Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

E mult de surubarit sa dai galeria aia de admisie jos? Stiu ca tot voiam sa o curat si eu, I-am zis de vreo 2 ori la mecanicul la care merg, doar ca tot mi-a zis ca nu e nevoie. Mi-a lasat impresia ori ca e mult de desfacut ori mai degraba ca se curata greu, e mult catran :). Se simte ceva in bine dupa ce o cureti? asta pentru cei care le-ati curatit... Am vzt pe la multi care le-au dat jos, ca-s totusi colmatate destul de tare si daca si la mine arata tot pe acolo, as vrea s-o curat. Am citit ca ar fi ceva riscuri sa-ti pice cate una alta prin motor atunci cand desfaci galleria. Pe mine ma intereseaza mai mult daca se schimba ceva intr-adevar in mersul masinii, in putere/cuplu, desi asa ar trebui sa se intample. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

bomb si eugen, multumesc pentru raspunsuri.

pesemene astia din sat de la mine sunt mai scumpisori de fel...

Am fost azi si am facut revizia la ei, factura de servicii inca nu am luat-o(materialele le-am dus eu) dar postez dupa ca si informatie..

 

cit te-au costat materialele si ce ai cumparat ?.eventual sa fac si o comparatie .

banuiesc ca nu ai fost la reprezentanta BMW cu materialele dupa tine .

Link to comment
Share on other sites

E mult de surubarit sa dai galeria aia de admisie jos? Stiu ca tot voiam sa o curat si eu, I-am zis de vreo 2 ori la mecanicul la care merg, doar ca tot mi-a zis ca nu e nevoie. Mi-a lasat impresia ori ca e mult de desfacut ori mai degraba ca se curata greu, e mult catran :). Se simte ceva in bine dupa ce o cureti? asta pentru cei care le-ati curatit... Am vzt pe la multi care le-au dat jos, ca-s totusi colmatate destul de tare si daca si la mine arata tot pe acolo, as vrea s-o curat. Am citit ca ar fi ceva riscuri sa-ti pice cate una alta prin motor atunci cand desfaci galleria. Pe mine ma intereseaza mai mult daca se schimba ceva intr-adevar in mersul masinii, in putere/cuplu, desi asa ar trebui sa se intample.

Salut! Masina merge cam la fel doar o reactie mai prompta la acceleratie si parca un pic mai silentios motorul!

Sfatul meu e sa o cureti e putin de munca si trebuie sa ai rabdare la curatare dar merita! La ce am scos din ea ....era la jumatate din diametru initial!

Link to comment
Share on other sites

cit te-au costat materialele si ce ai cumparat ?.eventual sa fac si o comparatie .

banuiesc ca nu ai fost la reprezentanta BMW cu materialele dupa tine .

 

Salut

 

Fix la reprezentanta BMW m-am dus cu materialele in portbagaj.. :)

Uleiul 7 litri Castro FST 5W30 - 48 de euro

Filtrul de aer si ulei - 47 de euro Meyle

Filtrul de motorina - 30 de euro original BMW

Filtrele de polen - 35 de euro original BMW

 

Manopera nu as sti sa iti zic cat a fost inca, pentru ca ieri nu am apucat sa mai iau factura, asa ca a ramas pe luni..

 

Ca si aditie la revizie ne-am uitat ieri la placute si discuri spate(problema mea mai veche expusa si aici).Concluzie:

Computerul arata 9% si 5000km pana la urmatorul schimb, placutele masurate au 8mm, deci sunt cam pe la 45%. Eroare de computer se pare.De ce, nu stim.Au facut modificarile de rigoare in computer si acum astept cu curiozitate sa vad daca socoteste in jos, pentru ca de vreo 4 luni stagna la 5000.

Discurile s-au dus si baietii de la BMW zic sa le lasam asa pana cand schimbam placutele, adica in 25000 km.

Pe fata placutele mai au 6mm iar discurile sunt ok.

Masina are 100k la bord momentan.

 

Am discutat cu ei si de schimb de ulei in cutie, ca fapt divers, BMW il garanteaza pe viata si nu exista recomandare oficiala de schimb.Cei de la service au zis ca nu ar fi rau pe la 160k sa il schimbam, cu tot cu piesele aferente, pentru a fi linistiti cu perfomantele ulterioare.Costa 500-600 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Abia ce mi-a venit masina si am observat ca are ledurile portocalii la usi :thumbsup:

Chiar eram curios sa vad daca le are. Nu se vede asa bine in poza asta dar noaptea chiar se vad frumos (p.s. am interior bej).

 

http://i59.tinypic.com/karc6o.jpg

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Am vazut pe ebay cateva....ce-i drept putine pe orange.

 

Referirea era la lumini de veghe (sau care stau aprinse cand ai usile inchise si luminile de noapte aprinse- ca sa inteleaga toti) ...nu la cele ce se aprind cand deschizi usa sa fie orange sau...orice alta culoare.

Cele din trimm - fac toti banii !! :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

si al meu are lumini albe la picioare. e prima generatie de F10

Daca erai un pic mai atent, observai ca discutia nu este despre lumini la picioare, ci despre lumini de ambient la picioare (optiune care tu nu o ai) si care este activa cu usa inchisa si farurile sau pozitiile aprinse. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca erai un pic mai atent, observai ca discutia nu este despre lumini la picioare, ci despre lumini de ambient la picioare (optiune care tu nu o ai) si care este activa cu usa inchisa si farurile sau pozitiile aprinse. :)

 

sunt putin obosit. am optiunea de iluminat ambiental(baghetele pe usi), dar am facut o confuzie cand cineva spunea ca nu este la picioare. adevarat, alea sunt aprinse doar cu usa deschisa, deci nu fac parte din ambiental. my bad.

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca sunt 200 000 de kilometri..? :)

Am o curiozitate:

A facut cineva dintre voi o revizie la BMW? Daca da, cat va costat?

Aici e intre 500-600 de euro o revizie mare, ca idee.

 

Am fost luna trecuta - 2400. Doar ce am cumparat masina si i-am rugat sa arunce o privire sa vada daca alte lucruri mai par in neregula ... nu imi amintesc exact daca respectiva "inspectie" a costat si ea ceva ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Are cineva interiorul asta? Si daca da, cum il intretineti? :)

 

http://i59.tinypic.com/2poa1he.jpg

 

http://i58.tinypic.com/1znom7n.jpg

 

Eu zic sa alegi ceva solutii comercializate in reprezentantele BMW, cel putin pt piele. Le gasesti de altfel si pe pro-detailing.ro Poate merge si leatherique-ul cel putin o data pe an sa-l aplici, daca nu chiar de doua ori cum este recomandat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.