Jump to content

oscilatie/intrerupere acceleratie 1400-2100rpm


Floryan2006

Recommended Posts

Salutare tuturor, de cateva zile am sesizat o intrerupere discreta in plaja 1400-2000rpm in momentul cand accelerez usor parca se ingana, dupa ce trece de 2000rpm se comporta normal. De exemplu daca sunt in treapta a doua si o tin constant la 1600rpm merge in valuri nu ceva foarte pronuntat dar se simte. Am testat si acceleratia pe loc, deci nu in sarcina si am sesizat aceasta oscileaza putin pe turometru chiar daca o tin turata la 1500rpm sau la 2200rpm are acesta mica oscilatie.Rog pe cei cae se pricep sau care s-au lovit de problema asta sa ma ajute cu un sfat ce sa verific
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am siu eu si s-a tot discutat pe forum fara un raspuns concret insa. Ideea este ca eu am clapetele galeriei scoase si ma gandesc ca de acolo o fi (chiar ma gandeam sa intreb pe aici). Pe tester nu indica nimic iar simptomul acesta se manifesta doar la rece. Daca ii dai de cap zi-ne si noua.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ceva intreruperi am si eu la ea dar se manifesta cel mai bine vara la cald si la ralanti.Uneori se simte si la plecarea de pe loc si mai nou la sprituri mai puternice. Cineva mi-a spus ca ar fi de la bobinele de inductie si/sau bujii. Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ceva intreruperi am si eu la ea dar se manifesta cel mai bine vara la cald si la ralanti.Uneori se simte si la plecarea de pe loc si mai nou la sprituri mai puternice. Cineva mi-a spus ca ar fi de la bobinele de inductie si/sau bujii.

 

La mine se manifesta si la rece si la cald la mers normal...daca bag piciorul in ea nu se mai simte nimic si trage perfect. Banuiesc bujiile ca nu le-am schimbat niciodata, vedem dupa anul nou

Link to comment
Share on other sites

Aceasta problema nu prea are rezolvare... Sunt multe topic-uri deschise cu acelasi subiect. Cauzele pot fi multe, important e daca esti gata sa le verifici pe toate neavand garantia reusitei. Eu te-as sfatui sa faci o diagnoza, apoi sa cureti EGR si admisie. Legat de bujii, schimba-le indiferent de starea lor. Au fost situatii in care bujiile s-au "sudat" de motor astfel ca nu au mai putut fi extrase intregi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.