Jump to content

X3 - F25 2.0 d


oSerX

Recommended Posts

@FRE - daca le'as face pe bucati, dar cu jante ... non-bmw poate as iesi un pic mai jos, dar neinteresant ... am si un voucher de 1000ron la achizitia unui set. si pe mine ma bate gandul tot dunlop, dar ma gandeam ca poate aveti experienta si cu pirelli

 

LE: am gasit si auxiliary heating : http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=WY31&mospid=52632&btnr=64_1896&hg=64&fg=95 - vreo 1500eur

 

@Mike - erau zgomotoase pe asfalt ? Vad ca se plange lumea de ele ca ar fi cam zgomotoase ... sincer as incerca pirelli - sincer va zic ... am avut niste pirelli nu'mi aduc aminte ce model prin 2005 :) ... of of nebunia ma'sii :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Vali, ca m-a starnit astazi Similea si m-a facut sa intru si am vazut topicul tau, iti spun si aici felicitari pentru alegere, abia astept sa vad masina si sa nu uiti ca te-am rugat sa-mi promiti ca te vei bucura de fiecare clipa care ti-o ofera achizitia unei masini noi. Restul e cancan :p

 

Asteptare usoara!

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merita sa iti pui altceva decat jante OEM :thumbsup:

 

Vali, ca m-a starnit astazi Similea si m-a facut sa intru si am vazut topicul tau, iti spun si aici felicitari pentru alegere, abia astept sa vad masina si sa nu uiti ca te-am rugat sa-mi promiti ca te vei bucura de fiecare clipa care ti-o ofera achizitia unei masini noi. Restul e cancan :p

 

Asteptare usoara!

Bine ai revenit omule ! Chiar ma intrebam unde ai disparut :getlost:

Link to comment
Share on other sites

 

 

LE: am gasit si auxiliary heating : http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=WY31&mospid=52632&btnr=64_1896&hg=64&fg=95 - vreo 1500eur

 

asta e must have . si vad ca are si o telecomanda mai discreta , eu am una mai mare cam incomoda de luat .Poate la F se poate achizitiona sistemul pt telefon e mult mai simplu sa dai o comanda din tel .

Link to comment
Share on other sites

Hey hey Cristi - super welcome. Cand o iau te sun si poate ne vedem in zona la tine.

 

La coupe nu eram asa nerabdator asupra masinii :) deja acu am vb pt roti de iarna cu 2 luni inainte sa o iau :) le platesc si le las acolo sa ma astepte. Sau voi vedea ce fac cu ele :) mi le pun la troller :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Daca planuiesti sa faci multi km iarna, atunci cred ca poti sa-ti iei lejer anvelope fabricate cu un an sau chiar doi in urma. Oricum le vei folosi doar 2-3 ierni.

 

Daca in schimb faci putini km in sezonul rece, clar merita sa-ti iei anvelope fabricate recent, pentru a te tine vreo 5 ani (daca tii masina atat :p)

 

Oricum, la cele fabricate 2011-2012, e foarte important si unde / cum au fost depozitate...o inspectie vizuala atenta ar trebui sa-ti dezvaluie eventuale probleme, crapaturi, etc.

Link to comment
Share on other sites

Da, eu ziceam :p

 

Am avut Dunlop M3 pe mai multe masini...si pe toate am facut galme :) Asta iarna am facut galme la 2 dintr-o lovitura, venind din Austria. Era spre dimineata, obosit dupa ce condusesem vreo 1200 km non-stop si am luat o groapa maricica cu vreo 80-100km/h cu ambele roti de pe stanga. S-a auzit de ziceai ca s-a rupt masina in doua, dar am scapat doar cu galme la ambele anvelope, fara alte elemente de suspensie afectate.

 

PS: anvelopele erau toate non-run flat, astea run-flat fiind mai rigide, poate nu fac galma asa usor.

Link to comment
Share on other sites

Daca planuiesti sa faci multi km iarna, atunci cred ca poti sa-ti iei lejer anvelope fabricate cu un an sau chiar doi in urma. Oricum le vei folosi doar 2-3 ierni.

....Oricum, la cele fabricate 2011-2012, e foarte important si unde / cum au fost depozitate...o inspectie vizuala atenta ar trebui sa-ti dezvaluie eventuale probleme, crapaturi, etc.

 

o anvelopa noua si daca a fost lasata la soare peste vara, doua veri, daca o speli si o dai cu putin silicon de cauciuc dupa va arata excelent

 

eu personal consider cu dupa 3 ani niste roti de iarna indiferent de cat de multa "carne" mai au pe ele isi pierd serios din proprietati, cel putin nu am avut niciodata unele care dupa a treia iarna sa ma convinga sa le mai tin, am incercat cu niste dunlopuri parca si niste vredestein anu patru dar dupa prima zapada m-am razgandit, ca sa fiu corect masinile erau cu tractiune fata.

 

probabil ca la un ics merg si 4 ani, in definitv sistemul de tractiune compenseaza mult, dar franare ? fiecare face ce vrea pe barba lui, iar daca un an vechime mai e cum e, cand vb de doi deja ... chestia care pe mine m-a surprins a fost ca in tot showroom-ul nu am vazut, si m-am uitat, nici un set care sa fie de anu asta, ceea ce ma face sa ma intreb daca nu sunt aduse cu intentie la discount dupa ce au stat prin showroomuri anu/anii trecuti prin germania/franta/etc ?

Link to comment
Share on other sites

Prin showroom-uri sincer nu prea am vazut masini cu anvelope de iarna...

 

Dar e clar ca de asta le dau cu discount, datorita anvelopelor care sunt mai vechi...fac un pachet atractiv cu jante si omului ii convine.

 

Probabil daca ar incerca sa vanda doar anvelopele, nu prea s-ar inghesui lumea, preferand sa cumpere ceva recent fabricat, chiar daca da cativa lei in plus.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Cand vad ca pe X3-ul vechi erau brate de aluminiu iar pe asta nou de tabla... cam asa si cu seria3 noua versus aia mai "veche".

 

Dar, putina lume da atentie continutului si mai mult ambalajului in ziua de azi.

 

 

 

 

Vali, ca m-a starnit astazi Similea si m-a facut sa intru si am vazut topicul tau, iti spun si aici felicitari pentru alegere, abia astept sa vad masina si sa nu uiti ca te-am rugat sa-mi promiti ca te vei bucura de fiecare clipa care ti-o ofera achizitia unei masini noi. Restul e cancan :p

 

Asteptare usoara!

 

:poke: :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.