Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Da, pretul nu-mi place nici mie :) . Am pus mai sus un link de la un 535. Ori un 520d ori 535d. O sa sun la asta azi sau maine, sa vad cat mai negociez...

 

Frumoasa, bine dotata, km decenti, dar scumpa.Dotarile cresc intr-adevar pretul, dar la 27000 te uiti deja la 530, tractiune integrala etc...

 

 

Crede-ma ca, caut masina de vreo 4 luni si nu gasesc una care sa imi placa cu adevarat. Mi-a placut doar cea pe care a luat-o andrei_vuv, atat! In rest nimic...pana la asta individual. Majoritatea au scaune piele + stofa, si alea nu imi plac absolut deloc. As vrea sa aiba scaune full electrice, de preferinta comfort, dar si cele sport sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

Si cum nu gasesti? In toata Germania sunt vreo cateva mii la vanzare...Tre sa iti placa unul pana la urma :)

Sincer, eu prefer oricand un 535, dar real vorbind, un 520 este extraordinar de bun, avand cam tot ce vrei, mai ales pt. drumurile de la noi...

 

La telefon e greu sa negociezi, majoritatea iti zic sa vii sa o vezi.

Eu zic cand ai banii sa gasesti 5-6-7 masini intr-o zona, sa te duci acolo, sa le vezi pe toate si sa iei una.

535 e la Bremen in nord, iar 520 pe langa Ulm, un sud.Multi km de batut intre ele...

Edited by christianm
Link to comment
Share on other sites

Si cum nu gasesti? In toata Germania sunt vreo cateva mii la vanzare...Tre sa iti placa unul pana la urma :)

Sincer, eu prefer oricand un 535, dar real vorbind, un 520 este extraordinar de bun, avand cam tot ce vrei, mai ales pt. drumurile de la noi...

 

La telefon e greu sa negociezi, majoritatea iti zic sa vii sa o vezi.

Eu zic cand ai banii sa gasesti 5-6-7 masini intr-o zona, sa te duci acolo, sa le vezi pe toate si sa iei una.

535 e la Bremen in nord, iar 520 pe langa Ulm, un sud.Multi km de batut intre ele...

 

Pai toata ziua ma uit pe mobile, autoscout si nimic ce sa imi placa. Un amic si-a luat un 520d (151 mii km, havana brown, interior comfort negru, navi mare, automata + padele, HUD,) in februarie, dintr-o reprezentanta bmw din Munchen daca nu ma insel, si la telefon cand a rezervat-o, a negociat 1300 €, si sunt comvins ca si acolo cand a mers dupa ea a mai negociat ceva , dar nu recunoaste. Si eu tot pe 520 as merge, pt ca la noi in tara nu te ajuta nici drumurile si nici taxele lor, ca doar iti iau banii si nu fac nimic cu ei...

Edited by Cipy85
Link to comment
Share on other sites

E o alegere foarte buna 520.Ce sa faci cu 313 cai la noi? Cu 200 nu ai cum sa mergi in siguranta, eventual pe bucatile de autostrazi...si cat de des mergi pe ele?

Foarte bine a negociat prietenul tau.Sa ii lase 1300 prin telefon nu e rau.La fata locului s-o mai fi ales el cu ceva...tot ce e posibil, dar nu musai.

 

Ce sa zic...ponturile apar si dispar la fel de repede, asa ca ai toate sansele sa prinzi o masina buna daca ai rabdare si te uiti des pe site-urile de profil...

 

 

Bafta cu cautarile!

Edited by christianm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E o alegere foarte buna 520.Ce sa faci cu 313 cai la noi? Cu 200 nu ai cum sa mergi in siguranta, eventual pe bucatile de autostrazi...si cat de des mergi pe ele?

Foarte bine a negociat prietenul tau.Sa ii lase 1300 prin telefon nu e rau.La fata locului s-o mai fi ales el cu ceva...tot ce e posibil, dar nu musai.

 

Ce sa zic...ponturile apar si dispar la fel de repede, asa ca ai toate sansele sa prinzi o masina buna daca ai rabdare si te uiti des pe site-urile de profil...

 

 

Bafta cu cautarile!

90 % din drumuri pe care le fac sunt prin oras. Ms!

 

Asta a intrat acu 10 min pe net ... BMW 530d xDrive Aut. KLIMA / LEDER / XENON for 25.500 € at mobile.de: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=210736713

Link to comment
Share on other sites

bomb sa stii ca nici al meu nu arata cu mult mai bine...si nu e ca si cum ar fi stat altcareva pe el de la 19k incoace...

Depinde de cum a fost intretinut etc...

