Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Mie imi place gri-ul mai mult. Maro-ul ala imi provoaca greata. Parca e sifonier din 1980.

 

Vezi ca prin afirmatia ta ai suparat pe cineva :) Ieri am avut ocazia sa le compar mai atent live din nou, una pusa langa alta, havana brown adica maro, versus space grey . Acum pot sa isi dea mai usor cu parerea :)

post-63427-0-31177500-1461102007_thumb.jpg

post-63427-0-43066200-1461102012_thumb.jpg

post-63427-0-98290200-1461102015_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Si ca tot veni vorba de problema celor bi-turbo 2.0d, un mecanic de la un service la care doar in ultimele luni le-au trecut 3, 4 biturbo cu turbina defecta, zicea sa turbina mica si de aceea se strica mai repede pentru ca e ca pozitionare la o inaltime neadecvata pentru a avea o ungere foarte buna (e prea sus pozitionata zicea el). Sa fie asa oare?!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce atatea probleme cu biturbo? Probabil depinde si de stilul de condus, sunt destule care au ajuns la 200k si nu au schimbat-o niciodata. Si daca pica o schimbi si aia e, nu mai stai sa pierzi timpul la nu stiu ce mecanici sa explice ei marea cu sarea.

 

Da asa e cum zici tu , ce atata timp pierdut pe la mecanici cand poti pune un turbo nou pentru simbolica suma de 7.000 lei :) Asta nu in reprezentanta, caci acolo ziceau colegii de pe forum ca e in jur de 10.000 lei. Pai ce facem , avem BMW, deci ori avem bani ori n-avem (bani de aruncat normal) :)) Adevarul e ca din punct al fiabilitatii, BMW-urile fabricate dupa 2005 sunt cam prea putin fiabile ... Problema la 2.0d biturbo dupa mine nu e faptul ca pica turbo, ci ca pica prea des dupa cate am vazut pe net si auzit prin service-uri, reprezentanta ...

Edited by Scorpio 82
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

 

Tot citesc topicul, forumul, internetul, am dat youtubul peste cap si nu sunt multumit de informatiile gasite. Am nevoie de ajutor! :) Vreau un F10, problema este ca vreau benzina aspirat, deci 523i fiind varianta pt mine. Ce imi puteti spune despre fiabilitatea bmw ului F10 in general si mai apoi despre acest motor. Aveti idee cum consuma, ce probleme apar, mananca ulei?

Va multumesc anticipat

 

 

Verisoara mea detine un 523i si pot sa spun ca ne-am plimbat destul de mult cu el. L-a luat la 65k km, cu garantie din Germania, masina era intr-o stare foarte buna. In oras consumul se invartea pe la 14, Arad iar in afara pe autostrada nu scadea sub 8.5.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca prin afirmatia ta ai suparat pe cineva :) Ieri am avut ocazia sa le compar mai atent live din nou, una pusa langa alta, havana brown adica maro, versus space grey . Acum pot sa isi dea mai usor cu parerea :)

 

Raman la parerea mea :) arata mai bine gri si cu masina curata, si murdara. Maro-ul ala e ca un negru spalacit, sters.

 

"Daca se strica o schimbi si gata" :))))) tare rau. Ce te faci daca mergi mult cu masina? la fiecare X km mai scoti 2,000euro din buzunar? pai la ce naiba ti-ai mai luat 2.0D sa consume putin daca ii dai pe turbine si platforme? sa te intorci din plimbari cu microbuzul? :))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica intrebare. Am fost dupa f10/f30 iar la service history unele ok-uri apar cu galben si nu cu verde.

Poate cineva spune de ce?

Atasez o poza pentru a intelege la ce ma refer.

http://img41.autovit...x720_rev001.jpg

 

La alea cu galben te atentioneaza ca in curand se apropie perioada in care trebuie efectuata revizia. Inlocuirea sau schimbul respectivului consumabil(filtru, ulei, placate, etc).

Link to comment
Share on other sites

La alea cu galben te atentioneaza ca in curand se apropie perioada in care trebuie efectuata revizia. Inlocuirea sau schimbul respectivului consumabil(filtru, ulei, placate, etc).

 

Pai acele revizii sunt deja efectuate.

 

Oare acele "OK-uri" inseamna ca a revizia nu a fost facuta la timp(gen a fost facuta cu x zile dupa?)?

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de reparatul jantelor? Cand am luat al meu F10 am avut surpriza ca toate 4 jantele sa trebuiasca reparate, doua aveau o fisura cat un fir de par, una era indoiata la buza iar a patra era deja reparata , dar neprofesional. Le-am dus toate la un service de roti, mi le-a reparat, dar tinand cont ca acea reparatie la cele care sunt deformate se face cu o presa care o face janta sa revina la forma initiala, eu sunt de parere ca forma perfecta pe care a avut-o din fabrica nu o va mai avea nicioadata ... zic bine? :) Dupa o luna mergand iar pe la service, am constatat ca una din ele iar era deformata ... jante 18, anvelope runflat :D Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Pai acele revizii sunt deja efectuate.

 

Oare acele "OK-uri" inseamna ca a revizia nu a fost facuta la timp(gen a fost facuta cu x zile dupa?)?

 

Or fi facute in realitate, dar daca nu s-au si resetat, atunci degeaba, ca ea tot te va avertiza ca urmeaza sa-i schimbi respectivele.

Link to comment
Share on other sites

Salut , Posesori de F10 528i 2012> cateva detalii despre fiabilitate si consum se pot da ? Multumesc

salut,

sunt posesor de F10 528i (2L Bi Turbo) 2012 de doar 2 luni asa ca...pot sa ma dau cu parerea doar despre consum....

asadar: buc 10,4 (condus normal fara accelerari violente) autostrada 8,5.

de vreo 2300km am un mediu de 9,5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da...in anunt. Dar aia chiar are km aia spre deosebire de cele mai multe pe autovit cu +200. Poti verifica sa vezi Bala...daca nu crezi. Am adus si 530xd cu 102000 km reali , a fost pe forum la sectiunea vanzari, intr-o luna s-a si dat masina. Edited by Andrei_VUV
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cea de la Galați este nesimțit de ieftina. Uitate in urma când un coleg a cumpĂŁrat din Constanta de la celebru Mardare masina din 2012 avea pe bord 145 mii iar ĂŽn realitate 320 mii km. Prețul este bun dar fĂŁrĂŁ test reprezentanta care costa 400 Ron nu as cumpĂŁrĂŁ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare . Sunt interesat in achizitia unui 520 F10 de ceva timp . As fi interesat de masina din anuntul asta, pare ok din ce zice si dupa poze(ca majoritatea anunturilor :)), a mai verificat cineva masina sau VIN ul? Multumesc mult.

http://olx.ro/oferta/bmw-520-2013-automata-navi-mare-taxa-platita-ID5hi8V.html#834689016b

Link to comment
Share on other sites

Ăn primul rând nu este 2013 ci 2012 , nu are piele , când vrei sa ĂŽți cumperi masina ĂŽți faci o programare la reprezentanta cel puțin cu o zi ĂŽnainte și ĂŽți face toate testele mecanice si electrice precum și test vopsea si istoric Pret 400 Ron.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.