Jump to content

Soferi, ni se pregateste ceva...


gugulete

  

141 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

similea are dreptate.

 

sunt niste petarde nenorocite.facute cu,cap.isterizeaza lumea,pentru ca in cele din urma masurile care vor fi luate in realitate sa para blande pe langa astea si deci acceptate fara stres

 

asta imi aduce aminte de bancul cu evreul si capra.ia

 

 

 

http://www.monitorulvn.ro/index.php?pn=31&lpn=1&idn=140789

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici acolo nu ti se confisca masina pentru orice.

Insa chiar daca ti se confisca, amenzile sunt enorme. Exista amenzi de zeci de mii de euro.

 

 

Tu ai dat exemplu Elvetia, nu eu.

Tocmai ti-am dat exemplu ca daca esti cu capul si mergi cu 200km/h pe autostrada ca asa ti s-a pus tie pata ai sansa sa ramai fara masina.

Si nu, nu este deloc o masura la nivelul salariului mediu asa cum ziceai.

 

 

E mai bine sa traiesti intr-o societate in care drepturile cetatenilor sunt respectate, iar mijloacele politienesti de constrangere nu sunt foarte dure.

S-o face educatie cu bata, dar nici chiar asa.

 

 

 

Nu sunt de acord cu metoda bata dar aceasta metoda functioneaza. Asta cu vorba buna nu functioneaza pentru ca oricand se gaseste vreun smecher sa faca el pe dos doar pentru ca poate. Si atunci intervine spiritul de turma, daca ala poate eu de ce n-as face la fel?

 

 

 

 

Daca vor sa faca ceva ca lumea, sa elimine coruptia de la ITP, sa elimine cazanele de pe strazi, sa umble pe strada sa le ia taloanele si placutele celor care umbla cu pneuri de iarna vara sau cu pneuri din care ies sarmele, sa stea in curbele periculoase cunoscute pentru ca mor oamenii saptamanal.

Asta sa faca daca-i intereseaza de viata cetatenilor. Dar nu, pe ei ii intereseaza sa ne rupa tot mai rau la buzunar. Sa platim taxe mai mari ca in Germania. Sa platim benzina la fel de scumpa ca in vest. Si asta pentru ca sunt multi carora le place sa inghita si vor inghiti in continuare. Capul plecat, sabia nu taie. Si cu miorita pe scari.

 

Pai n-au decat sa te rupa la buzunar. Nu-ti permiti masina atunci nu-ti mai cumperi sau o vinzi. N-ai bani de cauciucuri, n-ai bani de DPF si esti smecher si il scoti ca esti romanas atunci vinzi masina.

 

Cat despre taxe in Germania nu prea stii despre ce vorbesti. Despre motorina/benzina la fel. Nu sunt mai mari si nici la fel dar ce bine da pe "sticla" cand exageram.

 

Ce cap plecat? Ce miorita? Divagam in populisme.

 

E foarte simplu, gresesti platesti. Te ustura odata bine dar garantez ca a doua oara n-o mai faci.

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Are si Siulian dreptatea lui, n-am ce zice.

 

A, doar ca, daca se apuca Ciupa si-i raspunde detaliat la postul asta, o sa fie ca si cum m-as fi intors in timp.

 

Ehaaa, deci tu erai ala de a descoperit masina cu care poti calatori in timp ca sa eviti amenda de 16000 RON :p

Link to comment
Share on other sites

Eu n-o inteleg p-aia cu interzisul de a mai circula cu o masina cumparata sh daca n-o treci pe numele tau...pai si cum poate demonstra asta daca eu ma pun deacord cu cumparatorul ca masina sa ramana pe numele lui platind binenteles, toate taxele respective? daca ma opreste si ma-ntreaba a cui e masina, iar eu ii spun ca mi-a imprumutat-o varul prietenul, unchiul, etc sa ma duc la piata la munca in concediu,etc??? ce poa' sa-mi faca?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

XXL l-a facut, de ce intrebi ? rolleyes.gif

 

Si prietenul tau Slow a votat DA.

 

gugulete, daca te referi la al doilea poll, nu am votat... ca nu pot!

 

Bagati pentru el si o optiunea cu MOARTE MAIDANEZILOR!!!

 

Eu zic sa mai lasam maidanezii in pace (oricum, vin vremuri grele si pentru ei) si sa nu-i mai bagam in toate discutiile noastre.

Cred ca ce-am avut de spus in legatura cu maidanezii, tu, eu si ceilalti am spus in topicul despre maidanezi.

Nu cred ca are rost sa poluam tot forumul cu un subiect inchis!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu n-o inteleg p-aia cu interzisul de a mai circula cu o masina cumparata sh daca n-o treci pe numele tau...pai si cum poate demonstra asta daca eu ma pun deacord cu cumparatorul ca masina sa ramana pe numele lui platind binenteles, toate taxele respective? daca ma opreste si ma-ntreaba a cui e masina, iar eu ii spun ca mi-a imprumutat-o varul prietenul, unchiul, etc sa ma duc la piata la munca in concediu,etc??? ce poa' sa-mi faca?