Eu nu vad sa aiba defecte majore...

Arata bine masina si pretul e decent...Fara cruise adaptiv, dar nu stiu cat de mult conteaza pentru Cipy ca optiune...

Edited by christianm
Link to comment
Share on other sites

bomb sa stii ca nici al meu nu arata cu mult mai bine...si nu e ca si cum ar fi stat altcareva pe el de la 19k incoace...

Depinde de cum a fost intretinut etc...

Eu nu vad sa aiba defecte majore...

Arata bine masina si pretul e decent...Fara cruise adaptiv, dar nu stiu cat de mult conteaza pentru Cipy ca optiune...

 

Nu conteaza mai deloc cruise-ul adaptiv. O sa sun maine la cea individual, sa cer vin-ul, si restu...

Link to comment
Share on other sites

Am sunat acu la ea, e rezervata pana maine... Cat noroc am

Pacat. La banii aia si ce dotari avea clar era o alegere buna, nu mai zic de km sau alcantara care e f misto in combinatie cu pachet M. Dar mai cauti...gasesti destule 530d la preturi relativ apropiate de un 2.0d mai dotat.

Link to comment
Share on other sites

Pacat. La banii aia si ce dotari avea clar era o alegere buna, nu mai zic de km sau alcantara care e f misto in combinatie cu pachet M. Dar mai cauti...gasesti destule 530d la preturi relativ apropiate de un 2.0d mai dotat.

 

2.0d "dotat" ca al tau nu a mai intrat deloc. Si inainte cand era a ta la vanzare, era singurul 2.0d cu dotarile alea, in rest nimic. Da, asta era ok, si xdrive si 2012 etc...asta e acu , astept alta. Am sunat si la cea individual azi, mi-a dat vin-ul, am verificat, totul e ok, mai ramane axu sa sun iar sa vad la pret cat mai lasa

Link to comment
Share on other sites

cipy 85, ce buget ai pentru masina?

Pai initial am zis ceva pe la 20, acu am ajuns la 25, dar am sunat si la masini peste 25...parca nimic nu imi place, ori sunt ghinionist. Nu stiu daca ai reusit sa o vezi ieri pe cea care a fost rezervata la 2 ore dupa ce a fost pusa pe net...:( . Asta e...

Link to comment
Share on other sites

nu am vazut.o...eu o sa.ti spun povestea mea care sper sa te ajute sa deschizi bine ochii. in luna februarie am inceput sa caut un bmw serie 5...in germania si olanda si in special achizitie net.in olanda ma ajuta un prieten si in germania nasul meu (pt achizitie netto). am cautat in special masini in reprezentanta, prea putin la alte parcuri(decat daca aveau un pret f bun si erau ok dupa vin). criteriile mele erau urm:

-pachet m

-xdrive

-525 daca e posibil

-fara 3.0

-trapa

-navi mare

-hidramata(smg de preferat, dar nu am avut noroc)

-exclus culoarea auriu si verde

-ceasuri cu afisaj mare lcd jos

-fara piele

-si un rulaj de maxim 100 mii

dupa lungi cautari la toate rep bmw din germania unde mi se spunea, si jur ca asta mi.au spus: "a fost lovita in spate" "a avut motorul schimbat" "a fost stearsa toata parte stanga" "bara si farul in urma unui mic incident" "nu are cauciucuri si barile trebuiesc vopsite" " jantele necesita revopsire, ciupituri in bara fata, puncte de pietre pe capota(27 la numar)" si multe altele. RETINE, TOATE ASTEA IMI ERAU SPUSE DE CATRE REPREZENTANTE FARA SA MAI VERIFIC DUPA VIN. dupa lungi cautari am gasit o masina la un rus...frumoasa masina...toate bune si frumoase...puteam sa cumpar netto...pana cand i.am zis ca sunt din romania, "va rog sa asteptati pana maine ca am un client la ea" si adio masina. apoi am gasit la stuttgart la bmw, un 520 exact cu voiam, ii lipseste xdrive si motorul de 218cp...in rest e ce mi.am dorit. este facelift...e gri...este absolut curata masina...singura reparatie a fost o revopsire bara fata de la pietre...am platit brut..pt ca nici.o rep bmw germania nu mai accepta netto...acum astept tva.ul inapoi. si inca ceva, vrei masina dreapta fara vicii ascunse? o gasesti la rep bmw si o platesti bine. eu am platit aceste aspecte, gen fara accident, km reali, etc..

