Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

530 xD 2011..full fara ventilatie..trapa..4 butoane active..headup...carlig hidraulic..nav mare..2011 luna 4..17500 ultimul pret..0737196549 dan

Full fĂŁrĂŁ aia și aia...dar e totuși full..Vezi ca e topic separat de vânzĂŁri mașini top

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hey lume,

 

Ma uit de ceva vreme dupa un F10 dotat decent si cu xDrive.

Am gasit acest anunt https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Glvj5.html#9f9d874c5e

Dotari are, KM (sper ca sunt reali) in rest imi place.

Ce parere aveti? Merita sa ma duc sa o vad?

Multumesc!

Salut, ai incercat sa arunci o privire si pe http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Index ? Eu de acolo mi-am luat un F30 prin reprezentanta BMW si am primit si doi an garantie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Da am cautat. momentan nu mi-a sarit nimic in ochi.

Am sa ma mai uit. poate pica ceva :D

Mult succes la cautare, sa gasesti ceea ce cauti ! :) Dupa ce ai gasit-o poti incerca si o negociere de pret. Eu nu am reusit prea mult, doar un 500 eur.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua ! As vrea sa cumpĂŁr o masina ,dar nu ma pot hotĂŁrĂŽ ĂŽntre un audi A5 si un Bmw seria 5 (2011-2013),daca m-ati putea ajuta cu niște pĂŁreri pro/contra .Va Multumesc !

 

Pai cele doua sunt din clase diferite. In primul rand, A5 este in aceeasi clasa cu Seria 4, adica un entry-premium, iar seria 5 concureaza cu A6, care-s intr-o clasa medium. Compari mere cu pere.

Link to comment
Share on other sites

Salut baiei,

 

Am ajuns si eu la momentul in care trebuie sa imi schimb masina; cum ziceam pe la inceputul anului, imi programasem 25 400 euro sa imi cumpar un 525 xD sau 520 xD; Observ acum cu mare uimire :pinch: ca preturile la F10 ( cel putin 525 ) s-au dus putin in sus, desi ma asteptam sa scada o data cu apritia G30; Acum nici macar cu 27000 nu imi gasesc ce trebuie, chiar deloc;

 

Infine, lasand astea deoparte vreau sa va pun o intrbare capcana, poate putem sa lamurim anumite chestii... Dar mai intai va rog, spuneti-mi ce parere aveti de urmatoarea masina:

 

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-525d-xDrive-Luxury-Line-Navi-Leder-HUD/vhc:car,ms1:3500_20_,frn:2013,prx:27900,mlx:70000,ger:automatic_gear,itp:leather,fwd:true/pg:vipcar/238990719.html

 

Astept raspunsul vostru cu interes;

Edited by Liquid_dimi
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua ! As vrea sa cumpĂŁr o masina ,dar nu ma pot hotĂŁrĂŽ ĂŽntre un audi A5 si un Bmw seria 5 (2011-2013),daca m-ati putea ajuta cu niște pĂŁreri pro/contra .Va Multumesc !

 

Ai mers cu amandoua? A5 este o tristete inghesuita si cu materiale/ergonomie vai de ele. Plus ca este hatchback. E cu o generatie mai veche si de asemenea cu o clasa mai mica. Nu merita nici intr-un milion de ani banii la care se invarte, mai ales daca o compari cu f10. Poate daca cine stie cum te uiti la motorul 3.0tfsi...

Edited by lowlife
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Sunt nou aici pe forum (desi am mai citit diverse topicuri, insa fara sa-mi fac cont).

 

Cred ca a venit momentul sa intru si eu in clubul posesorilor de BMW, cu un Seria 5 F10, din 2012-2013, cutie automata (bugetul nu permite un an mai recent).

 

Urmaresc de ceva vreme anunturile de pe autovit si mobile.de si am o mare nedumerire.

 

Care este motivul pt care unele masini sunt cu 5k E mai ieftine decat altele cu dotari similare? De exemplu, sunt 525-uri cu xDrive sub 19k E, ceea ce pare dubios, fiind in minoritate (majoritatea sunt de la 23k in sus). Oare sa vrea posesorii sa le vanda rapid si de asta au scazut pretul ori e ceva in neregula cu ele?

