de schimb ulei motor si filtre , recent am inlocuit diferentialul ,am omis sa schimb uleiul si evident m-am trezit cu ceva zgomote din spate ..in prima faza am suspectat rulmentii fata , ca urmare i-am schimbat degeaba si problema tot persista. Apoi dupa diverse teste am costatat ca sunetul venea din spate si anume diferentialul uruia in sarcina. La recomandarile serviceului si dupa ce am tot studiat problema am decis sa il schimb total asa ca am gasit un grup raport 3;23 cat aveam eu si am inlocuit , de data asta i-am schimbat si uleiul ca sa fiu sigur, acum e liniste totala . Am desfacut diferentialul vechi ..ulei ars , carbonizat , pamant de flori cu ceva pilitura ,deci schimbul de ulei ar fi fost inutil...deci aveti grija , nu neglijati schimbul de ulei diferential pt 110 ron cat e 1 l ulei original BMW .

 

In rest am mai avut schimb discuri fata , placute nici o problema .

 

I-as retapita volanul . MAi avem pe forum vreo oferta sau vreo recomandare ? MS

 

Ca aspect e identica ...curata , spalata , polishata . Voi lista poze curand!

Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat si eu ulei pentru diferential cu buson cu tot pe OE, cam 150 lei m-a dus totul, cand sa-l schimb, era impecabil! Deci era ca cel nou, masina avea undeva la 185.000 km.

L-am pastrat cu tot cu busonul respectiv, am crezut ca are buson de scurgere si umplere, cand de fapt are decat un singur buson in partea de sus, de unde se si trage si se baga inapoi.

Oricum e bine verificat o data, daca arata urat il comanzi si-l schimbi,daca nu aia e!

Link to comment
Share on other sites

Myx-ule, mai traiesti? :p

Cum se manifesta zgomotul? In functie de sarcina? De viteza? Sau doar la o anumita viteza?

Fix zgomot de rulment , il auzeam clar la decelerare cand luam picior de pe acceleratie, crestea pe la 80. Pune doar original .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Myx...eu l-am schimbat acum pe al meu cand am schimbat multe la masina. L-am luat OE, a fost ceva intre 800-1000 lei, colegii de la servici mi-au zis sa iau aftermarket, asta aftermarket e gen pe la 100-300 lei care este aproape identic cu al tau, este facut pe dimensiunile celui OE sa se potriveasca insa nu stiu cat de bun este!
Link to comment
Share on other sites

Asa Cosmin, Bosal:D, da este posibil sa difere forma la el sau sa fie putin mai lung sau mai scurt (gen 1-2cm), insa se potriveste perfect in locul respectiv.

 

Dupa inlocuirea suportilor de motor OE, cutie OE si racordului flexibil OE, pot sa zic ca inca ar mai fi ceva loc de mai bine din punct de vedere al vibratiilor, oricum inca putin si ar fi un diesel din ala silentios, cred ca fulia corteco pusa vara trecuta posibil sa faca putin mai mult zgomot, insa merge foarte bine, nu are urme de uzura pe ea, deci o sa ramana pe masina pana crapa.

 

Deci Myx, pune linistit Bosal, eu la asta m-am gandit cand am pus OE, sa diminuez la maxim vibratiile insa din ce am vazut nu este atat de semnificativ racordul.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Asa Cosmin, Bosal:D, da este posibil sa difere forma la el sau sa fie putin mai lung sau mai scurt (gen 1-2cm), insa se potriveste perfect in locul respectiv.

 

Dupa inlocuirea suportilor de motor OE, cutie OE si racordului flexibil OE, pot sa zic ca inca ar mai fi ceva loc de mai bine din punct de vedere al vibratiilor, oricum inca putin si ar fi un diesel din ala silentios, cred ca fulia corteco pusa vara trecuta posibil sa faca putin mai mult zgomot, insa merge foarte bine, nu are urme de uzura pe ea, deci o sa ramana pe masina pana crapa.

 

Deci Myx, pune linistit Bosal, eu la asta m-am gandit cand am pus OE, sa diminuez la maxim vibratiile insa din ce am vazut nu este atat de semnificativ racordul.

 

Ms , am gasit Bosal e f ieftin 80 ron racordul si 100 ron montaj . Il montez curand !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

daca retapitezi volanul sa ne arati si noua poze cul si sa ne spui unde ai l ai facut

 

 

Am gasit unde dar nu are volan la schimb ..poate reusesc iarna asta . Intre timp , de 1 dec s-a rupt fulia :frantics: asa ca azi am montat fulie Corteco , curea Conti ,inlocuit ceva plastice , scut cutie , motor ,ca au plecat la plimbare nu stiu pe unde :))). Sunt curios cat va tine fulia asta desi anul care vine i-am pus gand de maritis . :thumbsup: Intre timp s-a mai schimbat electrovalva egr , am trecut la noul ulei shell (nu simt nici o dif )

Link to comment
Share on other sites

Am pus cortecto acum 1 an jumate, nimic de reprosat, iar ca si uzura nimic...bine are maxim 20.000 km uzura cu curea Conti.

 

Myx daca te intereseaza iti dau pe privat poze cu 4 volane trimise de catre prieteni la cineva la Golf 6, X5 (F15, ultimul volan de M), F10, A4 B6. Le-au facut cu piele perforata pe stanga-dreapta, iar per total l-au ingrosat. Ca si pret undeva la 300-400 lei au platit, lasa-mi mesaj daca te intereseaza.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Sigur , trimite-mi , eu am gasit pe cineva in dr tab pe val lunga , nickname Calu

eu am pe cineva in lista de fb si mi-a fost recomandat...nu mai stiu de cine, dar are review bun...

cred ca e de luat in calcul

https://www.farcebook.com/Volane-Oradea-274282939388307/?hc_ref=ARRdtRlQvY6_a1Xje6Ymlsln79lJj_P-d8vued6hyTiPGIvFLD2UW7fShqpXPJlNdvM

 

dar vezi ca la BMW e o Campanie de sarbatori si e volan M redus vreo 70%...parca e undeva pana in 700 lei.

 

Pe topicul meu am pus fisierul...si de MHS e vorba

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.