Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

N-are nici o legatura ca e grea si are 4 cilindri. Putea sa aiba si 3 si sa mearga f bine. Problema e distributia si o schimbi cu max 800-1000 euro si stai fara griji inca cel putin 100-150k km, asta daca ajungi sa ti masina atat. Altfel poti alege 530d dar nu e nici o masina perfecta.
Link to comment
Share on other sites

Care e principiul dupa care te ghidezi cand spui ca e submotorizat? Seria 5 e39 cu 136 cai putere nu e submotorizat? Eu cred ca sunt de ajunsi cei 184 cai putere pt drumurile din Romania cu o banda pe sens. Nu exista submotorizat. Si masinile cu 75 de cai putere nu sunt submotorizate? Astea sunt prostii cu submotorizat . Edited by ryoraul
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e ok si 2.0 de 184 cai.

Eu am e60 touring 2.5 auto (178cai) si cu masina incarcata de bagaje si 3 oameni trage bine pe autostrazi, mai ales cu un kick down. Probabil motorul meu are cuplu ceva mai mare din cauza celor 2 cilindrii in plus dar totusi f10 2.0 nu cred ca e schiop deloc pe autostrazi.

Link to comment
Share on other sites

Ce am citit mai sus? Probleme cu distributia? Este primul loc unde am citit despre asta... nici nu am cautat f mult.

Eu am un 2.0d fabr iul 2010 cu 109000 km. La cati km se schimba distributia?

Si daca tot intreb , va mai cer ajutorul cu privire la lichidul cutiei de viteze.

Eu am cutie automata...se schimba sau nu lichidul? Cei de la bavaria scriu ca este lifetime seal. Cei de la service imi recomanda sa il schimb (mentionez ca numai lichidul este vreo 700 euro)

 

O zi buna si drumuri line

Edited by Jordinho
Link to comment
Share on other sites

700 euro "lichidul"? Ce dreq au innebunit ? :)) Du-te la reprez ZF(Service Faur) si scapi cu aprox 400 euro toata revizia la F10.

 

@jordinho, pentru o informare mai buna arunca un ochi direct pe site-ul producatorului cutiei ZF-8 HP 45 care o ai pe masina. Si vezi aici ce recomanda si cum mint cei de la BMW care nici macar nu le fabrica. :) http://www.zf.com/brands/content/en/zf_parts/technology_in_practice_zp/oil_change_procedure_zp/how-to-change-oil.html

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care e principiul dupa care te ghidezi cand spui ca e submotorizat? Seria 5 e39 cu 136 cai putere nu e submotorizat? Eu cred ca sunt de ajunsi cei 184 cai putere pt drumurile din Romania cu o banda pe sens. Nu exista submotorizat. Si masinile cu 75 de cai putere nu sunt submotorizate? Astea sunt prostii cu submotorizat .

 

Tocmai, pentru drumurile din Romania cu o singura banda pe sens NU sunt de ajuns 184 cai putere pe o masina de 1.7tone:) la noi nu e ca in afara, sa mearga toti cu maximul vitezei legale, nu exista respect in trafic. La noi dai de dacii papuc/dube/IFA care merg cu 60km/h pe drum drept si 40 pe viraje. Ideea daca iti iei BMW de minim 20 mii euro e sa nu stai ca Gigel cu Skoda Fabia 75cai in curul unei dube ca nu poti s-o depasesti in siguranta. Sa nu mai zic de cretinii care se cred in NFS si incep sa accelereze cand tu esti in paralel cu ei.

 

Si masinile cu 75 de cai putere nu sunt submotorizate? Astea sunt prostii cu submotorizat .

 

Ma faci sa cred ca esti ca cei cu masini de oras care fac pe vitejii in afara si cauzeaza de 10 ori mai multe accidente decat tiganii cu S-klass:

 

Edited by X X L
video
Link to comment
Share on other sites

Aseara mi-a sarit cureaua de transmisie la un 535D, nu se vede nimic rupt, probabil s-a slabit intinzatorul. Colegii din Constanta daca mi-ar recomanda un service ok in oras, eu sunt din Cluj. Am sunat la Bavaria, dar ei ar putea sa o faca numai miercuri. Multumesc !!!
Link to comment
Share on other sites

Cum vi se pare? O sa sun luni sa vad

BMW 520d Xen,Head,AHK,Auto,Leder,Navi Professionell for 24.699 € at mobile.de: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=213819200

Am vb acu , asta e vin-ul Dx10936 - dar vad ca scrie de pachet M, ceea ce nu il are... Sau ma insel eu? Poate ma lamuriti. Si limba e Dutch? E facuta pt Olanda?

Link to comment
Share on other sites

Are la dotari garla.

"S655A Satellite tuner " - asta e tuner TV?

"S6AKA ConnectedDrive Services" - o fi avand inca activ abonamentul de conn drive?

"S6AMA Real-Time Traffic Information" - asta ce-o fi? In RO nu merge

Oricum super full masina.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

se poate sa mai greseasca configuratorul ala, vezi la bmw exact.

 

Am observat. Masina are 9 intrari in service, dupa citirea cheii, dar momentan nu poate sa imi zice ce s-a facut la fiecare intrare, ca nu le merge serverul sau ceva se genu. La masina nu mai imi lasa nici 1 € , singura chestie e ca au spus ca imi platesc ei numerele de tol, atat. Acu sunt pe ganduri...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.