Jump to content

BMW 328i versus Lexus IS250


Alexandrov

Recommended Posts

Salut pe toata lumea !

 

In primul rand as vrea sa va spun ca sunt nou pe forum si ca s-ar putea sa dureze putin pana ma obisnuiesc cu structura forumului. Asa ca daca am postat intr-o sectiune gresita, imi cer scuze anticipat.

 

In al doilea rand, as vrea sa precizez din start ca experienta mea legata de autoturismele BMW este relativ limitata. Singura tangenta (ca sa spun asa) avut loc in vara cand am condus un 330 pana la mare. In rest, admirat pe strada.

Acestea fiind spuse as vrea sa trec direct la subiect, asta ca sa nu va plictisesc prea tare cu cititul. In momentul de fata ma gandesc extrem de serios ca la inceputul anului viitor sa-mi schimb actuala masina si oscilez intre BMW 328I si Lexus IS 250. Masina am sa o achizitionez noua, si cel mai probabil din Romania.

 

Asa ca va rog sa ma ajutati sa fac o comparatie (fara sa fiti subiectivi daca se poate) intre cele doua masini. Orice sfat este bine venit .

 

Ca sa intelegeti mai bine, am sa enumar eu cateva puncte pro si contra la fiecare model(alea pe care le vad eu).

 

BMW 328i/PRO - din cate am vazut eu masina pare destul de robusta (aici ma refer la caroserie/ tabla)

- raportul de putere al motorului este foarte bun, 245CP la doi litri

- calitatea vopselei este la un nivel foarte ridicat

 

Contra - Design-ul destul de conservator as spune eu ...

- interiorul la fel

- Pretul destul de maricel pentru dotarile standard

 

 

Lexus IS 250/PRO - designul este ceva diferit de ce vedem in mod normal

- Interiorul este demential

- foarte multe optiuni ca standard

- sistem de climatizare foarte destept

- materiale de calitate folosite la interior

 

Contra - doar 199 CP la o capacitate de 2500 V6

- tabla cam subtire

- foarte rigida

- pretul la piesele de schimb ...

 

In cel mai scurt timp voi incerca sa fac si test drive cu ambele masini, atunci cred ca imi voi face o imagine mult mai clara despre ambele masini.

Dar pana atunci astept si parerile voastre refritoare la acest versus.

 

Multumesc anticipat tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Poate te ajuta cu mai multe detalii colegul FRE care din cate stiu si-a cumparat un 328i x drive nou.

Parerea mea e ca Nu se compara Lexus cu BMW, ai vazut si diferenta dintre motoare, plus serviciile oferite de dealer. Daca lexus era chiar asa de fiabil sau macar la nivelul BMW / Mercedes probabil ca vedeai mai multe pe strada.

Alege BMW si nu o sa-ti para rau.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Presupui bine dar asta nu inseamna ca sunt cine stie ce masini, n-o sa se compare niciodata cu bmw, vezi comparatii facute prin US la emisiunea HEAD2HEAD sau ceva de genul asta...

 

In materie de fiabilitate si dotari standard, sunt convins ca se compara. In materie de sportivitate, Lexus mai are de recuperat putin.

Link to comment
Share on other sites

din ce am auzit asa lumea:(pana acum nu am mers cu Lexus)

Fiabilitate:Lexus

Dotari standard si finisaje:Lexus

Motor tractiune tinuta de drum:BMW

Daca vrei sa te simti bine la volan ia BMW,daca vrei o masina fiabila care sa te duca de la A la B ia Lexus,oricum test drive-ul ar trebui sa te lamureasca.

Link to comment
Share on other sites

In materie de fiabilitate si dotari standard, sunt convins ca se compara. In materie de sportivitate, Lexus mai are de recuperat putin.

 

 

Salut Jeezy !

 

Avand in spate o experienta de vreo 6 ani cu o masina Honda, brand care se lauda cu cel mai mic grad de reintoarcere in service, iti spun ca in spatele acestei mult prea laudate fiabilitati se ascund niste lucrari de intretinere foarte complexe si deloc ieftine ...Lucrari de care afli abia cand descizi pentru prima oara manualul de intretinere. Tocmai aceste chestii vreau sa le evit la urmatoarea masina, mai ales ca vreau sa o tin ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vrut initial un Lexus IS dar m-am razgandit si mi-am luat Bmw, ia 3-ul si nu o sa regreti.:thumbsup:

 

Sincer, in acest moment cel mai "frica" mi-e de turbina ... i-am auzit pe foarte multi posesori de motoare turbo "plangand" din cauza problemelor la turbina. Dar dupa cum am spus experienta mea cu BMW este destul de limitata si exista posibilitatea sa ma insel .

