Jump to content

Mici intreruperi ale motorului la viteza constanta


Recommended Posts

Ok dar din ce am inteles cica in momentul in care iti schimba convertitorul, trebuie sa-ti umble si la grupul de valve (cred ca n-am gresit )....

1.Numai merge cu masina

2.Blocul de supape trebuie verificat

3. in nici un caz nu schimba numai convertorul fara sa verifici cutia

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Daca deja a intrat in modul de avarie inseamna ca patineaza.

 

Probabil convertizorul deja a ars cateva ambreiaje.

 

Nu merita sa iei convertizor daca deja a intrat in modul de avarie. Cumpara alta cutie sh.

Exact, deja am simtit si miros de ars...oricum ala de la service mi-a zis ca o reconditioneaza pe toata, practic o face ca noua.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu un gen d-asta de intreruperi pe la 1800-2000 constant, dar dupa ce am scos clapetele din admisie a disparut simptomul.

Am avut aceleasi simptome (ma rog, masina, nu eu), apoi din alte motive am inlocuit complet galeriile de admisie + evacuare cu altele noi, si tot asa face, tot are acele intreruperi aproape insesizabile. Insa totusi deranjante...

Edited by mimima
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

mama, deja s-a trecut la alt nivel in intretinerea si reparatia unei masini.

 

defectiune cutie > solutie = se vinde automobilul.

 

Bai pole, nu stiu daca este vreunul pe tot forumul asta in care sa aiba o masina de 3000€ cu 300k km la bord si sa dea 2900€ DOAR pentru reconditionarea unei cutii de viteze automate....zi sincer, tu ai da banii astia?

Link to comment
Share on other sites

Bai pole, nu stiu daca este vreunul pe tot forumul asta in care sa aiba o masina de 3000€ cu 300k km la bord si sa dea 2900€ DOAR pentru reconditionarea unei cutii de viteze automate....zi sincer, tu ai da banii astia?

 

nu te costa 2900 eur reconditionarea, intreaba-l pe Service Premium, a reconditioant deja destul de multe cutii automate.

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce musai reconditionata? Una sh e pana in 500 euro si tot te mai ducea vreo 2 ani. O puteai transforma in manuala si tot nu te ajungea 2900 euro.

In fine, fiecare stie socotelile.

 

Stiu, m-am gandit si la asta; cu 500€ in italia nu gasesti cutie, am gasit cateva in romania (una era 500,alta cerea 800,etc) insa riscul era mare... plateai o cutie care nu stiai daca functioneaza sau nu (posibil sa pierzi banii dati pe ea, nu cunosti persoana,nu stii ce cutie are,etc), mai dadeai vreo 100€ transport, mai schimbai un ulei si-un filtru alti 2-300€, mana de lucru aici pt schimbat o cutie este minim 400€....fa socoteala unde ajungeam. Si pentru ce, ca eu tot aveam de gand s-o vand. Ca sa nu mai zic de timpul piedut (minim o saptamana) pentru toata "foiala" asta, timp pe care nu prea-l am la dispozitie...

 

nu te costa 2900 eur reconditionarea, intreaba-l pe Service Premium, a reconditioant deja destul de multe cutii automate.

 

Da am vazut...minim 1000€...si cu transportul masinii pe platforma, apoi drumul pana inapoi in italia,timpul pierdut,etc? intr-adevar, nu ieseam 2900 dar 1700-1800 tot ma duceam...si cum am scris mai sus, pentru ce daca eu aveam de gand s-o vand?

Link to comment
Share on other sites

La ce pret ai vanduto? Bineinteles, daca vrei sa ne spui.

 

Si o cutie automata pentru E39 530d tipul A5S390R este 350 euro. Cel putin atat am dat eu pe ea si cutia este in mintile ei pt. ca nu am luato de pe ocazii, ci de la un user serios care se ocupa cu dezmembrari BMW. Astept coletul pentru poimaine.

