Jump to content

Huruit in mers


hdkkk

Recommended Posts

buna seara, M-am invartit aseara putin cu ea si dupa am observat ca in mers aud un huruit, huruit-ul poate sa fie de la diferential,cardan,rulmenti din ce am inteles eu colo-colo pe site.

 

Acum daca era diferential-ul nu trebuia sa se aude la liber(maneta) sau cu ambreaj-ul calcat eu asa stiu.. cand scoti din sarcina grup-ul nu are ce sa huruie ( dar la mine se aude incontinuare huruit-ul )

Chestia mai e ca daca am 80-90 si pun piciorul pe frana atunci zgmotul se opreste, ramane ca obiectiv rulment-ul si cardan-ul, cum pot verifica cadan-ul sau cum se manifesta el. ( pentru rulment am inteles sa ridic fiecare roata si sa invart de ea ) cardan-ul nu stiu cum se manifesta sau cum sa-mi dau seama ca e cardan-ul. Va multumesc.

Edited by hdkkk
Link to comment
Share on other sites

Inaite sa ma invart cu masina nu se auzea absolut nimic iar huruit-ul este destul de puternic pentru o roata, fiindca vibreaza masina.. am mai avut eu land rover mai vechi 4x4 si cand mergeam cu el cu 100 km incepea sa huruie grup-ul cand puneam la liber gata mergea frumos, acum fac acelasi lucru dar huruit-ul ramane, ori un rulment ori cardan-ul zic eu.. ( acum nu stiu cum se manifesta un cardan ) si asta vroiam sa stiu poate stie cineva .. o duc eu la mecanic dar .. mecanici in ziua de azi trebuie schimbat c`am tot la masina sa isi faca de lucru sa ia bani.
Link to comment
Share on other sites

nu ai specificat despre ce masina este vorba.? ai ASC? poate ti-a ramas blocat vreon etrier din spate, si daca ai si discul uzat, si/sau placutele, de aici si vine sgomotul de huruit, altfel nu vad aparitia brusca a sgomotului dupa o 'invarteala' ....daca era rulmentul nu se gripa asa instantaneu, trebuia sa mai dea vreon semn si inainte.....
Link to comment
Share on other sites

De multe ori acel huruit poate fi de la anvelope. Poti verifica urcand masina pe elevator si ascultand fiecare roata. Daca nu se aude nimic atunci este de la anvelope, daca tot se mai aude poate fi de la rulmenti.

 

+1 Asa am patit eu la opel, am verificat-o la 3 service-uri diferite si toti au zis ca e ok. Dupa ce am schimbat anvelopele de la dunlop la conti zici ca era alta masina.

Link to comment
Share on other sites

Asa am patit si eu,totul era de la anvelope.Am fost la mecanic si mi-a schimbat rulmentii spate,caci de acolo se auzea uruitul,iar cand i-am spus ca tot se aude m-a sfatuit sa schimb grupul(toate astea dupa ce a facut el o verificare amanuntita)si era pe cale sa schimb si grupul dar nu m-a convins asa ca am verificat forumul si datorita baietilor priceputi care-si impartasesc parerile pe acest forum am rezolvat problema si multe altele legate de masina.Bafta baieti si comunicati in continuare!

Parerea mea este sa verifici si anvelopele!Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Haide-ti sa va zic care a fost problema :)) comica dar foarte adevarata, Cineva a vrut sa-mi fure jantele/sau a vrut sa ma vada in pom, caci mi-a desfacut cineva prezeoanele la raota si pe cel de anti-furt nu a putut, si era in fata stanga huruitu, eu am tras de roata dar daca nu ridicasem masian nu am vazut ca nu sunt stranse prezoanele,si huruitu il facea de la aia, am ramas prost cand m-am dus la serive ca sa cumpar rulment-ul, iar nenea de acolo face cineva a vrut sa te omoare :)) si cand luam stanga de volan daca nu se mai auzea zgomotul ca intra roata in prezoane ..
Link to comment
Share on other sites

aoleoooo ! prosti si hotii aia. mie mi s-a rupt antifurtul, la service. si a trebuit una din roti sa o desfac fara antifurt. mi-au pus cei de acolo o cheie speciala, bagata fortat pe prezonul antifurt, si in 60 de secunde era desfacuta.
Link to comment
Share on other sites

ar fi bine sa specificati ce anvelope aveati si gradul de uzura

 

SI eu am huruit in mers de la anvelope (225/50 R16) si nu sunt foarte uzate.Sincer nu stiu de fac acest huruit (e asemanator cu zgomotul de la rulmenti) dar am schimbat anvelopele cu 205/55 R16 de iarna si nu se mai auzea absolut nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.