 

Multi ofera VIN-ul, accepta/recomanda test in reprezentata, "KM absolut reali", etc.

 

Vreau sa stiu daca are rost sa ma mai uit pe anunturile respective sau mai degraba filtrez de la 20k in sus.

 

Merci anticipat!

Link to comment
Share on other sites

pentru ca masina s-a "nascut" cu faruri xenon (asa scrie pe decoder) iar acum are halogen...asta asa ca o idee...

ca sa nu mai zic ca nu are din ce zice el: suspensie reglabila, cornering lights, geamuri privacy, lumini ambientale, keyless entry, navigatia e retrofit (daca e facut bine, atunci e ok), magazie cd, torpedo racit, oglinzi heliomate... aici recit din descrierea lui

nu as cumpara o masina de la oameni care abereaza asa nici daca ar fi masina buna in realitate, pt simplu fapt ca el ia cumparatorul de prost si naiv

mai degraba as cumpara de la proprietar, nu ma intereseaza "recent adusa". daca vreau rulata afara, merg si o iau de afara personal pt ca suntem in 2017, nu e inginerie spatiala sa cumperi o masina din Germania de exemplu

de la 10 proprietari tot gasesti una buna, dar de la 10 samsari, toate sunt pregatite pt vanzare

bafta!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Merci pt raspuns. Am gasit si eu un site pt verificat VIN-uri, e ok asta? https://www.etkbmw.com/bmw/EN/vin/decoder/WBAXA110X0DX26891/EN

 

Intr-adevar, scrie ca avea Xenon din fabrica.

 

Legat de suspensia reglabila, nu e vb de acele 2 butonase din stanga schimbatorului? https://autovitro-images.akamaized.net/images_autovitro/821134613_1_1080x720.jpg sau le confund cu altceva?

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Salut baiei,

 

Am ajuns si eu la momentul in care trebuie sa imi schimb masina; cum ziceam pe la inceputul anului, imi programasem 25 400 euro sa imi cumpar un 525 xD sau 520 xD; Observ acum cu mare uimire :pinch: ca preturile la F10 ( cel putin 525 ) s-au dus putin in sus, desi ma asteptam sa scada o data cu apritia G30; Acum nici macar cu 27000 nu imi gasesc ce trebuie, chiar deloc;

 

Infine, lasand astea deoparte vreau sa va pun o intrbare capcana, poate putem sa lamurim anumite chestii... Dar mai intai va rog, spuneti-mi ce parere aveti de urmatoarea masina:

 

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-525d-xDrive-Luxury-Line-Navi-Leder-HUD/vhc:car,ms1:3500_20_,frn:2013,prx:27900,mlx:70000,ger:automatic_gear,itp:leather,fwd:true/pg:vipcar/238990719.html

 

Astept raspunsul vostru cu interes;

Link to comment
Share on other sites

Chiar nimeni nu isi exprima parerea in legatura cu linkul de mai sus?

 

Hai sa va spun ce m-a uimit....

Masina e din "premium selection" dar a fost accidentata. ( dupa spusele dealer-ului) si a avut in prealabil doi proprietari (e recuperata de la leasing)

 

Nu ma asteptam ca BMW sa vanda la categoria "PREMIUM SELECTION" masini accidentate; Oricum pretul mic ( pt nr. de km & dotari ) mi-a dat de la inceput de gandit.

 

O zi usoara

Link to comment
Share on other sites

Masina e din "premium selection" dar a fost accidentata.

 

La restul nu ma pricep, insa imi dau cu parerea aici. Depinde de gravitatea accidentului. Daca a fost doar indoita o portiera, dar nu s-au declansat airbag-urile, nimic grav afectat, atunci e poate fi ok.

 

Insa daca a fost un impact frontal mai serios, cu airbag-uri declansate, eventual motor avariat, etc, eu zic ca nu merita sa te complici cu ea. Nu poti cere mai multe detalii de la dealer, eventual factura cu ce piese au fost schimbate in urma accidentului respectiv?

 

Totusi, probabil ar fi mai recomandat sa cauti una care sa nu fi avut niciun fel de accident. Iar 28k pt o masina avariata nu e cam mult? Sunt curios ce pareri au alti colegi mai experimentati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.