Link to comment
Share on other sites

Sincer, in acest moment cel mai "frica" mi-e de turbina ... i-am auzit pe foarte multi posesori de motoare turbo "plangand" din cauza problemelor la turbina. Dar dupa cum am spus experienta mea cu BMW este destul de limitata si exista posibilitatea sa ma insel .

 

Turbinele tin destul de mult. Plus ca le poti reconditiona daca nu vrei sa-ti pui o turbina noua.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, in acest moment cel mai "frica" mi-e de turbina ... i-am auzit pe foarte multi posesori de motoare turbo "plangand" din cauza problemelor la turbina. Dar dupa cum am spus experienta mea cu BMW este destul de limitata si exista posibilitatea sa ma insel .

 

Fiind masina noua, m-as mira sa fie probleme cu turbina! Pe acest principiu, chiar noua, pot aparea probleme la oricare, nu e o regula! La BMW au fost probleme cu o turbina, cel putin din cunostintele mele, la motoarele diesel, cel de 2l si asta aparea mai frecvent dupa 100 000Km! E vorba despre turbinele fabricate de Mitsubishi pana prin anii 2007! Spre exemplu cu noile turbine Garret, n-am mai auzit sa se planga lumea cum ca au cedat si asta chiar si cu cate 200k Km la bord!

 

Fiind pe un forum BMW si eu iti sugerez sa alegi "Placerea de a conduce" in detrimentul briz, briz-urilor :) Oricum dupa un drive test cu ambele, iti vei face o idee mult mai clara asupra a ceea ce vrei mai mult!

Link to comment
Share on other sites

Si eu zic ca nu se compara Lexus cu Bmw, desi tangentele mele cu Lexus sunt aproape de 0, vad unul aproape zilnic si nu mi se cu nimic iesit din comun, ba pana sa ma uit bine la emblema, credeam ca e ceva honda/toyota.

 

 

Daca lexus era chiar asa de fiabil sau macar la nivelul BMW / Mercedes probabil ca vedeai mai multe pe strada.

 

De unde ai scos-o ca Bmw e fiabil? Ca in ultimii ani nu mai pare deloc asa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor !

 

Diseara am sa citesc citesc si topicul colegului.

O sa ai mult de citit,sunt peste 60 de pagini,asa ca te scutesc : Am avut in vedere Lexus IS la achizitia F30-ului meu,insa mi-am dorit pe langa 4x4 si putere,iar aici Lexus sta destul de prost in comparatie cu 328-ul.La interior este intr-adevar Lexus net superior ca si calitate a materialelor. Daca cauti in America o sa gasesti mai multe informatii,probabil mai pertinente.Problema este ca la Lexus te omoara la costul pieselor ( vorbesc in cunostiinta de cauza,avand ”aproape” vreo 2 Lexus,respectiv LS600h,RX400H ) Concluzie pe scurt : Sunt poate subiectiv,dar as alege F30 oricand in fata tuturor competitorilor. Daca esti din Bucuresti,ne putem vedea sa dam o tura :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu stiu de ce iti este frica de fiabilitate,cumperi masina noua ai garantie ( o poti extinde pana la 5 sau 6 ani) ,cade turbina nu comenteaza nimeni.

 

Apoi,uita-te cum arata un grafic dyno al unui is250 si cum arata la un 328.Sa nu mai zic de cutie CVT-ul ala este lent,lent.

 

Pt mine raspunsul este simplu,BMW,chiar daca la exterior Is-ul arata mai bine.

 

Ce nu mai mi-a placut la Lexus in general,parca nu lasa impresia de masina solida,legata,pe gropi parca pare mult mai firava,totul se aude mai gol.Rx-ul cu care am mers avea si ceva greierasi la nici 40k km,bine poate noul IS nu mai are ac pb.

Link to comment
Share on other sites

Alege BMW, nu o sa regreti o clipa. Motorul + cutia sunt dementiale, iar RWD este sublim.

Interior & stuff, o sa te plictisesti de ele repede. Dupa parerea mea calitatea la interior este discutabila, gen: cat rezista in timp, cand apar primii greierasi, cat se mentin greierasii...etc. Eu am mers cu un Lexus SUV, habar nu am ce model era, insa scartiia din toate incheieturile iar masina avea 85000 KM. Era alba!:)

Iar greierasi au toate la drumurile care sunt in Romania.

 

Overall, motorul, cutia si sasiul la BMW sunt peste Lexus, iar placerea la volan este incomparabila. :thumbsup:

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.