 

400 euro manopera sa dai si sa montezi o cutie automata?! E ceva.... Ma bag si eu la vreo 2 pe zi la banii astia.:pirate:

Link to comment
Share on other sites

La ce pret ai vanduto? Bineinteles, daca vrei sa ne spui.

 

Si o cutie automata pentru E39 530d tipul A5S390R este 350 euro. Cel putin atat am dat eu pe ea si cutia este in mintile ei pt. ca nu am luato de pe ocazii, ci de la un user serios care se ocupa cu dezmembrari BMW. Astept coletul pentru poimaine.

 

400 euro manopera sa dai si sa montezi o cutie automata?! E ceva.... Ma bag si eu la vreo 2 pe zi la banii astia.:pirate:

Mi-a cerut cineva (nu dau nume ca nu-i frumos) chiar si 800€ pe o cutie...

Legat de mana de lucru, italienii sunt jepcari cand vine vorba de asta, intr-un loc mi-a zis ca-mi ia 500 iar un mecanic pe care-l cunosc eu, mi-a zis ca-mi ia 400€ asa ca ne cunoastem...

Pe forumul italian de bmw, am cunoscut un om (roman) care am si vorbit cu el la tel, si mi-a povestit o intreaga aventura legata de cutia automata la un 530 e39...omu' a platit 2400€ pt reconditionare aici in it si a avut "norocul" sa i-o demonteze de nu mai putin de 4 ori (meseriasi buni). :pardon:

Legat de pret, am luat 2000€ pe ea.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Cineva din Romania ti-a cerut 800 euro pe o cutie GM 5L40e? Poate ar fi mai bine sa zici ca sa iasa la iveala un tepar.

Ma, nu poti sa cataloghezi pe cineva ca tepar doar pt ca a cerut un pret pe un anumit lucru....stiu, a cerut cat nu face i-am si zis, dar cine stie, poate lasa mai mult la pret; in fine, e de pe celalalt forum insa a intrat si aici si mi-a vazut anuntul cum ca as cumpara o cutie si mi-a dat pm.

Aaa, si de ce nu m-am complicat, pt ca riscul e mare fratilor, plm s-au tras destule tepi si aici pe forum si pe alte forumuri si sincer mi-a fost teama sa cumpar o cutie de la cineva pe care nu l-am vazut in viata mea...plm credeti ca-i mare lucru sa-mi trimita o cutie naspeta? Ce daca ii fac eu panarama aici pe forum (ca un ex) omu' poa' sa nu recunoasca si sa spuna ca mi-a dat-o de buna....si uite-asa am pierdut cateva sute de € + timp... Pt ca nimeni nu accepta sa-ti dea o cutie sau chiar si orice alta piesa, s-o montezi pe masina si apoi sa-i dai banii; deci cum altii nu au incredere, nici eu nu pot avea.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Eu pot. E ceva ceea ce ma defineste. Nu ma ascund dupa cuvinte, spun ceea ce gandesc.

 

Cand toata lumea vinde cu 400 euro cutia aia si tu vezi ca unul e prin Italia si te gandesti sa i-o vinzi cu 800 de euro, asta demonstreaza ca esti un tepar.

 

Multi dintre astia de la dezmembrari sunt tepari. Vand piese sh la pret de piese noi sau cer preturi care n-au legatura cu pretul pietii pentru ca se bazeaza pe ignoranta oamenilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Multi dintre astia de la dezmembrari sunt tepari. Vand piese sh la pret de piese noi sau cer preturi care n-au legatura cu pretul pietii pentru ca se bazeaza pe ignoranta oamenilor.

 

Ce ignoranta? Te ia de prost pe bune, aveam nevoie urgent de 2 becuri xenon, cerea 50e pe bucata, i-am aratat si pe net ca sunt 150 ron / bucata noi, si tot ca el o tinea, ca el cu atat le da, asta la dezmembrari, becuri sh.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.