Jump to content

X3 - F25 2.0 d


oSerX

Recommended Posts

hai ca dupa o zi plina am ajuns si eu la un moment de odihna. Sa va povestesc ce pareri am despre masina asta... nici nu stiu cu ce sa incep...

 

cred ca o sa va spun cate ceva despre optiunile masinii mai degraba ...

 

- farurile adaptive cu auto high-beam si inca nu stiu ce optiune sunt dementiale ... pui pe auto isi fac singure treaba. cand e activata optiunea auto-high beam ... cand se activeaza faza lunga, farul din stanga este directionat spre dreapta - cred pentru a nu incomoda soferii care vin pe contrasens - pana sa mute pe faza scurta.

 

- speed-limit-info ... citeste absolut toate indicatoare de limita de viteza in orice pozitie si culoare ( pe fond alb, pe fond galben, murdare ... ) si de asemenea indicatoare de depasire interzisa si terminarea portiunii unde depasirea este interzisa. si ziua si noaptea functioneaza la fel.. Daca as fi avut si head-up dispay ... zona asta de optiuni era completa, altfel trebuie sa te uiti in bord mereu. Chiar cred ca e o optiune care necesita headup display. De multe ori, vorbind cu sotia treceam pe langa vreun asemenea indicator si deodata vad in bord reducerile de viteza ... si zic ... as fi jurat ca nu erau aici :)

 

- sistemul de control electronic al amortizoarelor ... DEMENTIAL ... pe comfort sunt cu adevarat confortabile - cel mai confortabil bmw cu care am mers eu personal - chiar peste seria 7. miscarile caroseriei sunt mult reduse, socurile deasemenea.. pe SPORT - se intareste suspensia ... un pic mai putin rigida decat pe coupe, miscarea caroseriei este redusa mult. Nu mai balanseaza asa mult la schimbarea directiei. Nu ca pe comfort te'ar da cu picioarele in sus. Nu pot sa'mi dau seama de performance control pt ca are si pana in 600km acum si nu prea vreau sa fortez ... dar azi pe drum spre sinaia, intr'o serie de curbe am incercat o abordare mai rapida. Nu'mi dau seama daca e de la xdrive sau altceva, insa senzatia era urmatoarea ... intram in viraj, acceleram - voiam mai mult, acceleram, trageam un pic de volan mai tare si parca atunci se aseza mai bine si iti dadea o senzatie de mult mai multa siguranta. Zgomotul suspensiei este extrem de redus - pe denivelari care ma dadeau cu capu de pereti in coupe - acum e o placere ... Merita toti banii - acum nu stiu ce va reprezenta ca si garantie sistemul asta - nu'mi dau seama cat de fiabil e - traiasca garantia extinsa.

 

Zgomotul interior este redus chiar la viteza de autostrada ( cred ca singurele care se aud cat de cat sunt oglinzile ca niste urechi de elefant ... adult :D )... motorul este singurul care se aude cand accelerezi mai tare... faina treaba cu padelele alea - nu mai stai sa muti manual in sport si sa te joci cu vitezele ... retrogradezi 2...3 trepte si depasesti , apoi dupa 10-15 secunde revine automat in modul D.

 

interesanta treaba cu connected drive - din pacate destul de limitata si cred ca mai degraba e interesant sa lasi un telefon in masina cu un sim sa "faca" traficul de date... pot asculta radio online de oriunde, wiki local ala e interesant - daca nu ai ce face. Pana acum nu pot sa fac internetul sa mearga ... :)

 

am atasat pozele - 2 de la dealer in momentul in care urma sa o iau si ultima cu bordul din trafic - puteti vedea SLI in bord ... altceva ....

 

LE: masina cu motorul de 2l diesel ... este o masina de familie mai mult - accelereaza cat de cat ok ... se simte masa mare ... poate daca ar fi avut motorul de 2l - 210cp ar fi fost ok pt un motor de start... Consumul ... 7.1l - cruise control pe autostrada la 120km/h

post-431-0-01276500-1387571991_thumb.jpg

post-431-0-46922100-1387571999_thumb.jpg

post-431-0-07178100-1387572008_thumb.jpg

Edited by oSerX
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

dap... multam neo pt urari si pt raspuns pe mes ... te pot suna la ora 9 dimineata sa'mi spui adresa unde sa vin ? sau daca e sa'mi dai un mesaj privat te rog ? sincer pana duminica vreau sa dorm si sa ma plimb - sunt extrem de obosit de alergatura din ultimele 2 saptamani ...