Daca te intelegi in felul asta intr-adevar nu stie nimeni ca masina aia s-a vandut(desi nu cred ca accepta multi vanzatori lucrul asta), dar prin ce vor ei sa faca vor ca aia de la impozite sa anunte automat politia ca masina s-a vandut. si daca dupa 30 zile de la data vanzarii nu se transcrie masina atunci masina are inmatricularea suspendata in baza lor de date.

 

in conditiile actuale eu daca vand masina o radiez degeaba de la impozit, ala care o cumpara de la mine poate sa mearga mult si bine masina nu este radiata si de la politie este doar de la impozit (fix 0)

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Tu ai dat exemplu Elvetia, nu eu.

Tocmai ti-am dat exemplu ca daca esti cu capul si mergi cu 200km/h pe autostrada ca asa ti s-a pus tie pata ai sansa sa ramai fara masina.

Si nu, nu este deloc o masura la nivelul salariului mediu asa cum ziceai.

Eu vorbeam de amenzi, tu incepi cu masini confiscate.

Fiecare cu ce-l doare, ce sa zic.

In general amenzile sunt corelate cu venitul mediu dintr-o tara. Masura aia cu confiscarea este o extrema. De ce intotdeauna romanii aleg extremele pentru a demonstra ca poate fi mai rau?

 

 

 

Nu sunt de acord cu metoda bata dar aceasta metoda functioneaza. Asta cu vorba buna nu functioneaza pentru ca oricand se gaseste vreun smecher sa faca el pe dos doar pentru ca poate. Si atunci intervine spiritul de turma, daca ala poate eu de ce n-as face la fel?

Asta se intampla intr-un stat corupt. Indiferent de asprimea legilor, intr-un stat corupt tot smecherii se vor descurca.

Nu cuantumul unei amenzi schimba asta ci aplicarea legii in general.

 

 

 

Pai n-au decat sa te rupa la buzunar. Nu-ti permiti masina atunci nu-ti mai cumperi sau o vinzi. N-ai bani de cauciucuri, n-ai bani de DPF si esti smecher si il scoti ca esti romanas atunci vinzi masina.

Se vede ca esti in lumea ta. Ce DPF? De parca amenzile astea sunt pentru cei cu DPF. Masina este o necesitate, un mijloc de transport.

Amenzile alea trebuie sa fie platibile si de unul cu o Dacia 1310.

 

 

Cat despre taxe in Germania nu prea stii despre ce vorbesti. Despre motorina/benzina la fel. Nu sunt mai mari si nici la fel dar ce bine da pe "sticla" cand exageram.

 

Ce cap plecat? Ce miorita? Divagam in populisme.

 

E foarte simplu, gresesti platesti. Te ustura odata bine dar garantez ca a doua oara n-o mai faci.

 

Eu cred ca tu nu stii ce vorbesti.

Sa luam ca exemplu impozitele auto. Exista foarte multe masini pe care daca le tii inmatriculate pe Romania impozitul e mai scump decat in Germania. Fostul meu 535i era una dintre ele.

 

Nu divagam deloc.

Mentalitatea asta de oita care se duce pasnica la abator e adanc inradacinata in spiritul romanesc.

Nemtii te anunta cu cativa ani inainte ca o taxa va creste cu 5%. Statul roman iti dubleaza o taxa de pe-o zi pe alta si nimeni nu se scandalizeaza. Deci tot inainte cu miorita si cu capul plecat.

Romanul de rand e prea usor de manipulat si iese in strada foarte greu.

Pai daca le faci altor natii asa ceva, aia ies peste tine, distrug totul in calea lor.

Poporul roman nu este perceput ca fiind usor de revoltat ci usor de dominat.

Guvernul trebuie sa stie cat de cat de frica poporului, altfel apar abuzurile.

Ei se gandesc ca pot face aproape orice daca au sprijinul partidului.

 

Pe scurt (pentru ca postul meu a fost un pic cam lung) aici nu e vorba de DPF-ul tau si de faptul ca tu iti permiti asemenea amenzi. Foarte bine ca ti le permiti!

Aici e vorba de societatea civila, de solidaritate, de dreptul de a iesi in strada pentru drepturile tale.

Intr-o tara unde se platesc taxa de drum si in combustibil, dar si rovinieta si se pun impozite enorme incat s-a ajuns ca o mare parte dintre masini sa fie inmatriculate in alta tara, avem o sumedenie de probleme mult mai grave care trebuie rezolvate.

Prima dintre ele ar fi sa existe niste drumuri decente si sa poti calatori prin Romania in timp util. Viata traita in masina se trece la timp pierdut.

 

A, doar ca, daca se apuca Ciupa si-i raspunde detaliat la postul asta, o sa fie ca si cum m-as fi intors in timp.

http://funnydumpster.com/wp-content/uploads/2013/02/demotivational-posters-15-30.jpg

Edited by Service Premium
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.