 

cand ai drum in pitesti, ma contactezi sa ti.o arat :)

 

asa ca...atentie mare la alte parcuri (rusi,turci,arabi) si astept sa.mi spui ca ai gasit ceva ce iti place. masinile bune la pret si drepte se vand in maxim 2 zile. eu pt rezervare de 1 saptamana am platit 1000 euro si zero euro pt o 24h.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu am vazut.o...eu o sa.ti spun povestea mea care sper sa te ajute sa deschizi bine ochii. in luna februarie am inceput sa caut un bmw serie 5...in germania si olanda si in special achizitie net.in olanda ma ajuta un prieten si in germania nasul meu (pt achizitie netto). am cautat in special masini in reprezentanta, prea putin la alte parcuri(decat daca aveau un pret f bun si erau ok dupa vin). criteriile mele erau urm:

-pachet m

-xdrive

-525 daca e posibil

-fara 3.0

-trapa

-navi mare

-hidramata(smg de preferat, dar nu am avut noroc)

-exclus culoarea auriu si verde

-ceasuri cu afisaj mare lcd jos

-fara piele

-si un rulaj de maxim 100 mii

dupa lungi cautari la toate rep bmw din germania unde mi se spunea, si jur ca asta mi.au spus: "a fost lovita in spate" "a avut motorul schimbat" "a fost stearsa toata parte stanga" "bara si farul in urma unui mic incident" "nu are cauciucuri si barile trebuiesc vopsite" " jantele necesita revopsire, ciupituri in bara fata, puncte de pietre pe capota(27 la numar)" si multe altele. RETINE, TOATE ASTEA IMI ERAU SPUSE DE CATRE REPREZENTANTE FARA SA MAI VERIFIC DUPA VIN. dupa lungi cautari am gasit o masina la un rus...frumoasa masina...toate bune si frumoase...puteam sa cumpar netto...pana cand i.am zis ca sunt din romania, "va rog sa asteptati pana maine ca am un client la ea" si adio masina. apoi am gasit la stuttgart la bmw, un 520 exact cu voiam, ii lipseste xdrive si motorul de 218cp...in rest e ce mi.am dorit. este facelift...e gri...este absolut curata masina...singura reparatie a fost o revopsire bara fata de la pietre...am platit brut..pt ca nici.o rep bmw germania nu mai accepta netto...acum astept tva.ul inapoi. si inca ceva, vrei masina dreapta fara vicii ascunse? o gasesti la rep bmw si o platesti bine. eu am platit aceste aspecte, gen fara accident, km reali, etc..

 

cand ai drum in pitesti, ma contactezi sa ti.o arat :)

 

Ms de informatii, eu nu tin neaparat sa aiba atatea dotari, km sa fie pana in 150 mii, navi mare, xenon, automata, piele neaparat(de preferinta scaune comfort sau sport, crem, dar am vazut ca arata bine si cu alcantara). La motor initial am zis si eu sa fie cel de 2.0 dar acu nu ma mai intereseaza, ce o fi o fi, doar sa nu fie cel de 204 cp. . La culoare sa nu fie verde, sau albastu(blau). In rest nu mai stiu... Si eu as vrea sa fie dintr-o reprezentanta bmw, sau daca nu, sa fie de la un neamt neaparat, la rusi sau tuci sau alte natii nici nu sun, dar stii cum e , nu poti sa le ai pe toate :)

La masinile care le-am mai luat din germania, nu plateam nimic, si le revervam pt 2 zile, pana ajungeam unde erau, dar absolut niciodata nu mi s-a cerut sa dau avans, oricum nu dadeam. Revervarile le faceam prin fax, si era ok.

Edited by Cipy85
Link to comment
Share on other sites

scuze. pt o luna 1000 e

E ok, asa. Mai astept pana intra ceva care sa ma atraga din prima. Cea individual imi place, daca te-ai uitat la linkul pus de mine. Am sunat ieri la ea, mi-a dat vin-ul, o sa sun mai tarziu sa vad cat mai negociez la ea, ca sincer la pretul la care e acu nu o iau

Link to comment
Share on other sites

salut

incerca si dai pe google ,autoexpert.

firma e la Fernwald ,poate le intra ceva masini de flota .

eu am luat un F11 destul de acceptabil zic eu ca pret .

singura problema a fost ca nu au negociat absolut nici un cent .in rest ai tot istoricul masini si mi-au dat si garantie 2 ani cu 15o de euro pe an .

masina e inmatriculata in germania si aici circul cu ea .

in rest sa ai bafta si sa stii ca orce masina iti cumperi in 2-3 zile o sa apara o oferta care ti se pare mai buna .

dar cred ca e ceva psihologic ,cel putin asa am patit eu dar nu imi pare rau ca am cumparat-o pe asta care o am acuma

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.