Jump to content

schimbare ET jante


poope

Recommended Posts

salutare,

 

as dori sa imi pun jante de 16 7J cu et 20........pe masina mea...e46 care in prezent are et 47. in afara de evazatul clasic al aripilor pe spate mai presupune ceva trecerea la acest ET? gen unchiuri de gadere, geometrii si alte smecherii?

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Cu 205/215 latimea gumelor nu vei avea nevoie de nici o interventie la aripi.

Am 205/40/17 pe 8 latime, si ET20 si stau cam 2 degete inauntru fata de aripi.

 

Plus ca la suspensie stock, nu vei avea nici o problema.Atata timp cat no arzi pe burta, nai ce probleme sa ai.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

pai pe fata am 205 55 16 si pe spate am 225 55 16....jantele mele sunt destul de in interior dar is totusi 2.7 cm de distanta care iese in afara si am suspensie sport adica cauciucurile pe spate intra sub aripa cam 2 degete de aia zic ca poate ar trebui evazate aripile.

 

fac asta pentru jante pe 16 ca nu imi place cum am eu jantele mele momentan. le vreau in afara la marginea aripi pur estetic.. poate ma gandesc ca e si mai ok pentru masina daca ii largesc trenu de rulare cu 5.4 cm pe ambele punti....nu o fac pentru alte jante ca inca nu e cazu.. vine iarna si la primavara o sa pun pe 17 sau 18.. depinde... dar tot cu et mic

Link to comment
Share on other sites

pai pe fata am 205 55 16 si pe spate am 225 55 16....jantele mele sunt destul de in interior dar is totusi 2.7 cm de distanta care iese in afara si am suspensie sport adica cauciucurile pe spate intra sub aripa cam 2 degete de aia zic ca poate ar trebui evazate aripile.

 

In primul rand dimensiunea anvelopelor ce e recomandata la e46 este 225/50/16 nu 225/55.

Link to comment
Share on other sites

haha...nu am zis ca is naspa sau ceva...doar ca altii le fac magarii si adaptari.. si sunt pareri pro si contra..

 

si as exclude flansele adaptoare ca vorba ta costa bani si pentru niste jante de iarna nu prea merita.. astea sunt schimb pe schimb...de aa intreb daca merita astea ale mele la schimb cu rial

Link to comment
Share on other sites

Nu are importanta ca e mai lasata si eu vreu sa pun suspensii sport pe a mea au ET 35 este minimul care poti sa il pui pe E46 fara sa aduci vreo modificare asupra masinii.

 

Important e sa folosesti dimensiunile recomandate de producator acum am ca setup 225/45 R17 fata cu 245/40 R17 spate si pe fata jantele au 8J si pe spate 9J

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Nu are importanta ca e mai lasata si eu vreu sa pun suspensii sport pe a mea au ET 35 este minimul care poti sa il pui pe E46 fara sa aduci vreo modificare asupra masinii.

 

Important e sa folosesti dimensiunile recomandate de producator acum am ca setup 225/45 R17 fata cu 245/40 R17 spate si pe fata jantele au 8J si pe spate 9J

 

 

da da mie astea mi-au picat la schimb.... oinca nu vreau sa investesc in jante decat minimum.... am altele mai importante la masina si asta cu schimbu a venit just like that sti? cand e sa dau bani multi atunci aleg super atent si model si dimensiuni si din alea... acum doar vreau masina mai lata cu niste jant edecente....is curios la ce et ai ajuns real....ai zis ca ai et 35 plus dimensiune ade 245 ai undeva la et 25....ca eu am 225 pe spate si as pune et 20...deci ale mele ar fi cu juma de cm mai in afara... tie iti freaca cand ai oam,eni multi in masina?

Link to comment
Share on other sites

TI-am spus ca NU imi atinge indiferent de cat de mult e incarcata masina. Dupa ce le-am montat am facut proba am umplut portbagajul cu saci de ciment si am pus 4 oameni in masina 3 in spate 1 in fata si nici unul nu avea sub 80 de kg.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu nu vad nici un dezavantaj la ele,tocmai asta e si ideea. Sa fie putin mai iesite in afara...

 

Ma gandeam doar sa nu frece. Apropo, jantele sunt 7j.

 

 

Oricum, o sa le pun cat de repede si sper sa nu am probleme.

 

Dar pana atunci, mai astept pareri.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

N-au absolut nici o problema, si nu ies de sub aripa nici in fata nici in spate.

Doar 225 pe 8,9 latime, atunci iti faci probleme sa iasa afara, la ET-ul asta.

 

 

225/45/17X8 ET20.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

eu am avut un set cu 205 60 r15 et 16, pe fata erau putin iesite, de fapt nu arata ft bine sub et 20 pe fata, plus ca distrugi aripile pe buza de la pietricele, pe spate atingea putin daca aveam incarcatura

 

un set de jante de e39 195 60 r15 et 15 nu atingeau deloc

 

si acum un set 225 45 r17 et 47, cea mai buna setare,

 

cu et marit uzezi servo si caseta, plus bucsaraia

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par clar iesite de sub aripa, se vede in poza ta. Mie nu imi place efectul asta, multora vad ca li se pare ok.

 

 

Aia am spus ca 225 pe 8,9 iasa afara...205 pe 7 latime n-are nici o treaba

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.