 

nici nu ma chinui sa'mi bat capul prea tare acum ... am sunat la dealer si mi'a zis sa incerc sa'i fac upgrade de pe bmw.com/update ...am descarcat ala dar mi'e lene sa tot fac incercari ... asa ca si luni e o zi si poate una cu folos :)

 

singura problema acum o vad cu internetul si d'abia astep sa'mi activezi ceea ce am vb :)

 

LE: e asa misto deschiderea si inchiderea automata a portbagajului ... :) nu te murdaresti ... de fapt te murdaresti daca ai camerele murare si trebuie sa le stergi ... te murdaresti pe varful degetului cand le stergi :) ...

 

LE2: @neo ai idee se poate folosi o tastatura in portul usb ? am o tastaturica micuta wireless si eram curios :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

e ok ... nu ma agit ... nici nu am chef sa ma chinui ... dar acum daca am vb ... am asteptat atat dupa masina ... ce mai inseamna 2 zile ... apoi e weekend ...

 

ca materiale ... x3-ul nu mi s'a parut niciodata o masina uau ... nici acum nu e uau ... e mai ok decat modelul vechi, dar tot nu mi se pare uau ... comparativ cu coupe-ul ...

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca daca iti apare o pagina alba cand accesezi internetul, problema e la serverul proxy bmw pentru nbt care e "down" de vreo 3 saptamani. Nu le merge resolve-ul. Poti face o proba accesand un site dupa ip si o sa vezi ca merge.

 

Asta vara a fost cazut proxy pentru cic-uri si l-au rezolvat in vreo 2 luni. ;(

 

Ps: masina ta are nbt asa ca sa stii ca se mai pot activa si redarnea de fisiere avi de pe portul usb din cotiera si clientul dlna pe wifi (poti conecta nbt-ul prin wifi la un dlna server si accesa continutul media al acestuia). ;)

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

@neo - lane departure warning - dar nu pt functia asta ... ci pt collision warning ... ai vreo idee despre posibilitatea activarii ei ?.. cica se foloseste aceeasi camera ca pentru auto high-beam si speed limit info ... am gasit un topic intreg despre asta ... poate discutam :)
Link to comment
Share on other sites

Se poate activa ldw dar trebuie sa montam motorasul de vibratii in volan.

Am un volan nou pe stoc ca al tau cu motoras cu tot dar din pacate nu are padele.

 

Pentru collision warning trebuie butonul de pe consola in stanga si se face.

 

Dupa sarbatori comandam motorasul respectiv si il facem fara probleme.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

se poate activa optiunea doar in instrument cluster ? sau se poate adauga motorasul la volanul meu ?

 

LE: vb luni de treaba asta ... chiar e super ... sa ma uit si eu unde naiba e butonul ala ca nu'mi dau seama unde se monteaza ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Se poate doar in instrument cluster dar e putin inutila ca decat sa stai cu ochii in cluster mai bine te uiti in fata si tii banda. ;)

Motorasul se poate monta pe volanul tau daca ai mufa libera in interior. Putem sa verificam luni asta.

 

Pentru colision warning daca nu vrei sa pui butonul avem optiunea sa il codam "always on".

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

din seria masinii iti poti da seama ce tip de volan e ? are si incalzire ...

 

LE: chestia asta cu front collision warning - ai vazut'o lucrand ? adica daca incepe sa trepideze ... ai avea timp de reactie ?

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Ai incalzire in volan.

 

Colision warning te avertizeaza daca stai prea aproape de masina din fata la viteze mari. O sa te enerveze daca esti obisnuit ca pe drumurile noastre sa depasesti de foarte aprope , "la aspiratie" cum zic pilotii de curse. De aia e bun butonul de pe consola din stanga ca il poti dezactiva.

Link to comment
Share on other sites

imi dau seama ca e aiurea la noi ... dar poate odata o fi utila ... la drum intins, la oboseala ... etc ... care este distanta in care te avertizeaza ? are o oarecare estimare a distantei pe liniile alea din bord ? unde vine montat butonul ala ... nu'mi dau seama ! in zona schimbatorului ? la seria 7 stiu ca erau toate sub blocul de lumini Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.